GASZTRO
A Rovatból

Vegánék és Laktózérzékenyék is átjönnek Húsvétkor - mindenmentes vendégváró tippek

Van, aki élvezi a vendégjárást, másnak stressz az egész, különösen, ha olyan látogatókat vár, akik nem ehetnek meg bármit. Most az utóbbi helyzetre segítünk felkészülni.

Megosztom
Link másolása

- Abban van tej? Azt nem ehetem, mert laktózérzékeny vagyok.

- És abban van glutén? Azt meg a tesóm nem eheti.

- Nem, szörpöt nem kérünk, köszönöm, azt anyukám nem engedi.

- Apukám szeretné megnézni annak a csokinak a csomagolását, hogy nyomokban tartalmaz-e mogyorót, mert ő meg arra allergiás…

- Kölesgolyó van esetleg?

Ezek a mondatok bármelyik házban előfordulhatnak húsvétkor, amikor a kis locsolók megérkeznek és a versek meg az öntözködés után a fiatalabb és idősebb háziasszonyok megkínálnák a fáradt vándorokat egy kis finomsággal.

De nem csak a húsvét miatt érdemes ezekre a kérdésekre felkészülni, hiszen ma már szinte mindenkinek van olyan családtagja vagy ismerőse, aki valamilyen ételintoleranciával vagy -érzékenységgel rendelkezik, így bármikor kerülhetünk háziasszonyként olyan helyzetbe, hogy a vendégünk csak menteset ehet. Mit tehetünk ilyenkor, hogyan érdemes ezekre a helyzetekre felkészülni?

Otthoni vagy bolti?

Könnyű azoknak, akik szeretnek és tudnak is a konyhában kísérletezni, új alapanyagokat, konyhatechnológiai eljárásokat kipróbálni, hiszen nekik egy ilyen ünnep nem plusz fáradtságot, hanem plusz kihívást jelent.

Ők azok, akik valószínűleg maguk is érintettek vagy együtt élnek olyan személlyel, akinek egy vagy több ételérzékenység nehezíti az életét. Szerencséjükre az elmúlt 5-10 évben nagyot lendült a „mentes-piac”, a korábbiakhoz képest ma már sokkal egyszerűbb beszerezni azokat az alapanyagokat vagy akár készételeket, amik megkönnyítik az életét a laktóz-vagy gluténérzékenyeknek, vegánoknak vagy cukorproblémával küzdőknek.

Nekik minden bizonnyal megvannak a bevált és kedvelt receptjeik, de még tőlük se várhatja el senki, hogy mindenre legyen saját kezűleg készített megoldásuk.

Ezért nekik is érdemes az ünnepek előtt körbenézniük a boltok mentes polcain, hogy adott esetben legyen mivel megkínálni az érintett vendégeket.

Az interneten könnyű találni olyan blogokat, a social mediában különböző influenszereket vagy csoportokat, amik kifejezetten egy-egy ételérzékenységre specializálódtak. Ezeken az oldalakon rendszeresen találni egyik vagy másik ünnepre kihegyezett beszerzési listákat, amiknek segítségével feltölthetjük a készleteket.

Amivel nem nagyon tudunk mellélőni, az a

  • natúr kölesgolyó, puffasztott rizs
  • ugyanezek gyümölccsel ízesített változata
  • natúr magok (mandula, kesu, napraforgó...)
  • banánchips
  • cukrozatlan aszalt vagy liofilizált gyümölcsök
  • gyümölcsszeletek (gyümölcspüré aszalva)

Ezekből egyébként is érdemes betárazni, mert fentiek azok számára is sokkal egészségesebb nassolnivalók, akiket egyáltalán nem érint a téma.

A végére pedig a legegyszerűbb és legnagyszerűbb mindenmentes vendégvárókat hagytuk: a zöldségeket!

Répatorta van?

Húsvétkor már a legtöbb ember túl van minimum egy nagy, mondjuk ki: zabáláson, a gyerekek is már legalább egyszer cukorsokkot kaptak, így abszolút jó döntés, ha a vendégeket könnyedebb falatokkal várjuk. Legyen a mi otthonunk az az üdítő kivétel, ahol sütemény és alkohol vagy cukros üdítő helyett ropogós zöldségfalatok és frissítő cukormentes limonádé várja a vendégeket.

Azon túl, hogy sokkal egészségesebbek, a zöldségeket majdnem mindenki biztonsággal fogyaszthatja, hiszen nincs bennük se glutén, se laktóz, se finomított cukor.

