Angelina Jolie, Ronaldo és te is biohacker vagy - esetleg a cikk elolvasása után az leszel!
A biohacking- vagy magyarosítva biohekkelés- röviden az emberi test működésének különféle eszközökkel történő, jobbító szándékú megváltoztatását jelenti. A számítógép hekkerekhez hasonlóan a biológiai hekkerek is azokat az átírási lehetőségeket, kiskapukat keresik az emberi szervezetben, melyek segítségével egyszerűbb, jobb és olcsóbb megoldásokat találhatnak a felmerülő egészségügyi problémákra.
Maga a kifejezés sok, egymástól egészen távolálló területet is érint, hiszen a kiinduló szándék alapján a vitaminok szedése vagy egy fogtömés is egyfajta biohack, de ugyanúgy biohacking a csúcstechnológiás krioszauna használata, vagy az, amikor valaki önkifejezésképpen hord fém implantátumokat a bőre alatt
A DIY biology néven is ismert biohekkelés egyfajta biotechnológiai közösségi mozgalom, melynek tevékenyen kutató tagjai a hagyományos intézményekhez hasonló módszertannal dolgoznak, de nem feltétlenül rendelkeznek ilyen irányú hivatalos végzettséggel. Egymást felügyelik, egymást tanítják. Ezt a kívülálló hozzáállást azzal indokolják, hogy a hivatalos utak túlságosan is lelassítják az általuk preferált fejlődést, vagy hogy a nagy volumenű kísérletek finanszírozására bevont befektetők a saját szándékaik irányába terelnék a kutatásokat, így igyekeznek inkább függetlennek maradni.
A biohekkereknek és tevékenységüknek ebből kifolyólag sok kritikusa akad, ez azonban a függetlenségük és a terület iránti fokozódó érdeklődés miatt nem nagyon gátolja őket a munkában.
Az egészség mindenki számára érték, ez az érték pedig majdnem mindig pénzre váltható. Akinek pedig különösen sok pénze van az egészségére, az előbb-utóbb meg fogja találni a biohekkereket.
Biohacker sztárok
Számos sztár évek óta él különböző biohacker megoldásokkal.
Angelina Jolie például azért vetette alá magát masztektómiának még 2013-ban, mert azon túl, hogy a
A biohacking-nek ez a borsos árú változata nagyon hasznos tud lenni, hiszen minél többet tudunk a saját génjeinkről, annál több örökletes betegséget vagy arra való hajlamot tudunk életvitellel vagy különféle beavatkozásokkal elkerülni.
Nem csak Hollywood-i hírességek, hanem meglepő módon számos futball sztár is előszeretettel nyúl biohacker megoldásokhoz, hogy fitten tartsa magát.
Christiano Ronaldo és Zlatan Ibrahimović például a krioterápiára esküszik.
A kiroterápia, vagyis a teljes testet értintő hidegterápia egy olyan módszer, melynek során 1-3 percig alacsony hőmérsékletnek tesszük ki a testet (-110℃ és -190℃ között).
A szuper alacsony hőmérséklet beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusát, fokozza az anyagcserét, csökkenti a szorongást, és a sportsérülések utáni regenerációt is hatékonyan támogatja.
A biohacking egy másik híres, kutatásokat is ösztönző támogatója Elon Musk. Az általa finanszírozott Neuralink nevű projekt jelenleg is futó vizsgálati időszaka során azt kutatják, képes-e az agyba ültetett 64 darab vékony vezeték a mozgás szándékát valódi mozdulattá változtatni.
A gén szekvenálás vagy az otthoni krioszauna természetesen egyelőre csak kevesek számára elérhető biohack, de szerencsére jó pár olyan trükk is létezik, amihez jószerével csak akarat szükséges, pénzbefektetés nem.
Közellenségünk, a kék fény
Álmatlanság, kialvatlanság, indokolatlan hízás, teherbe esési nehézségek…Csak néhány egészségügyi probléma, amit sokszor csupán az alvásunkkal orvosolni tudnánk.
Laborvizsgálatok kimutatták, hogy a lefekvés előtti órákban minket érő kék fény jelentősen csökkenti a melatonin szintünket, mely hormon többek között az alvásért is felelős. Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás nélkül pedig számos betegség kialakulásával kell számolnunk.
Ennek kiküszöbölésére ma már nem csak kékfény szűrős szemüvegek, de mobilra és számítógépre alkalmazható különféle applikációk is léteznek, melyek a sárga színtartományba viszik a képernyők színeit. A Windows például így oldotta meg a problémát.
A legjobbat persze azzal tesszük, ha lefekvés előtt 1-2 órával már egyáltalán nem nézünk semmilyen képernyőt, könyvet olvasunk, légzőgyakorlatokat végzünk, vagy esetleg felkészülünk a másnap reggeli biohekkünkre.
(Nagyon) hideg zuhany
A legtöbb ember valószínűleg számos kellemesebb reggeli rutint is el tud képzeni magának, mint egy hideg zuhany.
Emellett azonban, ha helyesen kivitelezzük, számos egyéb előnye is van ennek a drasztikus egészségmegőrző technikának.
Az alábbi cikkben olvasható, pár perces légzőgyakorlat segítségével felkészítjük a szervezetet a sokk hatásra, majd indulhat a hideg zuhany, de csak ésszel! A balatoni vízbefúlások előszobájaként is ismert „Felhevült test+hirtelen hideg víz” párosítás helyett először csak a lábszárakat, combokat, majd karokat zuhanyozzuk le.
20-30 másodperc után következhet a has és a mellkas, a fejet eleinte egyáltalán ne zuhanyozzuk.
És hogy mit kapunk, cserébe a kínzásnak beillő procedúráért?
Ennek az ingyenes kezelésnek a kellemesebb, szabályozottabb, de igen csak költséges változata a már említett krioszauna.
HIIT- a biohacker edzésforma
Ha valaki azt mondja, egy 30 perces edzéssel hamarabb fogsz lefogyni és izmot építeni, mint egy 60 percessel, azt azért a legtöbben ma még körberöhögik.
Aki viszont hajlandó meghallgatni a részleteket is, majd alkalmazni a módszert, az sok időt és pénzt spórolhat meg ezzel a tudással és, tegyük hozzá, mindent lebíró akarattal.
Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, a maximális kapacitás legalább 70-80% -ának megfelelő pulzusszámot kell elérni néhány percig, ez után pedig rövid pihenők következnek.
Például a 4×4 intervallum edzés négy darab négy perces nagy intenzitású gyakorlat és három perc alacsonyabb intenzitású tevékenység között váltakozik.
Az egyetlen buktatója a csodamódszernek, hogy kezdő sportolóknak kicsit olyan, mintha valaki a hegymászást kapásból egy teljesítménytúrával szeretné kezdeni.
Ezért is ajánlott, hogy szakértővel vágjunk bele, aki meg tudja tervezni az aktuális fizikai állapotunk, erőnlétünk, meglévő krónikus betegségeink ismeretében a megfelelő gyakorlatsort.
Az eddig ismertetett példákból talán jól látszik, hogy
a biohacking nem egy tőlünk elérhetetlen távolságban lévő valami, hanem egy izgalmas játszótere az emberi kíváncsiságnak, önmagunk sufnituningolásának.