5 tipp, hogy hogyan beszélj gyermekednek a halálról
Alapvetően sokunknak nehéz beszélni a halálról. Ez azonban hatványozottan igaz, mikor a gyerekeinkkel kell erről a témáról beszélni, hiszen nekik még csekély rálátásuk van az élet ezen részére.
Egyszer azonban sajnos mindenki számára előkerül a halál témaköre, és érdemes felkészülten belekezdeni, ugyanis ha beszélünk róla, az már előjáróban segítheti a gyász feldolgozását.
Egy neves pszichoterapeuta John Halker most adott néhány tanácsot a Daily Mailnek, ami segítheti a halállal kapcsolatos beszélgetést, valamint azt is, mit érdemes mindenképp elkerülni a beszélgetés során.
1. Vedd figyelembe az életkorukat, és használj ennek megfelelő nyelvezetet
John szerint az első dolog, amit figyelembe kell venni, mielőtt a gyerekkel a halálról beszélünk, az életkoruk. Ez magától értetődő módon befolyásolja, hogy mit mondasz, és hogyan.
„Ha van egy két- és hatéves gyerekünk, akkor valószínűleg nem igazán értik, hogy mi az a halál, és mit jelent. Nehezen tudják elfogadni a gondolatot, hogy a halál végleges, és nem láthatnak valakit többé. A kicsit idősebb, hatéves kornál idősebb gyerekek talán már jobban megértik, hogy a halál egy ember életének a végét jelenti, ami egyenlő azzal is, hogy az illető nem tér többé vissza.”
A szakember azt javasolja, hogy időnként tegyünk fel nekik kérdéseket, hogy kiderítsük, mennyit tudnak már. Így biztosak lehetünk benne, hogy mindent megfelelően elmagyaráztunk.
„Fontos dolog, hogy nincs egy meghatározott megközelítése a témának, hiszen ez az adott személyes körülményektől függ. Ha valaki halálos betegségben szenved, és meg fog halni, nagyon fontos, hogy a gyermeknek lehetősége legyen megérteni, hogy ez mit jelent, és legyen lehetősége elbúcsúzni. Ha hirtelen halálesetről van szó - a körülményektől függően -, a gyermek talán szeretne levelet írni, amiben mindent elmond, amit el szeretett volna mondani.” - mondja John.
2. Olyan helyen beszéljetek, ahol biztonságban érzik magukat
Amikor nehéz híreket közlünk a gyerekkel, érdemes olyan helyet választani, ahol a gyerek jól érzi magát.
„Igyekszem elérni, hogy nálam se olyan legyen, mint egy sima tanácsadó szoba. Az az elképzelés, hogy valakinek el kell jönnie, és egy órán keresztül ülnie kell a szobámban egy kényelmes fotelben, nem igazán működik. Olyan helyen kell lenni, ahol ismerős terepen vannak. Ha a gyermek még kicsi, hagyhatjuk, hogy a játékaival játsszon közben.” - tanácsolja a szakértő.
Más gyerekek számára ez a megszokott hely lehet akár egy nem túl zsúfolt játszótér vagy egy sokkal nyugodtabb környezet is. Tényleg, minden a körülményektől függ.
„Sokszor elmegyek velük sétálni a parkba, mert az jó környezet lehet.”
3. Nyugtasd meg őket, hogy nem baj, ha szomorúak vagy dühösek
A felnőttekhez hasonlóan a gyászt átélő gyerekek is a legkülönbözőbb érzelmek széles skáláját érezhetik. Fontos, hogy segítsünk nekik megérteni, hogy rendben van, bármit is éreznek.
„A gyerekek a halál kapcsán sokféle érzelmet átélhetnek - lehet, hogy dühösek, hogy a szülő elhagyta őket, vagy nagyon szomorúak. Fontos, hogy tudassuk velük, hogy nem baj, ha szomorúak, sírnak vagy bármit éreznek. Segítségképpen hozhatsz példákat arra, hogy más emberek hogyan kezelik a gyászt, és normalizálhatod az összes lehetséges érzésmódot. Felnőttként fontos, hogy érzelmileg képzettek legyünk a halállal kapcsolatban, és beszéljünk a saját érzéseinkről. Így normalizáljuk a gyász körüli érzelmeket.” - mondja.
A gyerekek számára nagyon hasznos, ha tanúi lehetnek annak, ahogy a felnőttek beszélnek a halálról és arról, hogy mit jelent ez számukra. Nem baj, ha sírunk vagy kimutatjuk a gyászunkat a gyerekek előtt, mert így rájönnek, hogy ez tényleg teljesen normális.
4. Legyen egyértelmű, hogy ez nem az ő hibájuk
John szerint a nagyon fiatal gyerekek gyakran nehezen értik meg, mi a halál, vagy miért történik. Emiatt gyakran tévesen azt gondolják, hogy egy szeretett személy elvesztése valahogyan "az ő hibájuk".
„Ez nem szokatlan jelenség: ha rosszalkodtak vagy bajba kerültek az iskolában, azt gondolhatják, hogy valakinek a halála az ő hibájukból következik. Amikor egy gyerekkel beszélünk, nagyon fontos, hogy teljesen biztosak legyünk abban, hogy nem gondolják, hogy valakinek a halála bármilyen módon az ő hibájuk.”
5. Bátorítsd őket, hogy folytassák a normális életüket
A felnőttek gyakran szoronganak azon, hogy mennyi idő a megfelelő idő a gyászolásra. Félnek hamarabb jól érezni magukat. A szakértő szerint ez a gyerekekkel is megtörténhet, ezért érdemes elmagyarázni nekik, hogy nem baj, ha valami rossz dolog után képesek jól érezni magukat.
Az is fontos, hogy miután már megtörtént a beszélgetés, próbáljuk meg őket visszaterelni a megszokott rutinhoz, mert ez megnyugtató lehet számukra.
És amit mindenképp kerüljünk el: az eufemizmusokat
Sokan használunk olyan kifejezéseket, mint az elment és az elaludt, amikor valakinek a haláláról beszélünk, de a szakértő szerint ezek a gyerekek számára összezavaróak lehetnek.
„A gyerekek hallják ezeket a kifejezéseket, és elgondolkodnak, hogy mit jelentenek, ezért használjunk olyan szavakat, mint a meghalt vagy a halott.” - magyarázza.
Ha olyan eufemizmust használunk, mint például elaludt, akkor a gyerekek elkezdhetnek azon aggódni, hogy egyszer csak ők is elalszanak, és többé nem ébrednek fel.
„Próbálj meg tehát közvetlen lenni, és a megfelelően kifejező szavakat használni. Aztán adj nekik időt, hogy fel tudják dolgozni és meg tudják érteni a hallottakat.” - zárja tanácsait John.