Sárgarépa, kígyóuborka, angol zeller, koktélparadicsom, paprika, petrezselyem, fekete és zöld olajbogyó, snidling, piros és fehér retek, különböző salátafélék…Tavaszra megint kiszínesedik a zöldségfelhozatal, így nem nehéz ízléses és finom falatokat kreálni.

Zöldségekből készíteni a vendégváró falatokat

  • pénztárcakímélő
  • sütést-főzést nem igényel
  •  a gyümölcsökkel ellentétben a végeredmény sem lesz ragacsos
  • hosszabban elállnak, előre el lehet őket készíteni
  • a lehető legegészségesebbek
  • gyakorlatilag bárki eheti őket
  • sokféleképpen tálalhatóak

Na de miért enne egy gyerek vendégségben mondjuk répát? Hát mert nálunk nem (csak) répa alakban kerül a tányérra!

Játék az étellel

„Tudom, hogy ez a steak nem létezik. Tudom, hogy amikor a számba teszem, csak a Mátrix mondja az agyamnak, hogy szaftos és finom.”

Aki látta a Mátrix első részét, annak ismerős lehet ez a gondolatmenet.

Azt viszont a film nélkül is mindannyian tudjuk, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy néz ki az az étel, ami a tányérunkra kerül. (Arról nem is beszélve, hogy mennyit számít a teríték, a környezet, az asztaltársaság, és így tovább). Nekünk, akiknek még nem ajánlotta fel senki, hogy válasszunk a piros és kék pirula közül, a legtöbb esetben

igenis fontos, hogy ne csak a tápanyagot meg a vitamint juttassuk be a szervezetünkbe, hanem az ételnek legyen formája, színe, illata, íze is.

Felnőttként is szívesebben eszünk színes, változatos struktúrájú és konzisztenciájú ételeket, mint összeturmixolt barnás-zöldes trutyikat, a gyerekeknél pedig kifejezetten a látvány az, ami szinte mindent felülír (gondoljunk csak például a dínó alakú csirkefalatokra). Ezért abszolút nem ördögtől való dolog, ha azzal hozzuk meg a kedvüket például egy zöldségekből álló vendégváró falathoz, hogy számukra érdekes formában tálaljuk azt.

A Pinterest tele van jobbnál jobb ötletekkel, elég csak beírni hogy tálalási ötletek húsvétra vagy angolul tudóknak például azt, hogy veggie party food ideas , és már válogathatunk is az uborka kerekű, paprika testű vonat, a koktélparadicsomból készült katicabogár vagy a piros retekből faragott egérkék közül.

Ha van egészen pici mézeskalács kiszúrónk, azt is érdemes kipróbálni: vastagabb uborka vagy répa szeletből könnyű velük formát vágni, ezeket rendezhetjük tálra vagy egymást váltogatva színes kis nyársakat csinálhatunk belőlük.

A levágott részekből pedig a felnőtteknek készíthetünk salátát.

Ételfestékes filctollal akár rajzolhatunk vagy írhatunk is a száraz felületű zöldségekre (paradicsom, uborka, paprika megtörölt héjára), ezekből ma már sokféle színű elérhető a cukrászati kellékes webshopokban.

A zöldségek mellé persze csinálhatunk mártogatósokat is, ezt főleg a felnőttek fogják díjazni: joghurtos-zöldfűszereset, márványsajtos fehérbabosat, hummuszt… Nagyon finom például az asztalt paradicsomos mascarpone krém, ami gyakorlatilag egy üveg lecsepegtetett olajos aszalt paradicsom és 4-5 evőkanál mascarpone összebotmixerezve, innentől pedig azzal fűszerezzük, ami épp a kezünk ügyébe akad: zúzott fokhagyma, friss vagy szárított bazsalikom, oregano, kakukkfű, zsálya, snidling- egy ilyen kence mellől biztosan el fognak fogyni a zöldségek is.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Hőségdiéta: Mit együnk a kánikulában?
Friss, szezonális és helyi élelmiszerek a legjobbak nyáron is, és szerencsére már a lédús zöldségektől és gyümölcsöktől is roskadoznak a piacok polcai. De mit készítsünk anélkül, hogy megnövelnénk a konyha hőmérsékletét, és ne fűtsük fel magunkat még az evéssel is?

