GYEREK

Cukormentes kismamák – túlélési tippek a terhességi diabéteszhez egy háromszorosan érintett anyukától

Mi kell ahhoz, hogy átvészeld és hosszú távon akár az előnyödre fordítsd a terhességi diabétesszel járó nehézségeket? Ugyanaz, ami az anyasághoz: kitartás, fegyelem és önismeret.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. április 25.


Megosztom
Link másolása

Édesem, van egy kis gond

Sok várandós anyuka rettegett vizsgálata az OGTT, a terhesség 24-28. hetében elvégzett terheléses vércukor teszt, melynek során reggel, éhgyomorra vesznek vért, utána kell meginni a 75 gramm gyógyszertári glükózt egy pohár vízben elkeverve, majd 60 és 120 perc múlva is vesznek vért.

Akit időben informáltak (vagy utánaolvasott), az biztos, hogy visz magával a gejl löttyhöz citromot - jó esetben otthonról frissen facsartat, vagy a kevésbé felkészültek (amilyen én is voltam az első terhességnél) egészben viszik a gyümölcsöt, hogy aztán rohangálhassanak a felbosszantott nővérkék egy késért. Amúgy a citrommal megsegített ital is förtelmes, ez a glükóz mennyiség több mint 3 púpozott evőkanál cukornak felel meg, csak még van hozzá egy kis rossz értelembe vett szőlőcukros mellékíze is. (Kedves apukák, egyszer próbáljátok ki ti is, csak úgy, szolidaritásból. Nektek sem árt, ha időben kiderül, hogy valami nincs rendben a cukrotokkal.)

Gyengébb gyomrú anyukáknak nem is mindig sikerül elsőre a vizsgálat, van, hogy kapásból visszajön a limonádé, van, hogy csak egy óra múlva, de akárhogy is, ha így alakul, a tesztet meg kell ismételni.

Ha a vizsgálat során az éhomi vércukor 5,6 mmol/l vagy e feletti és/vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l vagy magasabb, akkor fennáll a terhességi cukorbetegség és a kismama beutalót kap a diabetológiára.

A cukorbetegség a terhességhez társuló egyik leggyakoribb kóros állapot, mely kezelés nélkül anyára és magzatra egyaránt veszélyes.

A kismamánál előfordulhat magas vérnyomás, kialakulhat méhlepény elégtelenség, megnőhet a koraszülés kockázata.

A baba nagyobb születési súllyal jöhet a világra, felléphet máj-, lép-, valamint szívmegnagyobbodás, a születést követően jelentősen lecsökken a csecsemő vércukor szintje (hipoglikémia), mivel a vércukor utánpótlás megszűnik, de az újszülött inzulintermelése továbbra is magas marad. Ennek következtében agyi és légzési elégtelenség is előfordulhat.

A terhességi diabétesz tehát nem játék, ha diagnosztizálták nálunk, saját magunk és a gyermekünk érdekében is be kell tartanunk a kezeléshez szükséges szabályokat, melynek első lépcsője az életmódváltás: a megfelelő diéta és testmozgás.

Amennyiben ez nem biztosítja a kívánt vércukor értékeket, gyors hatású inzulin adása szükséges a főétkezések előtt napi 1-3 alkalommal. Nálam például mindhárom terhességben szükség volt egy idő után inzulinra is, így egy idő után

az egész napom az adott időben történő mérés, szúrás, szénhidrát-tartalom számolás, ez alapján ételkészítés, evés, mérés, testmozgás körkörös ismétlésében telt,

a második és harmadik terhességem alatt ráadásul már egy vagy két „kintlévő” gyerekre is figyelnem és vigyáznom kellett.

(Sajnos) nem csak rajtad múlik

Családi legenda nálunk, hogy anyukám hogyan tömte magába egymás után a Mikulás-csokikat, amikor terhes volt velem. Nála még nem állapítottak meg GDM-et, nem volt se cukorbeteg, se túlsúlyos, a TF-re járt, úgyhogy feltehetően eleget mozgott, a 21 évével még idősnek se mondhatjuk, tehát nála

a klasszikus rizikófaktorok közül egyik sem állt fenn.

