FONTOS

Kiszervezett terhesség - sztárok béranyái és a vásárolt gyerekek

Amikor Paris Hilton bejelentette, hogy Carter Reum-mal mindkét gyereküket béranya segítségével vállalták, egy hosszú listára iratkoztak fel, amin hírességek, és milliárdosok szerepelnek.

Megosztom
Link másolása

Számos sztár választotta már ezt a szolgáltatást, hogy családjukat bővítsék - ideértve Nick Jonast és Priyanka Choprát, Khloe Kardashiant és Tristant Thompsont, vagy Elon Muskot és Grimest is. A terhesség és a szülés egy nő életének kétségkívül legmeghatározóbb élménye. Akár boldogan emlékszik vissza rá, akár megfogadja, hogy ilyet soha többet, mindenre hatással van, ami az után történik vele.

Nem csak a teste változik meg a 9 hónap során, de mentálisan is egy komoly utazás kezdődik, ami nem ér véget a szüléssel.

Minderre szükség is van ahhoz, hogy a kisbabához olyan mélyen tudjon kötődni, amilyen mély kötődés az életben nincs még egy. Mondhatnánk, így csak egy anya tud kötődni a gyerekéhez. Egy egészséges lelkű anya, persze. A többitől most nyugodtan eltekinthetünk.

Akik béranya segítségét veszik igénybe a saját gyerekük kihordásához, nem mindig azért teszik ezt, mert hosszú évek küzdelme után kiderült, hogy sehogy máshogy nem születhet gyerekük. Sokszor azért választják ezt a megoldást, hogy megkíméljék magukat a terhességgel együtt járó megpróbáltatásoktól.

Évtizedeken át a császármetszés volt a hírességek menekülőútja a szülések elől,

egészen addig, míg annyira elterjedtté nem vált, hogy már kampányokat kellett indítani a természetes szülés népszerűsítése érdekében, mert szinte hihetetlennek tűnt, hogy száz éven belül a nők egyre nagyobb százaléka hirtelen alkalmatlanná vált a hüvelyi szülésre.

Csakhogy aki megengedheti magának, az ma már nem elégszik meg a császározás nyújtotta kímélettel (később ugyanis lényegesen kevesebb kismedencés probléma lép fel, mint a hüvelyi úton szült nők esetében), az egész szülés-témát kiszervezi, és csak a végtermékre megy rá. A 9 hónap alatt pedig tovább éli gondtalan életét.

Aztán, ha egyszer csak a kezükbe adják a kisbabát, legyen az akár a saját petesejtjükből, vagy donortól született, mégiscsak úgy fognak hozzáállni (sokszor nem is tudatosan), mint egy kedves nagynéni.

És igen, a nagynénik is nagyon szeretik a kis unokaöccsöket és hugikat, de valahogy azok a kötelékek nem eltéphetetlenek. Hogy ez mit jelent majd a későbbiekben, arról már mi is írtunk és nyilván meg is fogjuk látni néhány év vagy évtized múlva, amikor ezek a gyerekek felnőnek és mesélni kezdenek.

Egy gyerek születése, ha béranyát vesznek igénybe hozzá, több százezer dollárba kerülhet (akár 75 millió Ft-ól is beszélhetünk), ez az átlagemberek díjszabása. A hírességeknek még sokkal többet kell kifizetniük azért, hogy a folyamat titokban tudjon lezajlani. Különleges megállapodásokat kötnek a béranyákkal, senkinek nem áll ugyanis érdekében, hogy már a terhesség alatt zaklassák az újságírók a sztori kedvéért a mamát, vagy épp az vlogolja végig Parsi Hilton lányával a hasában a terhességet.

A hírességek tehát nem sajnálják a pénzt, hogy elrejtsék az ilyen szerződések részleteit, kőkemény titoktartási megállapodásokat kötnek, amelyek kötelezik a résztvevőket a hallgatásra. Ugyanakkor a sztárok és milliomosok csemetéinek kihordása mindenképpen egy csomó előnnyel jár a szegényebb kuncsaftok babáival szemben - a béranyákat gyakran pompás ajándékokkal és luxus ellátással kényeztetik a sztárok, néhányan még saját szakáccsal, táplálkozási szakértőkkel és személyi edzőkkel is ellátják őket.

