Négy medvét is láttak Nógrád megyében – nem azt kell tenned ilyenkor, amit a turisták a videón
Nem ritka jelenség, hogy a szlovák-magyar határ innenső felén kószáló medvéket látni, négyesével viszont ritkán mutatkoznak.
Az éhes állatok élelem után kutatnak az út mentén a videó tanúsága szerint, amit két fiatal tett közzé a Facebookon. Őket csak a szalagkorlát és egy letekert ablak választotta el a medvéktől.
A medvék alapvetően nagyon félnek az embertől, és messzire elkerülik, ám ha veszélyben érzik magukat vagy a bocsaikat, habozás nélkül támadnak.
A fiatalok a pár másodperces videójából kiderül, több ponton is veszélybe sodorták magukat, és
Az autóból videózva beszéltek a medvéhez, viccesen sajnálkozásukat fejezve ki, amiért nincs náluk ennivaló.
Az akár csak egyszer is megetetett medve megtanulja, hogy ember közelében keressen táplálékot, aminek valószínű, hogy előbb-utóbb találkozás lesz a vége.
Az etetés tehát, bár lehet sokunk szeretetnyelve, semmilyen szinten nem tesz jót a medvének.
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága korábban összeszedte, a vadállattal való találkozás esetén mi a teendő. Ezek közt nem szerepel az, amit a videón látunk, hogy a két fiatal 1-2 méterről szemléli és videózza a medvét az autóból, letekert ablakkal.
Egyrészt az állat nagy, harcias, rövid távon 50 km/h-val is képes futni, fára mászik. Erős állkapcsa és nagy karmai vannak. Okok tömkelege, amiért a puha bundás jószágot mégis elkerüljük.
Mutatjuk a Nemzeti Park tanácsait arra az esetre, ha összefutnánk medvével - ami a jelen helyzet szerint Nógrád vármegyében túrázva nagy eséllyel előfordulhat.
azon az úton, ahol jöttünk, és a lehető legnagyobb körben kell elkerülni a medvét. Mindezt csendben kell megtenni, lehetőleg úgy, hogy a medve ne lásson minket.
Kocsival egyszerűen tovább kell hajtani, és jelenteni a medveészlelést például a Magyar Országos Medve Figyelőnek.
A medvének hagyni kell menekülési útvonalat, ezt semmiképp nem zárhatjuk el, ne szorítsuk be.
Ha a medve nem észlelt minket, ne kiabáljunk, zajongjunk, csapkodjunk, mert azt támadásnak veheti a ragadozó.
Soha ne közelítsük meg a medvét, még akkor sem, ha látszólag békés.
Semmiképp ne fussunk el. Ő úgyis utolér, mi pedig onnantól fenyegetőnek/ prédának tűnünk.
Ha a medve észrevett, de nem vesz tudomást a jelenlétünkről, nem érdeklődik, akkor lassan ki kell hátrálni a látóteréből.
Hogy egyre gyakoribb a medveészlelés Magyarországon, Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója szerint természetes jelenség, mert a korábbi élethelyein az állomány növekedésnek indult, óhatatlan, hogy megjelenjenek nálunk is a lomhának tűnő mackók. Szerinte
A barna medve Magyarország fokozottan védett fajai közé tartozó nagyragadozó, természetvédelmi értéke 250 ezer forint. Mindenevő, az étlapján a városszéli kukák tartalma is szerepel, ezért ha az erdei élelem lecsökken, lakott területek környékén is megjelenik potya élelem után kutatva.
azóta csak ritkán vándoroltak át vagy jelentek meg szórványosan egy-egy településen. 2014-ben egy példány áttelelt idehaza, és azóta is egyre többször találkozni például bocsait védő anyamedvével.
A medvéről készült videó ide kattintva érhető el.