ÉLETMÓD

Egy meleg ausztrál apukát és egy nasi-tukmáló amerikai anyukát követek az Instán. De miért?  

Követéseinket, akár egy ruhatárat, érdemes időről-időre átnézni, és kiszelektálni azokat, amikben nem érezzük magunkat kényelmesen.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. július 22.


Megosztom
Link másolása

Aki fent van a neten, a nagy valószínűséggel követ valakit. Vagy valakiket. Ismerősöket, hírességeket, influenszereket, bárkit, akivel valamiért együtt tud rezonálni. Az anyukák anyukákat követnek, a kutyások kutyásokat, a tengerbiológusok tengerbiológusokat, és persze egy anyuka is követhet kutyást és egy tengerbiológus egy anyukát, hiszen sokféle módon tud kapcsolódni az ember a másik életéhez, világlátásához.

Viszont nagyon könnyű belecsúszni abba a hibába, hogy egy-egy szimpatikus poszt után bekövet az ember valakit, aztán annak ellenére „ott ragad”, hogy egyre több bejegyzéstől kapja el rossz érzés: irigység, düh, vagy csak szimpla egyet nem értés.

Ilyenkor kell „kikonmarizni” a követéseinket, akár egy gardróbot, és feltenni a kérdést: Does it spark joy?

Követem, mert jól esik

Én például eljutottam arra a pontra, hogy három gyerek mellett már csak sorstársakat akarok látni, akik ugyanúgy küzdenek, mint malac a jégen. Akik a gyerek nyolcadik, nyitva hagyott „Anyaaa” -kezdetű mondata után a kezükben lévő műanyag doboztetőkkel verik az arcukat az idegtől, ha már lekaparni nem tudják vagy akarják.

Jelenleg nem akarok példaképeket követni. Nem akarom tudni, milyen időbeosztással, mentális és fizikai edzőtermi önsanyargatással lennék képes aktuális állapotomban egyszerre jó anya, szexi konyhatündér feleség és vérprofi cégvezető lenni, aki két PhD között bálnákat ment.

Nem akarok olyanokat követni, akiknél gyerek mellett rend van. Vagy aki sosem kiabál. Vagy aki egy évre előre tudja, milyen egészséges dolgokat fog főzni a százfős családjának. Csak azt követem, aki vagy akinek a témái, megfogalmazása, netes tálalási módja boldogságot nyújt. Örömet okoz nekem ennek az embernek a követése? Már nem? Már nyomom is a követés leállítása gombot.

Viszont azt nem fogom elemezni, mi okoz örömet. Ha az egy virág- és rovarlenyomatokat készítő Katalóniában élő nő munkássága, akkor azt fogom követni. Ha az egy kiégett háromgyerekes amerikai anya, aki folyton nasival traktálja a hallgatóságát, akkor őt.

Utóbbi, az Instán Bigtimeadulting néven futó Caitlin Murray, vagy ahogy én magamban hívom, a Sznekkes Nő például véletlenül került elém, és nem tudott még olyat posztolni, amitől rosszul éreztem volna magam.

Háromgyerekes anyaként hozzám hasonlóan az ő megküzdési startégiája is a humor, ráadásul a keresetlen, őszinte fajta, amitől csak még szerethetőbbek a videói. Rövid kis kirohanásaival, melyek rendszerint úgy végződnek, hogy „Get yourself a snack!” szerintem sok magyar szülő együtt tud érezni. Kertelés nélkül, mégis szerethetően mond ki olyan dolgokat, amiket a hazai instamamik nagyon nagy többsége egész biztosan nem tenne közzé. Elmondja például, hogy biztos mindenki szokta úgy érezni, itt az ideje felmondania, elhagyni azt a nyamvadt munkahelyet, és elmenni valahova, ahol megbecsülik őt…

Aztán az ember rájön, hogy nem léphet le, mert az ő munkája az anyaság, és a nyamvadt kis gyerekeinek szükségük van rá a nyamvadt kis életük minden nyamvadt kis pillanatában, ráadásul nyamvadtul szereti is őket, szóval nem tehet mást, mint várja az alvásidőt és szerez magának egy kis nasit.