Ugyanakkor van a dolognak egy másik oldala is.

Azok a hírességek, akik felvállalták, hogy béranya segítségével bővítik családjukat, hozzájárulnak ahhoz, hogy az egész téma normalizálódjon és inspirálják a nőket arra, hogy maguk is hajlandóak legyenek a testüket bérbe adni.

Kutatások azt mutatják, hogy a megkérdezettek fele TV-műsorban vagy egy híresség történetén keresztül találkozott először a béranyaság intézményével. Például pont Paris Hilton esetében.

Nem tagadható el az a része sem a dolognak, hogy meddő párok számára is elfogadhatóvá teszik ezt az alternatívát.

A 2017-ben, amikor az interneten kezdett terjedt a hír, hogy Kim Kardashian és Kanye West egy béranya segítségével vállaltak újabb gyereket, a TMZ beszámolt róla, hogy az egykori házaspár 45 000 dollárt (16 millió Ft) fizetett a lánynak, aki kihordta a gyereküket.

Bár egyesek úgy gondolják, hogy ez alacsony összeg, Stephanie Caballero, a kaliforniai Surrogacy Law Center alapítója, elmondta a The Cut-nak akkoriban, hogy a 45 000 dollár megszokott összeg volt egy tapasztalt béranya számára - és

ragaszkodott ahhoz, hogy egy híresség gyerekét kihordó nőnek nem szabad többet fizetni, mint az átlagemberek béranyáinak.

„Nem kapsz többet egy híresség gyermekének a kihordásáért - mondta. - Általában az első alkalommal történő terhességért kb. 30 000 és 35 000 dollár között fizetnek.”

A béranyáknak fizetendő összeg már jóval azelőtt belekerül a szerződésbe, mielőtt kiderülne, hogy a szülőanya kinek a gyerekét fogja világra hozni. Azzal védekeznek az ügynökségek, hogy

ha jobban jövedelmezne egy milliárdos gyerekét kihordani, az olyan embereket vonzana be a történetbe, akik később problémát jelenthetnek.

A sztárok azt akarják, hogy az ő gyereküket olyan nők hordják ki, akik szívjóságból szeretnének segíteni egy-egy meddő páron. Az nem zavarja őket, hogy ha egy ilyen nőt bérelnek ki (és nem azért, mert nem tudnának maguk is szülni, hanem mert nem akarnak az egésszel bajlódni), akkor ők vágják át valamilyen szinten a jelentkezőt.

„Olyan nőt akarnak, aki azért jelentkezik, mert úgy gondolja, hogy zavartalan terhességei vannak, segíteni akar valakinek, és adni szeretne egy meddő párnak egy babát”

- mondta még Stephanie Caballero.

Egy béranyasággal foglalkozó weboldal azt állította, hogy a összegek minden béranya számára azonosak, függetlenül attól, hogy kik lesznek a szülők, és hogy a kárpótlás a béranya tapasztalataitól függ. Mintha a terhesség kifutására befolyással lenne, hogy második vagy ötödik alkalommal terhes-e egy nő.

És ugyan a munka érdemi részét elvégző, a saját testét bérbe adó, a szülést elszenvedő asszonyok nem kapnak több pénzt akkor sem, ha Elon Musk gyerekét hordják, Stephanie elárulta, hogy a béranyaságot használó hírességeknek lényegesen többet kell fizetniük az ügynökségeknek a különleges figyelem miatt, amelyet kapnak.

Az ügynökségek ugyanis extra intézkedéseket tesznek azért, hogy biztosítsák a hírességek inkognitóját, ennek pedig megvan az ára.

Az US News szerint a béranyaság átlagos költsége az átlagember számára 100 000 és 200 000 dollár között változik, számos tényezőtől függően. Ebbe beletartozik a szükség esetén végzett pete- vagy hímivarsejt donorság ára, az embrió létrehozása, az ügynökségi díj, biztosítás, valamint a kismama díja.

