10 tipp, hogy (tényleg) jobban szeresd magad
Ha észreveszik rajtad, hogy elégedett vagy magaddal, az a baj. Ha azt látják, hogy félénk vagy és mindenben megerősítésre vársz, akkor az. Ha magabiztos vagy, arrogánsnak neveznek, ha teret adsz másoknak, elsöpörnek az útból. Olyan nehéz megtalálni az egyensúlyt, hogy a legtöbben meg sem próbálják, inkább elfogadják, hogy az életben övék a második sor, és mindig mások érdekeit és szempontjait helyezik maguk elé.
Pedig az önszeretet nem új fogalom. Egy ideje próbálkoznak a szakemberek elmagyarázni, miért lenne jobb mindenkinek, ha egy kicsit sikerülne megszeretni magunkat. Vannak vicces ötletek, talán már te is hallottál arról, hogy lehet szerelmes levelet írni magadnak, vagy tarthatsz egy mappát a számítógépeden, amiben gyűjtöd a sikereidet.
Íme 10 tipp, ami segít abban, hogy jobban szeresd magad:
1. Ismerd meg önmagad (copy from delphoi jósda)
Persze, amióta a világon vagy, minden másodpercet önmagaddal töltöttél, de mennyire figyeltél közben RÁD? Tudod-e, hogy mit szeretsz, mi tesz boldoggá, és mit vársz az élettől? Enélkül nehéz szeretni magad, úgyhogy szánj rá egy kis időt, és gondold át, ki is vagy te valójában.
Miben hiszel, mi érdekel, mit szeretsz, próbáld felfedezni az erősségeidet (főleg amelyek eddig észrevétlenül elbújtak). Önmagad megismerése azt is jelenti, hogy őszinte leszel magadhoz - így nem fogsz illúziókat kergetni, nem fogod becsapni magad. Ne keress kifogásokat, legalább saját magadnak fedd fel az arcod, mutasd meg, ki vagy te mélyen legbelül.
2. Beszélj úgy magadhoz, mint egy gyerekhez
Ébredéstől elalvásig állandó belső monológot nyomunk, magunkról, magunknak.
Amikor kritizálod magad, azt hiszed, hogy szimplán realista vagy, pedig épp ez az állandó leszólás lök vissza az önutálatba. Ha lecseréled a belső párbeszéded stílusát, megváltozik az is, ahogy saját magadat látod. Ahhoz, hogy optimistábban nézhess a jövőbe, próbálj úgy beszélni magadhoz, mintha egy gyerekhez szólnál.
Ha kell, vedd elő egy gyerekkori fotódat, és nézd meg rajta azt a kis embert. Mit érzel, amikor ránézel? Vagy kitehetsz egy babaképet valahová, ahol a legnagyobb szükséged lenne az elfogadásra, például a fürdőszoba tükrére (ha a tükörképed nem szereted) vagy az íróasztalodra (ha hajlamos vagy túl kritikus lenni a munkáddal kapcsolatban).
Találkozz régi barátokat, idézzétek fel a gyerekkori élményeket, ezzel beindítva a pozitív gondolatok áramlását.
3. Bocsáss meg magadnak
Az önszeretet egyik legnagyobb akadálya, hogy ragaszkodsz a régi hibákhoz. Volt egyszer egy rossz döntésed, vagy egy kínos pillanat, ami a mai napig kísért? Esetleg egy durva hiba, ami miatt annyira sz@rul érzed magad, hogy még mindig befolyásolja a döntéseidet, meghatározza a személyiségedet? Félreléptél egy kapcsolatban? Kirúgtak egy munkahelyről?
Jobban jársz, ha azt nézed inkább, mennyit változtál a múltbeli hibák vagy kínos incidensek óta. Igazából még a legrosszabb pillanatok is erősebbé, kedvesebbé és jobbá tudnak tenni. Egy válás nélkül nem lennél a jelenlegi pároddal (vagy nem tudnád, mi igazán fontos neked a kapcsolatokban), és ha nem rúgtak volna ki, talán nem találtál volna új szenvedélyre, vagy hosszú időre bennragadtál volna egy rossz munkában.
Bocsáss meg magadnak! Ha csak a rosszat nézed, még nehezebb lesz önbizalmat építened.
4. Bánj úgy magaddal, ahogy a szeretteiddel szoktál
Nem most olvasod először, de nem tudjuk elégszer elmondani: a legfontosabb kapcsolatod az életben te vagy. Akkor miért nem bánsz úgy magaddal, ahogyan a legjobb barátoddal, az anyukáddal, a gyerekeddel vagy a pároddal? Küldesz nekik sms-t, hogy ne aggódjanak miattad? Megfőzöd a kedvenc kajájukat? Dicséred őket, vagy épp jó éjszakát kívánsz nekik lefekvés előtt? Megvéded, ha bántják őket?