(Én például ebből a videóból tudtam meg a „nyamvadt” angol megfelelőjét, szóval nyelvgyakorlásnak és szókincs bővítésnek sem utolsó dolog külföldi szülőket követni.)

A másik ember, akit a sok tökéletes vagy csinosan tökéletlenre csinált instamami között számomra végtelenül üdítő követni, az egy instapapi, a kétgyerekes ausztrál Sean Szeps. Tegye fel a kezét az a magyar anyuka vagy apuka, aki nem tud azonosulni a gyereknevelés olyan hétköznapi agyzsibbasztó részeivel, mint a nyilvános WC-k kisgyerekkel történő használatának nehézségei, a felnőtt beszélgetésbe negyed szekundumonként való belekérdezés vagy, hogy egy aktuálisabbat mondjak, a családi strandolás szabályainak estig való ismételgetése.

Hol érdekel engem az, hogy nem magyar, hogy nem hetero, hogy nem heti 40 óra alkalmazotti munkából fedezi a számlákat, ha közben segít nevetni a saját esetleges nyomoromon?

Sehol.

Töltődni, kikapcsolódni megyek fel az instára, nem irigykedni vagy önértékelést csökkenteni.

Lehet, hogy fél év múlva mindkettőt kikövetem, mert már nem lesznek számomra aktuálisak a tartalmaik, vagy ráunok a stílusukra. De amíg megkapom tőlük azt a szikrányi kis örömet, addig maradnak.

Ha pedig te is átnéznéd egy kicsit a követési szokásaidat, itt egy kis segítség hozzá!

Követési szokásaink „kikonmarizása”

Hogy vagyok?

Először is, figyeld meg magad, hogyan hat rád a mindennapokban a közösségi média. A legjobb, ha már a bekapcsolás előtt magadba nézel, és felteszed a kérdést: hogy érzem most magam? Nem kell semmi extrára gondolni, elég egy 1-től 10-ig tartó skálán belőni az aktuális hogyléted. Ezek után kezdheted a szokásos görgetést, ha pedig kiléptél, ismét értékeld a hangulatodat. A kezdő és a befejező érték viszonya árulkodó lesz: ha rosszabbul érzed magad a befejezés után, akkor jobban át kell nézned a követéseidet. Hasznos lehet bekapcsolás előtt feltenni azt a kérdést is, hogy miért is fordulok most a közösségi média felé? Segíthet-e a mostani állapotomon javítani az adott platform, vagy jobb, ha mondjuk felhívom egy barátomat vagy sétálok egyet?

Tudatos használat

Figyeld meg, hogy aktívan használod-e az adott felületet, például barátokkal tartod a kapcsolatot vagy szervezel egy eseményt, vagy csak unaloműzésképpen pörgeted a hírfolyamot? A saját igényeidre, eredményeidre koncentrálsz ilyenkor, vagy másokhoz méregeted magad?

Határhúzás

Szabj magadnak határokat! Ma már a telefonod segítségével is meg tudod adni, mikor és mennyi ideig szeretnél időt tölteni a digitális világban, de az is jó ötlet, ha mondjuk kimondod, hogy mától nem netezek az ágyban. Utóbbi egyébként nagyon egészséges döntés, ugyanis az esti fények negatív hatással vannak a vércukorszintünkre, a terhes kismamáknál például a késő estig netezők vagy tévézők közül többeknél fordul elő gesztációs diabétesz. A követett emberek és oldalak számának is érdemes néha határt szabni, megvizsgálni, hol töltesz el több aktív időt, ahol pedig hónapok óta nem kommenteltél, ott benyomni a kikövetés gombot.