A béranya segítségével történő terhesség átlagos költségei, bontásban:

petesejt donáció: 20 000 - 30 000 dollár (6.5-10.5 millió Ft)

Embrió megtermékenyítés és beültetés: 20 000 - 30 000 dollár (6.5-10.5 millió Ft)

Ügynökségi díj: 20 000 - 50 000 dollár (6.5-17.5 millió Ft)

Ügyvédi költség: 7 000 - 15 000 dollár (2.5-5.3 millió Ft)

Béranya kompenzációja: 30 000 - 60 000 dollár (10.5-21.5 millió Ft)

Biztosítás: 12 000 - 30 000 dollár (4.2-10.5 millió Ft)

Átlagos összeg: 100 000 - 200 000 dollár (35.2-70.5 millió Ft)

(Forrás: US News)

Ezenkívül a legtöbb ügynökség nem biztosít jogi szolgáltatásokat, tehát a szülőknek lehetőségük van saját ügyvédet bérelni a terhességet és az örökbefogadást érintő szükséges dokumentumok elkészítéséhez, amint a baba megszületik. A szülőknek továbbá fedezniük kell a terhesség során felmerülő bármilyen komplikáció költségét is.

A TMZ szerint Kim és Kanye összesen 113 850 dollárt fizettek, amikor 2018-ban megszületett a lányuk, Chicago, egy béranya segítségével.

A legtöbb szülő azt akarja, hogy az ő gyerekének béranyja a lehető legnagyobb kényelemben töltse a terhesség napjait, persze a születendő gyerek érdekében.

A sztárok ezért számos VIP csomagot biztosítanak a terhes anyáknak, például saját szakácsot, személyi edzőt, sőt, még wellness napokat is.

Ha Kim gyerekének szülőanyja terhességi masszázst akart, megkapta. Valószínűleg volt táplálkozási szakértője, és organikus élelmiszereket evett. Csak nehogy nagyon hozzászokjon mindehhez. A szolgáltatások csak a terhesség idejére állnak a rendelkezésére.

Vannak sztárok, akik arra kérik a kismamáikat, hogy költözzenek közelebb, és fizetik ennek minden költségét.

„Néhány sztár vagy más híresség azt akarja, hogy a béranya egy adott kórházban szüljön. Mondjuk, a béranya Texasban él. Így azt mondják: 'Figyelj, ha hajlandó vagy az utolsó hat-hét hétben ideköltözni, kifizetjük az utazásodat, a szállásodat, ha akarod, elhozhatod a családodat, azt is fizetjük, és még egy bónuszt is adunk a kényelmetlenségért cserébe” - meséli az ügynökség vezetője.

Az sem szokatlan, hogy a hírességek a béranyáiknak ajándékokat adnak, vagy a szülés után valami különlegeset tesznek értük, hogy így is kifejezzék hálájukat.

A Page Six arról írt, hogy a sztárok és milliomosok egész szélsőséges intézkedéseket is tesznek annak érdekében, hogy a kilétük titokban maradhasson még a saját béranyáik előtt is - legalábbis az első időszakban. Így akarják biztosítani, hogy a béranyának le legyen semmiféle más célja, és „ne éljen vissza” azokkal az előnyökkel, amelyeket nyújtani tudnak neki.

Milyen furcsa, fordított gondolkozásmód ez. Milyen megalázó, tárgyiasító szemléletmód.

„A kommunikáció lassan indul el az elején, amíg nincs megerősítve a terhesség” - mondta Jane Groenendaal, a New Beginnings Surrogacy Services béranyaságért felelős igazgatója.

Amint a terhesség már biztos, a béranyát arra kérik, hogy írjon alá titoktartási megállapodást - egy szerződést, amely szerint nem mondhatnak el senkinek semmit, ami a tudomásukra jut a terhességük alatt - míg másoknak plusz pénzt kínálnak a titoktartás biztosítása érdekében.

Jane hozzátette a Page Six-nek, hogy

amikor a béranyák megfogannak, többé nem posztolhatnak a közösségi médiában a leendő szülők engedélye nélkül.

