5 ChatGPT hack, ami sokkal könnyebbé teszi az álláskeresést
Bármilyen projektnek állsz is neki, az első lépés a legnehezebb. De ha szétszeded részfeladatokra az egészet, a dolgok máris megvalósíthatóbbnak tűnnek. Ugyanez érvényes az álláskeresésre is. Amíg csak tervezgeted, könnyű menetnek látszik, de amikor bele kellene vágni, azt se tudod, hol kezdj hozzá. A megfelelő állás megtalálása, az önéletrajz frissítése, a tökéletes kísérőlevél elkészítése közben nagy a kísértés, hogy hagyd az egészet, és maradj inkább ott, ahol vagy. Túl sok macera az egész.
Lehetsz friss diplomás vagy tapasztalt szakember, a ChatGPT-t az álláskeresés minden területén jól fogod tudni használni. Hatékony segítséged lesz az egész folyamat gyorsabbá és könnyebbé tételében.
Íme 5 feladat, amire tökéletesen használhatod a mesterséges intelligenciát:
1. Segít az elindulásban
Néha csak annyi a trükkje az egésznek, hogy tudd, hol kezdj hozzá. Amikor álláskeresésről van szó, elengedhetetlen, hogy világos stratégiával és tervvel rendelkezz. A ChatGPT segíthet a te egyedi helyzetedre és céljaidra szabott álláskeresési módszer kidolgozásában. A legjobb álláshirdetési weboldalak felkutatásától kezdve a közösségi média jelenléted kihasználásáig végigkísérhet az álláskeresés és az állásokra való jelentkezés folyamatán, valamint a szakmai branded kiépítésén.
Hogyan állj neki? Írd le a chatbotba, a legfontosabb infókat magadról, pl. életkor, végzettség, lakhely, érdeklődés, jelenlegi munka, és kérdezd meg, milyen állásokra jelentkezz.
Ha tovább mennél, és egyenként érdekel, hogy mire van szükség egy-egy kiválasztott szakma állásának elnyeréséhez, csak kérdezz tovább, és a válasz sokat fog segíteni. Ugyanígy a szakmai brand, azaz én-márka kiépítésében is remek ötletei vannak. Kérésre pontról pontra visz végig a tennivalókon.
2. Segít megírni az önéletrajzodat
Az önéletrajz az első, talán legfontosabb benyomás, amit az állás megpályázásakor a munkáltatóra teszel. Oké, a ChatGPT nem tudja megírni helyetted, de útmutatást és javaslatokat fog adni az önéletrajzod elkészítéséhez. Lépésről lépésre végigvezethet az önéletrajz megírásának folyamatán.
Megkérheted, hogy stilizálja a kész szöveget, például a korábbi munkatapasztalatokat, a készségeket vagy a rövid bemutatkozó részt. A ChatGPT abban is segíthet, hogy az önéletrajzodat a konkrét álláspályázata szabd, mert képes releváns kulcsszavakat javasolni és elhelyezni az önéletrajz megfelelő részeiben. Akár baristának, akár idegsebésznek jelentkezel, hasznosak lesznek a tippjei.
Hogy állj neki? Tedd fel a ChatGPT-nek azt az egyszerű kérdést, hogy: Tudsz segíteni önéletrajzot írni? Olyan kimerítő választ fog adni, hogy a többi már adja magát.
3. Segít a háttér-információk megszerzésében
Ha nem igazán tudod, hogy melyik munkakörre lőj az álláskeresés elején, a ChatGPT jó tanácsokat adhat. Mesélhet neked a munkaerőpiac aktuális trendjeiről, valamint arról is, hogy mely iparágak növekednek vagy hanyatlanak. Ez segíthet megalapozott döntést hozni arról, hogy milyen irányban indulj új állásra vadászni.
Ha egyszerre több céghez adod be a jelentkezésedet, elég nagy meló mindegyiket megismerni, csakhogy a pályázatod beadásakor szükséged lesz konkrét infókra ahhoz, hogy nagyon ne lőj mellé például a motivációs leveledben. A mesterséges intelligencia ebben is remek partner.
