GYEREK

Minden hetedik gyerek mentális zavarral küzd - így ismerheted fel, ha érintett valaki

Az iskolás korú gyerekek 20%-a küzd valamilyen mentális zavarral, ami eddig példátlan arány.

Megosztom
Link másolása

A jelenséget nehéz a helyén kezelni főleg, hogy nem csak egy pszichológus és a gyerek magánügye ez, a környezetnek is ki kell vennie a részét a megoldásból. Az eszköztelenség azonban társadalmi bénultságot okoz, és sokszor nincs kezelve a beavatkozásért kiáltó helyzet. Te mit tennél, ha depressziós vagy épp evészavaros fiatalnál észlelnél tüneteket?

A beavatkozást igénylő tünetek

A pszichés zavarok kialakulása több okra is visszavezethetők a szervezetben lezajló neurológiai folyamatoktól a genetikán át az életmódig, és a környezet is befolyásoló erővel bír. A támogató közeg és az, hogy valakihez fordulhatnak a mentális zavarral küzdők, sokat segít az állapot javulásában, különösen igaz ez a gyerekek esetében.

Ha a környezet felkészült, akár a megelőzésre is lehet esély.

Diagnózist csak orvos adhat, ám vannak olyan jelek, amelyeknél lépni kell. Ilyen, ha önsértés vagy az öngyilkosságnak akár a gondolata is felmerül a fiatalban. Szakemberek kiemelik, hogy a „serdülő bizalmának megőrzése mellett” kell értesíteni ilyenkor a szülőket, adott esetben a 112-t.

Ha a gyerek súlya hirtelen és extrém módon változik, vagy ha kerüli az evéssel járó helyzeteket, az szintén figyelemreméltó esemény. Nem biztos, hogy evészavar áll a háttérben, de nem zárható ki, és ilyenkor is közbe kell avatkozni. Ez nem jelent mást, mint a szülők, pedagógusok bevonását, ám ez egy vékony jég - nagyon oda kell figyelni arra, ezt milyen mértékű empátiával tesszük meg.

Rengeteg olyan tünetet produkálhatnak még a gyerekek, amelyek mögött komoly probléma állhat, páldául ha agresszívvá válik a fiatal, mi csak néhánnyal foglalkozunk. A terrorizálás soha nem nyerő, ezt csírájában kell elfojtani.

Ezen felül jó lenne megakadályozni, hogy az agresszor szerep a bántalmazó gyerek esetében viselkedészavarrá fajuljon. Ehhez is segítség, ha a viselkedési zavarokat a helyükön tudjuk kezelni.

Nem mindegy, mit mondunk egy zavart gyereknek

A WHO adatai szerint minden 7. tíz és tizenkilenc év közti gyerek mentális zavarral küzd, és évről évre egyre több esetet regisztrálnak.

A megoldás nem lehet a szőnyeg alá söprés vagy a normalizálás. A még ma is sokszor tabusított szituációk kezelését hivatott segíteni egy frissen megjelent, ingyenesen letölthető módszertani kézikönyv, amely tanároknak, szülőknek és igazából mindenkinek mankóként szolgál.

A könyv összegzi, milyen mentális zavarokkal küzdenek leginkább a fiatalok, milyen tüneteik vannak és ezekre milyen válaszreakciót érdemes adni otthon a szülőnek, az oktatási intézményben a pedagógusnak, vagy akár a tágabb környezetnek.

Hiszen a környezet nincs felkészítve arra, hogyan lehet helyesen reagálni, ezért van az, hogy a helytelenül megtanult társadalmi mintákat ismételgetjük.

Egy evészavarosnak nem jelent motivációt az „egyél már rendesen” felszólítás, sőt, akár mélyebbre is taszíthatja az állapotában.

Ahogy az sem megoldás, ha nem veszünk tudomást az iskolában egy összevagdosott csuklóról vagy egy folyamatos apatikus állapotról.

