GYEREK

Óraátállítás, ami nem csak a szülőket készíti ki - így segíthetsz a kicsiknek átvészelni a legnehezebb napokat

Vasárnap egy órával tovább alhatunk - ez lenne a jó hír. Csakhogy ezt hiába mondod egy kisgyereknek, október 29-én az ő napirendje durván felborul. Eláruljuk, hogy könnyítheted meg neki az átállást. És azt is, hogy mi köze van a Coldplay énekesének a nyári időszámítás bevezetéséhez.

Megosztom
Link másolása

Amikor vasárnap reggel felébredünk, az automatikus órák, például a telefonok, a laptopok már átállították magukban az időt, nekünk csak néhány más eszközön kell ugyanezt megtennünk. Ez könnyű. A gyereket azonban nem lehet egy mozdulattal előre vagy hátratekerni. Az ő bioritmusát durván megviseli ez a váltás.

Míg a felnőttek belső órája szükség esetén akár 60 percet is képes ugrani, a csecsemők és a kisgyerekek sokkal érzékenyebben reagálnak az ilyen változásokra.

Ugyan az óraátállítással - elméletileg - egy egész órával több alvásidőt nyerünk, de a csecsemők, kisgyerekek és kicsit nagyobbak ezt egyáltalán nem értékelik még. Ami azt jelenti, hogy ők már (az új) hajnali 5-kor ébren lesznek, mert nekik ez (a régi) reggel 6 óra.

A legrosszabb, amit tehetsz, ha megpróbálod kijátszani az óraátállítást azzal, hogy szombat este egy órával később fekteted le őket.

Valószínűleg elég fárasztó szombat estéd lesz, egy síró, fáradt kisgyerekkel fogsz nyűglődni, aki aztán vasárnap hajnalban ugyanakkor kel majd, mint mindig. A szokásos időben.

A legjobb, ha beletörődsz, hogy a gyerek valószínűleg a nyári időszámítás szerint fog felébredni vasárnap is, az a plusz óra most nem neked ketyeg. De próbáld a szokásosnál körülbelül 10 perccel tovább a kiságyában vagy a szobájában tartani. Ha sikerül, a következő néhány napban mindig csak 10-10 percet kell így megnyerned.

Ki találta ki, hogy legyen óraátállítás?

Benjamin Franklinnak 1784-ben Párizsban járva jutott először eszébe ez az ötlet. Azt javasolta, hogy ha nyaranta az emberek korábban kelnének fel, mondjuk amikor pirkad, akkor esténként spórolhatnának a gyertyákon.

Az étkezések kulcsfontosságúak a napirendben. Segítenek beállítani a belső óránkat is.

Ahogy az altatási rutinokat és a lefekvési időt mozgatod, úgy igazítsd a baba és a kisgyerek összes étkezési, fürdési idejét is ugyanannyi idővel hátrébb. Kis lépésekben.

Használd az étkezéseket arra, hogy a téli időszámításhoz alkalmazkodjatok. Hacsak a vasárnapot tudod rászánni, mert a gyerek óvodás vagy kisiskolás, akkor az étkezési idők finom mozgatása is segíthet visszaállítani a biológiai óráját. Egyszerűen az óraátállítást követő nap étkezéseit a szokásosnál kicsit később kínáld. A reggelit 15 perccel, az ebédet 35 perccel, a vacsorát pedig szerencsés esetben 60 perccel későbbre célozd be (a régi időszámítást figyelembe véve). Ha ez az első nap nem megy, folytasd a másodikon.

A lefekvést ezzel együtt legalább fél órával toljátok későbbre - vagy a lehető legközelebb az egy órához. De ha a baba nem bírja ki a plusz fél órát se, ne erőltesd. A hiányzó perceket a következő napokban is megnyerhetitek.

Íme a túlélési stratégiák, amelyek segítenek kezelni az átállás zavaros időszakát:

Használd ki az előnyeit

Ha a jelenlegi lefekvési időtök később van annál, mint szeretnéd, ez most egy remek alkalom arra, hogy a téli időszámítással együtt gond nélkül egy órával korábbra állíthasd a napirendeteket. Ez jól működik, csak legyél következetes és kitartó. A gyerek semmit nem fog észrevenni az egészből.