Én viszont két nagyapától is örököltem a kettes típusú cukorbetegségre való hajlamot, így hiába voltam én is az első terhességemkor csak 56 kilós és 26 éves, hiába sokat mozogtam sokat, étkeztem egészségesen előtte is, mégis magas értékeket produkáltam még azután is, hogy nagyon szigorú, dietetikus és diabetológus által összeállított étrendet követtem és a testmozgást is ehhez igazítottam. Egyes kutatók ma már úgy látják, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a helyes diéta és a megfelelő testmozgás mindenki számára egyformán jó és kielégítő ebben a betegségben. Sajnos nagyon sokat számít a genetika, így vannak, akiknek a hasnyálmirigy, vannak, akiknek pedig az izmaik és a májuk okozza az inzulinérzékenységet, és ezáltal a terhességi diabéteszt. Ettől függetlenül minden érintettnek az étkezés átalakítása a legelső lépés.

Kedves étkezési naplóm!

A frissen diagnosztizált diabéteszes kismamának ma Magyarországon két dolgot szoktak a kezébe nyomni az orvosok: egy vércukormérőt és egy étkezési naplót vagy mintaétrendet.

Ha kicsit modernebbek, akkor honlapokat ajánlanak, vagy konkrét dietetikust.

De ha ez az első ilyen terhessége a kedves anyukának, akkor bizony ezek után még hosszú hetek, de lehet, hogy hónapok fognak úgy eltelni, hogy az ajánlott ételt szépen kiméri, elkészíti, időben megeszi, ehhez képest időben mozog, és az értékei mégsem javulnak.

Ugyanis nem vagyunk egyformák, így ami az egyik anyukának megfelelő, az a másiknak már nem biztos, hogy működő diéta lesz. Azért nagyon fontos az étkezések és a vércukor pontos naplózása, hogy lássuk ezeket az egyéni mintákat.

Nekem például a minden dietetikus által ajánlott natúr zabkása az első alkalomtól kezdve az egekbe repítette a vércukromat (mondjuk a második terhességem végén már a fejes saláta is), viszont a magas kakaótartalmú, nem édesítős étcsokoládé egész sokáig jó volt.

A harmadik terhességnél már ismertem annyira a rendszert és magamat, hogy sokkal hamarabb elkezdtem magamnak mérni a vércukromat, és figyelni, épp mi viszi fel, és mi az, ami még nem tiltólistás. Szerencsére 2020-ban már számtalan alternatív alapanyagból volt lehetőségem válogatni akár neten, akár a helyi boltban, így nem kellett egysíkúan étkeznem akkor se, amikor már csak inzulinnal sikerült kordában tartani a cukromat.

Ekkor került a látóterembe

az almarost, melynek nem csak a szénhidrát, de a kalóriatartalma is alacsony és megfelelő arányban keverve mondjuk őrült diófélékkel remekül helyettesíthetjük vele a palacsinták, sütemények tésztájához szükséges lisztet.

Emellett nagyon jó a terhesség alatt sokszor előforduló székrekedés ellen is, hiszen elősegíti a normál bélműködést, annak megfelelő ritmusát (persze csak megfelelő folyadékbevitel mellett!). Ezen kívül jótékonyan hat a zsír- és szénhidrát-anyagcsere folyamataira is, és hamar jóllakottság-érzést. Ráadásul meglepően olcsó.

Hasonlóan hasznos alapanyagnak bizonyult a földimandula liszt, ami kicsit drágábba az almarostnál, de ugyanolyan jól használható sütemények, pékáruk tésztájába keverve. A kókuszreszelék, a mák, a nyers vagy pörkölt kakaóbab töret is sokszor kerül nálam energiagolyó vagy pitealap formájában a tányérra. Egyébként ez az élethelyzet arra is jó volt, hogy rájöjjek,

mennyire nem a cukortól van íze egy-egy süteménynek. Hogy egy jól megválasztott fűszerkombináció, egy zamatos gyümölcs, de akár csak egy kezeletlen citrom reszelt héja is felül tudja írni a megszokott édes ízt, ezáltal új távlatokat tud nyitni az ember gasztonómiai palettáján.

