11 tipp, ami segít megszabadulni a hasi zsírpárnáktól - edzés nélkül!
Vagy egyszerűen csak nincs időnk zsírégető edzésekre járni. Bár a testmozgás hozzájárul a fogyáshoz és számos pozitív hatással van a testre meg a lélekre is, ha nem akarsz időt szánni rá, megvannak azok a módszerek, amelyekkel úgy is leadhatod a zsírt a hasadról, hogy az edzőteremben izzadtál, és futócipőt sem húztál.
Így lehet néhány apró táplálkozási és életmódbeli változtatással karcsúsítani a derekadon:
1. Egyél keveset, egyél gyakran
Ez jó hír, ha te is szeretsz csipegetni. A kisebb adagok és a gyakoribb étkezések kulcsfontosságúak a fogyásban. Ezek azonban legyenek fehérjében gazdagok és tartalmazzanak összetett szénhidrátokat. Az adagok szabályozásával és időzítésével két-három óránként ehetsz, nem leszel éhes, és még így is olvad a hasad körüli zsír. Ebbe az étrendbe ideális a csirke, a pulyka, a lazac, a tojás, az édesburgonya, a barna rizs és azok a zöldségek, melyek nem tartalmaznak keményítőt, például a brokkoli, a karfiol és a spenót.
2. Vegyél vissza a borból
Nem szívesen emlékeztetünk rá, de az alkoholfogyasztás is hozzájárul a deréktájéki elhízáshoz. A dietetikusok szerint a kis mennyiségű alkohol, különösen a vörösbor fogyasztása bizonyos egészségügyi előnyökkel járhat, a túl sok alkohol árt az egészségnek és a derekadnak is. Az alkoholfogyasztás elősegítheti a zsír belső szerveink körüli raktározódását. Törekedj arra, hogy kevesebbet igyál, és ne lépd túl a heti 14 egységet. Esetleg próbálja ki az alacsony alkoholtartalmú vagy alkoholmentes italokat, amelyek sokszor pontosan ugyanolyan ízűek, de nem tartalmaznak nagy mennyiségű kalóriát.
3. Aludj többet, hogy kevesebbet egyél
Minél rosszabbul alszol, annál éhesebb leszel, mutatják ki a tanulmányok. Amikor nem alszol eleget, az éhségérzetért felelős hormon szintje megemelkedik, a teltségérzetért felelős hormon szintje pedig leesik. Az eredmény az, hogy másnap többet eszel. Próbálj következetesen mindig ugyanakkor lefeküdni. Az elalvást segíti, ha este kiszellőzteted a lakást, és kerülöd az alkoholt, a koffeint és az esti nagy étkezéseket. Törekedj arra, hogy minden este hét-nyolc órát aludj, és látni fogod, hogy ez javít a helyzeten.
4. Maradj hidratált
Ha eleget iszol, annak előnyei végtelen számúak, mert a víz szinte minden kémiai folyamaban részt vesz a szervezetedben. A sok víz segíthet a tested méregtelenítésében, csökkentheti az általános kalóriabevitelt, elnyomhatja az étvágyat és összességében is kalóriát égethet. Praktikus naponta legalább hat-nyolc pohár friss vizet inni. Ha nem szereted a víz ízét, a gyógyteák remek és finom alternatívák, velük is biztosíthatod a folyadékpótlást.
5. Élvezd a szénhidrátokat
A szénhidrátok nem az ördögtől valók, sőt segíthetnek a fogyásban. Az a titok, hogy megfelelő szénhidrátokat fogyassz. Olyanokat válassz, amelyek rostot tartalmaznak, például teljes kiőrlésű gabonákat, mert a rost segít a megfelelő emésztésben, és teltségérzetet okoz, így nem fogsz állandó köröket tenni újabb és újabb nasiért. Próbáld ki például a zabkekszeket, sajtkrémmel és szőlővel vetekszenek egy sajttortával.
6. Cseréld le a cukrokat
Egy tanulmány nemrégiben arra jutott, hogy az elhízás legfőbb okozója a fruktóz, egyfajta cukor. A cukorban gazdag étrend különösen rossz hatádsal van a hasi zsírpárnákra, mivel a cukor glükózzá alakul, bekerül a véráramba hogy mind a májban, mind a hasban zsír formájában tárolódjon. Kerüld az mesterséges cukrokat, amiket a kekszekben, tortákban és péksüteményekben találsz. Ha édességet kívánsz, egyél gyümölcsöket, vagy készíts saját gyümölcsjoghurtot görög joghurtból és gyümölcsökből.
7. Barátkozz meg a fehérjékkel
A magas fehérjetartalmú étrend hasznos a fogyás, különösen a hasi zsír esetében. A magas fehérjebevitel jóllakottá tesz, és hosszú távon az étvágyad csökkenni fog. Ezenkívül a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása biztosítja, hogy az izomtömeged megmaradjon a fogyás során. Izomvesztés nélkül nehéz lefogyni, de a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása nagy segítség. Nem csak a húsra gondolunk, a tojásból, tejtermékekből, babból és lencséből, magokból, sajtból, fehérjeporokból és még sok másból is megszerezheted, amire szüksége van a szervezetednek.
8. Ne hagyd ki a reggelit
Az első étkezés kihagyása ugyan csökkentheti a kalóriabevitelt, azonban ezt a hiányt a nap folyamán pótolod. A tested éhezik, és táplálékra lesz szüksége, így valószínűleg többet fogsz enni az ebédre, mint ha reggeliztél volna. Már egy tál joghurt és gyümölcs is jó arra, hogy beindítsd a napot. Gyakran hallani a böjtölés előnyeiről, de kutatások szerint az nem válik be a hasi zsír ellen.
9. Nem kell alacsony zsírtartalmú ételeket enni
Az alacsony zsírtartalmú ételek azért futnak akkorát, mert a zsír a legkalóriadúsabb grammonként. Csakhogy az alacsony zsírtartalmú ételekben gyakran a zsírt cukorral helyettesítik, hogy megőrizzék az ízüket.
Például az alacsony zsírtartalmú joghurtok gyakran rendkívül édesek lehetnek, ettől csak még jobban kívánod a cukrot és további snackeket. Míg egy teljes zsírtartalmú görög joghurt ugyan több zsírt tartalmazhat, de kevesebb cukrot, és valószínűleg tovább eltelít.
10. Ne spórolj a kalóriákkal, hogy hétvégén többet ehess
Ha ezt teszed, a tested annyira kimerül a tápanyagok hiányától, hogy hétvégén simán eljutsz a túlevésig. Édességeken és zsíros ételeken fogsz elbukni, amelyek nemcsak sok kalóriát tartalmaznak, hanem azokból a kalóriákból is a hasi zsír lesz. Tervezd meg a hétvégédet, például, lecserélheted a péntek esti gyorskaját egy salátára, aztán szombaton bevállalhatsz egy családi ebédet és este egy kis bulit a haverokkal. Mindenben a mértékletesség a kulcs.
11. Módosíts szokásaidon
Ami korábban működött, az már nem biztos, hogy jó ötlet, mert a tested az évek során megváltozott. Ne egyél olyan mennyiségeket és olyan ételeket, amiket a tizenéves korod vége felé, vagy a húszas éveidben nyugodtan megehettél. A tested változik, az anyagcseréd változik, más dolgokra van már szüksége az egészséged megőrzéséhez. Adott esetben kevesebb kalóriára, több zöldségre, és igen, kevesebb piára is.