Az ötletet a Coldplay énekese, Chris Martin ükapja, egy William Willett nevű építőmester is jó ötletnek tartotta. 1907-ben kiadott egy röplapot A nappali fény pazarlása címmel, amelyben arra buzdította az embereket, hogy korábban keljenek fel. A zenész ükapja ugyanis lelkes golfozó volt, és nagyon utálta, hogy a meccsei félbeszakadtak, mert lemegy a nap. Az óraátállítás ötletét ezután a britek annyira komolyan vették, hogy még a kormány is megvitatta 1908-ban, de sokaknak nem tetszett, ezért nem lett belőle semmi.

Sötétíts be

Ha a korábban kelő nap fénye túl korán ébreszti őt reggelente, a sötétítő függönyök a gyerekszobában jó szolgálatot tehetnek. Sőt, majd március végétől is, amikor a nyári időszámítás miatt az esti altatással lesznek gondok.

Változtass kis lépésekben

Ha az óraátállítás előtti vagy utáni héten minden este 5-10 perccel később fekteted le a kicsit, fokozatosan közelítheted őt az új időszámítás szerinti lefekvési időhöz. Nagyjából egy hét alatt utol is éritek magatokat.

Ússz az árral

Másik lehetőség, hogy egyszerűen megvárod, amíg a baba vagy a kisgyerek természetes módon alkalmazkodik az új időbeosztáshoz. Nagyon fontos, hogy erős légy, amíg a dolgok ismét a helyes kerékvágásba kerülnek. Ez abban az esetben működik jól, ha nem kell óvodába, iskolába, neked pedig dolgozni menni a következő héten.

William Willett egész életében próbálta meggyőzni az embereket arról, hogy a nyári időszakban az óraátállítás mekkora ötlet - és mivel ő három fázisban, hetente 20-20 perccel tervezte előre is és vissza is állítani az időt, még azt is mondhatnánk, hogy az egy, a mainál jóval kíméletesebb módszer lett volna. Az óraátállítást az Egyesült Királyságban csak 1916-ban - egy évvel az énekes ükapjának halála után - vezették be, nem függetlenül az I. Világháborútól. A világon elsőként mégsem ők, hanem a németek tették kötelezővé háborús okokból 1916. április 30.-án, egy hónappal az Egyesült Királyság előtt. Sőt, Németországgal egyidőben Magyarország is átállította az óráit, pontosabban az Osztrák-Magyar Monarchia.

Ragaszkodj a rutinhoz

Ha minden este egy megszokott rend szerint zajlanak az altatások, a rutin beindítása segít rávezetni a kicsit arra, hogy mikor jön az alvás, még akkor is, ha egy órával később esedékes, mint a múlt héten.

Magyarázd el, mi történik

Bár a legtöbb gyerek örömmel fogadja azt a plusz órát, amit napközben együtt tölthet veled, mégis az a legjobb, ha elmondod neki, hogy mi történik, és miért kell később kelni, később reggelizni, ebédelni, fürödni…

A szakértők azt tanácsolják, hogy használd a napot és a holdat ábrázoló ábrákat, így magyarázd el, mi történik.

A móka itt az, hogy a gyereket arra kéred, hogy maradjon az ágyban, amikor a hold ábrája van kint a szobájában, és keljen fel, amikor a napot teszed ki.

Ennek sokkal több értelme van számára, mint a változó időszámításnak.

Magyarországon az ötvenes évek takarékoskodása 1954-57 között újra életbe léptette a nyári időszámítást. Ezt 23 év szünet követte, majd 1980 óta használjuk újra a kétféle időt. Eleinte szeptember végén állítottuk vissza az óránkat, 1996 óta azonban már október végéig várunk vele. Hogy meddig? Jó kérdés. Az Európai Unió döntése szerint jövőre, azaz 2024-ben minden tagországnak véglegesen át kell térnie az általa választott téli- vagy nyári időszámításra.

