GASZTRO
A Rovatból

Steiner Kristóf: A laskagomba csodálatos újjászületése - videóval!

A gomba nem csak egészséges étel, de felhasználni is rendkívül sokoldalúan lehet. Most a laskára ad Kristóf egy nagyon izgalmas receptet.

Megosztom
Link másolása

Az első éttermi randink a Zakaimban volt, Tel Aviv-Jaffában. Legendás hely volt, egy otthon energiáival, séf Harel egyszerűen tökéletes alkotásaival.

A vegánságon kívül sok közös vonásunk volt Nimivel - mint múltbéli étkezési zavarok, és feloldandó traumák. Megosztani ezeket olyan volt, mint egy íratlan megállapodás: vigyázni fogunk egymásra, és önmagunkra.

Soha senki nem figyelt ránk, értett meg minket jobban a másiknál, és egy étteremben sem ettünk finomabbat. Megalkotni kettőnk közös életének receptjét terápia volt.

És mennyi minden történt velünk azóta! Egy görög faluban építettünk otthont, míg kedvenc séfünk, Harel Magyarországra költözött, ahol a mi családi gyökereink erednek.

Alig várjuk, hogy most hétvégén ellátogassunk új konyhájába, a budapesti Goliba, mert tudjuk jól: ahol ő főz, ott ahol a rendkívüli ételek mellett bárki kényelemet, önazonosságot, biztonságot talál - a Pride hónapban, és minden nap.

Ezen a héten Harel egy ikonikus fogásának változatát készítjük a mi konyhánkban: laskagomba souvlaki polentával - a fotók mellett receptvideó is készült:

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Kristóf Steiner (@kristofsteiner) által megosztott bejegyzés

Legyen szó egy új étellel, vagy egy új lélekkel való találkozástól, sosem tudhatod mikor esel szerelembe.

Hozzávalók:

2 nagy marék laska gomba

1 vöröshagyma

4 gerezd fokhagyma

Szárított vagy friss chili

100 ml olívaolaj

6 cső kukorica, vagy 1 doboz konzerv

8-10 koktélparadicsom

zsálya és kakukkfű

só és bors

Elkészítés:

A gombát falatnyi darabokra szeleteljük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, egészen forróra, és ráöntjük a fokhagymára, a chilire, és a borsra. Hagyjuk sercegni, majd félretesszük. A hagymát megpucoljuk, félbevágjuk, és az olajba tesszük.

Közben elkezdjük azt az őrült bonyolult folyamatot a kukoricával (ha csövet használunk): éles késsel hosszában keresztül vágjuk a szemeket úgy, hogy közben nem sértjük meg a belsejüket. Ezután a kés hegyével finoman kinyomkodjuk egy tálba.

Felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje, és habverővel turmix állagúra verjük fel.

Ha konzervkukoricát használunk, felengedjük a kukoricát annyi vízzel, hogy ellepje, összeturmixoljuk, majd egy tálba szűrjük.

Előmelegítjük a sütőt 190 fokra és elővesszük a kedvenc serpenyőnket, majd villát döfünk a félbevágott hagymára, egyenként megkenjük a gombákat fűszerolajjal, és ha már nagyon forró a serpenyő, a száraz serpenyőre tesszük őket.

Óvatosan nyomunk le minden gombát a hagyma lapos részével, amíg sercegni és füstölni nem kezd, és ha már érezni a füstös, kellemes aromát, megfordítjuk mindegyik gombát, és megismételjük a folyamatot.

Ha elkészült, a kukoricás keveréket alacsony lángon sűrűre főzzük egy kis olívaolajjal. Hozzáadhatunk kakukkfüvet, sót és fekete borsot.

Végül a koktélparadicsomot és a zsályát tegyük bele a maradék fűszerolajba, majd egy kis tepsiben tegyük a sütőbe pár percre, amíg halljuk, ahogy a koktélparadicsomok sorra felrobbannak.

Az alap a polenta lesz, erre tesszük a gombát, a koktélparadicsomot melléjük, és aki úgy szereti a hagymát, mint mi, a fél vöröshagymát is befalhatja, amit a gombasütéshez használtunk.

Még több recept szakácskönyveinkben, és a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és instagramunkon: @kristofsteiner & @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Steiner Kristóf szupergyors csokoládétrüffelje - és a tahini dicsérete
Vegán pénteki receptünk egyszerűségével viszi a pálmát, csak három hozzávalóra lesz szükséged, és máris a csokoládé-mennyországban érezheted magad.