Ez a technika kicsit jobban működik nagyvállalatok esetében, mivel rengeteg részletes információra van szükség, amelyekből a chatbot meríthet - és ilyen infókat a nagyobb cégek (és azok távozó alkalmazottai) bátrabban osztanak meg.
Az MI elmondhatja neked, hogy pontosan mivel foglalkozik, és milyen tapasztalatokat nyújt a dolgozóinak a kiszemelt cég, így képet kaphatsz arról is, milyen lenne ott dolgozni. Ezt ismerve könnyebben meg tudod majd válaszolni azt a kérdést is, hogy miért éppen te vagy a legalkalmasabb jelölt a munkakör betöltésére.
Ha a beszélgetések során olyan kérdések merülnek fel benned, amikkel kapcsolatban pontosítást szeretnél, írj róluk egy listát, és majd felteheted őket a személyes interjún, ha eljön a nagy nap. El fognak ájulni, hogy milyen tájékozott vagy.
4. Elfogulatlan visszajelzést ad
Ha már kezd ciki lenni, hogy mindig a barátaidat és a családtagjaidat zaklatod azzal, hogy olvassák el a motivációs leveleidet, és mondják meg, hogy elég figyelemfelkeltők, elég jók-e, plusz abból is eleged van, hogy állandóan azt felelik, hogy annyira jó vagy, ők felvennélek az állásra (aztán persze sosem téged vesznek fel), akkor itt a ChatGPT, hogy megmentse a helyzetet.
Nagyon hasznos segítség lesz. Meglepően részletesen válaszol, és olyan javaslatokat dolgoz ki, amelyek segítenek még professzionálisabbá tenni és felfrissítani az önéletrajzodat. A szövegkörnyezetben magyarázza meg, hogy miért javasol bizonyos változtatásokat. Mindenképpen érdemes megnézni, milyen visszajelzéseket kínál a ChatGPT, és akár követed őket, akár nem, fogsz kapni néhány gondolatébresztő tanácsot.
5. Segít felkészülni a személyes interjúra
Ha a pályázatod olyan menő, hogy behívnak személyes interjúra, a ChatGPT segít felkészülni arra is, így magabiztosabb leszel a beszélgetés során. Nem tudod, mit válaszolj egy adott interjúkérdésre? Add meg a ChatGPT-nek a kérdést, és segíteni fog a válasz megfogalmazásában.
Releváns dolgokat fogalmaz meg, és neked elég csak megjegyezni a főbb pontokat.
Hogyan állj neki? Tedd fel neki ezt az egyszerű kérdést: Milyen állásinterjú kérdéseket tesznek leggyakrabban fel egy …-nak (ide a kiválasztott foglalkozás neve kerüljön). Kimerítő, 10-15 pontos kérdéssort fog adni. Ha megvan a kérdéssorod, kérdezd meg tőle egyenként a válaszokat is. 5-8 mondatban összefoglalja a lényeget, neked pedig elég megjegyezni a főbb gondolatokat.
Szóval, ha nem tudod, mik lehetnek a kiválasztott szakmához kötődő interjú kérdések, tudd meg a ChatGPT-től.
Fontos megjegyezni, hogy a chatbot ugyan tökéletes társ az interjúra való felkészülésben, de nem a legjobb ötlet a szövegét szóról szóra megtanulni. Akkor lesznek természetesek a válaszaid, ha sokat gyakorolod őket.
Megkérheted egy barátodat, hogy hallgasson meg, vagy beállhatsz a tükör elé, esetleg felveheted egy hangjegyzetben, de fontos, hogy hangosan ismételd át néhányszor a feleleteket.
A kérdésben emeld ki, hogy milyen állást pályázol meg éppen (Milyen ruhába menjek egy állásinterjúra, ha baristának jelentkezem?), és nem csak a ruhádra, de még a sminkedre is figyelni fog a válasza során. A tudás felkészültté tesz, ha pedig felkészült vagy, önbizalmad is lesz. Az meg már fél siker.