Még ha az első napok nehezek is lesznek, az vigasztaljon, hogy a gyerekek bámulatosan rugalmasak, és hamarosan hozzászoknak az új napirendhez. Remélhetőleg te is.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Ha már nincs pénz táborra: kiderült, hány éves kortól maradhat egyedül otthon a gyerek
Sok szülő gondolkodik azon, hogy a nyári szünetben hány éves kortól hagyhatja egyedül otthon a gyerekét.

Megosztom
Link másolása

A nyári szünet a legnagyobb boldogság a gyerekek számára, de nem kis tehertétel a szülőknek. Megoldást kell találniuk arra az nem könnyű problémára, hogy ki vigyázzon a gyerekre, ha nem elérhető a gyerekfelügyelet az iskolában, és kifutottak a táborok is.

Hiszen a szabadság gyorsan elfogy és nem mindeninek van olyan csodálatos nagymama kéznél, aki boldogan fogadja be az unokákat a fennmaradó hetekre.

Szakemberek a következő tanácsokat adják azoknak a szülőknek, akik bizonytalanok abban, hogy egyedül hagyhatják-e már a gyereküket otthon:

- Nincs törvényes korhatár arra, hogy mikortól maradhat egyedül egy gyerekek otthon, de a pszichológusok

nem javasolják, hogy 12 év alatti gyereket felügyelet nélkül hagyjanak a szüleik, különösen hosszabb időre.

- Az a gyerek, aki fél egyedül maradni, nem maradhat szülő vagy gondozó nélkül.

- Azoknak a fiataloknak, akik jól érzik magukat egyedül,

elengedhetetlen, hogy kéznél legyen egy biztosan elérhető megbízható felnőtt (szülő, nagyi, rokon, szomszéd) elérhetősége.

A hosszú ideig tartó felügyelet nélküliség miatt a gyerekek félni kezdhetnek vagy magukra hagyottnak érezhetik magukat.

- Amennyiben nincs más lehetőség, mint hogy a gyerek egyedül maradjon,

érdemes átbeszélni vele a lehetőségeit, a biztonsági kérdéseket, a feladatait, gondoskodni a szórakozásáról és megfelelő mennyiségű és minőségű ennivalót hagyni neki.

- Nehéz eldönteni, hogy mi a megfelelő életkor, amikor egyedül maradhat otthon a gyerek, mert minden kicsi más és más. Nagyon fontos, hogy az első alkalom, amikor felügyelet nélkül marad, csak rövid ideig tartson.

- Létfontosságú, hogy a szülő és a gyerek is komfortosan érezze magát a helyzetben, és hogy

ha egy fiatal egyedül marad otthon, tudja, hogyan lépjen kapcsolatba egy megbízható felnőttel, és mit kell tennie vészhelyzetben.


Megosztom
Link másolása

GYEREK
Még nézni is rossz! Paris Hilton fia mentőmellény nélkül mászkált szabadon a száguldó katamaránon - videóval!
Nehéz elhinni,, hogy nem érezte veszélyben a gyereket, ráadásul a kedvenc fiát ebben a helyzetben.

Megosztom
Link másolása

Augusztus 28-án a 43 éves Paris Hilton egy videót osztott meg 19 hónapos fiáról, Phoenixről, amint az

egy száguldó katamarán fedélzetén mászkál kissé még bizonytalan járással mezítláb, szabadon.

Természetesen, mentőmellény nélkül, hiszen hogy nézne ki abban az ormótlan valamiben a videón?

Látva, ahogy Phoenix vidáman sétálgat a sebesen haladó járművön, néhány rajongó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gyerek nem viselt mentőmellényt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

The Cutesie Crew (@hiltonbabies) által megosztott bejegyzés

„Anya, kérlek, mindig adj rá mentőmellényt a hajón!! Bármi megtörténhet. Ezért hívják balesetnek. Szeretettel,”

kommentálta valaki, míg egy másik hozzátette: „

Az idegeim kikészültek, ahogy néztem, mert nincs rajta mentőmellény! A vízen soha nem lehetünk elég óvatosak!”