Megosztom
Link másolása

Mindig örömmel utazom „otthonról haza” Magyarországra, de bevallom, három nap után kaja-elvonási tüneteim támadnak, annyira hiányoznak a görög alapanyagok és ízek. Itt van például

a tahini, avagy a szezámmagkrém, a humusz egyik összetevője, ami egy csoda étel, mindig van a hűtőnkben, mert annyira sokszínű a felhasználhatósága, leginkább a vajhoz tudnám hasonlítani ilyen értelemben.

Ám amennyire csodálatos, annyira félreértett alapanyag: a legtöbbeknek fogalmuk sincs, mihez kezdjenek vele, pedig rendkívül sokoldalú. Nem csak Görögországban, de korábbi otthonunkban, a Közel-Keleten is teljesen hétköznapi ételnek számít, Magyarországon viszont alig ismerik – de szerencsére a Népszínház utcai török élelmiszerboltban, vagy a Négy Égtáj Ízeiben a Nagy csarnoknál mindig feltankolhatok belőle.

Ha lehetetlen küldetés beszerezni, sós ételekbe vajjá turmixolt napraforgómagot, édes finomságokba mogyoróvajat használok helyette.

A tahini állományunk nagy része természetesen humuszba megy, ám mostanában egyre gyakrabban kísérletezek vele desszertekben. Merem állítani, ez a percek alatt összedobható trüffel épp olyan mérföldkő a tahini felhasználás történetében, mint a humusz.

A kedvesem, Nimrod nagynénjének, Galinak az otthonában kóstoltam először, azóta pedig gyakran lapul a mélyhűtőnkben, spontán vendégváróként, vagy tökéletes midnight snackként.

Az én változatomban nincs hozzáadott cukor sem - de aki édesen szereti, adhat hozzá valamilyen természetes szirupot, mint juhar, agave, vagy rizs, és persze izgalmas fűszerekkel is feldobható, mint vanília, fahéj, vagy akár chili.

Tökéletes alternatíva szülinapi tortára is - őszintén, finomabb, különlegesebb, és egészségesebb, mint egy klasszikus torta, ráadásul nem kell vele annyit pepecselni, dekorálni pedig millióféleképpen lehet: kerülhet rá aszalt gyümölcs, pirított magok, de akár ehető virágszirmok is. Párom, Nimi ezen a héten saját magának készítette el a 33. szülinapjára, mert bár volt „igazi” tortája is, azt mondta: nincs ünnep tahinis csoki trüffel nélkül…

Szupergyors csokoládétrüffel

Hozzávalók (nagyjából 12 szelethez)

1 tábla tejmentes étcsokoládé

5 evőkanál tahini (ennek hiányában mogyoróvaj)

1 evőkanál kókuszzsír

Elkészítés

A csokoládét apróra tördelem, majd a kókuzssírral egyetemben lassú tűzön olvasztom fel, állandóan kevergetve. Én nem szoktam bajlódni a gőz felett olvasztással, kis odafigyeléssel úgysem ég oda a csoki fondü.

A tahinit (vagy mogyoróvajat) belekeverem a masszába, és alaposan összekutyulom, hogy mindenütt összeérjenek az ízek.

Lapos tálba öntöm, és miután kissé kihűlt, már nyomom is be a mélyhűtőbe, ahol nagyjából másfél óra alatt tökéletes trüffellé áll össze – innentől fogva kreatív fantázia kérdése, ki hogyan szeleteli.

Tálaláskor megszórom némi finom dekorációval – ez lehet levendula, citromhéj, de akár nagy szemű tengeri só, vagy egy pici csili is.

További receptek a szakácskönyveinkben, a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és az Insta oldalainkon: @kristofsteiner ls @nimrodagan

Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Steiner Kristóf: „A kemencében sült fehér óriásbabba mindketten beleszerettünk, amikor a szigetre költöztünk”
Nimi & Kristóf Konyhája minden pénteken megosztja veled egy egyszerű, de nagyon finom vegán étel receptjét. Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

Az emberek gyakran kérdezik tőlünk, hogy mikor döntöttünk úgy, hogy örökbe fogadjuk a hat macskánkat, de az igazság az, hogy soha nem jött el az a pont, amikor leültünk, és elhatároztuk, hogy cicáink lesznek. Egyik reggel megjelentek a küszöbünkön, és egyértelmű volt számunkra: örökbe fogadtak minket.

Egy teljes napot vártunk a névadással, szerettük volna megnézni a karakterüket és kiválasztani a megfelelő nevet.