„Na, végre rendesen viselkedsz” - ez lehet egy kedvesnek és pozitív visszacsatolásnak ítélt mondat a felnőtt részéről, a mentális zavarral küzdő, esetleg épp gyógyulófélben lévő embernek ez a mondat egy gyomorrúgással érhet fel, és már zuhanhat is vissza a nem kívánt állapotba. Ezért nem elég sajnos a kommunikációs jó szándék, minden szónak súlya van ilyenkor.

Általános tippek, ha zavart látsz

Kiemelten fontos, hogy ha pszichés problémát látsz, ne bagatellizáld el a helyzetet, ne hibáztasd azt, aki épp nehézben van.

Vedd elő a lehető legempatikusabb éned, és viselkedj úgy a gyerekkel, ahogy te szeretnéd, ha kritikus helyzetben bánnának veled.

Vond be a gyereket - diszkréten kérdezd meg, mit tehetsz érte, és meg tudja-e fogalmazni, mire van szüksége. Szólj a szülőknek, szakembereknek, ha ezt fontosnak ítéled meg.

Mit csinálj, ha...

Bullyinggal találkozol - Mindenféleképp értesítsd az iskolapszichológust, ilyenkor ő a kompetens személy. Érdemes tisztázni a gyerekekkel, hogy az iskolai erőszak semmilyen formája nem oké.

Hangulatzavart tapasztalsz – a hangulatzavar általában fásultsággal jár, mindig legyen gyanús, ha egy gyerek szomorú. Beszélgess vele erről, tegyél fel neki kérdéseket, amelyek segítenek neki kifejezni az érzéseit. Ez többet segít, mint hinnéd, sajnos viszont ennyivel nem kezelhetők ezek az állapotok. A gyereknek szüksége van megfelelő, szakképzett pszichoterápiás ellátásra.

Nehéz beismerni, de sokszor a közvetlen családtagoknak is szüksége van ilyenkor kezelésre.

Szorong a gyerek – a nyugodt légkör megteremtése kritikus fontosságú. Jó, ha pszichológus szakemberhez jár a fiatal. A pedagógusok is sokat tehetnek a gyerekért: hogy ne érje kirekesztés, az ültetési rendet folyamatosan lehet változtatni, a szakemberek szerint jót tesz a kiscsoportos feladatvégzés is. Kapacitás függvényében akár személyre is lehet szabni egy-egy röpdolgozatot.

Beüt az ADHD – a figyelemzavar nem egy túlpörgött hisztiroham. A szakértők szerint „az ilyen tanulók nem szándékosan hágják át a szabályokat, előírásokat, hanem az idegrendszerükben nem rendelkeznek megfelelő fékekkel.” Elsősorban a fiatal koncentrációs nehézségein tudsz javítani. Rövid, pontos, jól körülhatárolt szabályok, feladatok szükségesek. Ha lassabb vagy gyorsabb a társainál, kaphat plusz időt vagy plusz feladatot tanárától.

A tanári kompetencia határai

Óriási probléma, hogy a szülők és a pedagógusok sokszor nem tudják, mikor kit kell értesíteni az ellátórendszerben, vagy épp a tanórán hogyan kell kezelni a megjelenő problémákat, milyen jogszabályok milyen lehetőségeket adnak.

A pedagógusnak ugyanis sem feladata, sem joga a diagnózis felállítása.

A tanároknak három dologra kell figyelniük elsősorban.

Észlelni a problémát az iskolában,

helyesen kommunikálni erről a gyerekkel,

majd a szülővel beszélve az ellátórendszer megfelelő tagjára bízni a gyereket.

Felejtsük el a stigmatizálást

Ha a tanár megfelelő eszközökkel rendelkezik a szülőkkel és a gyerekekkel való kommunikációban, akkor a környezet, az osztálytársak is befogadóbbak lesznek, és kevésbé rekesztik ki a beteg vagy gyógyulófélben lévő gyerekeket.

Ha egy olyan összetartó közösség részének érezhetik magukat a gyerekek, ahol a nehézségeket észrevesszük és beszélünk róluk, a biztonságérzetük nő. Ez pedig mindenki érdeke.

