FONTOS

Magas a koleszterin szinted? 4 tipp, amivel durván csökkentheted azt

Bárki leküzdheti a magas koleszterinszintet, adunk hozzá tanácsokat.

Megosztom
Link másolása

Amikor egy rutin vérvizsgálat kimutatja, hogy a koleszterinszinted magasabb a kelleténél, több dolgot is tehetsz, hogy visszafordítsd a számokat.

A koleszterinszint mérése 45 éves kortól az egészségügyi ellenőrzések rendszeres részévé válik.

Ha azt mondják, hogy a tiéd is magasabb a kelleténél, nem vagy egyedül.

Ez azonban azt is jelenti, hogy most kell cselekedned, hogy visszaállítsd a koleszterinszintedet egy egészséges szintre.

A koleszterin lényege

A koleszterin egy zsíros anyag, amelyre a szervezetnek szüksége van hormonok és a D-vitamin előállításához, valamint a sejtek javításához. Elengedhetetlen a test működéséhez, de a túl sok koleszterin veszélyeztetheti az egészségünket.

Valószínűleg hallottál már a vérben található két leggyakoribb koleszterintípusról: az alacsony sűrűségű lipoproteinről (LDL vagy "rossz" koleszterin) és a magas sűrűségű lipoproteinről (HDL vagy "jó" koleszterin).

Az LDL-t azért tartják rossznak, mert megtapadhat az artériák falán, elzáródásokat okozva. A HDL viszont elszállítja a rossz koleszterint az artériákból vissza a májba, ahol az lebomlik és kiürül a szervezetből.

Ezen kívül léteznek trigliceridek is – ezek a leggyakoribb zsírok a testünkben. A magas trigliceridszint, különösen ha magas LDL (rossz) koleszterinnel vagy alacsony HDL (jó) koleszterinnel párosul, növeli a szívroham vagy a stroke kockázatát. Ezért nagyon fontos, hogy ezt a területet kontroll alatt tartsd.

A magas koleszterinszintnek nincs egyetlen kiváltó oka, az életkor, a dohányzás, a mozgáshiány, az egészségtelen táplálkozás, a túlsúly és örökletes tényezők mind hozzájárulhatnak.

 

Szerencsére a kockázati tényezők többségének csökkentésére van mód.

Magas a koleszterinem – most mi lesz?

„A koleszterin értéke nagyon fontos – valójában ez a szívrohamok vezető kockázati tényezője. De azt is figyelembe kell venni, hogy valaki összességében mekkora kockázatnak van kitéve a szívbetegségek tekintetében” – magyarázza Natalie Raffoul, a Szív Alapítvány egészségügyi programjainak vezetője.

Minden beteg kezelése attól függ, hogy milyen egyéb egészségügyi tényezők vannak jelen. Például egy 45 éves, dohányzó páciensnél vagy valakinél, akinek a családjában a szívbetegség vagy a cukorbetegség gyakrabban fordult elő, más kezelést kaphat, mint az, akinél nincsenek más kockázati tényezők.

A jó hír az, hogy te is csökkentheted a szívbetegség kockázatát.

„Bizonyítékok vannak arra, hogy az életmódbeli változtatások, például a rendszeres testmozgás és a szívbarát étrend, körülbelül 15-20 százalékkal csökkenthetik a koleszterinszintedet”

– magyarázza Raffoul.

A háziorvos szükség esetén gyógyszereket is felírhat, és néhány hónap múlva visszahív ellenőrzésre. Tehát, ha kiderült, hogy a koleszterinszinted túl magas, itt az ideje, hogy az egészségedre koncentrálj.

Mozogj rendszeresen

A rendszeres fizikai aktivitás növeli a jó koleszterin mennyiségét, és segít a testsúly kezelésében. Törekedj arra, hogy a hét legtöbb napján 30-60 perc mérsékelt intenzitású testmozgást végezz, és heti két alkalommal iktass be erősítő edzéseket is.

Raffoul azt is javasolja, hogy sétálj a buszmegállóig, használd a lépcsőt, menj el sétálni ebédszünetben, vagy állj fel, amikor csak lehetőség van rá a nap folyamán.

