ÉLETMÓD

7 tipp életed legjobb alvásáért - a levendulától a szexig

Mikor aludtál egy jót utoljára? Ha ma, akkor ez a cikk nem neked szól. Ha viszont a jól alvás kifejezés nem szerepel a szótáradban, akkor ideje megtudnod, hogy mi lehet az oka, és adunk néhány tippet ahhoz is, hogy éjjel végre úgy aludj, mint a tej.

Megosztom
Link másolása

A felnőttek 30 százaléka (és az idősebbek fele) küzd krónikus álmatlansággal. Ráadásul a nők 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel tapasztalnak álmatlanságot életük során, mint a férfiak - mintha nem lenne már így is elég bajunk, ugye?

Az alvászavarok annyira gyakoriak, hogy a nyugati országokban konkrétan közegészségügyi járványnak tartják.

Mivel világszerte ez az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, mindenképpen többet kell beszélnünk róla.

Mi számít álmatlanságnak?

Az álmatlanságnak számos meghatározása van. Bármilyen alvással kapcsolatos probléma annak számít, amely hatására a szervezeted nem jut hozzá a szükséges, jó minőségű pihenéshez.

Az álmatlanság ezerarcú, különböző formákban jelentkezhet:

- Van akinek problémát jelenthet az elalvás,

- másnak az éjszakai megébredés,

- a gyakori felébredés (amikor félálomban forgolódsz egész éjjel)

- vagy túl korai kelés.

Ha rendes alvázavaros vagy, akkor tudod, hogy nem ritka ezeknek a tüneteknek a csúnya kombinációja sem.

Élete során rövidebb-hosszabb ideig a legtöbb ember belefut álmatlansági epizódokba. Ugyanakkor az orvosi értelembe vett álmatlansági zavarnak vannak konkrét klinikai kritériumai, amelyek alapján az egészségügyi szakemberek diagnosztizálnak. A panaszok jellemzően krónikusak, ami azt jelenti, hogy a beteg folyamatosan tapasztalja az álmatlansági tüneteket.

Az álmatlansági zavar orvosi kritériumai az egyszerű álmatlanság tüneteivel szemben a következők:

nehézségek az elalvásban és/vagy az alvás megtartásában hetente legalább három éjszaka legalább három hónapon keresztül, vagy az, amikor az alvászavar szorongáshoz, egészségromláshoz vezet.

Érdekesség, hogy gyógyszer, vagy betegség is okozhat alvási nehézségeket, ezért érdemes a probléma felmerülésekor orvoshoz fordulni, és együtt átnézni a rendszeresen szedett gyógyszerek lehetséges mellékhatásait és az általános egészségügyi állapotodat.

Honnan tudod, hogy álmatlanságban szenvedsz?

Egy-egy rossz éjszaka bárkinek belefér. Az álmatlanság kifejezés meg elég ijesztően hangzik. A betegség tünetei olyan fokozatosan alakulnak ki, hogy sokszor csak azt veszed észre, hogy már tényleg nagyon-nagyon kivagy. Hogy miért? Mert nem tudsz elaludni, vagy ha az éjszaka folyamán felébredsz valamiért, akkor nem tudsz visszaaludni. Álmatlanságban szenvedsz akkor is, ha egyébként hatkor kelnél, de már ötkor felébredsz - így tartják a téma szakértői.

Napközben pedig jönnek azok a tünetek, amelyeket az okoz, hogy nem aludtad ki magad, mert nem aludtál eleget. Például krónikus fáradtságot, koncentrációs nehézségeket, ingerlékenységet és olyan fizikai tüneteket tapasztalhatsz, mint a rendszeres fejfájás.

Mindenkinél előfordulhatnak időnként alvászavarok, de fordulj orvoshoz, ha három hónapnál tovább tartanak az alvásproblémáid.

Sokszor csak azt veszed észre, hogy már tényleg nagyon-nagyon kivagy

Nem vagy biztos benne, hogy tudod, milyen a normális elalvás? Nem vagy biztos benne, hogy egy rossz álomból vagy pisilési kényszerből ébredés az álmatlanság kategóriájába tartozik-e? Mindjárt eláruljuk.

A normális elalvás:

Egy felnőttnek lefekvés után 10, de legfeljebb 20 percen belül el kellene aludnia. Ha 20 percnél tovább tart, amíg elnyom az álom, beszélj az orvosoddal.

Pisiszünet:

Ha mégis felébredsz az éjszaka közepén, azoknak az ébrenléteknek rövideknek kell lenniük (legfeljebb 5-10 percnek). Ha az éjszaka folyamán rendszeresen több mint 20 percig ébren vagy, mindegy, hogy mi ébresztett fel, beszélj az orvosoddal.

Friss ébredés:

Egy másik tényező is jelezheti az álmatlanságot, mégpedig az, ahogy érzed magad ébredéskor. Ha nyúzottan, fáradtan kelsz, nem vagy kipihent, az a rossz alvásminőség és az álmatlanság jele lehet. Ha hét-nyolc óra alvás után is kimerültnek érzed magad reggel, beszélj az orvosoddal.

Az álmatlanság tüneteinek alkalmi jelentkezésekor, vagy amíg az orvossal próbáltok a dolog végére járni, kipróbálhatsz néhány tippet, ezek segítenek a jobb alvásban.

Tippek életed legjobb alvásához:

1. Ne vigyél be koffeint déli 12 után

Rossz hír: a koffein megzavarhatja az alvási ciklusodat. Ez persze egyénenként változik attól függően, hogy a koffein milyen gyorsan bomlik le a te szervezetben. Van, aki meg tud inni egy eszpresszót délután 5 órakor, és úgy alszik éjjel, mint a bunda, míg van, aki még reggel 9-kor sem ihat meg egy csészével anélkül, hogy ne érezné a hatását éjszaka.

Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik táborba tartozol, a szakértők azt ajánlják, hogy tizenkettő után állj le a koffeinbevitellel.

Igen, ez azt jelenti, hogy búcsút kell mondanod a délutáni jegeskávénak is. De koffein nem csak a kávéban van. A kóláktól kezdve az edzés előtti táplálék kiegészítőkön át, a migrén elleni tablettán keresztül a zöld teáig és a csokoládéig minden tartalmazhat koffeint, ezért ellenőrizd a termékek címkéjét, ha éjszaka alvásproblémákkal küzdesz.

2. Korlátozd az esti képernyőidőt

Egy újabb rossz hír, ha a Netflix filmjei a lefekvés előtti bűnös rituáléd részét képzik, vagy csak késő este tudod átpörgetni a híreket. Az elektronikus eszközök (TV, tablet, laptop és mobiltelefon) kék fénye negatív hatással van a természetes melatonin-termelésedre, az pedig befolyásolja a szervezeted alvási képességét. A képernyők amellett, hogy stimulálnak, stressz és feszültség forrásai is lehetnek. Igen, lépj le a TikTokról este, és legyen egy kis nyugalmi időd lefekvés előtt, ha pedig felébredsz az éjszaka közepén, ne nyúlj a telefonod után, és ne kezdd el olvasni a kedvenc blogodat, amíg újra elálmosodsz. Mert attól csak méginkább felébredsz.

Ha nyugtalannak vagy szorongónak érzed magad ébredéskor, kapcsold fel a kislámpát, és olvass egy kicsit unalmas, pihentető könyvet, mondjuk azt, amit napközben épp azért tettél félre, mert nem volt elég izgalmas.

Most pont egy ilyenre van szükséged. Esetleg kelj fel (erről bővebben írunk mindjárt az 5-ös pontban).

3. Legyél következetes

Ha hétvégente délig alszol, vagy hetente egyszer átbulizod az éjszakát, a tested valószínűleg nehezen tudja azonosítani, hogy mikor kellene aludnia, és mikor kellene ébren lennie. A szakemberek azt ajánlják, hogy legyél minél következetesebb az alvásoddal kapcsolatban. Minden nap ugyanabban az időben ébredj (igen, még hétvégén is), és próbáld meg elkerülni a napközbeni szunyókálást, mert az az esti alvásidődbe harap bele. Az alvásod akkor működik a legjobban, ha rendszeres vagy, ezért próbálj minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni. Ja, és ha hajlamos vagy az ebéd utáni szundikálásra, inkább ne tedd.

4. A stresszoldás

Lehet, hogy te is tapasztaltad már, hogy amikor valami kiborít, utána elég rosszul alszol. Ha nyomaszt a munkád vagy a magánéletedben kavar valaki, csak forgolódsz az ágyban és elalvás helyett is a problémád jár a fejedben, vagy felébredsz az éjszaka közepén és ugyanezért nem tudsz visszaaludni. Amikor a szervezet egész nap magas fordulaton pörög, nehéz elaludni éjszaka.

Ez aztán egy ördögi körbe ránt, mert az alváshiány befolyásolja, hogy mennyire sikeresen tudsz megbirkózni napközben a kihívást jelentő helyzetekkel, a kudarc meg még több stresszt okoz.

De ideges lehetsz amiatt is, hogy nem alszol eleget, vagyis a nem elég alvás miatti stressz megakadályozza, hogy eleget aludj. Általánosságban azt tanácsolják a szakértők, hogy napközben próbálj ki stresszoldási technikákat, és ha nem javul a helyzet, kérd szakember segítségét a stressz kezeléséhez. Ha home office-ban dolgozol, még fontosabb, hogy legyen valamiféle rituálé, ami jelzi a szervezetednek, hogy a munkanap véget ért. Így könnyebben le tudod tenni a munka okozta feszültséget.

5. Az ágyat csak alvásra és szexre használd

Általános szabályként: az ágy csak alvásra és szexre való (a szex az alváshoz is fontos, csak hogy tudd). A tévénézés, a laptopon való munka, az Instagram pörgetése az ágyban elég rossz hatással van az éjszakai nyugalmadra.

Ha az ágyadat csak az alvásra (és igen, a szexre) használod, az elméd megérti, hogy az ágyba bújás azt jelenti, hogy itt a pihenés ideje.

Ha azonban az ágyban dolgozol, tévézel, vagy akár veszekszel a pároddal, az agyad az alvás megszokott helyszínét más (akár nagy stresszt okozó) tevékenységekkel társítja. És hopp, máris oda az a kellemes ellazultság és nyugalom, ami ahhoz kell, hogy egy jót aludj.

Tedd az ágyadat tiszta területté, hogy amikor este bemászol a paplan alá, az agyad és a tested is tudja, mit kell most csinálnia. Aztán vizsgáld meg az alvás előtti rituáléidat. Például a lefekvés előtti olvasás remek módja a lazításának, de nem mindegy, milyen könyvet olvasol. Egy karrierrel kapcsolatos írás szorongást válthat ki, egy izgalmas regény túlstimulál. Fontold meg, hogy az ágy helyett egy fotelben olvass, amíg elég fáradt leszel ahhoz, hogy ágyba bújj. Esetleg olvass valami nagyon unalmas könyvet.

Ami az éjszaka közepén történő felébredést illeti, egyes szakértők nagyon drasztikusak.

Az egyik iskola azt ajánlja, hogy ha 20 percen belül nem tudsz visszaaludni, kelj fel az ágyból, és csinálj valami durván mást, amíg nem érzed magad újra fáradtnak.

Nehéz elhinni, hogy ha éjjel felkelsz és kivasalod az ágyneműt, az majd elálmosít. De az biztos, hogy másnap reggel nagyon hálás leszel magadnak érte.

6. Próbáld ki a levendulát

A hálószobádban lévő illatosító pálcikák nem csak dekorációnak vagy a szoba illatosítására jók. Az illóolajak hatékonyan segíthetnek az ellazulásában és az elalvásban.

Az alvással foglalkozó szakemberek munkájuk során az egyik legnagyobb hacknek az illóolajokat tartják.

A levendulaolaj mindenkinél beválik, kellemes illata ellazít, ezzel enyhíti a szorongást, és könnyebbé teszi az elalvást. Serkenti a melatonin termelődését is, az pedig álmosító hatású.

A levendulaolaj illata ellazít, enyhíti a szorongást

Használhatsz levendulás párnaspray-t, vagy szedj most nyár elején egy csomó levendulát, húzd le a szárról a kis virágos bogyócskákat, száríts le őket, majd tedd egy nagy tálban a hálószobádba. Ha elalvás előtt átforgatod a tálban lévő levendulát, elönti a szobát az illata, csökken a stressz, és jön az álom.

7. Tapasztald ki, hogy nálad mi működik (és mi nem)

Tippjeink kiiktatják az álmatlanság néhány gyakori okát, de nem vagyunk egyformák. Nem létezik egyetlen tökéletes módszer, ami mindenkinél beválik. Fontos megismerni a saját szervezetedet, hogy tudd, neked mire kell figyelned, és mi az, ami miatt nem kell izgatnod magad.

Kezdd azzal, hogy megfigyeled, mi az, ami zavarokat okoz nálad. Ellazít az esti tusolás, vagy épp ellenkezőleg, felfrissülsz tőle?

Mi a helyzet az esti pohár borral? Jól alszol utána vagy azokon az éjszakákon kész rémálom az elalvás?

Hogy reagálsz a testmozgásra? A futós napokon alszol jobban, vagy amikor épp pihenőt tartasz? Ha reggel futsz, vagy ha este? A lényeg, hogy tegyél meg mindent, amit csak tudsz a nyugodt alvás érdekében, beleértve azt is, hogy a háziorvosoddal vagy egy jó arc pszichológussal együttműködve keresel megoldást.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Csak az egyik szülőnek köszönhetjük az IQ-nkat... na melyiknek?
Döbbenetes felfedezést tettek a Minnesotai Egyetem kutatói: az egyik szülőtől örököljük a gént, amelyik az intelligenciaszintünkért felelős.

Megosztom
Link másolása

Egyik szülő sem értékesebb a másiknál, mindkettő jelenlétére és szeretetére szüksége van egy gyerkőcnek. A gyermeknemzés során sem fontosabb az apa vagy az anya, mindkettőnek köszönhetünk valami fontosat.

Az intelligenciaszintünk mértékéért például csak egyiküket vonhatjuk felelősségre.

A Minnesotai Egyetem kutatói ugyanis megállapították, mitől függ az IQ-szintünk alapja. Persze az intelligenciának számos befolyásoló tényezője van, az örökítő csak az alapokat teremti meg.

A kutatók publikációja arról tanúskodik, hogy az IQ szint nagy mértékben az anya intelligenciájából származik.

Az IQ öröklődésére nagy hatással vagy az úgynevezett kondicionált gén, amelyet az anyák adnak tovább.

Egy korábbi kutatás szerint ezt az intelligenciagént ugyanis az X-kromoszómán hordozzuk, amiből a nőknek kettő van, míg a férfiaknak csak egy. Ez még csak a nagyobb valószínűségre ad lehetőséget, de a kutatók azt is hozzátették, hogy

az apától örökölt fejlett kognitív funkciók génjei automatikusan deaktiválódhatnak.

Az egereken végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy azok, akiknek extra adag anyai génjeik voltak, nagyobb agyat növesztettek kisebb testtel, míg az apai génekkel rendelkezőknek kisebb agyuk volt nagyobb testtel.

A kutatók nem találtak apai géneket az agykéregben,

ahol az érvelés, a gondolkodás, a nyelv és a tervezés zajlik, azok más fontos területeken jelentkeztek.

A minnesotai kutatás kitér arra is, hogy az anya-gyermeke "majomszeretetnek" egyik előnye, hogy az anyjával szoros kapcsolatban álló gyermek később bonyolult feladatokat is könnyebben megold.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Erdélyi Mónika előtte-utána fotókon mutatta meg fantasztikus, 20 kilós fogyását
Elképesztő formában van a műsorvezető, akit korábban bántottak a testsúlya miatt.

Megosztom
Link másolása

Erdélyi Mónika, a közkedvelt műsorvezető, régóta küzdött az életmódváltással, és ez zavarta is, no meg be is szóltak neki emiatt rosszindulatú emberek.

Jákob Zoltán legújabb márkájának a programjával viszont sikerült elérni a hőn áhított célt, a fogyást. Erről a Szépség Guru youtube-csatornán beszélt.

"Az ember egyébként is szenved, ha van rajta túlsúly, és itt most nem 1-2 kilóról beszélünk. Az ember maga is tudja, hogy ez probléma, de az emberek mindig szakértenek, és jólesik nekik úgy kiadni a bánatukat magukból, hogy másokba belerúgnak. Amikor megsértik a személyes teredet azzal, hogy a kinézetedet, a testedet kritizálják... senkinek semmi joga ehhez"

- mondta Erdélyi Mónika arról, milyen időszakot tudhat maga mögött.

"Nem viselem olyan könnyedén, mint ahogyan itt mosolygok, nagyon kemény rossz pillanatokat tud ez okozni"

- tette hozzá.

A műsorvezető októberben kezdte el a 12 hetes programot, aminek a segítségével 20 kiló súlyfeleslegtől szabadult meg. Most ismét bombaformában van.

"Rájöttem, hogy amit a tükörben látok, az nagyobb élvezetet okoz, mint a kaja!

- lelkendezett a műsorvezető, miután végigcsinálta a programot.

Az erről szóló videót erre a linkre kattintva láthatjátok.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
4 reggeli szokás, ami teljesen tönkrevágja a napodat, és 2 olyan, ami tökéletessé teheti
Az nem lehet, hogy minden nap bal lábbal kelsz. Valami más dolognak kell lennie a háttérben. El is mondjuk, hogy mi az.

Megosztom
Link másolása

Vannak olyan dolgok, amik az egész napodra rányomják a bélyegüket, pedig nem is gondolnád.

„A kellemesen mosolygós reggelek titka nem bonyolult - csak egy kis gyakorlás és fegyelem kell hozzá” - mondta Dr. Michele Leno pszichológus.

Négy olyan szokást mutat be, amelyeket érdemes elhagynod reggelente, ha nem szeretnéd már az első percekben elrontani a napodat:

NE merülj el az e-mailekben, hiába vagy kíváncsi, mit írt éjjel a főnököd

Lehet, hogy azt hiszed, ezzel előrébb jutsz, de Leno szerint csak felesleges stresszel kezded a reggelt.

Biztos hallottad már azt a tanácsot is, hogy ne nyúlj ébredés után egyből a telefonodért. De míg számos tanulmány szerint a lefekvés előtti telefonhasználat összefüggésbe hozható a rossz alvásminőséggel, a reggeli telefonhasználatról kevesebb szó esik.

Egy vizsgálat azonban kimutatta, hogy ha elalváskor telózol, majd ébredéskor folytatod, nem teszed lehetővé, hogy az agyad egy kis szünetet tartson.

Ha tehát első dolgod az, hogy megnézd a telefonodat, az agyad azonnal túlpörög.

Másrészt, ahogy Christy Harrison wellness-szakértő nemrég elmesélte, az ébredés utáni netes szörfözés segít neki abban, hogy „akármilyen rövid időre is, de kapcsolódjon az ötletek, a kultúra, az összetett gondolatok világához.”

Ha tehát ha ébredés után néhány hírt elolvasol vagy a közösségi médiában teszel rövid kirándulást, hogy lásd, mit csinálnak a barátaid, az segít könnyedebben kezdeni a napot. De ha ébredéskor azonnal beleveted magad a munkába - itt az ideje, hogy átértékeld a dolgokat.

NE kelj hangos ébresztőórára

Bár lehet, hogy szükséged van egy kis zajra az ébredéshez, érdemes kísérletezned olyan ébresztőórákkal, amelyek lehetővé teszik a fokozatosabb ébredést.

„Az a hirtelen zaj, ami felébreszt, szorongást okoz” - mondta Leno.

És bár megérti, hogy az emberek nehezen ébrednek fel, ha mélyen alszanak, de egy üvöltő ébresztő, a legrosszabb megoldás, mert van elég más dolog is, ami stresszelhet az életedben.

Próbálkozhatsz olyan ébresztővel, ami egy kedvenc zenédet kezdi játszani egészen halkan, majd fokozatosan lopja be az álmodba a dallamokat, míg fel nem ébredsz. Számtalan megoldás van, de a telefonod maxi hangerőn nyomott sípolása nem tartozik közéjük.

NE akarj azonnal megoldani egy problémát

Normális, hogy az első ébredéskor kissé kába vagy. Ezt az érzést alvási tehetetlenségnek is nevezik, és akár 15-60 percig is tarthat. Bár a tudósok nem tudják pontosan, hogy miért van ez így, feltételezik, hogy ez egy védelmi rendszer - hogy segítsen visszaaludni az éjjeli váratlan vagy nem kívánt ébredések során.

A lényeg, hogy amikor először felébredsz, az agyad nincs csúcsformában. Ne terheld.

NE foglalkozz azzal, ami az előző nap történt

„Ez egy nagyon-nagyon nehéz dolog" - ismerte el Leno.

Nagyon adja magát, hogy

ébredés után azonnal azon pörögj, ami frusztrál téged. Leno szerint bármi is legyen az, felemészted vele magad.

Ehelyett próbáld meg elterelni a gondolataidat a frusztráló témáról, ami nehéz feladat. És némi gyakorlást igényel.

„Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem fogsz gondolni rá a nap folyamán, de próbálj meg nem ezen pörögve ébredni - tanácsolta Leno. - Könnyen lehet, hogy egyik reggel megy, és másnap reggel nem működik. És a következő reggel megpróbálod - és működik.” A kitartás a kulcs.

Most, hogy már tudod, miről érdemes leszoknod, íme két tudományosan alátámasztott módszer, hogy vidámabban kezdd a napodat:

Koncentrálj arra, hogy mit szeretnél elérni - és írj róla listát

Ahelyett, hogy azzal kezdenéd a napodat, hogy azon rágódsz, mi romlott el tegnap, vagy mi romolhat el ma, inkább gondolj arra, hogy mit szeretnél elérni.

Ez nyilvánvalónak hangzik, de könnyen előfordulhat, hogy a negatív "mi lett volna, ha" gondolatok bekúsznak a fejünkbe.

„Még ha úgy is gondolod, hogy a napod káosszal lesz tele, kezdj el valami pozitív dolgot vizualizálni” - javasolta Leno.

Tegyél ki valamit a hálószobád falára, amitől mosolyogni kezdesz

Ha még nincs olyan kép vagy fotó a hálószobádban, ami örömet okoz, akkor szerezz be egyet. Ha felébredsz, és rögtön ott van valami, ami emlékeztetnek egy vidám nyaralásra, egy szerettedre vagy akár csak egy olyan tájra, ahol igazán boldog szoktál lenni, az remek módja a nap indításának.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
A 24 éves modell elvesztette mindkét lábát és „percekre volt a haláltól”, pedig előírás szerint használta a tampont
A modell most figyelmeztetni szeretné a nőket a veszélye.

Megosztom
Link másolása

A 24 éves Lauren Wasser a menstruációja alatt négyóránként cserélte a tampont, hogy dolgozni tudjon. Hamarosan azonban influenzaszerű tünetek jelentkeztek nála, és néhány órán belül percekre volt a haláltól.

A kaliforniai Santa Monicából származó Laurent kórházba szállították, ahol két szívrohamot kapott, a veséi leálltak, és a szövetei elhaltak.

Az orvosoknak nem volt más választásuk, mint amputálni a jobb lábát és a bal lábujjait. Később a bal lábát is elvesztette.

A most 36 éves nő a Life Uncut című podcastban beszélt erről: „Minden olyan gyorsan történt. Az életem 24 órán belül teljesen megváltozott, és nem volt visszaút."

Toxikus sokk szindróma (TSS) alakult ki nála - egy ritka, de életveszélyes állapot, amelyet fertőzés okoz. Ez tampon vagy menstruációs kehely használatakor, vagy fertőzött sebtől alakulhat ki. Az érintettek általában magas lázat, izomfájdalmakat és apró kiütéseket tapasztalnak.

A modell, aki a Louis Vuitton kifutóján sétált és szerepelt a Vogue-ban, a Harper's Bazaarban és a Glamourban, azt mondta: „Mindenkinek tisztában kell lennie a veszéllyel.”

Amikor megbetegedett, annak ellenére, hogy „egy kicsit rosszul érezte magát”, úgy döntött, hogy elmegy a barátaival találkozni, akik azonnal észrevették, hogy nincs jól, és hazaküldték pihenni.

Órák teltek el, és az anyja, aki aggódott, mert nem telefonált neki a szokásos időben, hívta a rendőrséget, hogy ellenőrizzék a lányát.

Megérkezett egy rendőr, aki látta, hogy rosszul van, de nem gondolta, hogy kórházba kellene mennie.

„Rendkívül melegem volt - mondta a nő. - Ekkorra már 41,5 Celsius-fokos lázam lett, ezért minden ruhámat le akartam venni. A kutyám vadul ugrált rám és ugatott. Tudta, hogy valami nincs rendben. A testem kezdett leállni.”

Órákkal később Laurent arccal a földre borulva találták meg, „10 percre a haláltól”. A sürgősségire vitték, ahol szívrohamot kapott, a szervei kezdtek leállni, és másfél hétre mesterséges kómába került.

A kórházi személyzet egy százalék esélyt adott neki a túlélésre, és azt mondták Lauren szüleinek, hogy készüljenek fel a legrosszabbra.

„Nem tudták megérteni, miért haldoklik előttük ez a fiatal, egészséges 24 éves lány”

- mondta.

Lauren, akit a protézisek miatt „az aranylábú lányként” emlegetnek, túlélte a betegséget, és később TSS-t diagnosztizáltak nála.

A bal lábát 2018-ban műtötték meg, mert kínzó fájdalommal élt, és a járást „elviselhetetlennek” találta.

„Az emberek azt hiszik, hogy legyőzhetetlenek, de senki sem sérthetetlen” - mondta.

Lauren, aki most már kizárólag betéteket használ, reméli, hogy történetének megosztásával több ember tudatosul a TSS veszélyeiről.

Megosztom
Link másolása