Megosztom
Link másolása

Az aszály, a szűkösség és a szezonalitás ritmusát érdemes követni egész évben étkezés és növénytermesztés esetén is, nincs ez másként a kánikulával indító nyáron sem. Ha növényeket termesztesz, hamarosan érdemes átállni a szárazság és hőségtűrő fajtákra. A legjobb, hogy ezek gasztronómiai értelemben is kedvezőek akkor, amikor az ember mindenre vágyik, csak enni nem, mert melege van.

Sokszor nincs kedvünk vagy időnk főzőcskézni akkor, amikor eleve hőség tombol odakint, illetve a konyhában. A légkondi hosszú távon nem megoldás.

Hőségben amúgy sem bír olyan ütemben emészteni a szervezet, mint máskor, és a nehéz ételek jobban megterhelnek a hőségben és durva hőmérséklet-különbség esetén is.

Ha túl hideg ilyenkor a lakás, az is baj, meg az is, ha kánikula teszi nehezebbé az életet.

Enni viszont kell, na, de mit?

A The Globe and Mail újságírója, Karen Pinchin összeszedte, ő ilyenkor mire ügyel, hogy a szervezetét jól táplálhassa, illetve mi az, amit aszály esetén ültet.

Szerinte tanulhatunk azon konyhák gasztronómiai csodáiból, amelyek a forró, meleg égövben már hosszú-hosszú évek óta használatosak. Persze ez nem azt jelenti, hogy avokádókban és közép-afrikai ismeretlen fogásokban gazdag étrendet kell követni, sokkal inkább van szó ésszerűsítésről.

A meleg égövi kulináris hagyományok alapja az alapanyagok forrása, az ideális fűszerezés és a szezonalitás.

Fehérjére szükség van, és karbonlábnyom-csökkentő, ha ezt például nem marhahúsból pótoljuk. Nem kell mindenkinek nyersvegán életmódra áttérnie, erről szó nincs, de az alternatív fehérjeforrásokkal jó megbarátkozni. Nemcsak környezetvédelmi okok miatt, hanem mert nyáron sokkal könnyebben fogadja be a szervezet a lencsét, a csicserit, a babféléket vagy akár a sajtokat is.

Ghánából a rostban és fehérjében gazdag vörös homiki bab vagy tehénborsó mellett rizst is fogyasztanak, ezek nem mellesleg a New Orleans-i jazz ikon, Louis Armstrong kedvencei voltak. Mexikóban is a babra, azon belül a Tepary fajtára esküsznek, ha fehérjéről van szó, egyébként ültetni és gondozni is kedvező, mert elvan forróságban, szárazságban is.

A rizs, különösen a basmati vagy a jázmin rizs az ayurvédikus orvoslás szerint hűtő étel. A kínaiak, a japánok, de még a kanadaiak és ukránok is kísérleteznek hegyvidéki rizsfajtákkal, amelyek bírják a hőséget - de nem csak a gazdáknak jó ez, mert maga a rizs is kiváló étel ilyenkor.

A mexikói chillis babot azért jó ilyenkor kerülni, mert a csípős fűszerezés csak ront a hőérzetünkön. Ám az tény, hogy a Délkelet-Ázsiában, Dél-Ázsiában és a Karib-térségben széles körben elterjedt fűszeres ételek fogyasztása forró időben nem ésszerűtlen. A The Quarterly Review of Biology című folyóiratban megjelent egyik tanulmány kimutatta, hogy a sok trópusi fűszer a baktériumok ellen nyújt védelmet. Lehet őket kompenzálni némi hűsítővel.

A nyár fűszerei ilyenkor idehaza a zöldfűszerek, mint a

rozmaring, a petrezselyem, bazsalikom, a kapor, és persze jöhet a napi maximum 5 gramm só - hiszen izzadás során rengeteg ásványi anyagot is veszítünk, amit pótolni kell.

Szerencsére az ilyenkor érő zöldségek, gyümölcsök önmagukban is hűsítőek és ízesek, így kevésbé van szükség fűszerezésre. Egy lédús citrom bármilyen ételt feldobhat például.

Milyen ételeket érdemes fogyasztani?

A roppanós, lédús uborka szezonja már tombol, ezerféle saláta készíthető belőle. A tradicionális ecetes uborkasaláta, a joghurtos-fokhagymás tzatziki vagy a görög saláta mind egyszerűen elkészíthetők és hűsítők is.