Ezek mellett az alacsony szénhidráttartalmú szezonális zöldségek- karalábé, sörretek, kígyó-és betevő uborka, salátacukkini, zöldbab- voltak a legjobb barátaim. Ahogy azt egy korábbi cikkben írtuk, a zöldségek már azzal is segítenek alacsonyan tartani a vércukorszintet, ha előre vesszük őket az adott étkezésen belül, mivel a rostok bevonják a beleket, ezzel pedig lassítják a további ételek felszívódását.

Ha pedig nem vagyunk konyhatündérek- vagy épp nincs időnk hosszasan főzőcskézni- ma már számtalan alacsony glikémiás indexű tésztát vehetünk a boltokban. Lencse, csicseriborsó, zöldborsó, köles…és még a színük is üdítő. Ezekhez pedig csak egy kis szósz vagy egy gyors pesto kell, és kész is a GDM-kompatilis ebéd vagy vacsora.

Egyik kedvencem a keresztségben az
Arábiai Barbie” nevet kapó tésztasaláta volt.

Csicseriborsó kocka tésztát főztem, felkockáztam hozzá egy nyers céklát (meg is lehet főzni vagy sütni, csak akkor máshogy kell számolni a szénhidráttartalmát!), összekevertem egy púpos kanál mascarpone-t egy kis őrölt római és sima köménnyel, facsartam rá citromlevet, sóztam és megdobtam az egészet indokolatlan mennyiségű friss petrezselyem. A végeredmény egy arabos beütésű, élénk Barbie-rózsaszín étel lett, ami egyszerre izgalmas, finom és egészséges és GDM-barát.

Mindenki nyugodjon le a...és kapcsolja le időben a lámpát

Utólag egyébként úgy látom, hogy nálam sokkal jobban felvitte a vércukrot egy stresszesen elfogyasztott GDM-kompatibilis étel, mint egy nyugodt körülmények között megevett sima kocka csoki. Nemrég voltam kontrollon, amihez éhgyomorra kellett bevezetnem (utálom és rettegek a vezetéstől, de három gyerek mellett vidéken nem kérdés, hogy néha kocsiba kell ülnöm), a reggeli csúcsban (a nemlétező vezetői önbizalmamból minden egyes másik autós látványa gyököt von), a laborhoz (mondjuk legalább magától a vérvételtől sose féltem, csak az undorító glükózlimonádé túlságosan jól ismert íze okozott előre is stresszes perceket). A tesztet végül nem sikerült elvégezni, mert majdnem 10-es éhgyomri cukrot produkáltam (az egészséges felső határérték 6,1), viszont a sima laborhoz levették a vért meg vizeletet, és azok alapján a három havi cukorátlagom rendben volt. Ha a terhességeim alatt is szólt volna valaki, hogy a sima hétköznapi stressz ennyire megdobja a vércukromat, talán többet meditálok és kevesebbet parázok adott értékeken.

Ezt az összefüggést egyébként más cukorbetegeknél is megfigyelték már, úgyhogy innen is üzenem a kismamákat kezelő diabetológusoknak, hogy ugyanolyan hévvel hívják fel a figyelmet a stressz káros hatására, mint a finomított szénhidrátokéra.

A tartós és fokozott stresszes állapot ugyanis inzulinrezisztencia megjelenését és csökkent glükóz toleranciát eredményezhet.

Ezért (is) érdemes az érintett kismamáknak a személyiségükhöz és életmódjukhoz passzoló stresszoldó technikákat alkalmazni, legyen az jóga, meditáció, vagy az étkezésin kívül egy érzelmi napló vezetése is.

Egy másik, nem csak terhes nőknek ajánlott vércukorszint csökkentő lehetőség az esti fények szabályozása.