Tanári és szülői részről is fontos tájékozódni arról, hogy mely szervezetekhez mikor és mivel lehet fordulni. Mert sokszor erre sincs szeme az embernek egy olyan társadalomban, ahol még mindig tabu a mentális zavarokról beszélni. Ha viszont tudjuk, mi az ellátórendszer feladata, és ebbe hogyan tudunk becsatlakozni, sokkal könnyebben és gyorsabban orvosolhatjuk a fiatalok problémáit.

Tudtad például, hogy diszkalkulia vagy diszlexia esetén is van felkereshető szervezet, aki segít a gyerekeknek a beilleszkedésben? Vagy azt, hogy az autizmus-spektrumzavarral élő tanulók támogatásában már mobilappok is segítenek?

Minél több oldalról érdemes megközelíteni a társadalmi érzékenyítést a fiatalok problémáival kapcsolatban is. Hiszen

nem lesz kevesebb azon gyerekek száma, akik mentális zavarokkal küzdenek,

és a felnőttek, a pedagógusok és szülők felelőssége is kezelni ezen állapotokat a jövőben.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Még nézni is rossz! Paris Hilton fia mentőmellény nélkül mászkált szabadon a száguldó katamaránon - videóval!
Nehéz elhinni,, hogy nem érezte veszélyben a gyereket, ráadásul a kedvenc fiát ebben a helyzetben.

Megosztom
Link másolása

Augusztus 28-án a 43 éves Paris Hilton egy videót osztott meg 19 hónapos fiáról, Phoenixről, amint az

egy száguldó katamarán fedélzetén mászkál kissé még bizonytalan járással mezítláb, szabadon.

Természetesen, mentőmellény nélkül, hiszen hogy nézne ki abban az ormótlan valamiben a videón?

Látva, ahogy Phoenix vidáman sétálgat a sebesen haladó járművön, néhány rajongó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gyerek nem viselt mentőmellényt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

The Cutesie Crew (@hiltonbabies) által megosztott bejegyzés

„Anya, kérlek, mindig adj rá mentőmellényt a hajón!! Bármi megtörténhet. Ezért hívják balesetnek. Szeretettel,”

kommentálta valaki, míg egy másik hozzátette: „

Az idegeim kikészültek, ahogy néztem, mert nincs rajta mentőmellény! A vízen soha nem lehetünk elég óvatosak!”

Paris Hilton ma válaszolt az aggodalmakra, és megnyugtatta a rajongókat, hogy ő és férje, Carter Reum, szorosan felügyelték fiuk minden lépését a hajón.

„Sziasztok Mamák, köszönöm a tanácsotokat és hogy mindig törődtök az én #CutesieCrew-val,” írta.

„Ez egy nagy hajó, és a férjemmel mindenhol követjük őt, és sasszemekkel figyeljük. A gyerekeim a mindenem.”

A videóban egyébként Phoenix láthatóan jókedvű volt, ahogy körbejárta a katamaránt. Gátlástalanul lépett le a háborgó mélység fölötti hálóra is, mászott le a lépcsőn, bár néha elvesztette az egyensúlyát. Nekünk nehéz volt izzadó tenyér nélkül végignézni a felvételt. Nektek sikerül?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
A Rovatból
Pár kattintással kiszámolhatod, milyen magas lesz a gyereked felnőttkorában!
Mutatjuk a kalkulátort, amivel percek alatt megvan a végeredmény.

Megosztom
Link másolása

Ki ne tűnődne el azon, hogy vajon milyen magasak lesznek a gyermekei felnőttként?

És ki ne méregetné rendszeresen a gyermekei súlyát és magasságát?

A magasság egyébként valami miatt a gyerekeket is nagyon érdekli, szeretik összehasonlítani magukat más családtagokkal.

Nos, az orvosilexikon.hu oldalon néhány kattintással kideríthető a várható testmagasság!

Először a gyerek testmagasság percentilisét kell kiszámolni egy kalkulátorban. Oda a gyerek életkora (év+hónap), neme, magassága és testsúlya (kilogrammban) kerül be.

