FONTOS

Miért a nőket hibáztatjuk, ha nem jön a baba? „Több évnyi szenvedés után kiderült, hogy nem velem van gond”

Amikor hosszú próbálkozás után sem jön az új élet, a párok nem magukat hibáztatják, hanem a nőt. Ezzel együtt jönnek a rokonok és barátok kéretlen tanácsai, akik tovább erősítik, hogy bizony a nő a meddő. Fel sem merül, hogy 50 százalékban a férfi miatt nem sikerül a fogantatás. Itt az ideje, hogy megdöntsünk egy régi tévhitet.

Megosztom
Link másolása

A gyermekvállalás örömteli időszak, ami nem mentes a kihívásoktól sem. Egyre több esetben már maga a fogantatás is komoly gondot jelent. Évről évre több pár szembesül azzal a problémával, hogy hiába minden próbálkozás, nem érkezik a várva várt gyermek. Ilyenkor jönnek a meddőségi vizsgálatok, amelyek a nővel kezdődnek, és sokszor fel sem merül, hogy a férfi miatt nem sikerül a fogantatás, márpedig a meddőség okai ugyanúgy keresendők a férfiak oldalán is. Dr. Vörös Anna termékenységi szakértő, szülész-nőgyógyász szakorvos és egy érintett kismama mesélnek arról, milyen nagy tévedésben élünk, amikor a nőket okoljuk, ha nem jön a baba.

„Több év szenvedés után kiderült, hogy nem velem van gond”

„Sosem fogom elfelejteni, amikor az éves nőgyógyászati vizsgálaton mondtam az orvosomnak, hogy babát szeretnénk a férjemmel. A doki erre csak annyit mondott: próbálkozzanak, és ha nem sikerül egy-másfél éven belül, akkor jöjjön vissza” – kezdi a történetét Ági, egy magyar kismama, aki a neve megváltoztatását kérte. Videóhívásban beszélünk, de így is érzem, hogy súlyos mondatok következnek. Ági vesz egy nagy levegőt, és folytatja. „Nem sikerült. Másfél év múlva visszamentem a nőgyógyászhoz, aki laborvizsgálatra küldött. Az eredményeim jók voltak, így azt a tanácsot kaptam, hogy nyugodtan próbálkozzunk tovább, úgyis sikerülni fog. Újabb egy év telt el, de még mindig semmi nem történt, én pedig újabb vizsgálatokra mentem, ezennel egy magánklinikára, ahol drága és kellemetlen eljárások után ugyanazt mondták, mint elsőre a nőgyógyászom: minden rendben van velem. Csakhogy továbbra sem fogant meg a baba.

A férjemmel éjjel-nappal csak ezzel foglalkoztunk, ez volt a téma a nyaraláson és karácsonykor is.

Végül eldöntöttük, hogy egy ausztriai klinikán kérünk segítséget. A lombikprogram eszünkbe sem jutott, de az osztrák orvosok azt mondták, hogy csak így lehet gyerekünk. A legmegrázóbb az volt, amikor több évnyi szenvedés után kiderült, hogy nem velem van gond” – meséli Ági. Az ausztriai magánkórház volt az első hely, ahol azt tanácsolták Áginak és férjének, hogy a férfi is vizsgáltassa meg magát. A házaspár ekkor szembesült a valósággal: a férfinak nem voltak életképes spermiumai. „Megráztuk magunkat, és az osztrák klinikán vállalkoztunk a lombikprogramra. Az első próbálkozás nem sikerült, elment a magzat. Újabb fél év után viszont mesterséges úton ugyan, de végre megfogant a gyermekünk.” Ági ekkor 39, férje 48 éves volt. Ági az interjú napján, július végén a huszadik hétben van, és most azért izgul, hogy minden rendben legyen a magzattal. A legtöbb nő magát okolja, és fel sem merül, hogy a férfi miatt nem sikerül a fogantatás (Fotó: Getty Images)

