6 pénztárcabarát összetevő, amivel egy alap arckrémből is luxusterméket tudsz varázsolni
Mindenki egészséges, szép arcbőrre vágyik, amit viszont nem adnak könnyen. Számtalan dologtól függ a bőrünk állapota a táplálkozásunktól kezdve az esetleges betegségeinken át a levegő összetételéig, mégis, a legtöbb pénzt és időt a külsőleg történő „tatarozásra” fordítjuk. Ebből pedig a kozmetikai ipar nagyszerűen megél.
Pedig ma már nem nehéz megkutatni őket, a Krémmánia oldala például remek kiindulópont, ha szeretnénk egy termékről megtudni, mi is van benne ÉS az mi is valójában. Ha pedig megtetszene egy arckrém vagy tonik valamely „alkatrésze”, csak átmásoljuk a böngészőbe, és hamarosan rájövünk, mekkora lehúzásoknak vagyunk napi elszenvedői.
Ha ismerjük a bőrünket, könnyen találunk hozzá olcsó alap termékeket, amiket aztán fillérekből felturbózhatunk a különleges összetevőkkel.
A tonikként vagy arcpakolás alapjaként használt virágvizektől a ráncok, foltok és pattanások elleni, most éppen niacinamid néven futó B3-vitaminig számtalan anyag várja, hogy felfedezzük, és a szépségipari márkanév megfizetése helyett inkább házi fagyira költsük a megspórolt pénzünket.
Olasz szalmagyopár virágvíz
Az egyik legjobb példa az egyszerű és olcsó, de hatékony kozmetikai összetevőre a curryfű. Igen, egy mediterrán fűszerről beszélünk,
Szerencsére ma már könnyen beszerezhető ez az illatos hidrolátum, melyet használhatunk hígítatlanul is arcpermetként ekcéma, dehidratált bőr vagy karikás szemek esetén, de készíthetünk belőle otthoni agyagos arcpakolást is. Segít napégés, ajakherpesz és rovarcsípések esetén is, és hahó, kedves férfi olvasók, borotválkozás utáni irritációra is remek!
Mezei zsurló kivonat
A zsurlók ősi növények, legtöbb fajuk már kihalt, felmenőik a dínók lakta ősi erdőket alkották. Ma is élő rokonuk, a mezei zsurló
A növény kivonata irritációellenes, gyulladáscsökkentő és a bőr tónusát javító folyadék, melyet 5-20%-os hígításban, vízben vagy vizes alapanyagban oldva tudunk beilleszteni az arcápolási rutinunkba. Használható narancsbőr ellen, remek faggyúszabályozó, vérzéscsillapító és összehúzó, segít korpásodás és nehezen gyógyuló sebek esetén is, így nem csak az arcon, hanem testszerte alkalmazhatjuk.
Niacinamid
A niacinamid, leánykori nevén B3-vitamin egy igazi jolly joker a bőrápolásban!
Bevethető a bőröregedés tipikus jelei ellen (ráncok, foltok), meglepően gyorsan veszi fel a harcot az aknékkal, és segít megtartani a bőr hidratáltságát. Fehér por alakban tudod beszerezni, melyet víztartalmú készítményben kell feloldanod. Nem érdemes előre bekeverni, mert úgy nem tudod az adott napi szükségletedhez igazítani az arányokat. Tiszta kiskanállal kimérve, vagy a tároló edényből/zacskóból óvatosan a kezedbe szórva egy bors méretű adag elég lehet a napi arckrémedhez vagy arctonikodhoz adagolva a hosszú távú használathoz. Természetesen, ha úgy látod, a te bőröd többet is elbír belőle, óvatosan emelheted az adagot, de mindig figyelj a bőröd visszajelzésére! 4-5%-os mennyiségben használva bizonyítottan serkenti a bőr természetes kollagén- (és egyéb fehérjéinek) termelését, pigmentfoltok elleni 2-5% hígításban használd.
A bőr védőrétege, mely segíti megőrizni a hidratáltságát, egy kocsonyás, főleg zsírsavakból, koleszterolból és keramidokból álló anyag. Ezek szintézisét képes a B3-vitamin serkenteni, így a bőr ellenállóbb lesz a környezeti ártalmakkal szemben.