Változtass az étrendeden

Az étrend megváltoztatása kulcsfontosságú a koleszterinszint szabályozásában.

- Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát.

- Tartalmazzon az étrended sokféle fehérjében gazdag ételt, például halat és tengeri herkentyűket, hüvelyeseket, dióféléket és magvakat. Kis mennyiségben tojást és sovány szárnyast is beilleszthetsz. Ha vörös húst választasz, ügyelj arra, hogy sovány legyen, és a fogyasztását korlátozd heti egy-három alkalomra.

- Mehet a tej, joghurt és sajt, de ha magas a vérkoleszterinszinted, válassz csökkentett zsírtartalmú változatokat.

- Használj egészséges zsírokat, például dióféléket, magvakat, avokádót, olívát és ezek olajait a főzéshez.

- Fűszerezd ételeidet gyógynövényekkel és fűszerekkel só helyett.

Ajánlott továbbá korlátozni a gyorsételek, cukros italok, péksütemények, csokoládék és cukorkák fogyasztását a koleszterinszint csökkentése érdekében.

Hagyd abba a dohányzást

A dohányzás elhagyása javítja a HDL koleszterinszintet – ráadásul gyorsan. A Mayo Klinika szerint egy éven belül a szívbetegség kockázata a felére csökken a dohányosokhoz képest.

Ne add fel

A koleszterinszint javulása időbe telik – magyarázza Raffoul, ezért a háziorvosod rendszeresen ellenőrizni fogja, hogy az életmódbeli változások vagy a gyógyszerek hatásosak-e.

Ha ezeket a pozitív változtatásokat következetesen beépíted az életedbe, és összpontosítasz a céljaidra, drasztikusan megváltoztathatod az életed irányát.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Emiatt a félelmetes ok miatt soha nem szabad éjszakára bekapcsolni a mosogatógépet
Akinek van mosogatógépe, szinte rutinszerűen tölti be vacsora után, hogy amíg alszanak, közben elmossa az edényeket a gép.

Megosztom
Link másolása

A mosogatógép nagy áldás. Amíg mi pihenünk, ő elvégzi a munka nagy részét, és csillogóak lesznek az edényeink, nincs súrolás, áztatás, a gép tudja a dolgát. De Simone Anderson azt tanácsolja mindenkinek, hogy csak akkor használja a gépet, amikor felügyelni is tudja azt.

A kansasi háziasszony otthona ugyanis lángba borult, miután elindította a mosogatógép programot, és lefeküdt aludni.

A 29 éves Simone Anderson a a TikTokon osztotta meg, hogy minden este az volt a menet, hogy megtöltötte a gépet a napközben felhalmozódott piszkos edényekkel, amelyek a férje, Paul és két gyermekük, a 4 éves Nola és az 1 éves Ansel után gyűltek össze - majd lefeküdt aludni.

Augusztus 7-én azonban váratlan dolog történt: a mosogatógép kigyulladt.

Egy órával azután, hogy lefeküdtek aludni, a füstérzékelők vijjogására ébredtek fel. Pault lement a földszintre, és azt látta, hogy a konyhájuk „narancssárgán izzik” a tűztől.

„Nagyon szürreális volt, és a konyha narancssárgán izzott - emlékezett vissza Simone. - Azt mondta, hogy lángok csaptak fel alulról és a mosogatógép mellől. Teljesen elborították a lángok a konyhát”.

@simonepatrice_ We are devastated. Please pray for my family. Check your smoke detectors. Don’t run appliances at night. It’s not worth the risk. If you could just watch this video all the way through it is so helpful to me and if you feel led to help in any way my venmo is in my bio #firesafety #smokedetector #housefire ♬ house song - searows

A férfi visszafutott az emeletre, hogy feleségét és a két gyereküket kivigye a házból, amely percek alatt megtelt füsttel.

„Túl nagy volt a tűz ahhoz, hogy eloltsa, már a folyosóra is átterjedt” - mondta az asszony.

