GYEREK

Veszekedni a gyerek előtt? Állítólag mégis szabad. Csak nem mindegy, hogyan.

Ha igaz lenne, hogy csak azok a párok veszekednek, akik ezt látták a szüleiktől, már rég eltűnt volna ez a probléma a világból. Lehet úgy veszekedni, hogy ne ártsunk vele? Eláruljuk, hogyan.

Megosztom
Link másolása

Egy pszichológus, Laura Markham szerint a neurológiai kutatások szerint ha egy gyerek kiabálást hall, a stresszhormonjai felszöknek. Még egy alvó csecsemő is érzékeli a hangos, dühös hangokat, és a stressz olyan rohamát éli át, amelynek lecsengése időbe telik - írja a YourTango.

Ez a stresszre adott reakció hatással lehet a gyerek fejlődésére, mind pszichológiai, mind fizikai értelemben - derült ki egy 2015-ös tanulmányból, amely kimutatta, hogy az ordítva veszekedős családban felnövő gyerekek másképp dolgozzák fel az érzelmeiket, mint szerencsésebb társaik.

A gyerek számára a szülő a világmindenség közepe. Amikor egy vita apu és anyu között kiabálásba torkollik, a gyerek világa ijesztővé válik.

A későbbiekben ezek a gyerekek többek közt szorongóvá válnak és hajlamossá lesznek a depresszióra. Ráadásul, amikor a szülők veszekszenek, a gyerek úgy érezheti, hogy valamiért ez az ő hibája.

Ha például a nem fejezi be a házi feladatát vagy nem pakolja össze a szobáját vacsora után, és szülei aznap este veszekedni kezdenek, a gyerek kapcsolatot feltételez a saját mulasztása és a szülei veszekedése között.

Bűntudata lesz, szégyent és más fájdalmas, negatív érzelmeket érez, amelyek még sokáig benne maradnak a veszekedés befejezése után is.

Amikor a szülők veszekednek, a gyerekek nem tudnak hova menekülni. A szóváltás hevében a szülők pedig kizárják a külvilágot, és saját érzelmeik, a sértettség, a félreértés és a tiszteletlenség miatt érzett szorongás emészti őket.

Pontosan ezekben a pillanatokban lenne a gyereknek a legnagyobb szüksége rájuk, hogy stabilitást és vigaszt kapjon.

Egy 2008-as tanulmány így magyarázta ezt:

„A gyerekeknek fontos, hogy érzelmi biztonságban érezzék magukat a családon belül; a szülők konfliktusai, különösen a romboló konfliktusmegoldások aláássák az érzelmi biztonságukat.”

Azzal, hogy a szülők a gyerekük jelenlétében veszekednek, gyakorlatilag elérhetetlenné teszik magukat érzelmileg a gyermek számára. Ettől a feldúlt gyerek rossz megküzdési technikákat alakít ki.

Idővel visszahúzódással és elszigetelődéssel próbál megoldást találni a problémáira, ettől felnőttként képtelen lesz sikeres kapcsolatokat kialakítani.

Csakhogy van egy kis bökkenő, nagyon nem lehet olyan steril életet élni, amibe nem jut hely a nézeteltérésnek.

A konfliktus az emberi lét része, persze nem mindegy, hogyan birkózunk meg vele, és hogyan reagálunk a gyerekek előtt. Mit mondasz, ha úgy érzed, hogy a házastársad nem hallgat rád? Talán elutasító, általánosító kijelentéseket teszel, vagy rosszabb esetben sértegetésbe torkollik a vita?

Akkor nem érhet senkit meglepetésként, ha a 3 éves gyereke az előző esti veszekedés egy részletét ismételgeti, és például azt kiabálja a babájának, hogy Pofa be! - pontosan utánozva a társa hangszínét is, amikor az este így ordított. Ilyenkor fontos leállni, és felmérni, mennyire heves és káros mindez.

Egyesek most mégis azt állítják, fontos, hogy a gyerekek lássanak egészséges veszekedést, bár már a szókapcsolat is lehetetlenül hangzik.

A legjobb, ha a szülők megtanulják, hogyan lehet veszekedni anélkül, hogy a vita a robbanásig fajulna, produktívan, tisztelettudó módon bevonva a partnert, miközben az álláspontjukat is megértetik egymással. Minden párnak vannak nézeteltérései. De magától értetődőnek kellene lennie, hogy különbség van a nézeteltérés és a veszekedés között.

A gyerekeknek az a legjobb, ha példát látnak arra, hogyan lehet a nézeteltéréseket kölcsönös tisztelettel és együttérzéssel kezelni, a hibáztatás helyett a megoldásokat keresve.

