ÉLETMÓD

A fényvédők 75%-a nem nyújt elég védelmet, de akkor hogyan napozzunk?

Döbbenet, mennyire kevésbé hatnak a fényvédőként eladott termékek, ami már csak azért is szomorú, mert a lakosság jelentős része tévhitben él azt illetően, hogyan kell napozni 2024-ben.

Megosztom
Link másolása

Jön a nyár, az önfeledt szórakozás, lenge ruhák, a strandszezon és a természetes D-vitamin termelődés ideje. Nem mindegy viszont, milyen idősávban és hogyan tesszük ki magunkat napsugárzásnak.

Kisebb mennyiségben és okosan a napozás egészségvédő, ám túltolva és helytelenül alkalmazva kifejezetten nagy károkat okozhat. Míg anyáink fiatalkorában nem volt ekkora a gond, napjainkban az ultraibolya (UV) fény spektruma már a rövidebb hullámhossz irányába tolódott az ember túlzott ipari tevékenykedése miatt, ami azt jelenti, hogy több kárt tud okozni a napsugárzás kevesebb idő alatt.

Ez nem azt jelenti, hogy nem szabad a Napra menni, csak okosan kell csinálni.

A Pénzcentrum szedte össze egy bőrgyógyásszal karöltve a legfontosabb tudnivalókat a napfürdőzésről.

Az UV fénynek három fő típusa van, az UV-A, az UV-B, és az UV-C. Az utóbbit egyébként az ipari fertőtlenítésre használják előállított formában, minden útjába álló szerves anyagot, tehát baktériumokat, vírusokat és gombákat megöl.

Ami a bőr szempontjából problémás, az az UV-A és UV-B fény. Az UV-A az, ami a cikk szerint a bőr mélyebb rétegeiben fejti ki hatását, ez felel a ráncokért, a szeplők sűrűsödéséért, és ez az, amitől a leginkább öregedik a bőr.

Szemben ezzel az UV-B sugárzás az, ami a felsőbb rétegeket roncsolja, ez a leéégésért is felelős fény.

Azt ne felejtsük el, hogy a szervezet D-vitamin szintéziséhez is ez a katalizátor, kis mennyiségben tehát jótékony sugárzásról van szó.

De mi a kis mennyiség, és miért nem törődik a fényvédők gyártóinak többsége az UV-A-val? Dr. Melegh Éva bőrgyógyász, a Budai Egészségközpont szakorvosa elmondta, hogy a bolgó felszínét elérő fényben az UV-B és UV-A aránya 20:1.

„Áthatolnak a sugarak a felhőkön és az üvegen, visszaverődnek a hóról, vízfelszínről.

Az UV sugárzás több mint 70 %-a reggel 10 és délután 3 óra között éri el a földfelszínt. Ez az az időszak, amikor a leginkább védekeznünk kell

- mutatott rá az idősáv fontosságára.

Elmondta, hogy bőrtípustól független minimum 30 faktoros naptejjel kenni kell magunkat ebben az idősávban, a mediterrán térségbe utazva vagy magasabb hegyen túrázva pedig többször kell előkapnunk a tubust.

Ilyenkor már az 50 és 100 faktoros napvédők is előkerülhetnek, és persze nem jó megfeledkezni a védőruháról, kalapokról sem.

Emlékeztetett, hogy bár ősszel és télen kisebb az UV sugárzás, a bőrünk viszont érzékenyebb ezekben a hónapokban. Így mérlegelni kell ekkor is a naptejek használatát.

Bár sokan vitatják ezt az álláspontot a szakmában, a nyilatkozó szakember szerint nem lehet túl sokat használni a napvédőből.

Szerinte a D-vitamin szintézishez minimális UV-B sugárzás is elég, így nem kell félni attól, hogy a folyamatos védőréteg pumpálás esetleg túlterhelné a bőrt. Legalábbis leégni szerinte sokkal rosszabb.

Van egy amerikai kutatás két évvel ezelőttről, amely szerint az ottani fényvédők 75%-a nem ad kellő védelmet a bőrnek.

Az EU-s szabályozás elvileg szigorúbb az USA-belinél, így az európai gyártóknak nem csak az UV-B sugárzás ellen kell védeniük, mint a tőlünk nyugatabbra fekvő kontinensen, a termékek a védelemnek a harmadát az UV-A sugarak ellen is biztosítaniuk kell. Ugyan ezek sem fedik le minden esetben a teljes UV-B és UV-A elleni védelmet, de nagyobb biztonsággal alkalmazhatók az EU-s naptejek.