Kihívták a tűzoltóságot, akik eloltották a tüzet, majd az eset kivizsgálása után közölték, hogy „meghibásodott a mosogatógép”, ez volt az, ami a hatalmas tüzet okozta, és az egész házat „korommal borította be”.

„A ház lakhatatlanná vált. Az egész ház minden négyzetcentimétere tele van korommal”.

Annak ellenére, hogy most albérletet keresnek, ahol lakhatnak, amíg vissza tudnak térni az otthonukba, mégis szerencséjük volt, hogy megmenekültek a pokoli tűz elől.

„Bármennyire is nehéz elveszíteni az összes holminkat - különösen a lányomnak, mivel aznap volt a születésnapja, és a tűz martaléka lett minden, amit aznap kapott -, de még mindig jobb így, mintha nem éljük túl”

- mondta a Newsweek-nek.

„Ha nem hallottuk volna meg a füstjelzőt, mindannyian tovább aludtunk volna - folytatta. - Folyton erre gondolok, az orromban még napokig benne volt a füst szaga”.

Miután beszélt a tűzoltókkal, megtudta, hogy az ehhez hasonló pusztító készüléktüzek „sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk”.

Most arra bíztat másokat, hogy ne használják a háztartási készülékeiket éjszaka.

Még a TikTok-on is megosztotta a roncsokról készült felvételeket, miután eloltották a lángokat, és azt írta: „Le vagyunk sújtva”.

Ryan Gregor villanyszerelő a Newsweeknek elmondta, hogy „első kézből látta, milyen potenciális veszélyek leselkedhetnek otthonainkra.

Olyan tényezők, mint a készülék kora, állapota és a teljes elektromos rendszer hozzájárulhatnak ezekhez a kockázatokhoz

- mondta. - Ne feledjük, hogy a mosogatógépeknek, mint minden készüléknek, van egy élettartama. A rendszeres ellenőrzés és karbantartás elengedhetetlen. Javaslom a rendszeres ellenőrzést, a megfelelő szellőztetést és az elektromos áramkörök túlterhelésének elkerülését.”

A füstérzékelők felszerelése pedig életet menthet vészhelyzet esetén.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Ez a reggeli finomság 84 százalékkal csökkenti a rák növekedését, sőt megelőzheti a betegséget
Érdemes lenne ezzel kezdeni a reggeleket.

Megosztom
Link másolása

A legújabb kutatások szerint a manuka méz segíthet a mellrák kezelésében és akár megelőzésében is.

A tudósok felfedezték, hogy

a manuka méz olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek jelentősen csökkenthetik a daganat növekedését a leggyakoribb rákformák esetén.

Dr. Diana Marquez-Garban, az UCLA David Geffen Orvostudományi Iskola orvostudományi adjunktusa elmondta:

„A megállapítások reményt adnak arra, hogy természetes, kevésbé toxikus alternatívát találjunk a hagyományos kemoterápiához.”

„Bár további kutatások szükségesek a természetes vegyületek rákkezelésben nyújtott előnyeinek teljes megértéséhez, ez a tanulmány erős alapot biztosít a további felfedezésekhez ebben a témában.”

A szakértők szerint sürgősen szükség van alternatív kezelésekre, hogy segítsenek javítani a mellrák hosszú távú túlélési esélyeit.

A jelenlegi lehetőségek, mint a kemoterápia és az endokrin terápia, hatékonyak ugyan, de toxikusak és számos mellékhatással járnak. Ezenkívül rezisztenciát is okozhatnak, a ráksejtek olyan mutációkat fejlesztenek ki, amelyekkel ellenállóvá válhatnak a kezelésre. A manuka méz, amelyet antimikrobiális, antioxidáns és gyógyító tulajdonságairól ismernek, gazdag flavonoidokban, fitokémiai anyagokban, összetett szénhidrátokban, vitaminokban, aminosavakban és ásványi anyagokban is.

„Ezek a vegyületek molekuláris szinten mutatták meg rákellenes potenciáljukat azáltal, hogy gátolják a daganatos sejtek szaporodását, növekedését és áttétképződését előidéző utakat”

– mondták az UCLA Health Jonsson Comprehensive Cancer Center kutatói.