Az első a Tahini volt, és innen jött az ötlet, hogy mindegyiket kedvenc ételeink és italaink szerint nevezzük el.

Gigantes volt az utolsó, aki nevet kapott - a hagyományos görög ételről, a kemencében sült fehér óriásbabról, paradicsomszósszal, melybe mindketten beleszerettünk, amikor a szigetre költöztünk. Gigantes még csak néhány hetes volt, de valami a személyiségében és természetesen a színében is ezt a nevet invitálta. Puha, megnyugtató, kényeztetve minden érzéked és szíved, ő a legjobb dolog, ami az otthonodban történhet egy forró nyári napon, amikor süt a nap, nem bonyolítja túl, nem alakoskodik, egyszerűen tökéletes.

A görög gigantes, (ami nem a macska), az egyik leghagyományosabb házias étel, nyáron a görögök hidegen tálalják és fogyasztják, télen pedig a sütőből melegen, a nagy fatüzelésű tűzhelyük mellett.

Különösen népszerű karácsony és húsvét előtt, amikor az ortodox görögök nem esznek húst, tejterméket vagy tojást a böjti időszak részeként.

Gigantes

Hozzávalók 6/8 adaghoz:

500 gramm fehér óriásbab, mi szárazat használunk, mivel a konzerv állaga és íze összehasonlíthatatlan, plusz így olcsóbb is.

2 nagy hagyma, fehér vagy lila, nem számít.

8 gerezd fokhagyma

2 sárgarépa

1 kis zellerfej

2 burgonya

8 paradicsom vagy 2 konzerv paradicsomszósz

Olívaolaj

Természetes szirup (mi almát használunk)

Egy csésze vörösbor

Mustár

Só és bors, paprika és kömény

Jó nagy csokor friss kapor és petrezselyem, valamint némi kakukkfű vagy zsálya is jó lehet.

Elkészítése:

Egy éjszakán át vízbe áztattuk a babot egy evőkanál szódabikarbónával, legalább kétszer cseréltük rajta a vizet, és mindig ügyeltünk arra, hogy a ellepje.

A babot sós vízben kb. másfél órán át főztük, először erősen, majd kis lángon, amíg 80%-ig megpuhult.

A sütőt előmelegítettük 200 fokra. A hagymát, fokhagymát, sárgarépát, zellert, burgonyát, paradicsomot és a zöldfűszereket apróra vágtuk.

Egy tálban elkészítettük a szószt: fél csésze vörösbor, 2 teáskanál olívaolaj, szirup, fél kanál mustár, só, bors, paprika, csipet kömény és beletesszük az apróra vágott paradicsomot is.

Egy tepsire olívaolajat csurgattunk, ráraktuk a babot és a zöldségeket, jól összekevertük a szósszal, óvatosan, mert nem akartuk, hogy a bab szétessen.

Sütőben először fedővel, majd az utolsó 20 percben fedő nélkül 180 fokon sütöttük legalább másfél órán keresztül.

Tipp: a folyamat felénél vedd ki a tálcát, és nagyon óvatosan keverd meg a babot.

További receptjeink szakácskönyveinkben, a Kristóf Konyhája YouTube csatornán, és az Insta oldalainkon: @kristofsteiner & @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Steiner Kristóf: „Lehet egyszerre magyarnak és vegánnak lenni”
A vegán kolbász az egyik legmegosztóbb téma, ami a húsevők és vegánok között elő tud kerülni. Pedig nem ördögtől való dolog ez, mutatunk is hozzá egy jó receptet.

Megosztom
Link másolása

Késő éjszaka érkeztünk meg berlini szállodánkba, és szinte esélytelennek láttuk, hogy aznap éjjel tisztességes kajához jussunk, ám a recepcióra érkezve óriás szerencsében volt részünk: a portáslányra egy 269life-tetoválás volt felvarrva – ez a nemzetközi vegán szervezet a világ minden táján harcol az állatok jogaiért.

Amikor megkérdeztük, tud-e a környéken nyitva tartó vegán kajáldát, előkapott egy térképet, és három helyet jelölt be rajta – este 11-kor.

A választásunk végül – mégiscsak Németországban vagyunk – egy vegán currywurststandra esett.

A németek odavannak ezért a nem túl szofisztikált csemegéért, és bár nem szeretnék ilyesmin élni, alkalmanként engem is meggyőz.

A vegán kolbászt alaposan megszórják curryporral, rányomnak egy nagy adag ketchupot, megpakolják pirított hagymával, és lehet mellé sült krumplit meg friss bucit majszolni, azt’ csókolom.

