Ezért kell a gyerekedet kedvességre, jóságra és előzékenységre tanítanod
Újabb izgalmas témára hívta fel a figyelmet a Psychology Today.
Egy cikkben arról értekeztek, miért és mennyire fontos megtanítani a gyerekeket a kedvességre, a jóságra, az előzékeny viselkedésre.
A kedvesség a cikk szerint a legerősebb és leghasznosabb társadalmi és érzelmi készség, ami ráadásul jobban hat arra, aki kedves, mint arra, akivel kedvesen bánnak. Ez a pozitív viselkedésforma segít az összes többi fontos gyermekkori szociális és érzelmi készség elsajátításához.
A cikkíró példát is hozott az olyan viselkedésre, amikor önzetlenül jót teszünk valakivel, anélkül, hogy bármilyen viszonzást várnánk tőle cserébe. A kisgyerekek például még nem valamiféle erkölcs szerint cselekszenek.
A gyerekeknél előfordul, hogy ha például sír egy másik gyerek, akkor odamennek hozzá, és odaadják neki mondjuk a cumijukat, aztán ott maradnak, és megvárják, mi történik, működik-e a dolog. Ha igen, és sikerült megvigasztalni a másikat, akkor megkönnyebbülnek. Mintha azt a mondást igazolná a viselkedésük is, hogy jobb adni, mint kapni.
A cikk szerint egy, az az Oxfordi Egyetemen végzett kutatás is igazolta, hogy a kedvesség inkább az adakozó jól-létét, mentális egészségét javítja, mint a befogadóét. Ezért a kedvesség a legerősebb és leghasznosabb szociális-érzelmi készség.
A szülőknek azt tanácsolja, hogy beszéljenek gyakran a kedvességről a gyerekekkel, és tegyék a kedvességet mindennapos dologgá. Fedezzék fel a kedvességet másokban, gondolják végig, milyen érzés kedvesnek lenni, milyen érzés az, ha velünk előzékenyek stb. Ha megválaszolják maguknak ezeket a kérdéseket, a gyerekekkel is jobban tudnak erről beszélni, és jobban megfogalmazhatják majd a lényeget.
A kedvesség olyan ragadós, mint az ásítás. Ha a felnőttek őszintén kedvesek egymáshoz, és gyerekek ezt látják maguk körül, valamint megtapasztalják, hogy ez a viselkedés értékes, akkor ez lesz a minta számukra. Ezért fontos, hogy már a családon belül gyakoroljuk a kedvességet, jóságot, előzékenységet.
Amikor mesét olvasunk a gyerekeknek, akkor is beszélhetünk a kedvességről, a szereplők viselkedéséről, és arról, hogy ez milyen érzelmeket vált ki a kicsikből.