A kutatók azt akarták vizsgálni, hogy a manuka méz blokkolja-e az ösztrogén receptorokat, így hatékony lehet-e hormonérzékeny mellrák ellen mint étrendkiegészítő (nutraceutikum).

Azt találták, hogy a manuka méz (MGO 550+) 84%-kal csökkentette a daganat növekedését az egereknél a kontroll csoporthoz képest, anélkül, hogy hatással lett volna az egészséges sejtekre vagy jelentős mellékhatásokat okozott volna. A méz emellett csökkentette a ráksejt DNS másolási és osztódási sebességét, miközben nem befolyásolta az egészséges sejtek növekedését, ami arra utal, hogy esetleg kifejezetten a ráksejteket célozhatja.

A kutatók azt is felfedezték, hogy a manuka méz, amit sokan a reggeli pirítósra csorgatnak vagy teába kevernek, elősegítette a mellben lévő ráksejtek elhalását, és fokozta a meglévő kezelések, például a tamoxifen hatékonyságát.

„Ez a jelentős hatás aláhúzza a méz potenciális hatékonyságát rákmegelőzésben vagy kezelésben”

– mondták a szerzők.

„A megállapítások arra utalnak, hogy a manuka méz természetes kiegészítővé, sőt, akár önálló kezeléssé is fejleszthető lehet az ER-pozitív mellrák esetén, különösen azok számára, akiknél  a hagyományos kezelések nem működnek.”

A tanulmány a Nutrients című folyóiratban jelent meg.

Mi az a manuka méz?

A manuka méz egy különleges mézfajta, amelyet Új-Zélandon és Ausztráliában a manuka cserje (Leptospermum scoparium) virágainak nektárjából készítenek. Az ilyen méznek több jótékony hatása van, amelyek közül a legfontosabb, hogy antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

A manuka méz antibakteriális erejét az úgynevezett Methylglyoxal (MGO) nevű vegyület adja, amely a mézben természetes úton alakul ki a manuka virág nektárjában található cukrokból. Az MGO koncentrációja a manuka mézben általában meghatározza a méz antibakteriális hatékonyságát, így a mézeket gyakran MGO értékkel látják el, ami segít azonosítani a méz minőségét és hatékonyságát.

Emellett a manuka mézet gyakran használják sebek, bőrirritációk kezelésére, valamint a gyomor-bélrendszeri problémák enyhítésére is. Íze kesernyés.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A kaposvári nő életét menthette meg, hogy tudta a bántalmazottak kézjelzését
Kevesen ismerik a nemzetközi kézmozdulatsort, amivel a bántalmazott nő, férfi vagy gyermek jelezheti, ha a közelében lévő agresszortól menekülni akar.

Megosztom
Link másolása

Bántalmazásra utaló nemzetközi kézjellel kért segítséget egy nő Kaposváron egy ruhabolti eladótól. A dolgozó azonnal tudta, mi a helyzet, és feltűnés nélkül értesítette a rendőrséget.

"Egy fizikai bántalmazásoktól sem mentes kapcsolatból kiutat kereső nő látta az egyetlen megoldásnak, ha ily módon kér segítséget egy ruhabolt eladójától.

Az áldozat az agresszor jelenlétében mindössze ennyit mert tenni, de ez épp elég volt ahhoz, hogy az eladónő megértse a helyzetet, és feltűnés nélkül hívja a rendőrséget" - adta hírül a Somogy vármegyei rendőrség.

Tájékoztatásuk szerint a perceken belül kiérkező kollégák

a 23 éves férfit elfogták, majd kapcsolati erőszak megalapozott gyanúja miatt kihallgatták.

Őrizetbe vették, és a megelőző távoltartásról is intézkedtek, írták posztjukban.

Az egyezményes kézjel, amellyel a bántalmazottak jelezhetik, hogy veszélyben vannak, bárki számára használható, aki bántalmazást él át, ez nemtől, kortól, bármilyen hovatartozástól független.

