7 figyelmeztető tünet, hogy itt az ideje kicsit szabadságra menni és megpihenni
Nem könnyű felnőttként a munka és a szabadidő tengerében lavírozni a mai túlpörgött világban, hiszen mindenhonnan információk áramlanak, és gyakorlatilag lehetetlen teljesen kikapcsolni.
Az Egészségügyi Világszervezet meghatározása szerint a kiégés „olyan szindróma, ami krónikus munkahelyi stresszből ered, és nem sikerül sikeresen kezelni”.
Ennek persze sok rétege van, és nem könnyű meghatározni, mikor beszélhetünk konkrét kiégésről. Ebben próbálunk meg most segíteni.
Íme 7 jel, ami arra figyelmeztet, hogy ideje egy kis szünetet tartani:
1. Krónikus fáradtság
Míg a jó alvás sok ember számára - különösen az életkor előrehaladtával- nehezen kivitelezhető, a kiégéssel járó kimerültséget önmagában a pihenés nem enyhíti. Ha krónikus fáradtságot tapasztalsz, az többek között egyértelmű jele lehet annak, hogy a tested arra figyelmeztet, ideje szünetet tartani.
Ha még egy teljes átaludt éjszaka után is kimerültnek érzed magadat, az ugyanis azt jelentheti, hogy a testileg és szellemileg is kimerültél. Ilyenkor érdemes minél hamarabb egy kis szabadságra menni, és teljes munkahelyi detoxot tartani.
2. Gyomor és bélrendszeri problémák
Ha gyakran merülnek fel gyomor és bélrendszeri problémák, az szintén egy sokat mondó tünete lehet a kiégésnek. A gyomorfájdalom, az emésztési problémák és az étvágy megváltozása ugyanis a kimerültség jelei.
Szóval, ha folyamatosan gyomor-bélrendszeri panaszaid vannak, amik kezeléssel sem enyhülnek, az intó jele lehet annak, hogy ideje pihenni.
3. Mentális köd
Az agyi vagy mentális köd is bizony egyike azon jeleknek, amit a testünk küld. A Psychology Today meghatározása szerint az agyra nehezedő köd „a kognitív diszfunkció egy fajtája, amelyet rossz memória, koncentrációs nehézségek, zavartság és szellemi fáradtság jellemez”.
A mentális köd gyakori fokozott stressz idején. A krónikus stressz ugyanis az idegrendszert magas készültségi fokon tartja, így a menekülés, a harc vagy a lefagyás állapotába kerülhetsz. Emiatt még az egyszerű feladatokat is nehéz lehet elvégezni, mert az agyad túlélési üzemmódban van.
A mentális köd azonban sajnos nem csak a szakmai kiégettség jele, a magánéletében is megmutatkozhat, és a családodra is hatással lehet. Mindenképp kérj segítséget, és fordíts több időt a pihenésre, illetve olyan tevékenységekre, amik segítenek feltöltődni.
4. Fokozott ingerlékenység
A kiégésnek nem csak fizikai tünetei lehetnek, az érzelmi állapotunk is igen jól látható és felimserhető tüneteket küld. Ennek egyik fő jele a fokozott frusztráció és düh.
Ha olyan apró dolgoktól is felforr az agyvized, amik normális esetben nem kéne, hogy zavarjanak, az egyértelmű jele annak, hogy a tested szünetre szólít fel. A fokozott ingerlékenység mellett ráadásul különösen nehéz megőrizni a nyugalmunkat, ami természetesen befolyásolhatja a körülötted lévő emberekkel való kapcsolatodat.
Ha a fenti tüneteket észleled, érdemes egyet visszalépni és időt adni az idegrendszerednek a regenerálódásra.
5. Mindig aggódsz
Ha állandóan aggódsz vagy ideges vagy, anélkül, hogy egyértelmű okod lenne rá, az annak a jele lehet, hogy kissé túlpörgetted magad.
A szorongás testi tünetek egész sorát vonultathatja fel, például szívdobogást, légszomjat és csökkent immunrendszert, ami további betegségekhez vezethet. Az akut és hosszan tartó szorongás általában tehát annak a jele, hogy érdemes egy kicsit kikapcsolni.
6. Gyakori fejfájás és izomfájdalmak
A visszatérő fejfájás és az izomfájdalmak is mind azt jelezhetik, hogy érdemes kicsit megállni. A fejfájás ugyanis annak a jele, hogy extra stressz és feszültség gyülemlett fel a szervezetedben.
A World Psychiatry című folyóiratban 2016-ban megjelent cikk szerint a mozgásszervi fájdalmak ugyanis összefüggésben lehetnek a kiégéssel is. Lehet, hogy a hátfájásod, a vállfájásod vagy a nyakfájásod mind annak a jelei, hogy már fizikailag sem vagy képes lazítani, és az állandó feszültség miatt az izmaid is állandó megfeszített állapotban vannak.
8. Öngondoskodás hiánya
A kiégés gyakran jár együtt depresszióval, ami miatt az embernek semmi kedve magával foglalkoznia. Ez megmutatkozhat az étkezésben, a higiénia elhanyagolásában, de gyakorlatilag bármi olyan tevékenységben, ami egy kipihent, egészséges ember számára egyáltalán nem jelent megerőltetést.
Ha azt veszed észre, hogy a dolgok kezdenek kicsúszni a kezedből, az tehát határozottan annak a jele, hogy a tested arra figyelmeztet, ideje szünetet tartani és időt szánni a kikapcsolódásra.
Forrás: YourTango