Szilágyi Liliána: „Őszintén fogalmam sincs, hogy tudtam viszonylag ép ésszel és lelkivilággal túlélni”
Sok lap beszámolt arról, amikor 2021 decemberében Szilágyi Liliána úszó a nyilvánosság elé állt, és azt állította, hogy apja testileg, lelkileg és szexuálisan is bántalmazta. A tavalyi éve teljesen ezzel az üggyel telt, mivel az apja - aki ellen kapcsolati erőszak gyanújával nyomozás indult - becsületsértésért feljelentette őt.
Szilágyi Liliána most az nlcafénak adott interjút.
A lapnak elmondta, hogy azért csak 2021-ben állt ki az ügyével a nyilvánosság elé, mert előtte szerinte nem érett meg rá az idő.
„2018-ban még a trauma jelentését sem ismerték szélesebb körben. Szerintem az elmúlt pár évben indult el igazán a folyamat, hogy az emberek tudatosabbak önmagukkal, az önismeretükkel kapcsolatban. 2018-ban nagyon jólesett volna felszabadulni, kimondani, de, ha akkor megteszem, az ügy a süllyesztőben végezte volna.”
Szilágyi Liliána elárulta, hogy Sárosdi Lilla kiállása is motiválta, hogy elmondja a saját történetét, de a színésznőt sajnos szétszedte a közvélemény. Cseh László interjúja volt a másik fontos mérföldkő, a sportoló ugyanis beszélt a versenysportban tapasztalt negatív élményeiről, traumáiról.
„Nem hittem volna, hogy valaki pont a sportolók közül tesz meg egy ilyen fontos lépést. Azzal, hogy Laci megszólalt, egy olyan lavinát indított el, amiben egy olyan gyógyulási és társadalmi előrelépés lehetősége nyílt meg, hogy úgy éreztem, itt az idő megtenni a saját lépésemet. Interjúja volt döntő jelentőségű számára.”
Szilágyi Liliána az interjúban elmondta, hogy azt teszi, amiben hisz. Nem biztos, hogy az ő útja másnak is a legmegfelelőbb, viszont önmagunk megismerése szerinte a gyógyulás egyik kulcsa, nem csak a bántalmazottak számára, hanem mindenkinek, aki nem a saját igényei szerint éli az életét.
Tudatosságának fontos része, hogy felismerte: vannak olyan személyiségbeli torzulásai, amelyeket a bántalmazó évek okoztak. Az elnyomás és a bántalmazás folyományaként bizalmatlan mindenkivel: bárki bármit tesz, ő máris védekezik. Néhány év múlva már el tudja magát képzelni szülőként, de addig még sokat kell dolgoznia ahhoz, hogy ne adjon át olyan dolgokat, amiket nem kellene. Azt szeretné, hogy a gyereke tudja, milyen szabadnak lenni.
„Sajnos akkor még nem voltam annyira szabad és erős, hogy azt mondhassam a körülöttem lévő felnőtteknek, hogy én ezt tényleg abba akarom hagyni! Ráadásul amíg úsztam, és amíg hoztam az eredményeket, addig az apám is nyugisabb volt, nem bántotta annyit az anyámat, és ez egy elég nagy visszatartó erő volt. El se tudtam képzelni, mit csinál, ha kiszállok.”
Elhatározta, hogy a 2020-as olimpiáig folytatja: úgy gondolta, ha érmet szerez, akkor már fel tud szólalni az ügyében, mert a társadalom egy olimpiai teljesítmény után nagyobb hitelt ad neki. Ennek a tervnek keresztbetett a járvány.
- mondta.
Az úszás soha nem tette boldoggá, balerina, színésznő vagy énekesnő akart lenni, az apja döntése volt, hogy úsznia kell. Nagyapja, Gyarmati Dezső ugyan mondta, hogy az úszás nem az ő személyiségéhez illik, de nem tudott igazán beleszólni abba, hogy mi lesz Liliánával, nem tudott szembeszegülni a lány apjával.
Magyarországon szerinte az élsport, főleg az úszás olyan, mint egy munkatábor. „Ha teljesítesz, azért se jár sok jó, de ha nem hozod az eredményeket, akkor egy egész ország gyűlölni fog.” Szerinte elnyomásra építenek és generációkat tesznek vele tönkre az élsportban. Valamennyit ugyanakkor javult a helyzet, megjelentek olyan csapatok és edzők, akik elkezdték a régi rendszert felszámolni, és az Úszószövetség elnöke, Wladár Sándor is tett ilyen irányba lépéseket.