A kézjelzés során

a hüvelykujjat a magunk elé felfelé tartott tenyérbe kell csúsztatni,

majd a többi ujjat ráhajtani, és megismételni a mozdulatot.

Kép: Police.hu

Ha észrevesszük, hogy valaki segítséget kér, diszkréten kell cselekedni, az agresszorok sokszor az áldozat minden mozdulatát vagy beszélgetését figyelik. Ha észleljük a bajt, az eladóhoz hasonlóan óvatosan kell segítséget kérni, és hívni a segélyhívó 112-t. Amennyiben nem vagyunk biztosak a bántalmazásban, a saját testi épségünkre is gondolva odaléphetünk az áldozathoz, akár a telefonunkba bepötyögött szöveges kérdést megmutatva neki, miszerint bajban van-e. Ha igen, hívjunk rendőrt.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

FONTOS
„A rendőrség csak akkor hiszi el a bántalmazást, ha az áldozat késsel a hátában sétál be”
Kockázatfelméréssel ki lehetne szűrni a bántalmazó kapcsolatokat és meg lehetne előzni a gyilkosságok nagy részét. Erről a családon belüli bántalmazás egyik elszenvedője beszélt.

Megosztom
Link másolása

A családon belüli erőszak súlyosbodása és a gyilkosságok (mint amilyen az aszódi kettős gyilkosság vagy a tiszaújvárosi gyilkosság volt) nagy része megelőzhető lenne.

A megelőzés elengedhetetlen része, hogy a fizikális vagy más bántalmazást elszenvedett áldozatokkal kockázafelmérő kérdőívet töltetnek ki, nők és gyerekek elleni családon belüli erőszakra specializálódott szervezet segítségével. Amint az is, hogy a bántalmazó ellen távoltartást kérhessenek az áldozatok, és azt meg is kapják, olyan hosszú időre, amennyi szükséges. Vagy az, hogy a bántalmazottakat kimenekítik a bántalmazó kapcsolatból és biztonságba helyezik.

Így kellene legalábbis működnie a gyakorlatban az áldozatvédelemnek az érintettek szerint. Egyikük, Márti, aki hat éve lépett ki a bántalmazó kapcsolatból, és azóta is harcot vív ellene a volt párja, elmondta, milyen tapasztalatokat szerzett az elmúlt években a hivatalos szervek és intézmények útvesztőjében.

- Az elmúlt hat évben a rendőrségen vagy bármelyik hivatalos szervnél találkoztál-e a kockázatértékeléssel? Erre irányuló kérdéseket feltett-e neked bárki?

- Nem, mert csak azt vizsgálta minden szerv, ami éppen akkor ott kérdés volt. Előfordult, hogy ha valamit hozzá akartam tenni az esethez, kiegészíteni információkkal a történteket, a rendőrség azt mondta, hogy ez nem tartozik a vád időszakba, ezért nem érdekli őket.

Az ügyem ugyanis zaklatással kezdődött, annak volt egy vádja, és semmivel nem voltak hajlandók foglalkozni, ami azon kívül esett. Akkoriban két, nőket segítő szervezettel is tartottam a kapcsolatot, ők azt mondták, a rendőrség majd elvégzi a kockázatelemzést, amiből kiderül, mennyire veszélyes a párom.

- Elvégezték a kockázatelemzést?

- Semmilyen ahhoz hasonló kérdést nem tettek fel sem a rendőrségen, sem a gyermekvédelemmel vagy áldozatvédelemmel foglalkozó hivatalokban, nemhogy a konkrét kockázatelemzési kérdőív kérdéseit. Pedig hasznos volna, ha a hatóságnak használnia kellene bántalmazással, családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyekben. Azokban az ügyekben, amelyekben én segítek más, bántalmazást elszenvedett áldozatoknak, negatív visszajelzéseket hallottam a hatóságról.

- Hasonló tapasztalataik voltak? Nem történt a kihallgatáskor vagy azután kockázatelemzés?