Minél nagyobb a faktorszám, annál nagyobb mértékben véd a termék az UV-B sugarak ellen. Ha a készítmény UV-A ellen is véd, az pluszban fel kell legyen tüntetve a csomagoláson. Ilyeneket érdemes keresni.

Ha eddig nem kented magad újra óránként, hibáztál. A kémiai fényvédők a sugárzás hatására ugyanis lebomlanak, ezért tényleg óránként újra kell kenni őket, izzadás esetén gyakrabban. Még az arcon is.

A kellemetlen az, amikor valaki full smink alá keni a fényvédőt, de azt nem frissíti fel időnként. A biztonságérzet így viszont hamis.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Nekiestek Kulcsár Edinának a kommentelők a szelfije miatt, azt kérdezik, ki ez a nő a képen
Nagy a felháborodás, szerintük volt szépségkirálynő FaceApp-ot használt, és nem is ilyen az arca.

Megosztom
Link másolása

Egymás után írták a negatív kommenteket Kulcsár Edina legutóbbi szelfije alá a kommentelők.

Mi történt?

Csupán az, hogy a hozzászólók szerint FaceApp-pal manipulálta a képet, és nem is így néz ki valójában.

A szelfin egyébként Kulcsár Edina csupán a sminkjét akarta megmutatni, ám az emberek felháborodtak. Nem hiszik el neki, hogy a képet nem módosította.

A fotót erre a linkre kattintva láthatjátok.

Látjuk, tudjuk hogy faceapp vagy más... használjuk mi is, ismerjük már minden vonását, így messziről felismerjük...

- írta egyikük.

Ki van a képen?! Nem sok egy picit a faceapp?

- írta egy másik kommentelő. Volt, aki megkérdezte, erre mi szüksége van. Viszont sokan támogató, pozitív hozzászólást írtak Kulcsár Edinának, és tudomására hozták, hogy gyönyörűnek tartják.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
11 kérdés, amiből megtudhatod, hogy te is ADHD-s vagy-e
Férfiaknál gyakrabban diagnosztizálják, pedig a nőket is ugyanolyan arányban sújtja az ADHD. Válaszolj őszintén a kérdésekre!

Megosztom
Link másolása

Sokan gondolják azt, hogy kényszeres viselkedésük és figyelemzavaruk mögött ADHD, azaz figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar húzódik.

Meglepő tény egyébként, hogy férfiaknál gyakrabban diagnosztizálják a betegséget, pedig nőknél is ugyanolyan típusú és súlyosságú tünetek jelentkeznek, mint a férfiaknál.

Csakhogy a mai világban egy nőnél sokkal gyakoribb a figyelmetlenség, és az ebből fakadó koncentrációs-, szervezési- és memóriazavar.

Ezzel szemben egy férfi esetében gyakrabban fordul elő, hogy a hiperaktív vagy impulzív tünetek szemet szúrnak valakinek és így hamarabb kap pontos diagnózist.

Most egy Dr. Ali Ajaz nevű orvos megosztott egy egyszerű, 11 kérdésből álló kvízt, melynek segítségével egy fokkal könnyebb lehet felismerni ezt a betegséget.

A kérdésekre egytől ötig pontszámmal érdemes válaszolni, ahol az egy a „nagyon ritkán”, az öt pont pedig a „nagyon gyakran” választ jelenti.

Ha az összegyűjtött pontszámod összértéke 35 feletti, akkor bizony van rá esély, hogy ADHD-tól szenvedsz és érdemes szakemberhez fordulni.

És akkor jöjjenek a kérdések:

1. Fogalmad sincs, hogy másoknak hogyan sikerül következetes, szabályos életet élnie.

2. Nehezen kontrollálod, hogy mire költöd a pénzed?

3. Érzelmileg megterhelőnek találod, ha a nap végén csak még egy utolsó dologra megkérnek?

4. Úgy érzed, hogy normális embernek adod ki magad, de belül valójában szélhámos vagy?

5. Úgy érzed, hogy jobb ötleteid vannak, mint másoknak, de egyszerűen képtelen vagy azokat megvalósítani?

6. Gondolták már önzőnek, mert nem írsz köszönőlevelet vagy nem küldesz születésnapi üdvözlést?

7. Úgy érzed, hogy vagy mindig pörögsz, mint egy tornádó, vagy csak lustálkodsz, mint egy krumpli, de a kettő között semmi?