Nyugodtan veregesd meg a vállad egy sikeres projekt végén, főzd meg a kedvenc ételedet (most ne a pasidét), engedd meg magadnak, hogy néha kiborulj, és vegyél magadnak csokit. Bármilyen butaságnak is tűnik elsőre, működik.
5. Mondj nemet, ha úgy érzed
Azok a határok! A legtöbbünknek komoly gondot jelent kijelölni és megtartani, pedig a határaink jelzik a többieknek, hogy meddig mehetnek el velünk kapcsolatban. Ha udvariasságból vagy félénkségből mindig engedsz, a magad ellensége leszel.
De nem kéne, mert ha nemet mondasz, amikor nemet akarsz mondani, akkor végre a saját igényeidet helyezted előtérbe.
Mindig lesz egy újabb munkatárs, aki segítséget kér, amikor túlterhelt vagy, ismerős, akinek szívességet kellene tenned, amikor fáradt vagy, esetleg egy meghívás, amit nem lehet lemondani, pedig semmi kedved hozzá. Minden alkalommal, amikor igent mondasz, pedig nemet szeretnél, azt üzened magadnak, hogy te nem számítasz.
6. Figyelj arra, hogy mivel eteted magad
Lehet, hogy nem tudod megkülönböztetni a fehérjét a rosttól és csak az íz számít, esetleg szigorú étkezési szabályaid vannak, úgyhogy nem eszel pizzát és egy falat sütit sem. Nem számít, hogyan állsz jelenleg a kajákkal.
Végül is az egészség elég jó ajándék lenne magadnak.
Szóval figyelj kicsit arra, hogy mit eszel, de persze az élvezet is tápanyag. Úgyhogy bűntudat, vagy szégyenérzet nélkül egyél néha zserbót, gulyást, olyan finomságokat is, amiket igazán szeretsz.
7. ...és ez a tányéron kívüli táplálékra is áll
Ahogyan a tested rosszul érzi magát a junk food után, úgy létezik junk food az agynak is, ezektől a lelked (és a tested) is rosszul lesz.
Fontos, hogy közülük a legtáplálóbb lehetőségeket válaszd: ne nézz olyan műsort, amit már közben is időpocsékolásnak érzel, olvass inkább olyan könyveket, amelyek inspirálnak. Ez a social mediára is vonatkozik: törölj vagy némíts le mindenkit, aki nem erősít, frusztrál. Összességében legyél válogatósabb minden dologban, amivel eteted magad.
8. Játssz többet
Jöjjön egy játékos kérdés: mikor csináltál utoljára bármit csak úgy, szórakozásból? Mit csinálsz, amikor egyedül vagy (a sorozatnézés nem éri). Ha a válaszon gondolkodnod kell, akkor az élet egy nagyon fontos darabját elengedted: a szórakozást.
Építsd be az életedbe a rendszeres játékidőt, kapcsolod be a kedvenc zenéd és táncolj, színezz kifestőt, menj el valami kalandparkba és mássz, ugrálj. Ha kifejezetten hülyén érzed magad közben, annál nincs erősebb indok arra, hogy csináld tovább.
9. Tartsd be, amit magadnak ígérsz
Nem csak az újévi ígéretekről van szó, mindenki hajlamos megígérni dolgokat, de elsősorban azokat nem tartjuk be, amiket magunknak ígérünk.
Csakhogy ezzel azt is megüzened, hogy nem bízhatsz magadban. A magabiztosság fontos része, hogy hihetsz a saját szavadban: ha azt mondod, hogy megteszel valamit, akkor meg is teszed.
Ha legtöbbször végigcsinálod, amit elterveztél, akkor képes leszel elérni azokat a dolgokat, amiket szeretnél. Ettől erősödik az önbizalmad, onnan pedig egyenes út vezet ahhoz, hogy szeretni tudd magad.
10. Az légy, aki vagy (ezt Charlie énekli, de igaza van)
Az életünk iszonyú nagy részét töltjük azzal, hogy megpróbáljuk magunkat elfogadtatni másokkal.
Persze senkit nem bíztatunk antiszociális viselkedésre, de fontos tudni, hogy igazából csak akkor leszel képes szeretni magad, ha a tetteid összhangban vannak azzal, aki mélyen belül vagy.
Készíts egy listát a tulajdonságaidról, erősségeidről és szenvedélyeidről, arról, amit szeretsz (lásd: 1-es pont). Húzd ki azokat a tevékenységeket vagy tulajdonságokat, amelyeket nem érzel igazán a sajátodnak, amit mások miatt vettél fel valamikor, és töltsd fel az üres helyet több önmagaddal. Találd ki, hogy mitől lennél élettel telibb, és aztán csináld gyakrabban. Válaszd ki azokat a személyiségjegyeket, amiket leginkább a magadénak érzel, és erősítsd őket a kapcsolataidba. Így sikerül majd még inkább azzá válni, aki valójában vagy.