Egy kutatás szerint azok a terhes nők, akik az elalvás előtti órákban nagyobb fényerőnek voltak kitéve (értsd túl sok és túl erős fényű lámpa égett, vagy elalvásig nézték a TV-t, a számítógépet vagy a telefonjukat), azoknál nagyobb valószínűséggel fordult elő gesztációs diabétesz.

Ezért (is) érdemes az esti órákban időben kikapcsolni a gépeket, és időt adni a szemünknek a szervezetünknek arra, hogy lecsendesedhessen és a pihentető alváshoz szükséges hormonokat elő tudja állítani.

Hátrányból előny

Végtelenül nagy szívás ez az egész, főleg, ha nem csak egyszer, hanem többször is át kell küzdened magad rajta.

Viszont annyi mindent tanul belőle az ember a szénhidrát számítástól a megfelelő pulzusszámon végzett testmozgáson át az egészséges konyhatechnológiai eljárásokig, hogy hosszú távon tulajdonképpen még jól is járunk vele.

Mi nem csak akkor kezdünk bele egy személyre szabott és fenntartható egészséges életmód kialakításába, amikor már érezhető panaszaink vannak. Ezt a tudást mások talán egy élet alatt se szerzik meg, vagy háziorvostól specialistáig, természetgyógyásztól személyi edzőig járják a szakembereket, hogy valaki végre megmondja nekik a pontos megoldást.

A GDM egy kőkemény önismereti tanfolyam, ami egyébként jól megágyaz a szülőséghez, hiszen rendszert, fegyelmezettséget és folyamatos odafigyelést igényel.

Nem utolsó sorban hamar kiderül a környezetünkben lévőkről, hogy kire mennyire lehet (majd később is) számítani. Ki jegyzi és érti meg, hogy tényleg egy egészen kicsi cukrot, mézet vagy juharszirupot se ehetsz és ki az, akinek ha százszor is elmondtad már, ő akkor is a legnagyobb jószándékkal tolja eléd a maga készítette sütit azzal a szöveggel, hogy „De a Te kedvedért nem raktam rá porcukrot, és a tésztában is csak barna cukor van!”.

A figyelmes emberek pedig megkérdezik, mit hozhatnak neked a piacról vagy közös programot úgy alakítják, hogy te a megszabott időben, nyugodt körülmények között tudd elfogyasztani a 25 grammos uzsonnádat.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
A Rovatból
„A gyerekeim kicsit sem hasonlítanak rám, és ezt utálom!” - fakadt ki egy anyuka
Elmondása szerint már rengeteg mindent megpróbált megkedveltetni a gyerekeivel, de ők nem akarnak csinálni semmit, csak otthon ülni, játszani és nassolni.

Megosztom
Link másolása

A gyereknevelés már önmagában is egy nehéz feladat. A megannyi tennivaló, az ilyen-olyan feladatok milliói, és önmagában a nevelés különböző kérdései. Ehhez társul egy csomó kétség, hogy jól csináljuk-e, amit csinálunk, na meg sokszor a megfelelési kényszer.

Most egy anyuka nem bírta tovább és megosztott kételyeit.

„Szomorú vagyok, hogy a gyerekeim ennyire különböznek tőlem.”

- kezdte bejegyzését. A 39 éves nő aztán elárulta, hogy egyszerűen nem tud mit kezdeni azzal, hogy ennyire mások a gyerekei.

„A két gyerekem egyáltalán nem hasonlít rám. Én társaságkedvelő vagyok, és szeretek a szabadban lenni, izgalmas ételeket kipróbálni, aktív maradni, nagy összejöveteleket tartani, olvasni, zenét hallgatni vagy alkotni. A fiaim otthonülő emberek, akik inkább a játékot és a nassolást kedvelik.

Bizonyos mértékig tudom, hogy ez a legtöbb gyerekre jellemző, de nem számítottam arra, hogy meg kell majd küzdenem velük azért, hogy megismertessem velük néhány érdeklődési körömet.”