A cél az, hogy a gyerek megfigyeljen két felnőttet, akik képesek egészséges, tiszteletteljes nézeteltérésekre, veszekedés közben és utána is kedvesen és szépen bánva egymással.

Így a gyerek megtanulja, hogy a sikeres problémamegoldáshoz hozzátartozik, hogy elgondolkodik rajta, közli az ötleteit a másik féllel, végül pedig meghallgatja a másikat, és tanul tőle.

Ezért a szülők közti konfliktuskezelés a hatékony kommunikációról és a határok fenntartásáról szól.

Hogyan mutathatjuk meg az egészséges konfliktusmegoldásokat a gyerekek számára?

Adunk 12 tippet. Nem baj, ha sorvezetőként használjátok.

1. Próbáld meg a házastársad szemszögéből látni a dolgokat.

Hallgasd meg és ismételd meg, amit a társad mondott, így biztos lehetsz benne, hogy azt érted, amit ő mondani akar, és ő is látja, hogy átment az üzenet.

„Szóval azt mondod, hogy szeretnél egy nagyobb tévét venni, és a dolgozószobába tenni?”, vagy: „Úgy érted, hogy inkább elmennél szombaton horgászni a fiúkkal, és átütemeznéd a terveinket egy másik időpontra néhány hét múlva, amikor nagyban kárpótolsz engem?” A végére jöhet a mosoly.

Fontos, hogy ezek elismétlése még nem megállapodás, csak a másik gondolatainak tükrözése, a tények pontos ismeretéhez.

2. Ne emeld fel a hangod.

Ha eltérő a véleményetek, akkor úgy mondd el a sajátodat, hogy a dühöd ne emelje meg a hangodat.

„Hallom, amit mondasz.... Nekem más javaslatom van. Arra gondoltam, hogy megkaphatnád a nagyobb tévédet, de nem egészen ekkorát. Megbeszélhetnénk erről még egy kicsit?”

3. Szükség esetén tegyél fel tisztázó kérdéseket.

Ne feltételezz, ha gyanús, hogy nem pontosan értitek egymást, kérdezz bele a dolgokba.

4. Ha kell, lassú, mély lélegzetvételekkel csillapítsd le magad.

Ez segíteni fog abban, hogy nyugodt, higgadt és összeszedett maradj, bárhová is fajuljon a vita.

5. Legyél legalább olyan tisztelettudó, mint a munkatársaiddal.

Ugyanilyen tisztelettel bánj a házastársaddal is. Sosem jó, ha azt hallod otthon, hogy a társad szívesebben lenne a kollégád, mint a házastársad.

6. Legyél pozitív, türelmes és figyelmes.

Egy egyszerű köszönöm vagy egy kedves mosoly megváltoztathatja az egész beszélgetés - vagy az egész este - hangnemét.

7. Amikor észreveszed, hogy mindketten ugyanazt mondjátok, ismerd el.

Mondhatsz valami olyasmit, hogy „Úgy tűnik, ebben mindketten egyetértünk.”

8. Ne versengjetek, hogy kié legyen az utolsó szó.

Tényleg nem ez számít. Tudod, okos enged…

9. Vedd észre magadon, amikor növekszik benned a feszültség.

Ha ideges vagy, akkor mondd ki: „Azt hiszem, szükségem van egy kis szünetre, most feszültnek érzem magam, és nem akarok veled vitatkozni.”

10. Legyél az első, aki elnézést kér

Ha gondolkodás nélkül visszacsattansz, vedd észre, és lépj hátrébb. Mondd ezt: „Sajnálom, csak feldúlt voltam. Kérlek, hadd próbáljam meg újra elmondani.”

11. Pozitívan támogassátok egymást, miközben beszélgettek.

Mondjatok olyan dolgokat, mint például: „Ez nagyszerűen hangzik!” vagy „Hűha - értékelem, hogy észrevetted, hogy ezt csináltam.”

Meg is kérdezheted: „Hogy érzed magad ezzel kapcsolatban?” vagy „Mi az, amire most szükséged van tőlem?”

12. Ne őrizz haragot

Egy nehéz beszélgetés végén egy nagy ölelés vagy mosoly azt üzeni a gyerekeknek, hogy nincs harag.

Persze a tippjeink csak akkor működnek, ha mind a ketten eléggé magas érzelmi IQ-val léptetek be a kapcsolatba. Ha a másik fél lesöpri a kulturált vita lehetőségét, ne gondolkozz sokat. A dolgok általában csak rosszabbak lesznek. A váltáshoz ilyenkor, már csak a gyerek érdekében is, nincs mire várni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
DNS-tesztet csináltatott az anyuka, mert nem hitték el neki, hogy a szőke kislánya a vér szerinti gyermeke
Utálja, amikor azzal vádolják, hogy csak kölcsönzi a gyereket, és amikor megkérdezik, kié a kislány.