A kapott testmagasság percentilist, a gyerek nemét, a biológiai apa és biológiai anya testmagasságát kell beírni a Várható testmagasság kalkulátorba. Ezek alapján a kalkuláció gombra kattintva már meg is kapod az eredményt: az, hogy valószínűleg milyen magas lesz a gyerek felnőttként.

Jó szórakozást a kalkulátorhoz!


Megosztom
Link másolása


GYEREK
A pandémia alatt született gyerekek közül sokakat még most is pelenkáznak
Sok járvány alatt született gyerek már iskolába megy Angliában, és minden eddiginél nagyobb nehézségekkel kell szembenézniük, mert megfigyelések szerint bizonyos készségek elsajátítása később jelenik meg náluk.

Megosztom
Link másolása

"Hatalmas növekedést tapasztaltunk a világjárványt követően azon gyerekek számában, akiknél kognitív funkcióik fejlődése késik a többi gyerekéhez képest" – ezt Catherine Joyce, az Action For Children jótékonysági szervezet angol nemzeti igazgatója nyilatkozta, és döbbenetes példákat hozott a jelenségre, írja a The Sun.

Idén májusban az Egyesült Királyságban megkezdték a Covid-19 világjárvány gyermekekre és fiatalokra gyakorolt ​​hatásainak vizsgálatát, amelynek egyik fókuszpontja a testi és lelki egészségükre gyakorolt ​​hatás volt.

Egy múlt hónapban közzétett jelentés szerint Angliában több mint 75 000 gyerek vár beszéd- és nyelvterápiára

– ez minden korábbinál magasabb –, miközben több mint negyedmillió gyermek vár mentális egészségügyi támogatásra az angliai gyermekügyi biztos szerint. A világjárvány idején született gyerekek száma e csoportot illetően magas.

Egy idén márciusban közzétett felmérés, amely az angol és a walesi általános iskolák 1000 alkalmazottját és 1000 iskolakezdő gyermek szülőjét kérdezte meg, feltárta, hogy

a gyerekek 24%-a nem tanult meg WC-re menni, 37%-uk nem tudott önállóan felöltözni.

Az iskolai dolgozók közel fele érezte úgy, hogy a kisgyermekek sokkal kevésbé voltak felkészülve az iskolakezdésre, mint azt előző 18 hónapban tapasztalták.

Catherine Joyce szerint látványosan megugrott azon esetek száma, ahol a gyerekek később kezdenek beszélni az átlaghoz képest, de más beszédhibák is megjelentek, valamint a motorikus képességek kifejlődése is későbbre datálható a pandémia előtt született gyerekekhez képest. Az öngondoskodási képességek kialakulása is csúszik.

"Egyes szülők is küszködnek gyermekük viselkedésével a kötődési problémák és a szeparációs szorongás miatt"

- nyilatkozta.

Más hozzáértők, például Keith Reed, a Parent-Infant Foundation vezérigazgatója szerint korábban is megfigyelhetők voltak ezek a "késések", a járvány alatt viszont megerősödtek az esetszámok.

"A családok elszigeteltségével, amikor a járvány idején a csecsemőket szinte alig láthatták az egészségügyi dolgozók a szükséges vizsgálatok során, a helyzet csak rosszabb lett. Erre még rádobjuk a később jelentkező megélhetési gondokat, és tényleg egy időzített bombát kapunk" - foglalta össze véleményét.

Egy anyuka a Sunnak adott interjújában mondta el, hogy óriási hatása volt gyereke fejlődésére, hogy nem vehettek részt 6 hetes kontrollokon a lezárások miatt, és nem tudtak társaságba menni, alig találkoztak emberekkel.

12 hónapos korában például a gyerek nem reagált a nevére.

Azt is elmondta, hogy míg ennyi idősen a nővére megértette a "hol van a kutya" kérdést, és rámutatott az ebre, addig a kistestvér erre nem volt képes. Évekkel később derült ki, hogy bár a beszéde fejlődött, átlag alatti hallással küzd. Csak négy éves korában került megfelelő beszéd- és nyelvi csoportba. Mindennek elejét lehetett volna venni, ha a kisgyermekkorban eljut a kislány a megfelelő kezelésekre.

