Ha napi 1 teáskanállal kevesebb sót eszel, az olyan, mintha vérnyomáscsökkentőt szednél - állítják tudósok
Két dolog van, ami majdnem minden ételt sokkal finomabbá tesz. Az egyik a cukor, a másik a só. Már nem is lepődünk meg, hogy pont ez a kettő az, amiről az orvosok igyekeznek lebeszélni. Pedig most, hogy a Covid annyi embernek vette el vagy csökkentette az íz-érzékelését, a régi élményt nagyon sokan még több só (és cukor) adagolásával igyekeznek újra megtapasztalni. Az orvosok azonban nagyon nem örülnek ennek.
A Journal of the American Medical Association című folyóiratban megjelent tanulmányban a Vanderbilt University és az Alabamai Egyetem kutatói 213, 50 és 75 év közötti személy sófogyasztását és vérnyomását vizsgálták három héten keresztül - szúrta ki a People.
A vizsgálat lezárása után Norrina Allen, PhD, a Northwestern University Feinberg School of Medicine megelőző orvostudományi professzora egy sajtóközleményben elmondta, hogy
„Korábban nem tudtuk, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszert szedő emberek a nátrium csökkentésével még inkább csökkenthetik-e a vérnyomásukat - írta Allen. - Ez a vizsgálat megerősíti az étrendi nátriumbevitel csökkentésének fontosságát a vérnyomás szabályozásának elősegítése érdekében, még a magas vérnyomás miatt gyógyszert szedő egyének körében is.”
Azt írták: „Különösen izgalmas, hogy az alacsony nátriumtartalmú diétában használt termékek általánosan elérhetőek, így az embereknek tényleg esélyük van arra, hogy az étrendjükön javítsanak az egészségük érdekében”.
A nátriumszegény diéta során a résztvevők napi 1 teáskanállal csökkentették a sóbevitelt. 1 teáskanál só 2300 mg nátriumnak felel meg. Az emberek a fejlett világban átlagosan több mint 3400 milligramm nátriumot fogyasztanak naponta.
Deepak Gupta, a vizsgálat társvezetője a Fox Newsnak adott nyilatkozatában elmondta:
Sok embernek gyógyszert kell szednie ahhoz, hogy a vérnyomását egészséges szinten tartsa. A magas vérnyomás növelheti a szívbetegség, a szívroham vagy a stroke kialakulásának esélyét.
Augusztusban egy másik orvosi folyóiratban közzétett tanulmány bizonyítékot talált arra, hogy
A kutatók azt is megállapították, hogy minél több alkoholt iszik valaki, annál magasabb lesz a szisztolés (SBP) érték, és nincs olyan pont, ahol ez a kapcsolat megszűnik.
„Nem találtunk jótékony hatást azoknál a felnőtteknél, akik kis mennyiségű alkoholt ittak, azokhoz képest, akik nem ittak alkoholt” - mondta Marco Vinceti professzor az Amerikai Szívgyógyász Szövetség közleményében.
Most ezzel újra feladták a leckét. Ne együnk édességet, hagyjuk el a sót, és ha ezek miatt egy pohár borral vigasztalódnánk, azt is kiveszik a kezünkből.