Vele örülök

Ugyan tudjuk, hogy a legtöbb esetben a neten látott tökéletes képek mögött szürke és küzdelmes hétköznapok sora és számos filter áll, érdemes az igazi eredményeket irigykedés helyett a posztolóval együtt ünnepelni. Azon túl, hogy fordított esetben nekünk is mennyire jól tud esni, ha mások velünk örülnek egy diploma, jogosítvány megszerzése, egy kisbaba érkezése vagy a magunk által termesztett paradicsom leszüretelése kapcsán, a mások örömében való osztozás képessége hosszú távon automatizálódik, így nehezebb időszakokban azokból is ugyanúgy tudunk töltekezni.

Helyezd előtérbe az élő kapcsolattartást 

Nagyon kényelmes és hasznos dolog az internet és a sokféle közösségi platform, de időről-időre szánjuk rá magunkat a valós idejű és terű találkozásokra is. Szükségünk van a szűrők nélküli, jelen időben történő kapcsolatokra, hogy helyén tudjuk aztán kezelni a százféle szűrőn át mutatott netes változatokat. Melós dolog ez az „élőzés”, időt, energiát igényel, de

igenis jó dolog néha elmenni az érettségi találkozókra, ha másért nem, hát hogy lássuk, 4 sör után is olyan tökéletesnek látja-e az osztály egykori fenegyereke a Facebook-on olyan menőnek mutatott, általunk sokszor irigyelt életét, vagy titokban ő meg pont a mi kis szürkének gondolt életünkre vágyik.

Légy tisztában az értékeiddel

Mindig lesz olyan, akinek a tehetségét, megjelenését, élményeit szívesen a magunkévá tennénk. Akinek az életével rendre összehasonlítjuk a magunkét. És nincs is ezzel semmi baj, a társas összehasonlítás emberi dolog. Arra viszont figyeljünk, hogy ugyanannyira napirenden legyenek a saját külső és belső értékeink. Az érzelmeinket nem kell elnyomni, dolgozni velük viszont kötelező.

Az egymáshoz való méricskélésből adódó időnkénti önbizalomvesztést fontos tudatosan kezelni, elismerni, a mélyére ásni. Lehet, hogy nem is irigyek vagyunk, hanem csak éhesek, és egy egészséges nasi után helyreáll a vércukorszintünk és a lelki békénk is.

 

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Itt a memóriateszt, ami megmutatja, demens leszel-e - egy sorozatból már ismerheted
Csak rajzolni kell, de nem mindegy, mit és hogyan. Egyszerű, mégis hatásos demencia-teszt a neurológusok szerint.

Megosztom
Link másolása

Ha aggódsz amiatt, hogy a memóriád már nem olyan, mint régen, itt egy egyszerű, ötperces feladat, amely megmutatja, vannak-e jelei a korai memóriavesztésnek.

A teszt során azt figyelik, mennyire rajzolsz meg jól egy analóg órát.

Dr. Jesus Ramirez-Bermudez, a kognitív hanyatlást kutató mexikói neurológus szerint az órarajzoló teszt hatékony módszer a demencia detektálására, és ez az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módja ennek, írja a Daily Mail.

A tesztet különböző neurológiai betegségekben szenvedő betegeknél alkalmazzák a probléma meghatározásához és nyomon követéséhez, ide tartozik a demencia is.

Ezt a tesztet rajzoltatta meg a Mads Mikkelsen főszereplésével fémjelzett Hannibal sorozatban a pszichiáter Will Grahammel egy ikonikus jelenetben.

A teszt csak annyiból áll, hogy egy üres lapra lerajzoljuk az említett analóg óra számlapját. Fel kell írni az összes számot 1-től 12-ig, majd be kell rajzolni a mutatókat egy adott időpontra, például 11.10-re.

A feladat arra támaszkodik, hogy a páciens emlékezzen arra, hogyan néz ki az óralap – ez a készség végrehajtói funkcióként ismert, amely magában foglalja, hogyan tervezzük, szervezzük és hajtjuk végre a feladatokat.

