Ez lehet a hátborzongató jele annak, hogy antiszociális pszichopata vagy
Fókuszáltsági vizsgálatokat végeztek kutatók, és egy újabb szokást találtak, ami lebuktathatja az antiszociális pszichopatákat.
Egy új tanulmány egy kulcsfontosságú jelet azonosított, amely utalhat arra, hogy valaki pszichopata - írja a Daily Mail.
Ausztrál kutatók több mint 200 önkéntessel végeztek kísérleteket az Egyesült Királyságban.
Azok, akik nehezen szabályozták a figyelmük fókuszát, vagyis jobban látták a feladatban az összképet a finomabb részletek helyett, magas pontszámot értek el az antiszociális pszichopátiában.
Társadalmi szituációkban, például egy meeting vagy egy kocsmatúra alkalmával ez azt jelenti, hogy a pszichopaták gyorsan elvesztik érdeklődésüket az apró részletek iránt, vagy nehezen veszik észre, ha egyáltalán ez megtörténik.
A pszichopátia, amely a lakosság mintegy egy százalékát érinti, egy személyiségzavar, amelyet antiszociális viselkedés, valamint az empátia és a lelkiismeret-furdalás nagymértékű hiánya jellemez.
Nem mindenki pszichopata, aki nekünk nem szimpatikus, vagy ellenségesen viselkedik, a szó elcséplése csak káoszhoz vezet, ezt fontos leszögezni.
Korábbi, pszichopatákkal foglalkozó tanulmányok kimutatták, hogy a személyiségzavar képviselői beszélgetés közben a fejüket szinte mozdulatlanul tartják, és a személyiségükkel kapcsolatos bármilyen kifejeződést próbálnak elrejteni. Egy másik, frissebb tanulmány szerint azok az emberek, akiknek nagyobb a fájdalomküszöbük, nagyobb valószínűséggel lesznek pszichopaták.
Az új kutatást Stephanie C. Goodhew és Mark Edwards, a canberrai Ausztrál Nemzeti Egyetem két pszichológusa végezte.
"A pszichopata személyiségjegyeknek több dimenziója van, beleértve az egocentrikusságot, az érzéketlenséget, az impulzivitást és az antiszociális viselkedést"
- nyilatkozták a PsyPostnak utalva arra, hogy a diagnózis felállítása továbbra is komolyabb szakértelmet kíván egy Instagram kommentnél.
"Eredményeink azt mutatják, hogy azok az emberek, akik magasabb szintű impulzivitást és antiszociális viselkedést mutatnak, nehezen tudják szabályozni a figyelmüket" - ez pedig egy fontos megállapítás a kutatás további fókuszát illetően.
Általában a pszichopataként leírt emberek olyan jellemvonásokat mutatnak, mint az
antiszociális viselkedés, hazudozás, felelőtlenség, extrém énközpontúság, érzéketlenség, valamint a lelkiismeret-furdalás vagy az empátia hiánya, esetenként manipuláció.
A Personality and Individual Differences című folyóiratban publikált tanulmányukban a kutatók három pszichopátia-vonást figyeltek – az antiszocialitást, az egocentrikusságot és az érzéketlenséget.
A pszichopatát az antiszociális személyiség súlyos formájának tekintik – ami az alkalmi rossz viselkedéstől a többszöri törvénysértésig és súlyos bűncselekmények elkövetéséig mindenben megnyilvánulhat.
Két kísérlet során a kutatók 236, 18-40 év közötti, az Egyesült Királyságban élő résztvevőt toboroztak. Pszichopata tulajdonságaikat a Levenson Self-Report Psychopathy Scale (E-LSRP) kérdőív segítségével mérték, amely 26 állítást foglal magában, és igen-nem feleletet várnak rájuk.
A kutatók felmérték a figyelem skálaszélességét, vagyis azt, hogy
mennyire képesek mentálisan feldolgozni a globális és lokális információkat – a helyi információk a finomabb részleteket jelentették, a globális információk pedig az összképet.
Tipikus esete lehet a magyar valóságban ennek, hogy valaki követi a világpolitikát, vagy mindenből a duális politikai berendezkedésre következtet.
A figyelem mértékének meghatározásához a résztvevőknek Navon ingereket mutattak, vagyis képeket, amelyek egy több kisebb betűből álló nagy betűt formáltak.
Például az egyik Navon-kép egy nagy T-alakot ábrázolt, amely sok, sokkal kisebb E betűből állt.
A résztvevőknek meg kellett mondaniuk a képről, hogy melyik betűt vették észre először - mivel a teszt számítógépen zajlott, ezeket a billentyűzet segítségével jelezhették. A nagy betűre voksolóknak "széles" figyelmük van, a kisebb betűre szavazók pedig szűk fókuszúak, vagyis hajlamosak az apró részletekre összpontosítani.
A sebesség és a pontosság pontozásával a Navon teszt azt is felméri, hogy az emberek mennyire képesek ismételten szűkíteni és kiterjeszteni látóterüket.
Vicces lehet, de összességében a csapat nem talált összefüggést a figyelem szélessége és a három pszichopátiás vonás között. Ámde!
Arra egyértelmű bizonyítékot találtak, hogy az egyik pszichopata vonás – az antiszocialitás – a gyorsabb figyelemterjedéssel szoros összefüggésben áll.
Más szóval azok az emberek, akik magasabb pontszámot értek el az antiszocialitásban, hajlamosak voltak gyorsan bővíteni látóterüket, hogy nagyobb képet lássanak.
Tehát egy szociális helyzetben az antiszociális pszichopaták folyamatosan tágíthatják a fókuszt, miközben elvesznek számukra a finom részletek.
Ezzel szemben a csapat nem talált észrevehető összefüggést a másik két pszichopata vonás – az egocentrikusság és az érzéketlenség –, valamint a figyelem kiterjesztése vagy beszűkülése között.
Ez azt jelenti, hogy az a tendencia, hogy nagyobb képet lássanak egy adott helyzetben, csak azokra a pszichopatákra vonatkozik, akik erősen hajlamosak az antiszociális viselkedésre.
A csapat elismeri, hogy az önkéntesek csoportja kicsi volt ahhoz, hogy messzemenő következtetéseket lehessen levonni, de nagyobb kutatást is szeretnének végezni e téren, hogy az adatok relevánsabbak legyenek.