Ha már saláta, zöldségek minden mennyiségben jöhetnek,

egy kiskanál olaj és löttyintésnyi balzsamecet bármelyiket főétellé avanzsálja.

Ott vannak például a tabulék,

amihez nem lehet elég petrezselymet aprítani, néhány zöldség kell még hozzá, esetleg lencse vagy más hüvelyes. Minimális főzési idővel egy könnyű, mégis laktató vitaminbombát varázsolhatunk.

Hogy az olaszok bruschettájáról ne is beszéljünk,

ami a legjobb minőségű olívaolaj, só és lédús paradicsom, húsos levelű bazsalikom találkozása a pirítóssal. Egyébként előre elkészített tortillával vagy magában is mennyei.

A kora reggeli hűvösben készíthetünk cukkini krémlevest mentával, kis kókusztejjel, illetve a behűtött gyümölcslevesek is Isten áldásai a hőségben.

Persze a főzés során járnak hőtermeléssel, ezért kell korán kelni hozzá, de kihűlve meghálálják a szorgalmat.

A lassik, vagyis az indiai joghurtitalok hűsítenek,

vitaminizálnak és hihetetlen finomak, pedig nagyon egyszerű őket elkészíteni. Igazából csak egy kis joghurt, növényi vagy tehéntej kell hozzájuk, gyümölcs, mondjuk őszibarack, szakítás vagy nyaralás elmaradása esetén mangópüré, némi szerecsendió és méz kell hozzá.

A könnyen emészthető, tápdús és egyben ínycsiklandó falatokról hőségben sem kell lemondani.

A termesztés már más kérdés, mert például az eddig nem említett dinnye, illetve a felsoroltak közül is néhány vízigényes növény, és az egyre durvább UV-sugárzást is nehezen bírják. De ezen majd gondolkodunk kicsit hűvösebb időben, kellemes 30 fokban.


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Steiner Kristóf: „A kemencében sült fehér óriásbabba mindketten beleszerettünk, amikor a szigetre költöztünk”
Nimi & Kristóf Konyhája minden pénteken megosztja veled egy egyszerű, de nagyon finom vegán étel receptjét. Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

Az emberek gyakran kérdezik tőlünk, hogy mikor döntöttünk úgy, hogy örökbe fogadjuk a hat macskánkat, de az igazság az, hogy soha nem jött el az a pont, amikor leültünk, és elhatároztuk, hogy cicáink lesznek. Egyik reggel megjelentek a küszöbünkön, és egyértelmű volt számunkra: örökbe fogadtak minket.

Egy teljes napot vártunk a névadással, szerettük volna megnézni a karakterüket és kiválasztani a megfelelő nevet.

Az első a Tahini volt, és innen jött az ötlet, hogy mindegyiket kedvenc ételeink és italaink szerint nevezzük el.

Gigantes volt az utolsó, aki nevet kapott - a hagyományos görög ételről, a kemencében sült fehér óriásbabról, paradicsomszósszal, melybe mindketten beleszerettünk, amikor a szigetre költöztünk. Gigantes még csak néhány hetes volt, de valami a személyiségében és természetesen a színében is ezt a nevet invitálta. Puha, megnyugtató, kényeztetve minden érzéked és szíved, ő a legjobb dolog, ami az otthonodban történhet egy forró nyári napon, amikor süt a nap, nem bonyolítja túl, nem alakoskodik, egyszerűen tökéletes.

A görög gigantes, (ami nem a macska), az egyik leghagyományosabb házias étel, nyáron a görögök hidegen tálalják és fogyasztják, télen pedig a sütőből melegen, a nagy fatüzelésű tűzhelyük mellett.

Különösen népszerű karácsony és húsvét előtt, amikor az ortodox görögök nem esznek húst, tejterméket vagy tojást a böjti időszak részeként.

Gigantes

Hozzávalók 6/8 adaghoz:

500 gramm fehér óriásbab, mi szárazat használunk, mivel a konzerv állaga és íze összehasonlíthatatlan, plusz így olcsóbb is.

2 nagy hagyma, fehér vagy lila, nem számít.

8 gerezd fokhagyma

2 sárgarépa

1 kis zellerfej

2 burgonya

8 paradicsom vagy 2 konzerv paradicsomszósz

Olívaolaj

Természetes szirup (mi almát használunk)

Egy csésze vörösbor

Mustár

Só és bors, paprika és kömény

Jó nagy csokor friss kapor és petrezselyem, valamint némi kakukkfű vagy zsálya is jó lehet.