A végrehajtó funkció azon kognitív képességek közé tartozik, amelyek először kezdenek akadozni, amikor a demencia kialakul.

A tesztet évtizedek óta használják a klinikumban, és ha az óra egy ferde kör, helytelenül felrajzolt számokkal, az a demens állapot korai jeleire utal. Persze ebben is vannak szintek, 1-2 eltérés még nem jelenti, hogy nincs visszaút a szellemi hanyatlásból, de ha nehezen megy az óra rajzolása, akkor érdemes orvoshoz fordulni.

Ha a betegnek sikerül helyesen megrajzolnia az órát, az gyakorlatilag kizárja a demenciát.

Magyarországon nagyságrendileg 250 ezer ember él demenciával, ha a hozzátartozókat is ide soroljuk, akkor a lakosság 10%-a érintett az állapotban, írja a Katolikus Szeretetszolgálat, akik szerint a családok edukálása és segítése is kritikus fontosságú.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Nők milliói ébrednek fel hajnali három körül minden éjjel - kiderült, mi az oka
A szakértők végre rájöttek, mi ennek az oka - és hogy mit lehet tenni ellene.

Megosztom
Link másolása

A hormonális változások jelentős hatással lehetnek az alvásra, nehezíthetik az elalvást, alvási apnoéhoz, rossz minőségű alváshoz és gyakori éjszakai felriadásokhoz vezethetnek.

Dr. Martin Thornton, a Bluecrest egészségügyi igazgatója szerint a nőknél a menopauza különösen nagy szerepet játszik az alvászavarok kialakulásában.

„A menopauza hatalmas változásokat hoz a szervezet számára, és a hormonális ingadozások számos kellemetlen tünetet okozhatnak, amelyek befolyásolják az alvást”

– magyarázza.

A menopauza alatti alvásproblémák háttere:

- Hőhullámok és éjszakai izzadás: Hirtelen jelentkező melegségérzet és izzadás, amelyek megszakítják az alvást.

- Csökkent ösztrogénszint: Az ösztrogén hatással van a testhőmérséklet szabályozására, valamint a hangulatra és a stresszre, amelyek közvetlenül befolyásolják az alvást.

- Progeszteron csökkenése: Ez a hormon elősegíti a relaxációt és az alvást, így alacsony szintje természetesen alvászavarokhoz vezethet.

- Hangulatingadozások: A menopauzával járó szorongás, depresszió és mentális egészségügyi problémák megnehezíthetik az elalvást és az átalvást.

Dr. Thornton szerint sok páciense arról számol be, hogy az éjszakai órákban, legtöbbször hajnali 2 és 4 óra között felébrednek.

„Ez az időpont egybeeshet a testhőmérséklet szabályozásának zavaraival,

amelyek hőhullámokat vagy éjszakai izzadást okoznak a könnyebb alvási szakaszokban” – tette hozzá.

És mi a helyzet a férfiakkal?

A hormonok a férfiak alvására is hatással lehetnek. Carolina Goncalves, a Pharmica főgyógyszerésze elmondta: „A tesztoszteronszint, amely az életkorral együtt ingadozik, szerepet játszik az alvás szabályozásában.

A tesztoszteron csökkenése felszínesebb alváshoz és gyakoribb ébredésekhez vezethet.

„A kortizol, a szervezet stresszhormonja, szintén befolyásolja mind a férfiak, mind a nők alvását, ha magas, korai ébredést okozhat.”

Egy friss kutatás eredményei

Egy Dunelm által végzett kutatás szerint a menopauzában lévő nők leggyakrabban hajnali 3:29-kor ébrednek fel. A kutatásban résztvevő nők háromnegyede ébredt fel ekkor.

A nők több mint fele (53%) arról számolt be, hogy ezt követően hosszú ideig ébren forgolódik, míg sikerül újra elaludnia.

A válaszadók 30%-a könyvet olvas, ugyanennyien pedig a közösségi médiát böngészik. 20%-uk tévét néz, 17% pedig egyszerűen csak az órát bámulja.