Nem fotózkodhatnak, nem tehetnek fel magukról fényképeket a leendő szülő külön engedélye nélkül. De legyünk őszinték, mi érdeke lenne a leendő szülőnek engedélyezni a posztokat? Az adatvédelmi megállapodások nagyon szigorúak.

Kim és Kanye annyira megszerette a béranyaság intézményét, hogy két gyereket is vettek így, a két természetes úton született után érkezett Chicago 2018-ban és Psalm 2019-ben.

Kim az első két szülésénél a méhlepénnyel bajlódott, komoly vérveszteséget szenvedett a szülések során.

Nagyon hálásak vagyunk a béranyánknak, aki valóra váltotta álmainkat, a legnagyobb ajándékkal, amit valaki adhat, és csodálatos orvosainknak és ápolóinknak a különleges gondoskodásért” - mondta egy közleményben Chicago születése után.

De Kimen és Parison kívül rengeteg híresség van még, akik béranyát vettek igénybe. Néhány közülük:

Paris Hilton and Carter Reum

Nick Jonas and Priyanka Chopra

Naomi Campbell

Sarah Jessica Parker and Matthew Broderick

Kim Kardashian and Kanye West

Khloe Kardashian and Tristan Thompson

Alec and Hilaria Baldwin

Nicole Kidman and Keith Urban

Lucy Liu

Amber Heard

Tyra Banks

Jesse Tyler Ferguson and Justin Mikita

Elon Musk and Grimes

Cameron Diaz and Benji Madden

Elizabeth Banks and Max Handelman

Jimmy Fallon and Nancy Juvonen

Ellen Pompeo and Chris Ivery

Dennis and Kimberly Quaid

Michael Jackson

Robert De Niro and Grace Hightower

Cristiano Ronaldo and Georgina Rodríguez

Sajnos azonban, ahogy egyre több a nélkülöző nő, aki ezekért a pénzekért bérbe adja a méhét, úgy egyre emelkedik azok száma is, akik kizárólag kényelmi szempontok alapján döntenek a béranya igénybevétele mellett.

A gyerekeket születésük után azonnal elválasztják szülő anyjuktól, nem kapják meg tőle az anyatejet, a táplálásuk már a kezdetektől mesterségessé válik.

Később számos dadát is foglalkoztatnak új gyerekeik mellett az újdonsült szülők, az is csak azt erősíti, hogy legtöbbjük az így beszerzett utódot csak izgalmas kiegészítőnek tekinti, és nem foglalkozik sem a kisbaba valódi szükségelteivel, sem a szülő anyával a jogi aktus teljesülése után.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Ez a véleménye egy Budapesten élő amerikai nőnek a turistalány meggyilkolása után Budapestről
Sokan tették fel a kérdést a történtek után, hogy mennyire biztonságos Budapest, érdemes-e ideutazni.

Megosztom
Link másolása

Egész Budapestet megrázta annak az amerikai turistának a halála, akit Budapesten gyilkolt meg egy ír férfi.

A fiatal nő, Kenzie Michalski november 4-én, hétfő éjszaka a bulinegyedből adott magáról utoljára életjelet, azután nyoma veszett.

Mint kiderült, egy olyan ír férfi ölte meg és rejtette el a holttestét, akivel aznap éjjel ismerkedett meg, és aki most azt állítja, hogy intim együttlét közben halt meg a lány, úgy hogy "véletlenül oxigénhiányos állapotba került".

Rengetegen foglalkoztak az esettel, most pedig sokan teszik fel a kérdést a külföldiek közül, hogy biztonságos hely-e Budapest.

Egy Budapesten élő amerikai nő most TikTok-videóban mondta el a gyilkosság kapcsán a véleményét Budapestről és a közbiztonságról.

Azzal kezdte, hogy pár mondatban ismertette, mi történt.

Elárulta, hogy itt kiemelkedő hír volt a turistalány halála, mert Budapest nagyon biztonságos város, és ő maga hasonló gyilkosságról még nem hallott. Budapest az egyik legbiztonságosabb európai város, és egész Budapestet sokkolta az eset.