Megosztom
Link másolása

Alex és Rob boldog amerikai pár.

Ám DNS-tesztet végeztettek a legfiatalabb gyermekük, Pudge Pudge miatt, hogy a teszt megerősítse, a kislány tényleg az ő gyerekük.

Az afroamerikai nő és kaukázusi férfi három gyermeket nevel: a hétéves Chub Chub-ot, az ötéves Bubba-t és a kétéves Pudge Pudge-ot. Ám amikor Pudge Pudge megszületett, ők maguk is meglepődtek, hiszen fehér volt a kislány bőre.

Alex a Truly-nak elmondta:

"Azért döntöttünk úgy, hogy elvégezzük a DNS-tesztet, mert annyira fehér volt. Mesterséges megtermékenyítéssel estem teherbe vele, és mivel hibák ennál az eljárásnál is előfordulhatnak, szerettük volna kizárni ezt a lehetőséget."

Alex néhány évvel ezelőtt kezdett el szórakozásképpen posztolni a közösségi médiában.

Miután egy idegen megdicsérte, hogy "milyen jó dadus", posztolt erről, ami után támogató, de negatív kommenteket is kapott.

Sajnos máskor is hasonló élményben volt része.

A háromgyerekes édesanya elárulta, hogy főleg az ehhez hasonló beszólásokat utálja: "Ez kinek a fehér gyereke?". De olyan is akadt, aki azzal vádolta, hogy "kölcsönzi" a fehér gyereket a videók elkészítéséhez. És persze a szokásos rasszista megjegyzések sem hiányoznak.

Míg Alexnek beszólnak a kislánya miatt, fehér bőrű férjének nem, az ő szülői mivoltát nem kérdőjelezik meg, és senki sem ellenőrizgeti.

A pár reméli, hogy a jövő boldogságot tartogat a családjuk számára, a gyereknevelést ugyanis csodálatos dolognak tartják.

Íme, a róluk készült videó:


Megosztom
Link másolása

GYEREK
A Rovatból
A 7 éves kislány olyan beszédet mondott a közös játék fontosságáról, amitől leesik az állad
Ha csak egy videót nézel meg ma, ez legyen az!

Megosztom
Link másolása

A mindössze 7 éves Molly Wright kiállt a színpadra, és mindenkit lenyűgözött.

Az ausztrál iskolás lány 2021-ben adott egy inspiráló TED-előadást, amiben a közös játék fontosságáról beszélt a gyermekkori agyfejlődés korai szakaszában.

A kislány olyan magabiztossággal mondta el a hozzáértő felnőttek által összerakott beszédet, hogy azt sokan megirigyelhetnénk.

„Mi lenne, ha azt mondanám, hogy a ’kukucska’ játék megváltoztathatja a világot?”

– kezdi az előadást.

Ezek után egy ismerős kisbaba példáján keresztül mutatta be, milyen hatással van a kicsikre, ha a szülők a rájuk fordított figyelem helyett inkább telefonjukat nyomkodják.

Kutatások kimutatták, hogy a korai fejlődési szakaszban a gyerekeknek rendkívül fontos a megfelelő figyelem és gondoskodás, mert ez az időszak alapozza meg az agy fejlődését és a későbbi érzelmi, szociális, valamint kognitív készségeket.

A figyelemhiányos környezetben felnövő gyerekek gyakran nehezebben alakítanak ki kapcsolatokat. A kötődés hiánya gátolhatja az érzelmi szabályozás képességét, ami növelheti a szorongás, depresszió és más érzelmi problémák kockázatát a későbbi élet során.

A kis Molly előadásából megtudhatjuk, hogy a gyerekek fejlődése szempontjából mennyire meghatározó az első 5 év. Ebben az időszakban hihetetlen mértékben fejlődik az emberi agy.

A kislány előadása arra világít rá, hogy egy olyan hétköznapi dolog, mint a közös játék, aminek talán nem tulajdonítunk nagyobb jelentőséget, mégis mekkora hatással lehet gyermekeinkre.

„Látjátok, a kukucska tényleg meg tudja változtatni a világot!”

– fejezte be beszédét a kis Molly, aminek üzenete napjainkban is igazán aktuális.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Egyik fülére születése óta siket a kisfiú, aki most új hallókészüléket kapott - nézd meg a videót az első pillanatokról, szem nem marad szárazon
Az egyik fülére siketen született nyolcéves kisfiú boldogsága, arcára kiült döbbenete leírhatatlan.