Ugyanakkora az esély arra, hogy a férfi meddő, mint a nő

A kismama története felkavart, másnap az egészet elmeséltem Dr. Vörös Anna termékenységi szakértőnek, szülész-nőgyógyász szakorvosnak, akit szakértőként kerestem a témában, és akinek meg sem rebbent a szeme az elmondottak után. Mint kiderült, Ágiék története gyakoribb, mint gondoltam. A meddőség körül számos tévhit és félreértés kering, az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy ha nem sikerül a fogantatás, akkor biztosan a női oldal a hibás, de a valóság sokkal árnyaltabb. „A meddőségi esetek 50 százalékában férfi-, 50 százalékban pedig női okokat találunk a háttérben. Ezért, amikor egy párnál nem jön össze a baba, először a férfit vizsgálom meg. Tehát nem azzal kezdem, hogy kérek egy hormonvizsgálatot a nőgyógyásztól, hanem kérek egy spermavizsgálatot az andrológusnál” – magyarázza a szakértő. Így hamar kiderül, hogy hol kell keresni a megoldást. De miért nőtt meg a meddőség a férfiaknál? Sokak szerint erről a levegőben és vízben keringő sok-sok mikroműanyag tehet, kérdezem is a szakorvost: igaz, hogy a környezeti tényezők miatt nőtt meg a meddők száma? De Dr. Vörös Anna csak rázza a fejét. Mint mondja,

nem a környezeti tényezőkben kell keresni a hibát, hanem a társadalmi trendekben.

Míg korábban a nők többsége a húszas évei elején szült, addig ma már sokan a harmincas éveik végére, sőt, negyvenes éveikre halasztják az első gyermek vállalását. Ehhez hozzátartozik, hogy a nők többsége öt-tíz évvel idősebb párt választ, mondván az idősebb férfiak érettebbek. Meglehet, hogy ebben van némi igazság, de hozzátartozik az is, hogy az életkor előrehaladtával a férfiak esetében is megnő a meddőség esélye. Ez az időbeli eltolódás pedig számos egészségügyi kockázatot hoz magával. „A férfiaknál is romlik a spermiumok minősége az életkor előrehaladtával. Egy idősebb férfi spermiumai kevésbé életképesek, ezért nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is fontos lenne rendszeresen részt venni orvosi vizsgálatokon” – mondja a szakértő. Így időben fény derülhet a fájó kérdésre: miért nem jön a baba?

Mi a megoldás?

Már csak egy kérdés maradt, mit tehetnek azért a meddő párok, hogy mégis szülővé váljanak? Amikor kiderül, hogy a pár egyik, vagy rosszabb esetben mindkét felével gond van, még nem kell lemondani a családalapításról. Az asszisztált reprodukció, beleértve a régóta ismert lombikprogramokat is, általában megoldást nyújtanak, ugyanakkor nemcsak ez az egy út létezik. Dr. Vörös Anna hangsúlyozta, hogy nemcsak a lombik az egyetlen járható út, ezen kívül több más eljárás is elérhető, mint például az inszemináció vagy az ovulációs stimuláció. Persze az lenne a legjobb, ha a párok a 25-35 év között vállalnának gyermeket, hiszen a termékenységi szakértő szerint

biológiailag ez az életkor a legalkalmasabb a fogantatásra.

Ezután folyamatosan csökken a spontán fogantatás esélye, míg végül ez a szám a nullához közeledik. Hogy ki, milyen megoldást választ, ez minden pár esetében változó. Annyi biztos, ne csak a nőkben keressük a hibát, ha kudarcot vall minden próbálkozás. A mondás, amely szerint egy férfinak bármikor lehet gyermeke, korántsem igaz, a férfi szervezeten is kifog az idő, akár tudomást vesznek róla a férfiak, akár nem.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Ez a véleménye egy Budapesten élő amerikai nőnek a turistalány meggyilkolása után Budapestről
Sokan tették fel a kérdést a történtek után, hogy mennyire biztonságos Budapest, érdemes-e ideutazni.

Megosztom
Link másolása

Egész Budapestet megrázta annak az amerikai turistának a halála, akit Budapesten gyilkolt meg egy ír férfi.

A fiatal nő, Kenzie Michalski november 4-én, hétfő éjszaka a bulinegyedből adott magáról utoljára életjelet, azután nyoma veszett.

Mint kiderült, egy olyan ír férfi ölte meg és rejtette el a holttestét, akivel aznap éjjel ismerkedett meg, és aki most azt állítja, hogy intim együttlét közben halt meg a lány, úgy hogy "véletlenül oxigénhiányos állapotba került".