Volt, aki megkérdezte, érdemes-e egyedül ideutazni, és szinte mindenki azt tanácsolta, ne tegye.

Ő, aki Budapesten él, azt tapasztalta, igenis biztonságos a város, és a gyilkossággal gyanúsított férfi is egy ír fickó, aki, mint kiderült interneten rá is keresett arra, hogy hogyan lehet valakit eltenni láb alól, és hogy mennyire megbízható az itteni rendőrség. Ő úgy gondolja, eleve készült erre a tettre a férfi, és éppen ez a nő volt a szerencsétlen áldozat, aki ezzel a szörnyeteggel találkozott.

Sajnos ilyesmi időnként megtörténik, de ezeknek az eseteknek semmi közük ahhoz, hogy mennyire biztonságos egy város. Emellett azért elmondta azt is, hogy természetesen a nőknek nem árt az óvatosság, ám Magyarország szerinte az egyik legjobb hely.

A teljes videót itt láthatjátok, várjátok meg, amíg betölt:

@economyvodka Lets be realistic now. #budapesthungary #budapest #budapesttravel ♬ Up Piano version By Jose España - José España

Megosztom
Link másolása

FONTOS
Aki tavasszal is tett ki szotyit a madaraknak, valószínűleg ölt már fiókát – hogy néz ki a helyes madáretetés?
A madáretetést lehet jól és nagyon rosszul csinálni. Mutatjuk, hogyan nyerhet ezzel ember és állat egyaránt, pusztulás nélkül.

Megosztom
Link másolása

A bokrokon bolondozó madárkákat örömmel figyelik kicsik és nagyok, éppen ezért télen rendszeresen tesznek ki számukra eleséget. Ugyanígy a vizeken úszkáló hattyúkat és kacsákat is élelemmel látogatják.

Az, hogy mikor és milyen élelemmel eteti az ember a madarakat, konkrétan élet-halál kérdése.

Nézzük, miért. A hazai madárfajok egyike sincs rászorulva plusz élelemre.

Tehát két dolog miatt etet az ember madarat: hogy önmagának örömet okozzon a látvánnyal,

és - ez főleg kistelepüléseken élő hagyomány - hogy a gyommagvakhoz csábítsa a tollas pajtásokat, akik az etető körül összeszedik a földművelés rákfenéit. Egyik sem ördögtől való helyzet, arra azonban nagyon tudatosnak kell lenni, hogy bármiért is szórunk ki eleséget a madaraknak, azt jól csináljuk.

A helyes madáretetésnek két főtétele van.

Az egyik, hogy kizárólag fagyos időben etessünk, nagyon maximum áprilisig. Április után például a cinkék vihetnek a kihelyezett napraforgómagokból a friss fészekalljba, a kismadarak viszont nem tudják megenni a szotyit.

Ettől tömegesen pusztulhatnak kínok közt a kismadarak, hiába a legnagyobb jószándék.

Az sem mindegy, mivel etetjük a madarakat.

Kenyérrel és péksüteményekkel például szigorúan tilos,

mivel ezek, és az esetleges rájuk telepedő penész gyulladást okozhatnak a madarak bélrendszerében, hosszú távú egészségkárosodást okozva. Még akkor se tegyük ezt, ha "régen is ezt csinálta mindenki." Különösen igaz ez a tóban úszkáló kacsák esetében, bár őket a kihelyezett eleséggel se kéne megkínálni.

"A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően térnek el a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért

etetésük több öngyilkos viselkedéstorzulást is kivált, rengeteg szenvedést okoz a madaraknak, súlyosan környezetszennyező és az emberi egészséget is veszélyezteti"

- írja oldalán a Magyar Madártani Egyesület.