A kutatás szerint a menopauzával összefüggő álmatlanság a nők több mint kétharmadánál (69%) negatívan befolyásolta az testi-lelki jólétet.

A résztvevők körülbelül 60%-a nem volt tisztában azzal, milyen technikák segíthetnek az álmatlanság kezelésében, és 50%-uk úgy érezte, nincs megfelelő támogató rendszer körülöttük ebben a nehéz időszakban. Riasztó adat, hogy mindössze a nők negyede (25%) fordult orvoshoz segítségért.

Mit tehetsz az éjszakai felriadások ellen?

A menopauzával összefüggő alvászavarok esetén a HRT (hormonterápia) – általában ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron kombinációja – lehetőséget nyújthat a hormonok megfelelő szintjének helyreállítására, így javítva az alvást.

Dr. Louise Newson, a menopauza és a hormonális egészség szakértője szerint:

„Az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron szintjének helyreállítása a HRT segítségével szabályozza a testhőmérsékletet, ami jelentősen csökkentheti az éjszakai izzadás intenzitását és gyakoriságát.

A HRT emellett enyhíti a szorongást és a hangulatingadozásokat, így könnyebb elaludni és átaludni az éjszakát.”

Ha nem szeretnél gyógyszeres kezelést, néhány életmódbeli változtatás is segíthet:

- Megfelelő esti rutin kialakítása.

- Koffein és alkohol csökkentése.

- Relaxációs technikák, például meditáció.

- Képernyőidő csökkentése lefekvés előtt.

Ezek mind hozzájárulhatnak az egészségesebb, nyugodtabb éjszakákhoz.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez a népszerű nasi akár 20%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát
Eláruljuk, mit egyél, hogy védett legyél!

Megosztom
Link másolása

Naponta egy marék dió vagy mogyoró, esetleg mandula, és máris kisebb az esélyed a demenciára! Friss kutatások szerint azok, akik rendszeresen esznek dióféléket, 17%-kal csökkenthetik a rettegett betegség kockázatát. Ha pedig sózatlan verziót eszed, az előny eléri a 20%-ot is.

Miért ilyen csodás a dió?

A spanyolországi Castilla-La Mancha Egyetem és a portugáliai Porto Egyetem több mint 50 ezer ember szokásait vizsgálta hét éven keresztül. Kiderült, hogy

a napi 30 gramm diót elfogyasztók jelentősen kisebb eséllyel lesznek demenciások.

A kutatók szerint a dió csökkentheti a gyulladást és a koleszterinszintet, ami jót tesz az agynak.

„Egy marék dió naponta komoly védelmet nyújthat” – írták a kutatók a The Sun szerint.

A mediterrán diéta is segíthet

Nem csak a dió a megoldás. A mediterrán diéta – tele zöldségekkel, gyümölcsökkel, olívaolajjal és halakkal – akár 23%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát. A „zöld” mediterrán verzió, amely még több növényi alapú ételt, például diót és zöld teát tartalmaz, szintén lassíthatja az agy öregedését.

Ezeket az ételeket fogyaszd az agyadért!

A Brit Szív Alapítvány szerint az agy egészségéért ezek az ételek a legjobbak:

- Teljes kiőrlésű gabonák

- Zöld leveles zöldségek (spenót, kelkáposzta)

- Diófélék (minden nap!)

- Hal (heti egy adag legalább)

- Olívaolaj (fő zsiradékként)

- Egy kis pohár vörösbor (de csak mértékkel!)

Sőt, a csokirajongóknak is van jó hír:

az étcsokoládé flavonoidjai szintén segíthetnek a demencia kockázatának csökkentésében.

Akár egy marék dió, egy tál saláta vagy egy pohár bor – ezek az apró szokások sokat tehetnek az agyad egészségéért.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ebből a pofonegyszerű ujj-tesztből kiderül, van-e komoly egészségügyi problémád
Egy három lépéses teszttel pillanatok alatt kiderül, ha baj van.