Rengetegen foglalkoztak az esettel, most pedig sokan teszik fel a kérdést a külföldiek közül, hogy biztonságos hely-e Budapest.

Egy Budapesten élő amerikai nő most TikTok-videóban mondta el a gyilkosság kapcsán a véleményét Budapestről és a közbiztonságról.

Azzal kezdte, hogy pár mondatban ismertette, mi történt.

Elárulta, hogy itt kiemelkedő hír volt a turistalány halála, mert Budapest nagyon biztonságos város, és ő maga hasonló gyilkosságról még nem hallott. Budapest az egyik legbiztonságosabb európai város, és egész Budapestet sokkolta az eset.

Volt, aki megkérdezte, érdemes-e egyedül ideutazni, és szinte mindenki azt tanácsolta, ne tegye.

Ő, aki Budapesten él, azt tapasztalta, igenis biztonságos a város, és a gyilkossággal gyanúsított férfi is egy ír fickó, aki, mint kiderült interneten rá is keresett arra, hogy hogyan lehet valakit eltenni láb alól, és hogy mennyire megbízható az itteni rendőrség. Ő úgy gondolja, eleve készült erre a tettre a férfi, és éppen ez a nő volt a szerencsétlen áldozat, aki ezzel a szörnyeteggel találkozott.

Sajnos ilyesmi időnként megtörténik, de ezeknek az eseteknek semmi közük ahhoz, hogy mennyire biztonságos egy város. Emellett azért elmondta azt is, hogy természetesen a nőknek nem árt az óvatosság, ám Magyarország szerinte az egyik legjobb hely.

A teljes videót itt láthatjátok, várjátok meg, amíg betölt:

@economyvodka Lets be realistic now. #budapesthungary #budapest #budapesttravel ♬ Up Piano version By Jose España - José España

Megosztom
Link másolása

FONTOS
Aki tavasszal is tett ki szotyit a madaraknak, valószínűleg ölt már fiókát – hogy néz ki a helyes madáretetés?
A madáretetést lehet jól és nagyon rosszul csinálni. Mutatjuk, hogyan nyerhet ezzel ember és állat egyaránt, pusztulás nélkül.

Megosztom
Link másolása

A bokrokon bolondozó madárkákat örömmel figyelik kicsik és nagyok, éppen ezért télen rendszeresen tesznek ki számukra eleséget. Ugyanígy a vizeken úszkáló hattyúkat és kacsákat is élelemmel látogatják.

Az, hogy mikor és milyen élelemmel eteti az ember a madarakat, konkrétan élet-halál kérdése.

Nézzük, miért. A hazai madárfajok egyike sincs rászorulva plusz élelemre.

Tehát két dolog miatt etet az ember madarat: hogy önmagának örömet okozzon a látvánnyal,

és - ez főleg kistelepüléseken élő hagyomány - hogy a gyommagvakhoz csábítsa a tollas pajtásokat, akik az etető körül összeszedik a földművelés rákfenéit. Egyik sem ördögtől való helyzet, arra azonban nagyon tudatosnak kell lenni, hogy bármiért is szórunk ki eleséget a madaraknak, azt jól csináljuk.

A helyes madáretetésnek két főtétele van.

Az egyik, hogy kizárólag fagyos időben etessünk, nagyon maximum áprilisig. Április után például a cinkék vihetnek a kihelyezett napraforgómagokból a friss fészekalljba, a kismadarak viszont nem tudják megenni a szotyit.

Ettől tömegesen pusztulhatnak kínok közt a kismadarak, hiába a legnagyobb jószándék.

Az sem mindegy, mivel etetjük a madarakat.

Kenyérrel és péksüteményekkel például szigorúan tilos,

mivel ezek, és az esetleges rájuk telepedő penész gyulladást okozhatnak a madarak bélrendszerében, hosszú távú egészségkárosodást okozva. Még akkor se tegyük ezt, ha "régen is ezt csinálta mindenki." Különösen igaz ez a tóban úszkáló kacsák esetében, bár őket a kihelyezett eleséggel se kéne megkínálni.

"A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően térnek el a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért

etetésük több öngyilkos viselkedéstorzulást is kivált, rengeteg szenvedést okoz a madaraknak, súlyosan környezetszennyező és az emberi egészséget is veszélyezteti"

- írja oldalán a Magyar Madártani Egyesület.