A posztból az is kiderül, hogy a gyerekek 7 és 10 évesek, és hiába próbált megkedveltetni velük egy csomó mindent, mint a síelést, a tandemkerékpározást, szabadtéri koncertre menést vagy éppen csak egy könyvbemutatót, a gyerekeknek egyik sem tetszett.

„Megtanultam, hogy el kell engednem néhány elvárást, és nem kell tovább próbálnom az érdekeimet a gyermekeimre vetíteni. De istenem, annyira szomorú vagyok emiatt.”

- írta.

„Néhány dolgot én is elhalasztottam, amíg nagyobbak lettek, azt gondolván, hogy talán csak fáradtságról vagy ismeretlenségtől való félelemről, vagy éhségről, vagy bármi másról van szó. De, itt nem igazán ez a helyzet. Egyszerűen csak tényleg jobban szeretik a saját otthoni környezetüket és a megszokott kis nassolnivalóikat és játékaikat. Azt hiszem, egyszerűen csak különböző emberek vagyunk.”

A téma úgy tűnik, sok ember érdeklődését felkeltette vagy saját tapasztalataik miatt tudtak vele azonosulni.

„Eddig úgy tűnik, hogy nagyjából semmi közös nincs a két fiammal, és ez időnként egy kicsit kiakaszt.” - írta valamelyik.

Mások felhívták a figyelmet a képernyőidő veszélyeire: „Ez a játék. Nagyon addiktív.”

Megint mások azt tanácsolták, hogy próbáljon meg egyéniségként tekinteni rájuk, saját szükségletekkel és igényekkel.

„Értem, hogy csalódott vagy, de ezt a csalódást te okoztad azzal, hogy elvárásaid voltak, hogy olyanok legyenek, mint te.”

Egy szakértő szerint a legtöbb szülőnek vannak elvárásai a gyerek felé, és szeretnék, ha olyanok lennének mint ők, lehetőleg ugyanazokkal az érdeklődési körökkel. Amikor ez nem így van, természetes, hogy csalódottak lesznek.

Azonban, ahogy az egyik hozzászóló is írta, érdemes figyelemmel lenni a gyerekek személyiségére és tiszteletben tartani azt.

Ugyanis amikor egy gyermek érzi, hogy a szülő csalódott abban, amilyen, az mély sebet ejthet a gyermek pszichéjén, és nagy gondot okozhat az önértékelésében.

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása

GYEREK
6 árulkodó jel, ami a gyerek autizmusára utalhat
Sok gyereknél már csecsemőkorban észlelhetőek bizonyos eltérések, mások viszont csak pár év elteltével mutatnak tüneteket. Mutatjuk, mire érdemes figyelni!

Megosztom
Link másolása

Az autizmus egy nagyon speciális feljődési zavar, ami a szociális, kommunikációs kognitív készségekben jelentkezhet. A betegség egy egész életen át tartó fogyatékos állapotot eredményezhet, ami lehet igen súlyos, járulékos fogyatékosságokkal halmozott sérülés, illetve többé-kevésbé kompenzált (ritkán jól kompenzált) állapot.

Mint kiderült, manapság sokszor csak négy éves kor után jutnak el oda a szülők, hogy szakemberhez vigyék a gyermekeiket. Emiatt csak jóval később sikerül diagnosztizálni őket, ami miatt csak később kapják meg a szükséges segítséget.

Éppen ezért összeszedtük a hat legtipikusabb tünetet, amik jelezhetik, hogy autizmus gyanúja áll fönt.

1. A szemkontaktus kerülése

A szemkontaktus elmaradása egy nagyon árulkodó jel. Sok autista gyermeknél a szemkontaktus kerülése csökkenteni a szorongást - magyarázza Dr. Shah, aki Inside Our Autistic Minds című, 2023-as BBC-dokumentumsorozat első epizódjában szerepelt.

2. Érzékszervi érzékenység

Zavarják a hangok? Nem bírja a hangos vagy a túl színes dolgokat? Ezek mind-mind árulkodó jelek lehetnek. Az érzékszervi érzékenység ugyanis megnehezíti számukra az irreleváns zajok kiszűrését, ami kényelmetlen és nyomasztó érzéshez vezet.