Megosztom
Link másolása

Sokszor nehéz észrevenni a komolyabb egészségügyi problémák jeleit, ezért nagyon fontos, hogy ha bármi szokatlant tapasztalsz magadon, fordulj orvoshoz. Bár a legtöbben tudjuk, hogy a duzzanatok, fájdalmak vagy az étvágy változása komoly jelek lehetnek, léteznek apróbb tünetek is, amelyek szintén figyelmet igényelnek.

Dr. Ahmed, aki a TikTokon @dra_says néven ismert, bemutatott egy egyszerű otthoni tesztet, amely segíthet felismerni a „dobverőujj” jelenségét. Ez az állapot a köröm és az ujjvégek megváltozásával jár, és komoly tüdő- vagy szívproblémákra utalhat.

Mi az a „dobverőujj”?

A „dobverőujj” olyan állapot, amelyben a kézujjak végei szokatlanul megvastagodnak és domború formát öltenek.

Ez a változás leggyakrabban krónikus egészségügyi problémák, például tüdő- vagy szívbetegségek jele lehet.

Az érintett ujjvégek melegebbé válhatnak az átlagnál, elszíneződhetnek (például vöröses vagy kékes árnyalatot vehetnek fel), és a körmök alakja is megváltozik: lefelé görbülnek, kanál alakúvá válnak. Ezek a tünetek arra utalhatnak, hogy a szervezet oxigénellátása nem megfelelő, ami komolyabb betegségek jele lehet. Az állapot figyelmeztető jelként szolgálhat, ezért orvosi vizsgálat szükséges, ha ilyesmit észlelsz magadon.

Dr. Ahmed szerint a dobverőujj esetén

„az ujjvégek nagyon kerekek és hagymaszerűek lesznek. Az ujjak végei nagyon fehérek lehetnek, a körömágy pedig rendkívül fényes.

A dobverőujj kialakulásának pontos kórélettana még nem teljesen ismert, de az általános konszenzus jelenleg az, hogy krónikusan alacsony oxigénszint okozhatja. Ez az állapot fizikális vizsgálat során mindig kiemelt figyelmet kap.”

@dra_says Simple check at home for finger clubbing. Educational purposes only #fingerclubbing #lungcancer #lowoxygenlevels #doctor #privategp #privatedoctor #cysticfibrosis #chronicillness #crohnsdisease #cysticfibrosis #ulcerativecolitis #infectiveendocarditis #congenitalheartdiseasepatient #heartdisease #heartproblems #lungabcess ♬ original sound - Dr Ahmed

Szerinte az ilyen változások mögött gyakran komoly problémák húzódnak meg, például tüdőrák, hörgőtágulat, cisztás fibrózis vagy tüdőtályog. Egyes szívbetegségek is előidézhetik ezt az állapotot.

Hogyan végezheted el a tesztet?

A teszt egyszerű és gyorsan elvégezhető otthon:

1. Érintsd össze a két mutatóujjad körömvégeit úgy, hogy a körmeid összeérjenek.

2. Olyan mozdulatot tegyél, mintha egy szívet formáznál az ujjaiddal.

3. A körömágyak találkozásánál egy kis résnek, úgynevezett „ablaknak” kell látszania.

Ha nem látsz ilyen rést, vagy újonnan jelentkezett „dobverőujj” tüneteket tapasztalsz, fordulj orvoshoz.

Miért fontos ez a teszt?

Dr. Ahmed szerint a „dobverőujj” hátterében általában krónikusan alacsony oxigénszint állhat, amelyet több súlyos betegség is okozhat. Bár a pontos okát még nem teljesen értik, az ilyen állapot mindig alapos orvosi vizsgálatot igényel.

„Ha úgy gondolod, hogy nálad is jelen van a dobverőujj tünete, különösen, ha új keletű, mindenképpen vizsgáltasd ki”

– tanácsolta Dr. Ahmed.

Megosztom
Link másolása