Arra utalnak, hogy a vízi madarak az etetés miatt a természetes táplálkozással teljesen felhagynak, ami betegségeket okoz. A kis fiókáknál "angyalszárny" betegség alakul ki az egyoldalú kenyérdiéta miatt, amitől röpképtelenek lesznek. Ősszel az etetés miatt a vonuló madarak egy része nem repül el, télen pedig tömegével fagynak a vizekbe. A víz minősége egyébként romlik az etetéstől, és számos más környezeti és emberre veszélyes, közvetett hatása van annak, ha bármivel is etetjük a vízi madarakat. Szakmai szemmel az egyesület szerint

szeretetteljesebb inkább a kenyeret nem falatozó állatokat nézegetni, mint adni nekik bármit is.

A magevő énekesmadaraknak adható eleségek közt szerepel a faggyú, de ez nem egyenlő a sós szalonnával. Erre nagyon figyeljünk, mert utóbbi a madár vesztét is okozhatja. Különböző adható magvakat és gyümölcsöket listáz a Magyar Madártani Egyesület, ezekből lehet válogatni. Egyébként otthon is lehet faggyúból és magvakból eleséget gyúrni, amely esztétikusan kihelyezhető akár a városi balkonokra, akár a kertekbe.

Ha már etetünk, akkor az legyen folyamatos.

Az elég aljas húzás, ha novemberben megkezdjük az etetést, a madarak odaszoknak, de a legnagyobb januári-februári hidegben már nem biztosítunk számukra ennivalót, ők pedig keresni fogják.

Fontos, hogy ha etető van kinn, itató is legyen. Fagyoknál mondani sem kell, hogy ebben rendszeresen cseréljük a vizet, és

legyen mindig folyékony halmazállapotú az itatásra szánt víz.

Az etetőt és itatót számunkra könnyen elérhető magasságba helyezzük, de a távolság ne kedvezzen a ragadozóknak, mint a macskák vagy menyétek. Bizonyos ragadozó madarak érdeklődését is fel lehet kelteni, ezért egy kicsit az ágak közé tolva lehetőséget adunk az énekes madárkáknak arra, hogy könnyebben menekülőre foghassák, ha lecsapnak húsevő társaik.

A felelős madáretetésnek számos egyéb praktikája van,

és rengeteg kérdést vet fel. A Magyar Madártani Egyesület a Zöldítők csoportjával karöltve ezért is edukálja a lakosságot, hogy könnyebb legyen valóban jót tenni - hogy a madarak is jól ehessenek.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mindenki ugyanazt gondolja, aki megnézi a Coca Cola idei karácsonyi reklámját, amit az AI generált
Az ünnepi szezonra készült mesterséges intelligencia által generált Coca-Cola-reklám vihart kavart az interneten.

Megosztom
Link másolása

A vállalat legújabb, karácsonyi reklámját sokan „hátborzongató disztópikus rémálomként” emlegetik.

Az új reklámfilm a Coca-Cola 1995-ös Holidays Are Coming kampánya előtt tiszteleg, vagy hát lopja az ötletet, még akkor is, ha az a cég sajátja volt. A videóban egy piros kamionflotta szeli át a havas utakat, hogy jéghideg Coca-Colát szállítson a karácsonyi díszbe öltözött kisváros lakóinak.

A klip sarkában azonban egy diszkrét felirat figyelmeztet: „Real Magic AI által készítve,”

utalva a Coca-Cola saját mesterséges intelligencia szoftverére.

Nem mindenki érzi az ünnepi varázst

Bár a kampány egy pillanatképet nyújt arról, hogy milyen lehet a reklámok jövője, sok fogyasztó csalódott a videóban, amelyet „szemétként,” „csúnyaként” és „lustán összedobottként” bíráltak.

„Vége a világnak, ha már a Coca-Cola karácsonyi reklámját is AI készíti”

– írta egy felhasználó az X platformon, a The Independent szerint. Egy másik a YouTube-kommentekben tette hozzá: „Szomorú látni, hogy egy AI program készítette ezt.”

„Most láttam egy AI által generált Coca-Cola reklámot a tévében… tényleg hagyjuk, hogy ez megtörténjen?”

– kérdezte egy másik X-felhasználó a Daily Mail beszámolója szerint.

