Kiderült, hogy a paleolit diéta csak egy mítosz - ez áll a háttérben
Az ősemberek valószínűleg növényi alapú étrenden éltek. Új kutatások szerint a vadászó-gyűjtögetők valójában túlnyomórészt növényi táplálékokat fogyasztottak, és nem az állati fehérjéket.
A népszerű paleo diéta arra ösztönzi az embereket, hogy vegyék át őseink feltételezett étkezési szokásait, és nagy hangsúlyt fektessenek a sovány húsokra, valamint a halra, tojásra, zöldségekre, gyümölcsökre, diófélékre és magvakra.
Egy új, a Nature-ben megjelent tanulmány szerint a vadászó-gyűjtögetők jóval több zöldséget fogyasztottak, és a növényi alapú étrendnek nevezett táplálkozást részesítették előnyben.
A kutatók fejlett izotópos elemzést végeztek a csontokon és fogakon - egy ősember-csoport maradványain -, amelyeket egy nagyjából 15 000 évvel ezelőtt lakott marokkói Taforalt-barlangban találtak.
Arra jutottak, hogy a kőkorszaki étrend egyértelműen jelentős növényi mennyiségű összetevőt mutatott.
„Ez az eltérő táplálkozási minta megkérdőjelezi az uralkodó elképzelést, miszerint a mezőgazdaság előtti emberi csoportok nagymértékben támaszkodtak az állati fehérjékre” - írták a kutatók.
A bizonyítékok arra utalnak, hogy a csoport különösen sok „erjeszthető keményítőtartalmú növényt” fogyasztott, mint például makkot, hüvelyeseket vagy vad gabonaféléket.
A kutatók azonban megjegyezték, hogy némi állati fehérjét is ehettek, mert vágásnyomokat figyeltek meg az egy rétegben együtt talált állati fosszíliák csoportján, ami az állatok feldolgozására utal.
A kutatók azt is megjegyezték, hogy a Taforaltban a csecsemőket valószínűleg korán elválasztották a keményítőtartalmú növényi táplálékkal, ami megerősíti
„Ez ellentétben áll a vadászó-gyűjtögető társadalmakkal, ahol a hosszabb szoptatási időszakok a normálisak az elválasztó élelmiszerek korlátozott elérhetősége miatt” - írták.
A kutatók azt is felvetették, hogy a növényi étrend dominanciáját valószínűleg több különböző tényező okozhatta, például az ehető növények szélesebb választéka és a nagyvadak számának csökkenése.