Dinnyemag olaj
Hűsítő nyári gyümölcs, aminek a magja snack-nek sem utolsó, de a belőle nyert olaj az igazi kincs! Tele van egyszeresen és többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavakkal (F vitamin, omega-6, omega-9), melyek elősegítik a bőr hidratáltságát, miközben egyensúlyba hozzák a faggyútermelést.
Az érzékeny bőrűek is bátran használhatják, sőt, kisbabák bőrére sem jelent veszélyt. Önmagában, hígítás nélkül is alkalmazható, de keverhetjük krémekbe is. Oxidálásra hajlamos olaj lévén előnyösebb 19°C alatt, nedvességtől és fénytől védve tárolni. Hajápolóként hajmosás előtt a fejbőrbe masszírozva csökkenti a zsírosodást, lemosás után a haj fényes, sima lesz zsíros érzet nélkül.
Acmella kivonat
A növényi Botox-ként is ismert, Brazíliában őshonos acmella a bőrünk feszességéért felelős kollagén-elasztin-fibroblaszt trió egyensúlyának megbomlását késlelteti. Hatására a kollagén nem szökik olyan hamar, a bőrszerkezet visszanyeri stabilitását, feszesebb, rugalmasabb lesz.
Gazdaságos összetevő, hiszen már 2% acmella is elég ahhoz, hogy egy egyszerű arckrémből ránctalanító csoda váljon. Narancsbőr, terhességi csíkok megelőzésére és kezelésére is érdemes kipróbálni.
Selyemprotein
Már a neve is csábító, hát még, ha megismerjük a hatását! A selyemfehérje molekuláris szerkezete hasonló a bőrben található kollagén rostokhoz, ezáltal javítja annak rugalmasságát.
Állítólag a selyemszövő nők kezének fiatalosságát látva fedezték fel az anyag bőrre gyakorlott kedvező hatását. Bőrünk sötétedését a bőrben található melanin okozza, melyet a tirozináz oxidációja képez. A selyemfehérje hatékonyan gátolja a tirozináz képződését. Ez az anyag képes a káros napsugarakból az UVB 90%-át , az UVA-nak pedig az 50%-át elnyelni, így fényvédő hatása is hozzájárul a világos bőrszín megőrzéséhez. Emellett gyulladáscsökkentő és sejt regeneráló, valamint kiváló hajkondícionáló is: balzsamba keverve segít megtartani a haj hidratáltságát, rugalmasságát. Vízoldékony, 1-5%-ban keverjük a kész termékekhez.
Ami az egyiknek működik…
Nagyon fontos szem előtt tartani az otthoni kozmetikum-tuningolás során, hogy bármilyen jókat is írnak egy-egy összetevőről, az nem biztos, hogy akkor és ott nekünk is működni fog. Egyrészt a legtöbbnek rendszeres használatra van szüksége ahhoz, hogy látható eredményt érjük el vele, másrészt erősen szervezet és bőr-függő, kinek hogyan reagál a teste az adott anyagra.
A tisztaság fontosságát talán nem is kell külön kiemelni: minden egyes felület, ami érintkezik a kozmetikummal- és ezáltal a bőrünkkel- egy új szaporodási közeget kínál a baktériumok és más kórokozók számára. A szakemberek emiatt is ajánlják a pumpás kiszerelésű krémeket és a cseppenthető üvegű folyékony termékeket.
Egészen biztos, hogy lesz olyan anyag, amit megveszünk, és az első használat után kiderül, hogy nem leszünk vele barátok. Ha így alakult, és maga az anyag nem érintkezett a bőrünkkel (tehát pl. csak cseppentettünk belőle, de nem értünk hozzá a cseppentőhöz), nem kell kidobnunk, nyugodtan tovább adhatjuk másnak. Ezzel is védjük a környezetet és a nagy közös pénztárcát, hiszen a kereskedelemben kapható, előre bekevert változatokra eltapsolt összegek töredékéből tudunk velük kísérletezni. És ha már a kísérletezésnél tartunk: a magunk bőrét visszük csak vásárra, nem nyuszikét vagy egerekét. Összeférhetetlenség esetén pedig csak egy, általában természetes növényi kivonatot juttatunk vissza a környezetbe.