Megosztom
Link másolása

A manchesteri Henri Turkington egyik fülére siketen született, most nyolc éves. Élete során többféle hallókészüléket kipróbált, amelyek közül egyik sem volt a legjobb számára. Most viszont bekapcsolták neki a tutit!

Egy szívmelengető videót tett közzé a Daily Mail arról, ahogy

Henri arca felragyog, amikor beüzemelik a csonthoz rögzíthető hallókészülékét.

A rezgések segítségével működő eszköz és annak erőssége láthatóan lenyűgözi a kisfiút.

Az erről készült, TikTokon megosztott rövid videón egy nővér beállítja az eszközt, és azt mondja Henrinek, lehet, fütyülő hangot hallat majd a hallókészülék.

"Hallom" - kiáltja. Valaki megkérdezi, jobban hall-e ezzel az eszközzel, mint korábban Henri pedig egy hatalmas, sugárzó vigyorral ad igen választ.

A kisfiú végig nagyon izgatott, és amikor hangosabban kezdenek beszélni mellette a felnőttek, mosolyogva döbben meg azon, mennyire élesen érzékeli ezt.

Henri apja, Lee Turkington elmondta, hogy

fia mindig pozitívan, néha komikus megjegyzésekkel viszonyult a füléhez és az állapotához.

A gyerek fejlődése során derült ki még kicsi korában, hogy a bal oldalára nem is hall. Henri beszéde egyébként nagyon szépen fejlődött, ez a hallókészülék pedig jobban segít majd neki ebben is.

Korábban is szerettek volna számára csonthoz rögzíthető implantátumot, de akkor még túl fiatal volt ehhez a fiú.

Most eljött az ő ideje, és már a koponyájára érkező rezgésekkel hallhat, így ugyanis a belső fülbe jutnak ezek az impulzusok, amivel lenyűgöző tisztaságban és erősségben érzékelheti a fiú a külvilágot.

A koponyához rögzített implantátumot egy kisebb műtét során a koponyához csatlakoztatják. Ez aztán felveszi a hangot, és a fülben lévő hallócsontocskák vibrálásával továbbítja azt a belső fülbe. Az implantátum fel- és lecsatolható, így alváshoz, úszáshoz vagy zuhanyozáshoz levehető.

@leeturkingtonfitness_ Life is precious • Henri has a new hearing aid!! • For those who don’t know, Henri was born with one ear… if you ask him he will tell you a shark bit it off • I am so proud of how Henri embraces how unique and special he really is! • I want to post this to share awareness for not only the @ndcs who support families and children who have hearing difficulties, but to also highlight how important it is to embrace how we all have our own little quirks! #children #deaf #hearing #hearingaid #firsthearingaid #childrendeaf #hearingaidchildren #baha #boneanchoredhearingaid #fyp #fyppage ♬ original sound - LeeTurkingtonfitness_


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Válóperes nonszensz: az apa még a gyerek cipőjét is bepoloskázta, hogy információkat gyűjtsön az anyáról
Gyomorforgató módon használta fel gyermekét egy kecskeméti apa arra, hogy megfelelő pozícióba kerüljön a válás során. Úgy látszik, a lehallgatósdi divat lett.

Megosztom
Link másolása

A kiskorú gyermeke kabátjába és cipőjébe is lehallgatókészüléket tett az apja, hogy az éppen zajló válóper alatt információkhoz jusson.

A férfi azt akarta megtudni, mit mond az anya a jelenléte hiányában.

Amellett, hogy ez masszívan kimeríti a kontrollmánia fogalmát, bűntett is. A Kecskeméti Járási Ügyészség tiltott adatszerzés bűntette miatt állítja bíróság elé a férfit, írta meg a 24.hu.

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség közleményt adott ki az esetről. Eszerint polgári peres eljárás volt folyamatban ekkor a férfi és a nő közt, egyrészt

a válópert indították meg, másrészt a gyermek elhelyezéséről kellett dönteni.

Amíg zajlott az eljárás, a gyerek az apánál volt hétköznap, a hétvégéket pedig az anyánál töltötte február óta. A lehallgatósdit márciusban kezdte meg a férfi.

Ekkor a kabát bélésébe helyezte el akkurátusan az eszközöket, amit az anya viszont észre vett, és eltávolított. Azonban

a gyerek cipőjébe is került 1-1 mini hangrögzítő,

az apa a cipőket meghekkelve a sarokrészbe helyezte a diktafonokat. Ezekkel az anya beszélgetéseit rögzítette. A nő egy héttel később találta meg ezeket a hangrögzítőket.


Megosztom
Link másolása