Arra utalnak, hogy a vízi madarak az etetés miatt a természetes táplálkozással teljesen felhagynak, ami betegségeket okoz. A kis fiókáknál "angyalszárny" betegség alakul ki az egyoldalú kenyérdiéta miatt, amitől röpképtelenek lesznek. Ősszel az etetés miatt a vonuló madarak egy része nem repül el, télen pedig tömegével fagynak a vizekbe. A víz minősége egyébként romlik az etetéstől, és számos más környezeti és emberre veszélyes, közvetett hatása van annak, ha bármivel is etetjük a vízi madarakat. Szakmai szemmel az egyesület szerint

szeretetteljesebb inkább a kenyeret nem falatozó állatokat nézegetni, mint adni nekik bármit is.

A magevő énekesmadaraknak adható eleségek közt szerepel a faggyú, de ez nem egyenlő a sós szalonnával. Erre nagyon figyeljünk, mert utóbbi a madár vesztét is okozhatja. Különböző adható magvakat és gyümölcsöket listáz a Magyar Madártani Egyesület, ezekből lehet válogatni. Egyébként otthon is lehet faggyúból és magvakból eleséget gyúrni, amely esztétikusan kihelyezhető akár a városi balkonokra, akár a kertekbe.

Ha már etetünk, akkor az legyen folyamatos.

Az elég aljas húzás, ha novemberben megkezdjük az etetést, a madarak odaszoknak, de a legnagyobb januári-februári hidegben már nem biztosítunk számukra ennivalót, ők pedig keresni fogják.

Fontos, hogy ha etető van kinn, itató is legyen. Fagyoknál mondani sem kell, hogy ebben rendszeresen cseréljük a vizet, és

legyen mindig folyékony halmazállapotú az itatásra szánt víz.

Az etetőt és itatót számunkra könnyen elérhető magasságba helyezzük, de a távolság ne kedvezzen a ragadozóknak, mint a macskák vagy menyétek. Bizonyos ragadozó madarak érdeklődését is fel lehet kelteni, ezért egy kicsit az ágak közé tolva lehetőséget adunk az énekes madárkáknak arra, hogy könnyebben menekülőre foghassák, ha lecsapnak húsevő társaik.

A felelős madáretetésnek számos egyéb praktikája van,

és rengeteg kérdést vet fel. A Magyar Madártani Egyesület a Zöldítők csoportjával karöltve ezért is edukálja a lakosságot, hogy könnyebb legyen valóban jót tenni - hogy a madarak is jól ehessenek.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mindenki ugyanazt gondolja, aki megnézi a Coca Cola idei karácsonyi reklámját, amit az AI generált
Az ünnepi szezonra készült mesterséges intelligencia által generált Coca-Cola-reklám vihart kavart az interneten.

Megosztom
Link másolása

A vállalat legújabb, karácsonyi reklámját sokan „hátborzongató disztópikus rémálomként” emlegetik.

Az új reklámfilm a Coca-Cola 1995-ös Holidays Are Coming kampánya előtt tiszteleg, vagy hát lopja az ötletet, még akkor is, ha az a cég sajátja volt. A videóban egy piros kamionflotta szeli át a havas utakat, hogy jéghideg Coca-Colát szállítson a karácsonyi díszbe öltözött kisváros lakóinak.

A klip sarkában azonban egy diszkrét felirat figyelmeztet: „Real Magic AI által készítve,”

utalva a Coca-Cola saját mesterséges intelligencia szoftverére.

Nem mindenki érzi az ünnepi varázst

Bár a kampány egy pillanatképet nyújt arról, hogy milyen lehet a reklámok jövője, sok fogyasztó csalódott a videóban, amelyet „szemétként,” „csúnyaként” és „lustán összedobottként” bíráltak.

„Vége a világnak, ha már a Coca-Cola karácsonyi reklámját is AI készíti”

– írta egy felhasználó az X platformon, a The Independent szerint. Egy másik a YouTube-kommentekben tette hozzá: „Szomorú látni, hogy egy AI program készítette ezt.”

„Most láttam egy AI által generált Coca-Cola reklámot a tévében… tényleg hagyjuk, hogy ez megtörténjen?”