Paris Hilton ma válaszolt az aggodalmakra, és megnyugtatta a rajongókat, hogy ő és férje, Carter Reum, szorosan felügyelték fiuk minden lépését a hajón.

„Sziasztok Mamák, köszönöm a tanácsotokat és hogy mindig törődtök az én #CutesieCrew-val,” írta.

„Ez egy nagy hajó, és a férjemmel mindenhol követjük őt, és sasszemekkel figyeljük. A gyerekeim a mindenem.”

A videóban egyébként Phoenix láthatóan jókedvű volt, ahogy körbejárta a katamaránt. Gátlástalanul lépett le a háborgó mélység fölötti hálóra is, mászott le a lépcsőn, bár néha elvesztette az egyensúlyát. Nekünk nehéz volt izzadó tenyér nélkül végignézni a felvételt. Nektek sikerül?


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Pár kattintással kiszámolhatod, milyen magas lesz a gyereked felnőttkorában!
Mutatjuk a kalkulátort, amivel percek alatt megvan a végeredmény.

Megosztom
Link másolása

Ki ne tűnődne el azon, hogy vajon milyen magasak lesznek a gyermekei felnőttként?

És ki ne méregetné rendszeresen a gyermekei súlyát és magasságát?

A magasság egyébként valami miatt a gyerekeket is nagyon érdekli, szeretik összehasonlítani magukat más családtagokkal.

Nos, az orvosilexikon.hu oldalon néhány kattintással kideríthető a várható testmagasság!

Először a gyerek testmagasság percentilisét kell kiszámolni egy kalkulátorban. Oda a gyerek életkora (év+hónap), neme, magassága és testsúlya (kilogrammban) kerül be.

A kapott testmagasság percentilist, a gyerek nemét, a biológiai apa és biológiai anya testmagasságát kell beírni a Várható testmagasság kalkulátorba. Ezek alapján a kalkuláció gombra kattintva már meg is kapod az eredményt: az, hogy valószínűleg milyen magas lesz a gyerek felnőttként.

Jó szórakozást a kalkulátorhoz!


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

GYEREK
A Rovatból
A pandémia alatt született gyerekek közül sokakat még most is pelenkáznak
Sok járvány alatt született gyerek már iskolába megy Angliában, és minden eddiginél nagyobb nehézségekkel kell szembenézniük, mert megfigyelések szerint bizonyos készségek elsajátítása később jelenik meg náluk.

Megosztom
Link másolása

"Hatalmas növekedést tapasztaltunk a világjárványt követően azon gyerekek számában, akiknél kognitív funkcióik fejlődése késik a többi gyerekéhez képest" – ezt Catherine Joyce, az Action For Children jótékonysági szervezet angol nemzeti igazgatója nyilatkozta, és döbbenetes példákat hozott a jelenségre, írja a The Sun.

Idén májusban az Egyesült Királyságban megkezdték a Covid-19 világjárvány gyermekekre és fiatalokra gyakorolt ​​hatásainak vizsgálatát, amelynek egyik fókuszpontja a testi és lelki egészségükre gyakorolt ​​hatás volt.

Egy múlt hónapban közzétett jelentés szerint Angliában több mint 75 000 gyerek vár beszéd- és nyelvterápiára

– ez minden korábbinál magasabb –, miközben több mint negyedmillió gyermek vár mentális egészségügyi támogatásra az angliai gyermekügyi biztos szerint. A világjárvány idején született gyerekek száma e csoportot illetően magas.

Egy idén márciusban közzétett felmérés, amely az angol és a walesi általános iskolák 1000 alkalmazottját és 1000 iskolakezdő gyermek szülőjét kérdezte meg, feltárta, hogy

a gyerekek 24%-a nem tanult meg WC-re menni, 37%-uk nem tudott önállóan felöltözni.

Az iskolai dolgozók közel fele érezte úgy, hogy a kisgyermekek sokkal kevésbé voltak felkészülve az iskolakezdésre, mint azt előző 18 hónapban tapasztalták.

