Góg Anikó: „Nem az emberekkel van baj, hanem a kudarcélménnyel”
Góg Anikó egykori triatlon versenyző, két kislány anyukája, személyi edző és az IWI Nemzetközi Fitnesziskola tanára, a BISA (Back In Shape Again) módszer megalkotója. Online edzős videói tették ismertté, naponta több százan tornáznak vele együtt. Legfontosabb feladatának azt tartja, hogy megtalálja az emberek számára a legmegfelelőbb mozgásformát és annak optimális módját, intenzitását és stílusát. Mint mondja, az ő szerepe, hogy összekapcsolja a sportolókat a megfelelő edzésformával, és ezáltal javítsa az életüket és egészségüket. 2024 óta élő motivációs előadásokat tart az ország több területén.
- Ritka, amikor egy jól menő online vállalkozás kilép a valóságba. Rengetegen tornáznak veled online, erre előadásokat kezdesz tartani. Szeretsz kockáztatni?
- Egyszer csak kaptam egy felkérést arra, hogy egy háromszáz fős közönség előtt tartsak előadást, de a szervezés nagyon akadozott, ezért saját kézbe vettem az irányítást. Ez az esemény végül nem lett megtartva. A tavalyi Székelyudvarhelyi TedxUdvarhely adott bátorságot, megszerveztem egy önálló eseményt, és innen már nem volt visszaút.
Eleinte maximum száz fős helyszíneket kerestem a saját előadásoknak, mostanra kétszáznál is többen jelentkeznek. A naptáram pedig tavasztól őszig tele van. Tehát választ kaptam a kérdésemre, az emberek személyesen is szívesen követik a tevékenységemet.
- Ez azt jelenti, hogy a jövőben kevesebb online edzős videó és több élő előadás lesz?
- Az előadások jellemzően péntekenként vannak, a videókat a többi napon forgatom. Nem lesz kevesebb online tartalom, hiszen erre is szükség van, de való igaz, hogy több előadásom lesz elérhető személyesen az ország különböző pontjain. Nem mondom, hogy könnyű volt megtalálni az egyensúlyt, de mostanra megtanultam, hogyan forgassak, hogyan tartsak előadást, és közben hogyan teljesítsem a vizsgákat két felvétel megvágása között.
Góg Anikó torna közben (fotó: Góg Anikó)- Negyvenhárom évesen kezdtél újra tanulni. Az ember azt gondolná, hogy már mindent tudsz a sportról és az egészségről.
- A mozgással kapcsolatban valóban nagy tudást szereztem eddig, de azért a táplálkozás terén még szükségem van egy mélyebb ismeretre. Úgy gondolom, hogy akkor leszek igazán hiteles előadó, ha hiteles véleményt tudok megfogalmazni. Ezért kezdtem el a Semmelweis Egyetem Táplálkozástudományi mesterképzését. Most is két vizsga között vagyok, de délután már megyek előadást tartani. Fontosnak gondolom, hogy ha a kiegyensúlyozott életmódról fogalmazok meg ajánlásokat, akkor a sport mellett annak másik nagy pilléréről, a táplálkozásról is hitelesen szólalhassak meg.
- Sokan keresnek fel téged életmódváltással, mozgással, táplálkozással kapcsolatban?
- Sok megkeresés érkezik, de a legtöbben a videós tartalmaim alapján dolgoznak önállóan. Hogy az előfizetők valóban tornáznak-e otthon? Nagyon bízom benne! Ezt nem tudom leellenőrizni, ugyanis senkinek sem látok be az otthonába. Ugyanakkor az előadások után is egyre többen mondják, hogy „most elkezdek mozogni”, vagy „holnaptól sportolok”, és én bízom benne, hogy egyre többen lesznek, akik tényleg rendszeresen mozognak.
- Mit reagálsz akkor, ha valaki azt mondja, hogy már mindent kipróbált, de nem tud lefogyni?
- A többség így kezdi, amikor megkeres. Majd kiderül, hogy kipróbáltak három-négy módszert, legyen szó diétákról vagy valamilyen online edzésről, de valahogy egyik sem járt sikerrel. Megértem, hogy ezek után elfogy a motiváció, mert azt érzik, hogy nekik aztán semmi sem segít.
Mi vezet kudarchoz? Az irreális célok, vagy az annak érdekében választott, de nem megfelelő stratégia. Vagyis sokan rosszul határozzák meg a céljukat, és hangsúlyozom, hogy ez nem azt jelenti, hogy képtelenek lefogyni. Ezért azt javaslom azoknak, akik többszöri próbálkozás után sem tudták leadni a felesleget, hogy nézzék meg, hol buktak el és változtassanak rajta! Lehet, hogy rosszul ettek? De hogyan rontották el az étkezést? Vizsgáljuk meg a kérdést, és nézzük meg, hogyan lehet elengedni a rossz szokásokat anélkül, hogy az óriási kompromisszumot jelentene.
- Milyen a jó célmeghatározás?
- Fokozatosságra épül. A legnagyobb gond, hogy mindenki gyorsan akarja leadni a plusz kilókat, de ez egy lassú folyamat. Nem lehet egyik napról a másikra lefogyni, ez nem így megy. Gondoljunk bele, hogy a hízás sem egyik napról a másikra történt, a plusz kilókhoz is idő kellett. Talán így érthetőbbé válik, hogy az alakformáláshoz időre van szükség. Kezdetnek tűzzünk ki reális célokat, mondjuk azt, hogy hetente kétszer tornázunk. Vagy azt, hogy csoki helyett előre csomagolt gyümölcsöt vagy zöldséget eszünk, amikor napközben megéhezünk. Amikor ezeket a célokat teljesítjük, akkor emeljünk a téten, legyen heti három torna és több zöldség, és így tovább. Rendszeres mozgással és minőségi élelmiszerekkel sikerülni fog!