Elkészítése:

Egy éjszakán át vízbe áztattuk a babot egy evőkanál szódabikarbónával, legalább kétszer cseréltük rajta a vizet, és mindig ügyeltünk arra, hogy a ellepje.

A babot sós vízben kb. másfél órán át főztük, először erősen, majd kis lángon, amíg 80%-ig megpuhult.

A sütőt előmelegítettük 200 fokra. A hagymát, fokhagymát, sárgarépát, zellert, burgonyát, paradicsomot és a zöldfűszereket apróra vágtuk.

Egy tálban elkészítettük a szószt: fél csésze vörösbor, 2 teáskanál olívaolaj, szirup, fél kanál mustár, só, bors, paprika, csipet kömény és beletesszük az apróra vágott paradicsomot is.

Egy tepsire olívaolajat csurgattunk, ráraktuk a babot és a zöldségeket, jól összekevertük a szósszal, óvatosan, mert nem akartuk, hogy a bab szétessen.

Sütőben először fedővel, majd az utolsó 20 percben fedő nélkül 180 fokon sütöttük legalább másfél órán keresztül.

Tipp: a folyamat felénél vedd ki a tálcát, és nagyon óvatosan keverd meg a babot.

További receptjeink szakácskönyveinkben, a Kristóf Konyhája YouTube csatornán, és az Insta oldalainkon: @kristofsteiner & @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A tökéletes muhammara receptje, ami a nassolást főétkezéssé varázsolja 
Ez a legjobb étel piknikekhez, kerti partikhoz, sőt vitorlás kirándulásokhoz is.

Megosztom
Link másolása

Ez a muhammara gyorsan elkészül, és lassan, komótosan fogyasztva remekül kiegészíti a legjobb társaságot is, a nassolást főétkezéssé varázsolva.

Dani barátunk és családja, Zsófi és a kis Gosti meglátogattak minket Methanán, ahol közös legjobb barátainkat, Kingát, Mate-t és keresztlányainkat, Mannát és Borókát látjuk vendégül, immáron három hónapja.

Mivel nemrég volt Dani születésnapja, úgy döntöttünk, hogy meglepjük egy vitorlás kirándulással. Több mint 5 éve vitorlázik, de sohasem tengeren, ezért nagyon izgatott volt, és persze mi is.

Ezúttal a lányok otthon maradtak, mi fiúk pedig Galatas felé vettük az irányt, ahol helyi barátunk, Periklis széles mosollyal és gyönyörű vitorlás hajójával várt minket.

Periklis és felesége Magdalena egy különleges vendégházat vezetnek, kilátással Poros szigetére. Rengeteg barátot, értéket, és ünnepet osztunk meg velük.

Ahogy a nap kezdett lenyugodni, lehorgonyoztunk az Orosz-öbölnél, és kihoztuk a muhammaránkat - a hagymás-fűszeres sült paprika és paradicsom krémünket. Periklist idézve:

„Kinek van szüksége húsra vagy gyanús helyettesítőkre, ha ilyen ételeket ehetünk?”.

Hozzávalók 6 személyre:

4 piros színű paprika

400 gr paradicsom, mi koktélparadicsomot használtunk

2 nagy lila hagyma

2 fej fokhagyma

4 szelet kenyér, mi gluténmenteset használtunk

150 dió vagy pekándió, mi most főtt gesztenyét használtunk

50 ml olívaolaj

50 ml balzsamecet

Egy evőkanál természetes szirup, vagy 2 szem füge

Bors

Kurkuma

Füstölt paprika

Római kömény

Fahéj

Zsálya

Kakukkfű

Elkészítés:

A sütőt 190 fokra előmelegítjük.

A hagymát négyfelé vágjuk, a fokhagymát kettőbe, keresztben, az összes zöldséget sütőpapírral bélelt tepsire dobjuk, leöntjük az olívaolaj, balzsam és szirup keverékével, a zöldségeket végig masszírozzuk, majd belerakjuk a sütőbe 15 percre.

Közben minden fűszert a gesztenyére szórunk, a fahéjból és a kurkumából csak néhány csipetnyit használjunk, a többivel bőkezűek lehetünk. Jöhetnek a fűszernövények is.

A zöldségeket kivesszük a sütőből, ráöntjük a fűszerezett gesztenyére, és az egészet összekeverjük, hogy a zöldségek a másik oldalon is átsüljenek, majd visszatesszük a sütőbe még 10 percre.