„Általánosságban elmondható, hogy az autista gyermekek különböző dolgokra érzékenyek” - mondta Dr. Shah.

„Ez gyakran kiszámítható dolgokra, például az erős fényekre és a hangos hangokra, de szokatlan színek és minták esetében is megnyilvánulhat. Ez tényleg az adott személytől függ.”

3. Beszédzavar

A szavak és mondatok ismétlése vagy az, hogy nem beszélnek annyit, mint más gyerekek, szintén mutathatják az autizmus jeleit.

Dr. Shah elmondta: „A beszéd általában egy kicsit késik az autista gyermekeknél, de nem mindig. Egy másik jel lehet az ismétlődő hangok vagy beszéd - néha echolália néven ismert -, ami az szintén az autizmus egyik jellemzője.”

A nyelv nagyon szó szerint való átvétele szintén olyan kommunikációs nehézség, amellyel az autista gyerekek gyakran küzdenek. Előfordulhat például, hogy nem értik meg az olyan kifejezéseket, mint például a "lábtörés", és túlságosan szó szerint veszik.

4. Ismétlődő viselkedés

A nagyon szigorú napi rutin betartása, valamint az, ha egy kis változásra is érzékenyen reagálnak, szintén az autizmus egyik jele.

„Jellemzően ez abban nyilvánulhat meg, hogy a napi rutinnak kiszámíthatónak kell lennie és a napi tevékenységeknek szigorúan kell követniük egymást” - mondta a szakértő.

A Child Autism UK szerint azok az autista gyerekek, akik szeretik a rutint és az ismétlődő viselkedés jeleit mutatják, minden alkalommal ugyanúgy játszanak egy játékkal, vagy sorba rakják a tárgyakat.

A jótékonysági szervezet kiemeli, hogy az is jelnek vehető ha csak egy bizonyos tevékenységet csinálnak, például csak sárga ételeket eszik meg, ugyanazt a műsort nézik újra és újra, vagy csak a kedvenc pulóverüket hajlandóak felvenni.

5. Ismétlődő mozgások

Nem csak az ismétlődő rutin lehet azonban gyanús, az autista gyerekek ugyanis hajlamosak bizonyos mozdulatok ismételgetésére is.

Kisgyermekeknél ez úgy jelentkezhet, hogy csapkodnak a kezükkel, csettintgetnek az ujjaikkal vagy ringatják magukat.

6. Az érzelmek félreértése

A Child Autism UK szerint az autista gyermekek számára nehezebb lehet barátokat szerezni, és gyakran inkább egyedül játszanak.

Néhány gyermeknek az is nehezére eshet, hogy kimondja, mit érez, és néha nem érti, mit éreznek mások.

Az érzelmek félreértelmezés és az, hogy látszólag nem értik, mit gondolnak vagy éreznek mások, azonban több állapot jele is lehet.

Dr. Shah elmondta: „Ez valóban személyfüggő, és gyakran inkább az autizmussal átfedő állapotokhoz, például az alexitímiához (vagy érzelmi vaksághoz), mint magához az autizmushoz köthető.”

Forrás: Daily Mail


Megosztom
Link másolása


GYEREK
3 apró trükk, amivel ráveheted a gyerekeket, hogy együttműködőbbek legyenek
A gyereknevelés állandó kihívásokat tartogat, azonban pár egyszerű módszer segítségével könnyebb is lehet.

Megosztom
Link másolása

A gyereknevelés óriási kihívás, mire megoldod az egyik felmerülő problémát, máris ott van a következő. Emellett persze vezetni kell a háztartást, és a jobb esetekben életben kell tartani a párkapcsolatunkat is. Persze, akármilyen nehéz is, az ember nem véletlenül vállal gyereket, és ha már ott van(nak), szeretné jól csinálni.

