Franciaországban már megtilthatják a szülőknek, hogy fotót posztoljanak gyerekeikről a neten
A francia Nemzetgyűlés elfogadott egy olyan törvényjavaslatot, amely felhatalmazná a bíróságokat arra, hogy megtiltsák a szülőknek, hogy gyermekeikről fotókat tegyenek közzé az interneten.
Ennek értelmében mindkét szülő felelős gyermekeik képmásához fűződő jogaiért, az online közzétételről pedig a gyereket „életkora és érettsége” alapján meg is lehet kérdezni, de a bíróságok megtilthatnák a közzétételt, ha valamelyik szülő nem ért egyet.
A szülők akkor is elveszíthetik a gyermekeik képmásához fűződő jogait, ha azok közzététele „súlyosan sérti a gyermek méltóságát vagy erkölcsi integritását”.
Bruno Studer parlamenti képviselő, aki a hónap elején terjesztette elő a törvényjavaslatot, azt mondta, hogy a törvény célja, hogy „megerősítse a szülőket”, és megmutassa a fiataloknak, hogy a szüleiknek nincs „abszolút joguk” a róluk készült fotók felett.
Studer a Daily Mail szerint azt mondta:
A törvényjavaslat indoklása szerint azért van erre szükség, mert a „sharenting” (az angol share, mint megoszt és parenting, mint gyermeknevelés szó összeolvadása) egyre népszerűbb trend, miközben az egyik fő kockázatot és fenyegetést jelentik a gyermekek magánéletét tekintve.
A képviselő hozzátette: „Az első két cikkely célja, hogy a magánélet védelmét a szülők mint a szülői felügyeleti jogkör gyakorlóinak egyik feladataként határozzák meg, amelybe nyilvánvalóan be kell vonniuk a gyermeket”.
A törvényjavaslatnak még át kell mennie a francia szenátuson, és az elnöknek ki kell hirdetnie, mielőtt hatályba lépne.