Közben előkészítjük a turmixgépet - mert minél simább, annál jobb lesz a kence. Mi Thermomixet használtunk, ami nagyon jó, mert szuper erős, ráadásul nem csak keveri, főzi is az ételt, de persze bármilyen erős blender megteszi.

Tegyünk mindent az üstbe, kivéve a hagyma és a fokhagyma héját és a paprika szárát, nyomjuk meg a gombot, és indul a mixelés - a majonéz és a hummus közé helyezzük a megfelelő állagot.

Kenyérrel, tortilla chipsekkel és frissen vágott zöldségekkel tálaljuk. További receptjeink szakácskönyveinkben, a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és Instagramon: @kristofsteiner és @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk
00_1_jobb_content_3' style="margin-bottom:20px" infinite="1" class="desktop-ad">
Ajánljuk
HÍREK
Gulyás Gergely: Ha Brüsszel a határok megnyitását akarja kierőszakolni, akkor a migránsok Ausztria és Németország irányába fognak elindulni
A miniszter gyalázatnak és vérlázítónak nevezte az Európai Bíróság ítéletét, amivel megbírságolták az országot, mert korlátozza a menedékjogi eljáráshoz való hozzáférést.

KÉK HÍREK
Magyar férfit és lányát körözik egy hatmilliárd forintos mexikói kriptocsalás miatt
A SYDYG nevű kriptocéget károsították meg. Négy éve Magyarországon is elindult egy nyomozás ellenük.

KÉK HÍREK
A kislányával zsarolta a párja a 31 évesen meggyilkolt kézilabdázónőt: „Gyuri nem engedte volna el a közös kislányukat, ezért tűrt neki”
Simsik Cynthia apja azt mondta, hogy a férfi egy nárcisztikus, önimádó ember volt, aki évek óta bántalmazta lányukat.

SPORT
Párizs 2024: itt az összes magyar érdekeltségű esemény az egész hétvégére
Pénteken még csak megnyitó, szombattól azonban beindul a nagyüzem. Már az első napokon is rengeteg magyarért szoríthatunk.


GASZTRO
A Rovatból
Steiner Kristóf: „Lehet egyszerre magyarnak és vegánnak lenni”
A vegán kolbász az egyik legmegosztóbb téma, ami a húsevők és vegánok között elő tud kerülni. Pedig nem ördögtől való dolog ez, mutatunk is hozzá egy jó receptet.

Megosztom
Link másolása

Késő éjszaka érkeztünk meg berlini szállodánkba, és szinte esélytelennek láttuk, hogy aznap éjjel tisztességes kajához jussunk, ám a recepcióra érkezve óriás szerencsében volt részünk: a portáslányra egy 269life-tetoválás volt felvarrva – ez a nemzetközi vegán szervezet a világ minden táján harcol az állatok jogaiért.

Amikor megkérdeztük, tud-e a környéken nyitva tartó vegán kajáldát, előkapott egy térképet, és három helyet jelölt be rajta – este 11-kor.

A választásunk végül – mégiscsak Németországban vagyunk – egy vegán currywurststandra esett.

A németek odavannak ezért a nem túl szofisztikált csemegéért, és bár nem szeretnék ilyesmin élni, alkalmanként engem is meggyőz.

A vegán kolbászt alaposan megszórják curryporral, rányomnak egy nagy adag ketchupot, megpakolják pirított hagymával, és lehet mellé sült krumplit meg friss bucit majszolni, azt’ csókolom.

Nekünk tökéletes willkommen csemege volt. És bár mikor még Londonban éltem, imádtam Linda McCartney fagyasztott vegán sausage-ét, Magyarországon pedig a Vegan Grill száraz- és grillkolbászaiért rajongok, a görögországi mindennapok során a legjobban azokért a húshelyettesítőkért rajongok igazán, amik nem dobozból, hanem a kertből érkeznek:

legszívesebben magam készítem el őket, alapanyagként pedig szimpla, őszinte zöldségeket használok.

Ez a változat egyszerűen sárgarépából készül, és bár nevetségesen szimpla fogás, bevallom, nekem ez a favoritom, már ami a kolbásztémát illeti: olcsó, gyors, egészséges, és a vendégek mindig baromi jót mulatnak rajta.