„Olyan érzésem van, mintha a művészet és a bolygónk halálát nézném, és senki a világon nem törődne vele” – fakadt ki egy kommentelő.

A Coca-Cola érvei: gyorsabb, olcsóbb, modernebb

Jason Zada, az AI stúdió Secret Level alapítója – akik közreműködtek a projektben –, viszont azzal érvelt, hogy az emberi tényező még mindig ott van a reklámban, és ez adja a „melegségét.”

Zada az AdAge-nek elmondta, hogy egy ilyen komplex reklám AI használatával történő elkészítése nem olyan egyszerű, mint megnyomni egy gombot. Pratik Thakar, a Coca-Cola generatív AI-ért felelős alelnöke pedig hozzátette, hogy

a kampány ötvözi a márka „örökségét” a „jövő és a technológia” víziójával.

A technológia használatával nemcsak pénzt, hanem rengeteg időt is megspórolnak – érvelt Thakar. „Az időtényező az igazi előny. A hagyományos produkció sokkal tovább tartott volna. Ezen felül sokkal több változatot, személyre szabott és egyedi megoldásokat lehet készíteni” – magyarázta.

Mégis: hiányzik az érzelem

A reklám azonban sok Coca-Cola-rajongó szerint épp azt a meghittséget és érzelmet nélkülözi, ami a márka karácsonyi kampányait különlegessé tette. Íme az eredeti, 1995-ös film:

A vita már most komoly kérdéseket vet fel arról, hogy milyen irányba halad a reklámipar az AI technológia térhódításával.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mi történik valójában, amikor leállsz az Ozempic-kel? Itt a válasz!
A gyógyszer lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szedi az Ozempic és Wegovy fogyókúrás gyógyszereket, amelyek csodát ígérnek: gyors és látványos súlycsökkenést. De vajon mi történik, ha valaki leáll velük? A válasz: semmi jó. Egy friss tanulmány szerint a gyógyszerek abbahagyása után a páciensek többsége visszahízza a leadott súly kétharmadát, ráadásul romlik az egészségük.

Veszélyes játék a kilókkal

A gyógyszerek hatóanyaga, a semaglutid, a kutatók szerint ugyan látványosan segít a fogyásban, de

ha valaki leáll vele, emelkedik a vérnyomása és a koleszterinszintje, és megnő a szívroham vagy stroke kockázata.

Nem véletlen, hogy az orvosok egyre többet vitatkoznak arról, érdemes-e egyáltalán elkezdeni ezt a kezelést, ha az abbahagyása ilyen súlyos következményekkel járhat.

Mennyibe kerül ez a „csoda”?

Az Ozempic és Wegovy nem olcsó mulatság: ha a társadalombiztosító nem állja a költségeket, Amerikában havi 1000 dollárba is kerülhet, és ezt sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak hosszú távon. Nem csoda, hogy az emberek 71%-a már az első évben abbahagyja a szedését, gyakran azért, mert elérte a célját, vagy nem bírta a mellékhatásokat vagy a költségeket.

Csak az ár a gond?

Nem csak az. A semaglutid szedése alatt is jelentettek már komoly mellékhatásokat, például

súlyos hányingert, hányást, sőt öngyilkos gondolatokat is.

Mégis, a gyógyszer forradalmasította az elhízás kezelését: 2023-ban körülbelül 5 millió embernek írták fel, és ezek 40%-a nem is cukorbetegség, hanem kifejezetten fogyás miatt kezdte el szedni.

Életre szóló kezelés?

A kutatók szerint, ha valaki hosszú távon meg akarja tartani a gyógyszerrel elért eredményeket, lehet, hogy egész életében szednie kellene. De vajon megéri ez az áldozat?

Az orvosok és a páciensek most azon vitáznak, hogy a gyógyszer valóban megoldás-e az elhízás problémájára, vagy csak egy újabb drága divat.

Az Ozempic és Wegovy lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Az biztos, hogy nem szabad félvállról venni, és mindenkinek alaposan át kell gondolnia, mit vállal, mielőtt belevág ebbe a kezelésbe.

Via Daily Mail.


Megosztom
Link másolása