– kérdezte egy másik X-felhasználó a Daily Mail beszámolója szerint.

„Olyan érzésem van, mintha a művészet és a bolygónk halálát nézném, és senki a világon nem törődne vele” – fakadt ki egy kommentelő.

A Coca-Cola érvei: gyorsabb, olcsóbb, modernebb

Jason Zada, az AI stúdió Secret Level alapítója – akik közreműködtek a projektben –, viszont azzal érvelt, hogy az emberi tényező még mindig ott van a reklámban, és ez adja a „melegségét.”

Zada az AdAge-nek elmondta, hogy egy ilyen komplex reklám AI használatával történő elkészítése nem olyan egyszerű, mint megnyomni egy gombot. Pratik Thakar, a Coca-Cola generatív AI-ért felelős alelnöke pedig hozzátette, hogy

a kampány ötvözi a márka „örökségét” a „jövő és a technológia” víziójával.

A technológia használatával nemcsak pénzt, hanem rengeteg időt is megspórolnak – érvelt Thakar. „Az időtényező az igazi előny. A hagyományos produkció sokkal tovább tartott volna. Ezen felül sokkal több változatot, személyre szabott és egyedi megoldásokat lehet készíteni” – magyarázta.

Mégis: hiányzik az érzelem

A reklám azonban sok Coca-Cola-rajongó szerint épp azt a meghittséget és érzelmet nélkülözi, ami a márka karácsonyi kampányait különlegessé tette. Íme az eredeti, 1995-ös film:

A vita már most komoly kérdéseket vet fel arról, hogy milyen irányba halad a reklámipar az AI technológia térhódításával.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mi történik valójában, amikor leállsz az Ozempic-kel? Itt a válasz!
A gyógyszer lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szedi az Ozempic és Wegovy fogyókúrás gyógyszereket, amelyek csodát ígérnek: gyors és látványos súlycsökkenést. De vajon mi történik, ha valaki leáll velük? A válasz: semmi jó. Egy friss tanulmány szerint a gyógyszerek abbahagyása után a páciensek többsége visszahízza a leadott súly kétharmadát, ráadásul romlik az egészségük.

Veszélyes játék a kilókkal

A gyógyszerek hatóanyaga, a semaglutid, a kutatók szerint ugyan látványosan segít a fogyásban, de

ha valaki leáll vele, emelkedik a vérnyomása és a koleszterinszintje, és megnő a szívroham vagy stroke kockázata.

Nem véletlen, hogy az orvosok egyre többet vitatkoznak arról, érdemes-e egyáltalán elkezdeni ezt a kezelést, ha az abbahagyása ilyen súlyos következményekkel járhat.

Mennyibe kerül ez a „csoda”?

Az Ozempic és Wegovy nem olcsó mulatság: ha a társadalombiztosító nem állja a költségeket, Amerikában havi 1000 dollárba is kerülhet, és ezt sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak hosszú távon. Nem csoda, hogy az emberek 71%-a már az első évben abbahagyja a szedését, gyakran azért, mert elérte a célját, vagy nem bírta a mellékhatásokat vagy a költségeket.

Csak az ár a gond?

Nem csak az. A semaglutid szedése alatt is jelentettek már komoly mellékhatásokat, például

súlyos hányingert, hányást, sőt öngyilkos gondolatokat is.

Mégis, a gyógyszer forradalmasította az elhízás kezelését: 2023-ban körülbelül 5 millió embernek írták fel, és ezek 40%-a nem is cukorbetegség, hanem kifejezetten fogyás miatt kezdte el szedni.

Életre szóló kezelés?

A kutatók szerint, ha valaki hosszú távon meg akarja tartani a gyógyszerrel elért eredményeket, lehet, hogy egész életében szednie kellene. De vajon megéri ez az áldozat?

Az orvosok és a páciensek most azon vitáznak, hogy a gyógyszer valóban megoldás-e az elhízás problémájára, vagy csak egy újabb drága divat.

Az Ozempic és Wegovy lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Az biztos, hogy nem szabad félvállról venni, és mindenkinek alaposan át kell gondolnia, mit vállal, mielőtt belevág ebbe a kezelésbe.

Via Daily Mail.


Megosztom
Link másolása