De azért van, akit felbőszít: „Hogy merészelik kolbásznak nevezni a vegánok a füstölt borsófehérje rudat?” ...valamint... „Hogy van szíve bárkinek egy állat leöléséből társadalmi eseményt, mi több, mulatságot csapni?” Két egymásnak látszólag ellentmondó érv,

a szakadék két partján a másikra kiabáló embertől. És akkor még ott van a „Miért akar egy vegán hús ízű akármit enni?” is…

Sokan nem értik:

nem azért lettünk vegánok, mert utáltuk a húst, hanem mert azt nem szerettük, amit magával von az, hogy a tányérunkra kerüljön.

Hát igen - érzékenyen kommunikálni hitrendszerekkel kapcsolatban, legyen szó gasztronómiáról és étrendekről, politikáról és vallásról, családról, vagy szexről többnyire nehézkes, hiszen legtöbbünknek évekbe, évtizedekbe kerül nagyjából bekeretezni magunkat.

Az viszont nem fogja megoldani a problémát, ha a vegán kolbászra azt kell ráírni, hogy növényi rúd – ennek a szóösszetételnek ugyanis nincs információértéke: nem derül ki, hogy kolbászhoz  hasonló íze és állaga van, így aztán minden vád ellenére sokkal inkább megtévesztő a vásárló számára, mintha egyszerűen annyi állna rajta: vegán kolbász.

És ha már mélyen belemegyünk: legyen szó a pörköltről, a vajról, a sajtról, vagy húsról, ezek mind textúrákat jelölnek:

a pörköltet megpörküljük, készüljön bár szarvasból, gombából, vagy szejtából, a vaj alapvetően a finnugor βoje szóból származik, és zsiradékot jelent,

a sajt szó a préselésre, azaz sajtolásra utal, legyen szó kecske, kesudió, vagy épp birsalma sajtról, húsa pedig a szilvának is van, nem csak állatnak és embernek.

Érvelhetünk hát a végtelenségig - vagy egyszerűen csak elfogadhatjuk:

lehet egyszerre magyarnak és vegánnak lenni. Lehet tisztelni a hagyományokat és értékelni, érteni a modern kor vívmányait.

Lehet nem egyetérteni az írásommal, mégis elgondolkozni rajta, vagy csak hagyni, hogy hasson.

És persze lehet, és sokaknak talán sokkal kényelmesebb is – titokban egyetérteni vele, mégis inkább gyorsan elfelejteni az egészet, nehogy változni kelljen. Igaz - a vegán kolbi valóban nem lesz 100% olyan, mint a húsos - de nem is ez a “feladata”. Sokkal inkább az, hogy olyanoknak se kelljen lemondani egy kedves és ismerős íz és textúra élményről, akik prioritásként kezelik az állatok védelmét.

Répli (2-4 főre)

Hozzávalók:

4 sárgarépa

1 evőkanál juhar-, agave-, vagy rizs szirup

2 gerezd préselt fokhagyma

2 evőkanál olívaolaj

só és bors

1 kiskanál füstölt paprika

1 kiskanál mustár

1 kiskanál szójaszósz

A sütőt előmelegítjük 200 fokra, és egy kis tepsit, sütőrácsot vagy

sütőtálat sütőpapírral bélelünk

Egy közepes lábosban vizet forralunk, amit alaposan megfűszerezünk füstölt paprikával, sóval-borssal, 1 kávéskanál mustárral és egy kis szójaszósszal.

Míg bugyogni kezd a víz, meghámozzuk a répácskákat, lekerekítjük a csücskeiket, amolyan

virsliformátumúra, majd a forró vízbe ejtjük őket, és hagyjuk, hogy olyan puhára főjenek, hogy a villa hegye könnyedén beléjük csusszanjon, de azért ne legyenek bébipapi-állagúak sem.

Amíg puhulnak a virslicskék, elkészítjük a marinádot: a juharszirupot, a maradék

szójaszószt és mustárt, a préselt fokhagymát és az olívaolajat

összekufircoljuk, és alaposan meghengergetjük benne a lecsepegtetett kolbászkákat.

Mehetnek is a kemencébe, ahol negyedóra alatt már-már égettre sütjük, félidőben megforgatva őket, hogy minden oldaluk egyenletesen piruljon – de aki siet, kis olívaolajjal kikent teflonserpenyőt is használhat.

További receptjeink szakácskönyveinkben, és a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, valamint az Insta oldalainkon: @steinerkristof és @nimrodagan.

Megosztom
Link másolása

Ajánljuk