Dr. Amanda Gummer kutatópszichológus és gyermekfejlesztési szakértő számára ez a példa nagyon is ismerős.

"Az első év döntő egy gyermek számára, mivel ez a gyors agynövekedés és az alapkészségek fejlesztésének időszaka. A kötődés, az érzékszervi tapasztalatok és a korai interakciók képezik a jövőbeli kognitív, szociális és érzelmi fejlődés alapját"

- összegezte.

Azt mondja, hogy a járvány idején kimaradt beavatkozási lehetőségek sokak számára súlyosbították a fejlődési problémákat.

"A korai beavatkozás nagyon fontos, és a szakértőkhöz való eljutás hiánya a járvány idején azt eredményezte, hogy néhány gyereknek kimaradtak a kritikus támogatási időszakok. Ezek a késések az idő múlásával egyre hangsúlyosabbak, és kihívást jelentenek."

Frankie Harrison klinikai pszichológus szerint a gyermekek támogatása a járvány miatt kialakult későbbi reakciók miatt sok erőt kíván a szülőktől, szerinte önhibáztatást élhetnek át, ha így a járvány után észlelik a fejlődési késéseket. Nagyon fontosnak gondolja, hogy a maguk mentális egészségével is foglalkozzanak a szülők, hogy ne ostorozzák magukat.

Alex Corgier, a Home-Start egészségügyi vezetője azonban szeretné megnyugtatni a szülőket, nem minden járvány alatt született gyerek küzd ugyanis nehézségekkel. De ha igen,

az ő helyzetük se veszett el véglegesen.

"Sokan remekül teljesítenek, és elérik minden fejlődési mérföldkövüket. Még ha gyermeke lassult fejlődést is mutat a világjárvány miatt, hihetetlenül ellenálló, és teljesen vissza tud térni a szükséges kerékvágásba" - mondja hozzátéve, a jó kapcsolatok kiépítése és az iskolával való nyílt kommunikáció óriási változást hozhat.

„A tanév előtti utolsó néhány napban maradjon pozitív, és

segítse gyermekét az iskolára való felkészülésben"

- javasolja a szakértő.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
A Rovatból
Ennél meghatóbb videót ma már nem fogsz látni: így táncolt az apuka kislányával a szakadó esőben
Ilyen apukára vágyik minden kislány, nem csoda, hogy vírusként terjedt a felvétel.

Megosztom
Link másolása

TikTokra került fel az a tündéri videó, amiben egy 4-5 év körüli kislány arra kéri az apukáját, hogy menjenek ki és táncoljanak az esőben.

Átlagos esetben erre minden apuka válasza az lenne, hogy „na azt már nem”, itt azonban egészen más történik, az eredmény pedig könnyfakasztó.

A kislány ugyanis kimegy a szakadó esőbe az apukájával táncolni, aki láthatóan mindent belead, sőt még repeta kört is nyomnak, és csak akkor térnek vissza, mikor a vihar már jól hallhatóan az ajtóban van.

Ázottan és kimerülten, de fülig érő mosollyal az arcán köszöni meg a kislány az édesapjának, hogy táncolt vele az esőben.

Ez egészen biztosan örök emlék marad számukra.

A videót már majdnem 13 millióan látták és rengeteg komment érkezett, köztük ilyenek:

„Sosem fogja elfelejteni, ahogy az apukájával együtt táncoltak az esőben.”

„Ez a legszebb dolog, amit ma láttam.”

„Ha nem ilyen lesz a jövendőbeli férjem, akkor inkább nem is akarom.”

Az édes videót itt lehet megnézni:

@thechurcofamily This was so sweet #toddler#toddlersoftiktok#toddlers#dadsoftiktok#MomsofTikTok#parenthood#family#babyfever#baby#babies#cutebaby ♬ original sound - TheChurcoFamily


Megosztom
Link másolása