Catherine Joyce szerint látványosan megugrott azon esetek száma, ahol a gyerekek később kezdenek beszélni az átlaghoz képest, de más beszédhibák is megjelentek, valamint a motorikus képességek kifejlődése is későbbre datálható a pandémia előtt született gyerekekhez képest. Az öngondoskodási képességek kialakulása is csúszik.

"Egyes szülők is küszködnek gyermekük viselkedésével a kötődési problémák és a szeparációs szorongás miatt"

- nyilatkozta.

Más hozzáértők, például Keith Reed, a Parent-Infant Foundation vezérigazgatója szerint korábban is megfigyelhetők voltak ezek a "késések", a járvány alatt viszont megerősödtek az esetszámok.

"A családok elszigeteltségével, amikor a járvány idején a csecsemőket szinte alig láthatták az egészségügyi dolgozók a szükséges vizsgálatok során, a helyzet csak rosszabb lett. Erre még rádobjuk a később jelentkező megélhetési gondokat, és tényleg egy időzített bombát kapunk" - foglalta össze véleményét.

Egy anyuka a Sunnak adott interjújában mondta el, hogy óriási hatása volt gyereke fejlődésére, hogy nem vehettek részt 6 hetes kontrollokon a lezárások miatt, és nem tudtak társaságba menni, alig találkoztak emberekkel.

12 hónapos korában például a gyerek nem reagált a nevére.

Azt is elmondta, hogy míg ennyi idősen a nővére megértette a "hol van a kutya" kérdést, és rámutatott az ebre, addig a kistestvér erre nem volt képes. Évekkel később derült ki, hogy bár a beszéde fejlődött, átlag alatti hallással küzd. Csak négy éves korában került megfelelő beszéd- és nyelvi csoportba. Mindennek elejét lehetett volna venni, ha a kisgyermekkorban eljut a kislány a megfelelő kezelésekre.

Dr. Amanda Gummer kutatópszichológus és gyermekfejlesztési szakértő számára ez a példa nagyon is ismerős.

"Az első év döntő egy gyermek számára, mivel ez a gyors agynövekedés és az alapkészségek fejlesztésének időszaka. A kötődés, az érzékszervi tapasztalatok és a korai interakciók képezik a jövőbeli kognitív, szociális és érzelmi fejlődés alapját"

- összegezte.

Azt mondja, hogy a járvány idején kimaradt beavatkozási lehetőségek sokak számára súlyosbították a fejlődési problémákat.

"A korai beavatkozás nagyon fontos, és a szakértőkhöz való eljutás hiánya a járvány idején azt eredményezte, hogy néhány gyereknek kimaradtak a kritikus támogatási időszakok. Ezek a késések az idő múlásával egyre hangsúlyosabbak, és kihívást jelentenek."

Frankie Harrison klinikai pszichológus szerint a gyermekek támogatása a járvány miatt kialakult későbbi reakciók miatt sok erőt kíván a szülőktől, szerinte önhibáztatást élhetnek át, ha így a járvány után észlelik a fejlődési késéseket. Nagyon fontosnak gondolja, hogy a maguk mentális egészségével is foglalkozzanak a szülők, hogy ne ostorozzák magukat.

Alex Corgier, a Home-Start egészségügyi vezetője azonban szeretné megnyugtatni a szülőket, nem minden járvány alatt született gyerek küzd ugyanis nehézségekkel. De ha igen,

az ő helyzetük se veszett el véglegesen.

"Sokan remekül teljesítenek, és elérik minden fejlődési mérföldkövüket. Még ha gyermeke lassult fejlődést is mutat a világjárvány miatt, hihetetlenül ellenálló, és teljesen vissza tud térni a szükséges kerékvágásba" - mondja hozzátéve, a jó kapcsolatok kiépítése és az iskolával való nyílt kommunikáció óriási változást hozhat.

„A tanév előtti utolsó néhány napban maradjon pozitív, és

segítse gyermekét az iskolára való felkészülésben"

- javasolja a szakértő.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk