Hallottál már az anyu-kiégésről? Nem csak a munkahelyi stressz okozhat ilyen tüneteket
Az anyákra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy minden téren helyt álljanak. Ha te is így érzel, bizony nem vagy egyedül.
Három óra alvással, a partnereddel való veszekedés után rángatod a gyereket az iskolába és hirtelen eszedbe jut, hogy otthon felejtetted a csomagolt ebédjét.
Sok anyuka átéli ezt vagy hasonló szituációkat. Aztán, mikor a gyerekek előtti időkről fantáziálsz, mikor még volt időd magadra, hirtelen bűntudatot érzel.
- figyelmeztet Dr. Sheryl Ziegler pszichológus, a Mommy Burnout című könyv szerzője.
Szerinte az állapot a Covid-lezárások után súlyosbodott, amikor a szülőknek a nap 24 órájában kellett gondoskodniuk gyermekeikről, korlátozott támogatással.
Az Ohiói Állami Egyetem 2021-es felmérése szerint a női szülők 68%-a számolt be arról, hogy kiégettnek érzi magát, míg a férfiak 42%-a. Bár mindkét nem szenvedhet a szülői kiégéstől, az esélyek egyértelműen a nők ellen szólnak.
Zoe Blaskey, a Motherkind podcast alapítója és házigazdája szerint az anyák kiégésének legfőbb oka:
Dr. Ziegler elmondása szerint a nőknél magasabb a szorongás és a depresszió aránya, mint a férfiaknál. Az anyáknak gyakran nehezére esik, hogy gondolataik ne gyermekeik körül forogjanak még munkájuk közben is, míg a férfiak jobban képesek ezt elkülöníteni.
- teszi hozzá a doktornő.
A kiégés és a depresszió között vannak különbségek. A depresszió egyik tünete például az, hogy az ember nem talál örömet az egykor szeretett tevékenységekben, például az olvasásban.
A kiégés viszont azt eredményezheti, hogy túlságosan kimerültnek érzi magát ahhoz, hogy ezt csinálja. Általában az élet egy területére vezethető vissza, például a munkára vagy a szülői tevékenységre, míg a depresszió a szomorúság és a reménytelenség mindent elsöprő érzése.
Isabelle Roskam és Moïra Mikolajczak belga pszichológus kutatók, akik több éve tanulmányozzák a szindrómát, a kiégést az intenzív kimerültség olyan állapotaként írják le, amelyben a szülő érzelmileg eltávolodik a gyermekeitől, és kételkedik abban, hogy képes-e jó anya vagy apa lenni.
A szakértők szerint ezeket a jeleket tapasztalva érdemes lehet elgondolkodni, hogy te is szülői kiégéssel küzdhetsz.
Mit tehetünk ellene?
Bármilyen csodálatos is lenne a napot egy hosszú, forró fürdőzéssel és meditációval zárni, a valóságban sokkal valószínűbb, hogy a gyerekeket pizsamába birkózzuk, mielőtt elalszunk az egyik ágyában.
Egy rövid fizikai aktivitás, akár 10 perc intenzív mozgás és egy egyszerű légzőgyakorlat bizonyítottan csökkenti stresszt.
Az alvás is létfontosságú, ezért kerüljük a képernyőket vagy csökkentsük fényerejüket, hogy felkészítsük szervezetünket a pihenésre.
Reggelire próbáljuk ki a zabkását bogyós gyümölcsökkel és dióval, a hétköznapi ebédekhez pedig készítsünk fehérjedús salátákat. Vacsorára vegyük egyszerűre a figurát- tegyünk be egy tálcát a sütőbe apróra vágott zöldségekkel, olívaolajjal, egy kis fetasajttal és sovány hússal. Nassoláskor pedig érdemes inkább a gyümölcstál felé nyúlni az édességes polc helyett.
Végül pedig keressünk egy partnert. Ez lehet aktuális párunk, de akár egy családtag vagy barát is. Az ő feladatuk lesz, hogy figyelmeztessenek minket a felsorolt szokások betartására, sőt akár partnerként részt is vegyenek benne.
Forrás: The Sun