Nekünk tökéletes willkommen csemege volt. És bár mikor még Londonban éltem, imádtam Linda McCartney fagyasztott vegán sausage-ét, Magyarországon pedig a Vegan Grill száraz- és grillkolbászaiért rajongok, a görögországi mindennapok során a legjobban azokért a húshelyettesítőkért rajongok igazán, amik nem dobozból, hanem a kertből érkeznek:

legszívesebben magam készítem el őket, alapanyagként pedig szimpla, őszinte zöldségeket használok.

Ez a változat egyszerűen sárgarépából készül, és bár nevetségesen szimpla fogás, bevallom, nekem ez a favoritom, már ami a kolbásztémát illeti: olcsó, gyors, egészséges, és a vendégek mindig baromi jót mulatnak rajta.

De azért van, akit felbőszít: „Hogy merészelik kolbásznak nevezni a vegánok a füstölt borsófehérje rudat?” ...valamint... „Hogy van szíve bárkinek egy állat leöléséből társadalmi eseményt, mi több, mulatságot csapni?” Két egymásnak látszólag ellentmondó érv,

a szakadék két partján a másikra kiabáló embertől. És akkor még ott van a „Miért akar egy vegán hús ízű akármit enni?” is…

Sokan nem értik:

nem azért lettünk vegánok, mert utáltuk a húst, hanem mert azt nem szerettük, amit magával von az, hogy a tányérunkra kerüljön.

Hát igen - érzékenyen kommunikálni hitrendszerekkel kapcsolatban, legyen szó gasztronómiáról és étrendekről, politikáról és vallásról, családról, vagy szexről többnyire nehézkes, hiszen legtöbbünknek évekbe, évtizedekbe kerül nagyjából bekeretezni magunkat.

Az viszont nem fogja megoldani a problémát, ha a vegán kolbászra azt kell ráírni, hogy növényi rúd – ennek a szóösszetételnek ugyanis nincs információértéke: nem derül ki, hogy kolbászhoz  hasonló íze és állaga van, így aztán minden vád ellenére sokkal inkább megtévesztő a vásárló számára, mintha egyszerűen annyi állna rajta: vegán kolbász.

És ha már mélyen belemegyünk: legyen szó a pörköltről, a vajról, a sajtról, vagy húsról, ezek mind textúrákat jelölnek:

a pörköltet megpörküljük, készüljön bár szarvasból, gombából, vagy szejtából, a vaj alapvetően a finnugor βoje szóból származik, és zsiradékot jelent,

a sajt szó a préselésre, azaz sajtolásra utal, legyen szó kecske, kesudió, vagy épp birsalma sajtról, húsa pedig a szilvának is van, nem csak állatnak és embernek.

Érvelhetünk hát a végtelenségig - vagy egyszerűen csak elfogadhatjuk:

lehet egyszerre magyarnak és vegánnak lenni. Lehet tisztelni a hagyományokat és értékelni, érteni a modern kor vívmányait.

Lehet nem egyetérteni az írásommal, mégis elgondolkozni rajta, vagy csak hagyni, hogy hasson.

És persze lehet, és sokaknak talán sokkal kényelmesebb is – titokban egyetérteni vele, mégis inkább gyorsan elfelejteni az egészet, nehogy változni kelljen. Igaz - a vegán kolbi valóban nem lesz 100% olyan, mint a húsos - de nem is ez a “feladata”. Sokkal inkább az, hogy olyanoknak se kelljen lemondani egy kedves és ismerős íz és textúra élményről, akik prioritásként kezelik az állatok védelmét.

Répli (2-4 főre)

Hozzávalók:

4 sárgarépa

1 evőkanál juhar-, agave-, vagy rizs szirup

2 gerezd préselt fokhagyma

2 evőkanál olívaolaj

só és bors

1 kiskanál füstölt paprika

1 kiskanál mustár

1 kiskanál szójaszósz

A sütőt előmelegítjük 200 fokra, és egy kis tepsit, sütőrácsot vagy

sütőtálat sütőpapírral bélelünk

Egy közepes lábosban vizet forralunk, amit alaposan megfűszerezünk füstölt paprikával, sóval-borssal, 1 kávéskanál mustárral és egy kis szójaszósszal.

Míg bugyogni kezd a víz, meghámozzuk a répácskákat, lekerekítjük a csücskeiket, amolyan

virsliformátumúra, majd a forró vízbe ejtjük őket, és hagyjuk, hogy olyan puhára főjenek, hogy a villa hegye könnyedén beléjük csusszanjon, de azért ne legyenek bébipapi-állagúak sem.