- Így van. Az én esetemben például azután sem történt, hogy elmenekültem a bántalmazó páromtól, és ő SMS-ben fenyegetett meg. Fölhívtam a 112-őt, ott elmondtam, mi történt, a rendőr felolvastatta velem az SMS szövegét, érdeklődött, voltak-e előzmények. Majd a hallottak alapján azt tanácsolta, reggel menjek be a rendőrségre távoltartást kérni.

Reggel 8 órára bementem a rendőrségre, ott azonban azt mondták nekem, hogy „Az csak feltételezés, hogy a volt párom el fogja vinni a gyereket”, és majd akkor szóljak, amikor ténylegesen ott van nálam és valamit csinált is. Még azt is megkaptam, hogy „Tudja maga, hány volt élettárs jön ide hisztizni a kapitányságra?”

Feltettek ugyan pár kérdést, de már nem emlékszem, mit, mert elsírtam magam. Odamentem segítségért, és ezt kaptam, azok után, hogy egy zaklatási ügy már elindult a volt párommal kapcsolatban. Még arra sem méltattak, hogy egy külön szobában beszéljenek velem, ez a jelenet az előtérben zajlott. Sajnos kénytelen voltam később szólni, mert még aznap nekem jött a nyílt utcán, következett a garázdaság és a testi sértés… De még azt követően sem készült az ügyemmel kapcsolatban semmilyen kockázatelemzés.

A kockázatfelmérés, vagyis az elkövető veszélyességének felmérése arra szolgál, hogy megállapítható legyen, ha az áldozatot súlyos bántalmazás fenyegeti.

Ehhez külföldi szakemberek egy 26 kérdésből álló kérdőívet is kidolgoztak. Ezen olyan kérdések szerepelnek, mint például „Előfordult-e már, hogy a bántalmazás miatt orvosi segítségre volt szüksége?”, Bántalmazta-e már Önt szexuálisan? vagy „Gyanakvó, vagy túlzottan féltékeny a partnere, illetve figyeli és kontrollálja-e Önt?”

- Ezek szerint 2018 augusztusa óta nem készült veletek kapcsolatban kockázatelemzés.

- Pontosan, pedig az ügyek még javában tartanak, többek közt polgári per a gyermek elhelyezéséért. Ezen kívül különböző eljárásokat indíttatott ellenem az apa, bosszúhadjáratként.

A nyár folyamán egyébként borzasztóan felkavart Simsik Cynthia kézilabdázó ügye: a nő édesapja arról számolt be, hogy bántalmazó kapcsolatban élt a lánya, de ha nem mondta volna, akkor sem hittem volna el, hogy a gyilkosságnak nem volt semmilyen előzménye.

Sorstársaimmal együtt azt tapasztaltam, hogy amikor bántalmazás áldozataként bemegyünk segítséget kérni egy hivatalba, még egy jegyzőkönyvet sem kapunk, így nyoma sincs annak, hogy ott jártunk. Nem azért nincs, mert nem történt segítségkérés, hanem azért, mert a segítségkérés nem lett iktatva.

Amikor jegyzőkönyvet kérünk, akkor pedig fel vannak háborodva, hogy „Erről nem kell jegyzőkönyvet írni”. Így az előzmények kockázatértékelése egyszerűen lehetetlen.

- Mit tehet ilyenkor az áldozat?

- Egy volt gyámügyes munkatársam azt tanácsolta, kérjem, hogy ott a helyszínen írják le, hogy nem adnak jegyzőkönyvet, de én ott voltam.

A másik, hogy mindenkinek joga van valakit magával vinni, hogy legyen tanú mindenre. Ezen kívül folyamatosan naplózzuk, hogy hol jártunk, melyik ügyintézőnél, melyik nap és hány órakor.

Rosszabb esetben vigyünk diktafont, de ne csak azért, hogy a felvételt felhasználjuk majd hivatali eljárásoknál, hanem azért is, mert a bántalmazottak pszichésen olyan beszűkült állapotba kerülhetnek a bántalmazástól és a félelemtől, hogy nem biztos, hogy mindenre emlékeznek.