8. Kétszer is meggondolod, hogy meghívj-e vendégeket az otthonodba, mert szégyelled a rendetlenséget?

9. A barátaid vagy a családod lusta embernek, vagy egyszerűen csak szétszórtnak tartanak?

10. Az összes idődet az köti le, hogy egyben tartsd az életed, és nem marad időd szórakozásra vagy pihenésre?

11, Gyakran felmerül benned az, hogy soha nem fogod beteljesíteni a benned rejlő potenciált, vagy elérni az életcéljaidat és ambícióidat?

@draliajaz Female focused ADHD quiz #adhdinwomen #adhd #adhdtiktok #adhdawareness ♬ original sound - DrAliAjaz

Forrás: LadBible


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Erre figyelj, ha érme alakú, viszkető foltok jönnek ki a kezeden vagy a lábadon
A legfontosabb, hogy ne piszkáld, ne vakard, ne dörzsöld, és menj vele bőrgyógyászhoz.

Megosztom
Link másolása

Fontos jelenségre hívta fel a figyelmet nemrég az Egészségkalauz.

A lap azt írja, hogy

ha érme alakú, viszkető foltok jelennek meg a kezeden vagy a lábadon, akkor az a mikrobás ekcéma jele.

"A nummuláris vagy mikrobás ekcémát a kerek, gyulladt, élénkvörös, hámló bőrelváltozások jellemzik.

Nem csak a kínzó viszketés hívhatja fel rá a figyelmet, de gyakran hólyagocskák is megjelennek a foltokban,

és előfordulhat, hogy a hámfosztott területeken baktériumok is megtelepednek. A tipikusan a végtagokon, lábon, karon megjelenő bőrbetegség nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel a tünetek jól kezelhetők" - írják.

A bőrgyógyászok szerint több oka is lehet a betegségnek, például a stressz, egy bőrsérülés (vágás, égés, vagy akár rovarcsípés), illetve már kialakult kontakt dermatitisz, amelynek talaján könnyebben kialakulhat az ez ekcématípus.

Hogyan kezelhető? Az első szabály, hogy ne vakard, ne dörzsöld. A másik, hogy ki kell vizsgálni, fel kell tárni az okokat. A Dermatica.hu oldalon az áll, hogy ilyenkor megnézik, megtelepedett-e a bőrfelületen valamilyen baktérium, csinálhatnak allergiatesztet is, de akár a lelki okokat is feltárhatják, ha stressz áll a háttérben.

"Viszketést csökkentő szereket rendelhetünk el, és gyakran szükség van szteroid tartalmú készítményekre is, a gyulladás csökkentéséhez. Javasolt lehet a hámpörkök eltávolítása borogatással, ami lehet akár fertőtlenítő oldattal kevert kamillatea. Ezután a baktériumok vegetációit kell eltávolítani antibakteriális kezeléssel. A betegeknek a bőr kiszáradását feltétlenül meg kell előzni, ezért az elváltozások speciális kezelése mellett a bőr hidratálása is javaslunk készítményeket" - mondta a lapnak dr. Borbola Kinga.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Rosszul leszel és megbetegedhetsz, ha túl sok időt töltesz medencében a gyógyfürdőben
Több hétig tartó rosszullét is lehet belőle. Mutatjuk a veszélyeket!

Megosztom
Link másolása

Lényeges dologra hívja fel a figyelmet a Femina egyik cikke.

Ez különösen most aktuális, hogy már elkezdődött a strandszezon, és végre igazi strandidő van.

Nem tölthetsz el bármennyi időt a medencében, különösen a termálfürdőkben, gyógyfürdőkben!

Miért nem?

A gyógymedencék, termálfürdők vize ásványianyag-tartalmú, és ez hatással van a szervezetedre. 20-30 percnél többet általában nem tölthetsz el a gyógyvízben.

Érvényes ez a természetes gyógyvizekre is, mint amilyen például a hévízi tó, ahol azt javasolja az I love Hévíz blog, hogy orvosi javaslat nélkül egyhuzamban 30 percnél többet ne maradjunk a vízben, egészséges embernek egy nap maximum 1,5 óra fürdőzés ajánlott és az, hogy minél többet pihenjünk a fürdőzés alatt.

Ha túl sok időt vagy a termálvízben, gyógyvízben, úgynevezett fürdőfáradtság jelentkezik: erős, lassan múló fáradtságérzettel jár, alacsony vérnyomással. Akár heteken át tarthat a gyengeség, az ízületi fájdalmak erősödése, és az, hogy rossz a közérzeted.

Ezért az a jó, ha többször rövid időre mégy be a medencébe, és a gyógyfürdőzés után pihensz.

Forrás: Femina

Megosztom
Link másolása