Amíg puhulnak a virslicskék, elkészítjük a marinádot: a juharszirupot, a maradék

szójaszószt és mustárt, a préselt fokhagymát és az olívaolajat

összekufircoljuk, és alaposan meghengergetjük benne a lecsepegtetett kolbászkákat.

Mehetnek is a kemencébe, ahol negyedóra alatt már-már égettre sütjük, félidőben megforgatva őket, hogy minden oldaluk egyenletesen piruljon – de aki siet, kis olívaolajjal kikent teflonserpenyőt is használhat.

További receptjeink szakácskönyveinkben, és a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, valamint az Insta oldalainkon: @steinerkristof és @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A tökéletes muhammara receptje, ami a nassolást főétkezéssé varázsolja 
Ez a legjobb étel piknikekhez, kerti partikhoz, sőt vitorlás kirándulásokhoz is.

Megosztom
Link másolása

Ez a muhammara gyorsan elkészül, és lassan, komótosan fogyasztva remekül kiegészíti a legjobb társaságot is, a nassolást főétkezéssé varázsolva.

Dani barátunk és családja, Zsófi és a kis Gosti meglátogattak minket Methanán, ahol közös legjobb barátainkat, Kingát, Mate-t és keresztlányainkat, Mannát és Borókát látjuk vendégül, immáron három hónapja.

Mivel nemrég volt Dani születésnapja, úgy döntöttünk, hogy meglepjük egy vitorlás kirándulással. Több mint 5 éve vitorlázik, de sohasem tengeren, ezért nagyon izgatott volt, és persze mi is.

Ezúttal a lányok otthon maradtak, mi fiúk pedig Galatas felé vettük az irányt, ahol helyi barátunk, Periklis széles mosollyal és gyönyörű vitorlás hajójával várt minket.

Periklis és felesége Magdalena egy különleges vendégházat vezetnek, kilátással Poros szigetére. Rengeteg barátot, értéket, és ünnepet osztunk meg velük.

Ahogy a nap kezdett lenyugodni, lehorgonyoztunk az Orosz-öbölnél, és kihoztuk a muhammaránkat - a hagymás-fűszeres sült paprika és paradicsom krémünket. Periklist idézve:

„Kinek van szüksége húsra vagy gyanús helyettesítőkre, ha ilyen ételeket ehetünk?”.

Hozzávalók 6 személyre:

4 piros színű paprika

400 gr paradicsom, mi koktélparadicsomot használtunk

2 nagy lila hagyma

2 fej fokhagyma

4 szelet kenyér, mi gluténmenteset használtunk

150 dió vagy pekándió, mi most főtt gesztenyét használtunk

50 ml olívaolaj

50 ml balzsamecet

Egy evőkanál természetes szirup, vagy 2 szem füge

Bors

Kurkuma

Füstölt paprika

Római kömény

Fahéj

Zsálya

Kakukkfű

Elkészítés:

A sütőt 190 fokra előmelegítjük.

A hagymát négyfelé vágjuk, a fokhagymát kettőbe, keresztben, az összes zöldséget sütőpapírral bélelt tepsire dobjuk, leöntjük az olívaolaj, balzsam és szirup keverékével, a zöldségeket végig masszírozzuk, majd belerakjuk a sütőbe 15 percre.

Közben minden fűszert a gesztenyére szórunk, a fahéjból és a kurkumából csak néhány csipetnyit használjunk, a többivel bőkezűek lehetünk. Jöhetnek a fűszernövények is.

A zöldségeket kivesszük a sütőből, ráöntjük a fűszerezett gesztenyére, és az egészet összekeverjük, hogy a zöldségek a másik oldalon is átsüljenek, majd visszatesszük a sütőbe még 10 percre.

Közben előkészítjük a turmixgépet - mert minél simább, annál jobb lesz a kence. Mi Thermomixet használtunk, ami nagyon jó, mert szuper erős, ráadásul nem csak keveri, főzi is az ételt, de persze bármilyen erős blender megteszi.

Tegyünk mindent az üstbe, kivéve a hagyma és a fokhagyma héját és a paprika szárát, nyomjuk meg a gombot, és indul a mixelés - a majonéz és a hummus közé helyezzük a megfelelő állagot.

Kenyérrel, tortilla chipsekkel és frissen vágott zöldségekkel tálaljuk. További receptjeink szakácskönyveinkben, a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és Instagramon: @kristofsteiner és @nimrodagan.


Megosztom
Link másolása