Ezt ne csináld, ha hőségben tologatod a gyereked babakocsiban
Az iszonyatos hőség mindenkit megvisel, és nehéz jól vigyázni a gyerekekre is. A védelem kell, hiszen a kisgyerekek hőszabályozási képessége még nem túl jó.
A csecsemőkorban még nem szabad naptejet és egyéb kémiai összetevőt kenni az újszülött vékony bőrére, pár hónapos korában viszont már jó, ha a friss levegőn sétálunk vele. Ilyenkor fizikailag védjük a gyereket a káros UV sugárzástól és a nagy melegtől kalappal, ruházattal, mert bőrük még kevés védelmező melanint tartalmaz.
A szakértők határozottan figyelmeztetnek, hogy a takaró helytelen használata növelheti a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) kockázatát. Az SIDS általában az egyévesnél fiatalabb csecsemőket érinti, de később is előidézhetők a tünetek, amikor egy egészséges baba hirtelen, váratlan és megmagyarázhatatlan módon hal meg, többnyire légzésleállás következtében. Úgy gondolják, hogy a hőmérséklet szabályozása is közre játszhat a tünetek megjelenésében.
Kate Holmes, a The Lullaby Trust, azaz a váratlan csecsemőkori halálesetek megelőzését célzó brit jótékonysági szervezet támogatási és információs részlegének vezetője. A The Sun-nak elmondta:
– szögezi le, röviden hozzátéve, hogy a takaró azért is veszélyes, mert a gondozó vagy szülő így nem látja a gyereket, és nem tudják azonnal megállapítani, ha valamilyen nehézséggel küzd a gyerek, akiknél másodpercek alatt kialakulhat bármilyen probléma, főleg melegben.
A hőség jelei a babán hamar meglétszanak: izzadt vagy nyirkos tapintású a bőr a mellkason és a tarkón, a kipirosodás pedig már nagyon veszélyes állapot.
Egyébként nem kell mellőzni az árnyékot,
ez alá könnyebben be lehet látni, és jobban is szellőzik alatta a tér, miközben biztonságos árnyék is vetül a gyerekre.
A szervezet további tippeket is megoszt egész napra vonatkozóan, hogy a hőséget a legkisebbek is biztonságosan vészelhessék át.
A kiszáradást el kell kerülni, és bőségesen kell pótolni a vizet gyermekeknél is.
nyáron ezt persze nem egyszerű kivitelezni, de ha lehet, törekedjünk erre, mondjuk ventillátor használatával - amit soha ne közvetlenül a babára irányítsunk.
Ezen felül könnyű ágyneműt és ruházatot adjunk a gyerekre, jóval kevesebb rétegben, mint enyhébb időben, elég akár egy vékony mellényke is.
Ha biztonságosan megtehető, éjszaka nyissunk ablakokat és ajtókat, hadd járjon a lakásban is a levegő, de ezzel legyünk nagyon óvatosak! Napközben, napsütés esetén a redőnyöket tartsuk lehúzva.