Amit a hivatalokban az ügyintézőkben is tudatosítani kellene, az, hogy hatalmas dolog, ha egy bántalmazott felismeri, milyen élethelyzetben van, és segítséget akar kérni, ezért minden támogatást meg kell neki adni. Feszül egyébként egy nagy ellentmondás az egész hivatali rendszerben.

- Pontosan mire gondolsz?

- Arra, hogy amikor a bántalmazottak segítséget kérnek a bántalmazó partner miatt, akkor a hivatalok gyakran érdemi segítségnyújtás nélkül kezdik presszionálni az áldozatokat, hogy lépjenek ki a bántalmazó kapcsolatból, különben kiemelik a gyerekeket a családból. Az nekik mindegy hogyan lépjen ki elegendő pénz, kapcsolatok, illetve a környezete támogatása nélkül, oldja meg, ahogy tudja.

Majd amikor kilép az áldozat a bántalmazó kapcsolatból, kényszerláthatásra kötelezik őket. Vagyis arra, hogy a gyerek újra és újra, kötelező jelleggel találkozzon a bántalmazó szülővel, akitől el kellett menekülniük. Ezzel a bántalmazás nem szűnik meg, csak a rendszere változik. Ilyenkor sajnos az is előfordul; hogy a láthatás ideje alatt a bántalmazó megöli a gyerekeket, vagy a volt párját, vagy mindannyiukat. Nem egy ügy végződött családirtással, biztosan te is emlékszel még a győri esetre.

Az áldozatok szerint hasznos lenne, ha a válásoknál a rendszerben és a bíróságon is megkülönböztetnék a többi ügytől a bántalmazó kapcsolatokat, és ennek fényében döntenének a gyermekelhelyezésekről, illetve a gyermek-szülő kapcsolattartásról.

Azt is szeretnék, ha nem húzódnának hosszú ideig, akár 8-10 évig ezek az ügyek. Az elhúzódó perek ugyanis gyermekjogi kockázatnak számítanak.

Az sem mindegy, hogyan történik a válás. Mint azt a Hintalovon Alapítvány is leírta, önmagában nem a válás, hanem annak minősége traumatizálja a gyermekeket.

Az áldozatok azt is problémásnak látják, hogy a bántalmazót a bírósági döntések értelmében a gyereknevelésre ugyanolyan alkalmas személynek találják, mint a másik szülőt, vagyis azt, akit bántalmazott, és aki emiatt kénytelen volt elmenekülni.

- Említetted, és egy korábbi interjúban is elmondtad, hogy bosszúhadjáratot folytat ellenetek a volt párod.

- Rengeteg jogi eljárással, különféle feljelentésekkel és a gyermekelhelyezési perrel büntet bennünket, amiért nem maradtam a bántalmazó kapcsolatban. Jelenleg egy polgári per van másodfokon, amit első fokon megnyertem. Folyamatban van két büntetőügy, volt két gyámügyi védelembe vételi eljárás, amit az apa indított. Ezen kívül volt 10-12 ideiglenes intézkedés, kapcsolattartási végrehajtás, amiben az apa kérte a gyermeket magához, vagy pénzbüntetéseket akart rám kiszabatni.

Minden esetben, amikor az áldozat elmenekül a kapcsolatból, azután a bántalmazó személynél van a közös gyermek, az kockázatot jelent. Megvan a veszélye, hogy bántani fogja a gyermeket, vagy kioltja az életét. A legtöbb családon belüli gyermekgyilkosság ilyenkor történik.

Ezeknek az eseteknek általában akkor van vége, ha valamelyik fél meghal. Vagy jobb esetben akkor, amikor a gyerek nagykorú lesz.

És ezeket az eseteket gyakran fenyegetőzés előzi meg, tehát a bántalmazó el is mondja, mit fog csinálni, csak a hivatalok nem veszik komolyan az áldozat félelmét és a bántalmazó fenyegetőzését vagy zaklatásait.

Sokaktól hallottam, hogy Magyarországon csak akkor hiszik el a bántalmazást, ha az áldozat késsel a hátában sétál be a rendőrségre…


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk