ÉLETMÓD

7 tipp életed legjobb alvásáért - a levendulától a szexig

Mikor aludtál egy jót utoljára? Ha ma, akkor ez a cikk nem neked szól. Ha viszont a jól alvás kifejezés nem szerepel a szótáradban, akkor ideje megtudnod, hogy mi lehet az oka, és adunk néhány tippet ahhoz is, hogy éjjel végre úgy aludj, mint a tej.

Megosztom
Link másolása

A felnőttek 30 százaléka (és az idősebbek fele) küzd krónikus álmatlansággal. Ráadásul a nők 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel tapasztalnak álmatlanságot életük során, mint a férfiak - mintha nem lenne már így is elég bajunk, ugye?

Az alvászavarok annyira gyakoriak, hogy a nyugati országokban konkrétan közegészségügyi járványnak tartják.

Mivel világszerte ez az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, mindenképpen többet kell beszélnünk róla.

Mi számít álmatlanságnak?

Az álmatlanságnak számos meghatározása van. Bármilyen alvással kapcsolatos probléma annak számít, amely hatására a szervezeted nem jut hozzá a szükséges, jó minőségű pihenéshez.

Az álmatlanság ezerarcú, különböző formákban jelentkezhet:

- Van akinek problémát jelenthet az elalvás,

- másnak az éjszakai megébredés,

- a gyakori felébredés (amikor félálomban forgolódsz egész éjjel)

- vagy túl korai kelés.

Ha rendes alvázavaros vagy, akkor tudod, hogy nem ritka ezeknek a tüneteknek a csúnya kombinációja sem.

Élete során rövidebb-hosszabb ideig a legtöbb ember belefut álmatlansági epizódokba. Ugyanakkor az orvosi értelembe vett álmatlansági zavarnak vannak konkrét klinikai kritériumai, amelyek alapján az egészségügyi szakemberek diagnosztizálnak. A panaszok jellemzően krónikusak, ami azt jelenti, hogy a beteg folyamatosan tapasztalja az álmatlansági tüneteket.

Az álmatlansági zavar orvosi kritériumai az egyszerű álmatlanság tüneteivel szemben a következők:

nehézségek az elalvásban és/vagy az alvás megtartásában hetente legalább három éjszaka legalább három hónapon keresztül, vagy az, amikor az alvászavar szorongáshoz, egészségromláshoz vezet.

Érdekesség, hogy gyógyszer, vagy betegség is okozhat alvási nehézségeket, ezért érdemes a probléma felmerülésekor orvoshoz fordulni, és együtt átnézni a rendszeresen szedett gyógyszerek lehetséges mellékhatásait és az általános egészségügyi állapotodat.

Honnan tudod, hogy álmatlanságban szenvedsz?

Egy-egy rossz éjszaka bárkinek belefér. Az álmatlanság kifejezés meg elég ijesztően hangzik. A betegség tünetei olyan fokozatosan alakulnak ki, hogy sokszor csak azt veszed észre, hogy már tényleg nagyon-nagyon kivagy. Hogy miért? Mert nem tudsz elaludni, vagy ha az éjszaka folyamán felébredsz valamiért, akkor nem tudsz visszaaludni. Álmatlanságban szenvedsz akkor is, ha egyébként hatkor kelnél, de már ötkor felébredsz - így tartják a téma szakértői.

Napközben pedig jönnek azok a tünetek, amelyeket az okoz, hogy nem aludtad ki magad, mert nem aludtál eleget. Például krónikus fáradtságot, koncentrációs nehézségeket, ingerlékenységet és olyan fizikai tüneteket tapasztalhatsz, mint a rendszeres fejfájás.

Mindenkinél előfordulhatnak időnként alvászavarok, de fordulj orvoshoz, ha három hónapnál tovább tartanak az alvásproblémáid.

Sokszor csak azt veszed észre, hogy már tényleg nagyon-nagyon kivagy

Nem vagy biztos benne, hogy tudod, milyen a normális elalvás? Nem vagy biztos benne, hogy egy rossz álomból vagy pisilési kényszerből ébredés az álmatlanság kategóriájába tartozik-e? Mindjárt eláruljuk.

A normális elalvás:

Egy felnőttnek lefekvés után 10, de legfeljebb 20 percen belül el kellene aludnia. Ha 20 percnél tovább tart, amíg elnyom az álom, beszélj az orvosoddal.

Pisiszünet:

Ha mégis felébredsz az éjszaka közepén, azoknak az ébrenléteknek rövideknek kell lenniük (legfeljebb 5-10 percnek). Ha az éjszaka folyamán rendszeresen több mint 20 percig ébren vagy, mindegy, hogy mi ébresztett fel, beszélj az orvosoddal.

Friss ébredés:

Egy másik tényező is jelezheti az álmatlanságot, mégpedig az, ahogy érzed magad ébredéskor. Ha nyúzottan, fáradtan kelsz, nem vagy kipihent, az a rossz alvásminőség és az álmatlanság jele lehet. Ha hét-nyolc óra alvás után is kimerültnek érzed magad reggel, beszélj az orvosoddal.

Az álmatlanság tüneteinek alkalmi jelentkezésekor, vagy amíg az orvossal próbáltok a dolog végére járni, kipróbálhatsz néhány tippet, ezek segítenek a jobb alvásban.

Tippek életed legjobb alvásához:

1. Ne vigyél be koffeint déli 12 után

Rossz hír: a koffein megzavarhatja az alvási ciklusodat. Ez persze egyénenként változik attól függően, hogy a koffein milyen gyorsan bomlik le a te szervezetben. Van, aki meg tud inni egy eszpresszót délután 5 órakor, és úgy alszik éjjel, mint a bunda, míg van, aki még reggel 9-kor sem ihat meg egy csészével anélkül, hogy ne érezné a hatását éjszaka.

Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik táborba tartozol, a szakértők azt ajánlják, hogy tizenkettő után állj le a koffeinbevitellel.

Igen, ez azt jelenti, hogy búcsút kell mondanod a délutáni jegeskávénak is. De koffein nem csak a kávéban van. A kóláktól kezdve az edzés előtti táplálék kiegészítőkön át, a migrén elleni tablettán keresztül a zöld teáig és a csokoládéig minden tartalmazhat koffeint, ezért ellenőrizd a termékek címkéjét, ha éjszaka alvásproblémákkal küzdesz.

2. Korlátozd az esti képernyőidőt

Egy újabb rossz hír, ha a Netflix filmjei a lefekvés előtti bűnös rituáléd részét képzik, vagy csak késő este tudod átpörgetni a híreket. Az elektronikus eszközök (TV, tablet, laptop és mobiltelefon) kék fénye negatív hatással van a természetes melatonin-termelésedre, az pedig befolyásolja a szervezeted alvási képességét. A képernyők amellett, hogy stimulálnak, stressz és feszültség forrásai is lehetnek. Igen, lépj le a TikTokról este, és legyen egy kis nyugalmi időd lefekvés előtt, ha pedig felébredsz az éjszaka közepén, ne nyúlj a telefonod után, és ne kezdd el olvasni a kedvenc blogodat, amíg újra elálmosodsz. Mert attól csak méginkább felébredsz.

Ha nyugtalannak vagy szorongónak érzed magad ébredéskor, kapcsold fel a kislámpát, és olvass egy kicsit unalmas, pihentető könyvet, mondjuk azt, amit napközben épp azért tettél félre, mert nem volt elég izgalmas.

Most pont egy ilyenre van szükséged. Esetleg kelj fel (erről bővebben írunk mindjárt az 5-ös pontban).

3. Legyél következetes

Ha hétvégente délig alszol, vagy hetente egyszer átbulizod az éjszakát, a tested valószínűleg nehezen tudja azonosítani, hogy mikor kellene aludnia, és mikor kellene ébren lennie. A szakemberek azt ajánlják, hogy legyél minél következetesebb az alvásoddal kapcsolatban. Minden nap ugyanabban az időben ébredj (igen, még hétvégén is), és próbáld meg elkerülni a napközbeni szunyókálást, mert az az esti alvásidődbe harap bele. Az alvásod akkor működik a legjobban, ha rendszeres vagy, ezért próbálj minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni. Ja, és ha hajlamos vagy az ebéd utáni szundikálásra, inkább ne tedd.

4. A stresszoldás

Lehet, hogy te is tapasztaltad már, hogy amikor valami kiborít, utána elég rosszul alszol. Ha nyomaszt a munkád vagy a magánéletedben kavar valaki, csak forgolódsz az ágyban és elalvás helyett is a problémád jár a fejedben, vagy felébredsz az éjszaka közepén és ugyanezért nem tudsz visszaaludni. Amikor a szervezet egész nap magas fordulaton pörög, nehéz elaludni éjszaka.

Ez aztán egy ördögi körbe ránt, mert az alváshiány befolyásolja, hogy mennyire sikeresen tudsz megbirkózni napközben a kihívást jelentő helyzetekkel, a kudarc meg még több stresszt okoz.

De ideges lehetsz amiatt is, hogy nem alszol eleget, vagyis a nem elég alvás miatti stressz megakadályozza, hogy eleget aludj. Általánosságban azt tanácsolják a szakértők, hogy napközben próbálj ki stresszoldási technikákat, és ha nem javul a helyzet, kérd szakember segítségét a stressz kezeléséhez. Ha home office-ban dolgozol, még fontosabb, hogy legyen valamiféle rituálé, ami jelzi a szervezetednek, hogy a munkanap véget ért. Így könnyebben le tudod tenni a munka okozta feszültséget.

5. Az ágyat csak alvásra és szexre használd

Általános szabályként: az ágy csak alvásra és szexre való (a szex az alváshoz is fontos, csak hogy tudd). A tévénézés, a laptopon való munka, az Instagram pörgetése az ágyban elég rossz hatással van az éjszakai nyugalmadra.

Ha az ágyadat csak az alvásra (és igen, a szexre) használod, az elméd megérti, hogy az ágyba bújás azt jelenti, hogy itt a pihenés ideje.

Ha azonban az ágyban dolgozol, tévézel, vagy akár veszekszel a pároddal, az agyad az alvás megszokott helyszínét más (akár nagy stresszt okozó) tevékenységekkel társítja. És hopp, máris oda az a kellemes ellazultság és nyugalom, ami ahhoz kell, hogy egy jót aludj.

Tedd az ágyadat tiszta területté, hogy amikor este bemászol a paplan alá, az agyad és a tested is tudja, mit kell most csinálnia. Aztán vizsgáld meg az alvás előtti rituáléidat. Például a lefekvés előtti olvasás remek módja a lazításának, de nem mindegy, milyen könyvet olvasol. Egy karrierrel kapcsolatos írás szorongást válthat ki, egy izgalmas regény túlstimulál. Fontold meg, hogy az ágy helyett egy fotelben olvass, amíg elég fáradt leszel ahhoz, hogy ágyba bújj. Esetleg olvass valami nagyon unalmas könyvet.

Ami az éjszaka közepén történő felébredést illeti, egyes szakértők nagyon drasztikusak.

Az egyik iskola azt ajánlja, hogy ha 20 percen belül nem tudsz visszaaludni, kelj fel az ágyból, és csinálj valami durván mást, amíg nem érzed magad újra fáradtnak.

Nehéz elhinni, hogy ha éjjel felkelsz és kivasalod az ágyneműt, az majd elálmosít. De az biztos, hogy másnap reggel nagyon hálás leszel magadnak érte.

6. Próbáld ki a levendulát

A hálószobádban lévő illatosító pálcikák nem csak dekorációnak vagy a szoba illatosítására jók. Az illóolajak hatékonyan segíthetnek az ellazulásában és az elalvásban.

Az alvással foglalkozó szakemberek munkájuk során az egyik legnagyobb hacknek az illóolajokat tartják.

A levendulaolaj mindenkinél beválik, kellemes illata ellazít, ezzel enyhíti a szorongást, és könnyebbé teszi az elalvást. Serkenti a melatonin termelődését is, az pedig álmosító hatású.

A levendulaolaj illata ellazít, enyhíti a szorongást

Használhatsz levendulás párnaspray-t, vagy szedj most nyár elején egy csomó levendulát, húzd le a szárról a kis virágos bogyócskákat, száríts le őket, majd tedd egy nagy tálban a hálószobádba. Ha elalvás előtt átforgatod a tálban lévő levendulát, elönti a szobát az illata, csökken a stressz, és jön az álom.

7. Tapasztald ki, hogy nálad mi működik (és mi nem)

Tippjeink kiiktatják az álmatlanság néhány gyakori okát, de nem vagyunk egyformák. Nem létezik egyetlen tökéletes módszer, ami mindenkinél beválik. Fontos megismerni a saját szervezetedet, hogy tudd, neked mire kell figyelned, és mi az, ami miatt nem kell izgatnod magad.

Kezdd azzal, hogy megfigyeled, mi az, ami zavarokat okoz nálad. Ellazít az esti tusolás, vagy épp ellenkezőleg, felfrissülsz tőle?

Mi a helyzet az esti pohár borral? Jól alszol utána vagy azokon az éjszakákon kész rémálom az elalvás?

Hogy reagálsz a testmozgásra? A futós napokon alszol jobban, vagy amikor épp pihenőt tartasz? Ha reggel futsz, vagy ha este? A lényeg, hogy tegyél meg mindent, amit csak tudsz a nyugodt alvás érdekében, beleértve azt is, hogy a háziorvosoddal vagy egy jó arc pszichológussal együttműködve keresel megoldást.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
61 évesen olyan a teste, mint egy 30 körüli férfinak, most elárulta a titkát
Természetesen mindehhez nagyon szigorú napirend, edzések, egészséges ételek, na meg rengeteg táplálékkiegészítő szükséges.

Megosztom
Link másolása

Nyilván senkit nem vonz az öregedés gondolata, azonban egy Dave Pascoe nevű, 61 éves férfit egyenesen taszított a gondolat. Állítása szerint ugyanis hiába annyi éves, amennyi, biológiai életkora csak 38 év.

A nyugdíjas hálózati biztonsági mérnők Dave, aki azóta főállású biohacker, arra fordítja minden szabadidejét, hogy genetikai óráját visszafordítsa.

Ez persze nem egy gyalog-galopp, cserébe szigorú rutint követ.

A fejlődését dokumentáló weboldalán megosztja kidolgozott edzéstervét, valamint azt is, hogy naponta 158 táplálékkiegészítőt szed.

„Nem szeretném, hogy az egészségi állapotom az élettartamom előtt lejárjon. Az a célom, hogy a lehető kiegyensúlyozottabbá tegyem őket. Az az elvárásom, hogy legalább 95 éves koromig éljek, méghozzá fantasztikus formában ... ha nem is jóval 110 éves korig, ha Isten is úgy akarja.”

Az anti-age guru azt is elárulta, hogy az alvás rendkívül fontos, és soha nem állít ébresztőt, hogy felébredjen.

Ehelyett hagyja, hogy a teste természetes módon ébredjen, bár ritkán fekszik le későn, és napfelkelte előtt ébred.

Dave ezután egy kimerítő reggeli rutinba kezd, amely 15 perces nyújtásba és öt perc mini trambulinon való ugrálásból áll, hogy felpezsdítse a vérkeringést.

Ezután fogat mos, és vár egy órát, mielőtt beveszi az első adag -  83 darab táplálékkiegészítőt, köztük D3-vitamin tablettát is.

Ezután Dave napozik kicsit, majd futni vagy sétálni megy, mielőtt egy P90X edzéssel folytatná, amely az ellenállás és a súlyzós edzésre összpontosít.

Miután a délelőtt folyamán átmozgatta a testét, ezután a szaunába megy és 45 percet meditál.

A teste táplálására egy edzőturmixot iszik, amihez egy zöld banánból és chia-, dió- és bogyós gyümölcsös tálból álló reggelit fogyaszt.

És bár ez rém szigorúnak tűnik, elmondása szerint igyekszik rugalmasan kezelni.

„Ha valami közbejönne, ami akadályozná egy vagy akár több edzésemet is, nem stresszelek rá. Bár nagyszerű, ha van egy jó struktúra és fegyelem, a legjobb dolgok az életben spontán történnek! Az "énidőm" rendkívül fontos számomra, ezért beosztom, de nem hagyok ki egy lehetőséget sem, hogy minőségi időt töltsek másokkal.” - mondja.

„Egyedül élő, egyedülálló férfiként minden alkalommal elcserélem az edzést, a szaunázást vagy a biohacket a kapcsolatokat ápoló minőségi időre. Egyetlen nap, amikor kihagyok néhány dolgot a rutinból, még nem fog megölni.”

Dave azt is megosztotta, hogy gyakran kihagyja az ebédet és délután 3 óra körül már vacsorázni szokott, valami organikus, szabadon tartott marha, csirke vagy vadon fogott halból álló ételt. Minden étkezéshez egészséges zöldségeket, valamint erjesztett ételt, például savanyú káposztát fogyaszt.

Emellett megesküszik a kékfény szűrős szemüvegre, ami csökkenti a fényhatást  miközben tévét vagy tabletet néz.

A nap zárásaként még egy kis rugalmassági gyakorlatot végez, majd beveszi a maradék táplálékkiegészítőt. Állítása szerint kollagén és peptidek segítségével tartja távol a ráncokat.

Végül Dave szereti a napját úgy befejezni, hogy kizárólag a pozitívumokra koncentrál, imádkozik és listát készít a nap apró győzelmeiről.

Akit érdekelnek a szigorú részletek, ITT tud olvasgatni angol nyelven.

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ez a teljesen általános háztartásbeli szokás akár ADHD-t is jelezhet
Egy szakértő szerint az, hogy hogyan tárolod a ruháidat, elárulhatja, hogy szenvedsz-e ettől a neurológiai betegségtől.

Megosztom
Link másolása

Egyre többen döbbennek rá, hogy a kényszeres szokásaik valójában egy neurológiai természetű betegség, az ADHD, azaz a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar tünetei.

A betegség vezető tünete a nevében is szereplő figyelemzavar, kísérő tünetei pedig a hiperaktivitás, a feledékenység és a gyenge impulzuskontroll.

Most egy ADHD szakértő, Jeff Rice, elárulta TikTokon, hogy van egy általános dolog, amit szinten minden ADHD-s ember megtesz.

Ez pedig nem más mint az angolul floordrobe, azaz padlógardrób jelenség. Ennek a lényeg az, hogy minden olyan tiszta, vagy még nem eléggé koszos ruhát egy bizonyos helyen, általában egy fotelon, vagy a földön szeretnek tárolni az ADHD-s emberek.

Ennek a szakértő szerint két oka lehet.

Az egyik az, hogy ezeket a ruhákat vizuális jelként hagyják szem előtt, hogy később emlékeztessék a tulajdonosukat arra, hogy ez még nem koszos annyira, hogy a szennyesbe kerüljön, később is fel lehet venni.

Sajnos ezzel azonban az a gond, hogy a szemünk egy idő után szimplán csak megszokja, így szépen lassan egy szép kis halom gyűlik majd ebbe a "gardróbba".

A másik oka, ami valószínűleg nem csak az ADHD-sokat sújtja, hogy a tiszta ruhák elpakolása munka.

Egy ADHD-s számára pedig nem is érdekes, nem újszerű, nem sürgős és még csak nem is jelent kihívást. Így addig halogatódik, mígnem a stóc elpakolása már sürgetővé nem válik.

@jeff_coachyouradhdbrain It seems like many people with ADHD have challenges dealing with laundry.  The clean laundry, and the “not quite dirty and I’ll probably wear it again” laundry tends to accumulate and create clutter.  This laundry clutter is often called our “floordrobe”.  Here are two thoughts on how to tackle this kind of clutter. #laundry #clutter #organizationhacks #adhd #adhdtiktok ♬ original sound - Jeff Rice - Author, ADHD Coach

Ezeket a sorokat olvasva biztosan sokan azt gondolják, hogy „na igen, én ADHD nélkül is így élek", és ez lehet teljesen normális. Tény, hogy sokkal egyszerűbb egy fotelról vagy a földről összeszedegetni a szükséges ruhákat, ráadásul sokszor átláthatóbb is, mint egy szekrényben.

Mi csak azt mondjuk, érdemes ezen elgondolkozni.

Forrás: LadBible


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Vigyázat! A vény nélküli orrcsepp elnyújthatja az idei, egyébként is hosszabb allergiaszezont
A győri Elysia Clinic tüdőgyógyász-allergológusa szerint a legrosszabb, amit az allergiaszezonban elkövethetünk, az az öndiagnózis és a vény nélküli szerek használatának kombinációja.

Megosztom
Link másolása

Még rosszabb állapotba taszíthatja az allergiás betegeket, ha az etikátlanul allergiaellenesnek hirdetett, de nem megfelelő hatással rendelkező, vény nélkül kapható orrsprayket és készítmények használjuk, tartja dr. Szalai Zsuzsanna szakorvos.

A Képmás Magazin összegzése szerint a pollenszezon egyre korábban indul be, és egyre durvább tünetekkel jár.

Idézik Lewis Ziskát, a Columbia Egyetem környezet-egészségügyi tudományok professzorát, aki szerint az USA-ban három héttel tovább tart a pollenszezon 1990-hez képest.

Ez idő alatt pedig legalább 20 százalékkal nagyobb mennyiségű pollen termelődik. „Az emberek hosszabb ideig lélegeznek be polleneket, így több pollenhatásnak vannak kitéve” – mondja.

Hogy ki lesz allergiás, az sok esetben genetikai kérdés, a felmérések szerint a civilizált országok összességében 2-10% az arány. Az ekcémától az allergiás nátháig sok betegség tartozik az allergia kategóriába.

„Ezek a betegek komplex gondozást igényelhetnek, figyelni kell az érintettek bőrére, kezelni kell a náthájukat, és fontos, hogy az asztmát mielőbb kiszűrjük”

– hívja fel a figyelmet dr. Szalai Zsuzsanna.

Elmondta azt is, hogy az allergiavizsgálatok eredményeit ne otthon próbálja meg kibogozni a laikus öndiagnosztizálást hajtva végre magán, mert ez sok esetben kontraproduktív. Szerinte a tüneteket bárki meg tudja ítélni, ám orvosnak kell kimondania azt, milyen készítményt és hogyan kell eztán használni.

Szerinte a legnagyobb baj a recept nélküli készítményekkel az, hogy egyes tabletták álmosságot, csökkent koncentrációt okozhatnak.

„A recept nélküli orrcseppeket és spréket pedig kifejezetten tilos használni ilyen esetekben, még akkor is, ha allergia ellen hirdetik őket – egyébként teljesen inkorrekt és etikátlan módon.

Öt nap, de legföljebb egy hét használat után ezeket szigorúan abba kell hagyni, mert

hozzászokást, függőséget okozhatnak. Az olyan orrsprék viszont, amiket a szakorvosok írnak föl, amiket naponta kell és lehet használni, a függőséget is gyógyítják, és az allergiás nátha tüneteit is akár teljesen megszüntetik”

- emeli ki a doktornő.

„Az allergológusok a szúrásos bőrpróbák során szinte minden gyakori allergént megnéznek, ami Magyarországon előfordul és panaszt okoz. A diagnózist elsősorban a tünetekre alapozzuk, a teszt csak alátámasztja” - mondta el a vizsgálatokról, amelyekre buzdítja is a lakosságot.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ne dobd ki a használt teafiltert, inkább élvezd a pozitív hatásait a kertben!
A teafű nem csak számunkra jó, használat után a növények földjében is csodákra képes.

Megosztom
Link másolása

Ugyan a zero-waste háztartások fenntartása majdnem hogy lehetetlen a mai világban, azért van egy-két trükk, ami segíthet ebbe az irányba haladni.

Azt már megírtuk, hogy a banánhéjat például szintén érdemes a kuka helyett felhasználni, ugyanis remekül táplálják a növények földjét.

Most pedig kiderült, hogy hasonlót lehet elérni a használt teafilterekkel is.

A kertben ugyanis az egyik legnagyobb kihívás a kártevők távoltartása, amit igen csak nehéz durva vegyszerek nélkül kivitelezni.

Ezt követően fontos, hogy kellő nedvességet kapjanak a növények, valamint minden tápanyaguk meglegyen ahhoz, hogy virágozni tudjanak.

Ezekre pedig mind lehet használna a teafiltereket.

„A nitrogén fontos tápanyag a növények növekedése szempontjából, a teafilterek pedig kíméletes, hosszan tartó felszabadulást biztosítanak. A teafilterekben lévő szerves anyagok emellett nagyszerűen segítik a talaj vízelvezetésének és levegőztetésének javítását.” - mondta el egy szakértő a The Sunnak.

A tea mellett a kávé is gazdag nitrogénben, így a használt zacc szintén felhasználható a kertben.

A használt teafilterről érdemes eltávolítani a papírt, mielőtt a komposzthoz adnánk, ugyanis ez felgyorsítja a levelek bomlási folyamatát.

A komposztálásra alkalmas teafilterek lebomlása ugyanis akár hat hónapig is eltarthat.

A tealevelekben lévő tanninok vonzzák az olyan hasznos lényeket, mint például a földigiliszta, akik segítenek a talaj fellazításában.

Ha nincs komposztunk, akkor sincs baj, a teafüvet lehet közvetlenül a növények köré, a földbe keverni, ami segíti a növény gyorsabb növekedését.


Megosztom
Link másolása