De hogyan veheti rá egy szülő a dackorszakos/kis tini/lázadó tinédzser gyerekeit, hogy azok hallgassanak rá, és együttműködőek legyenek?

Mutatunk 3 apró trükköt, ami segíthet megkönnyíteni a helyzetet:

1. Figyeld meg a helyzetet

„Mielőtt megpróbálnád irányítani a gyerekeidet, lépj hátra egy lépést, és nézd meg, mi történik” - mondja Harwood. Nézd meg, hogyan érzed magad abban a pillanatban.

Frusztrált vagy dühös vagy a gyermekedre? Esetleg felemelted a hangodat, vagy egy kicsit passzív-agresszívan viselkedtél, anélkül, hogy észrevetted volna?

Gondolj a gyermek érzéseire. Hogyan fejezi ki ő jelenleg az érzelmeit? Milyen jeleket mutat, és mit vajon miért érez így?

Várd meg, amíg megnyugszanak, majd beszélgess vele/velük. Mondd ezt: „Szia, észrevettem, hogy korábban frusztrált voltál. Lélegző gyakorlatokat fogok végezni, és ha gondolod, csatlakozhatsz hozzám”:

Add meg a lehetőséget a gyereknek, hogy kijavítson, vagy csatlakozzon. Mutasd meg, hogyan szabályzod az érzelmeidet.

Ezután összpontosíts arra, hogy többet dicsérd a gyereket, és lehetőleg kevesebbet büntesd. Az Amerikai Pszichológiai Társaság szerint a pozitív megerősítés motiválhatja őket arra, hogy jobban viselkedjenek.

2. Töltsetek együtt minőségi időt!

Harwood azt mondja, hogy amikor a dolgok kaotikussá válnak, gondoskodik arról, hogy több minőségi időt töltsön a gyerekeivel.

Az időtöltés azonban nem azt jelenti, hogy céltalanul üldögélve a telefonját görgeti a gyerek mellett. Inkább azt, hogy ebben az időben teljesen jelen van és minden energiájával a gyermekre figyel.

A közös lógás és szórakozás bizonyítottan javítja a gyerekek viselkedését és erősíti a kötődést.

Nehezedre esik a minőségi idő töltés a gyerekeiddel? Próbáld ki ezeket a tippeket Dr. Jessica Alvarado professzortól:

- Minden nap szánj valamennyi idő arra, hogy a gyerekeiddel legyél!

- Találj ki különleges rituálét rá. Ilyen lehet akár a közös esti mese olvasás is.

- Fejezd ki a szeretetedet mindennap!

- Vegyél részt olyan tevékenységekben, amit szívesen csinálnak.

- Legyél szórakoztató és bolondos, ez a kis idő nem a tiltásokról és a nevelésről szóljon!

3. Dolgozz a kapcsolatotokon

Ha nehéz együttműködni a gyerekkel, érdemes azzal kezdeni, hogy kitaláld, hogyan érdemes velük úgy beszélni, hogy annak legyen is hatása.

Próbálj meg például ütemtervet készíteni a napi elvárásaiddal. Sorold fel akár rajzzal, akár írásban, hogy miket fognak aznap csinálni a gyermekeid. Ahogy Harwood magyarázza: „Mert így a szabályok a számból a papírra kerülnek. És ha valahogy papíron van, akkor valódibb és kézzelfoghatóbb”.

Családként minden a változásról szól, lesznek olyan időszakok, amikor a gyerekei benne vannak a dologban, és olyanok, amikor nem. Harwood szerint ez nem jelenti azt, hogy szülőként kudarcot vallottál, csak azt, hogy vissza kell kormányoznia a hajót a helyes irányba.

Forrás: YourTango


Megosztom
Link másolása


GYEREK
7+1 módszer, amivel a legfinnyásabb gyereket is ráveheted, hogy mindent megegyen
A dietetikus nem ígér csodát, de ezekkel a lépésekkel a te gyereked is egészséges viszonyt tud majd kialakítani az ételekkel.

Megosztom
Link másolása

Tízből hat szülő személyre szabja a családi ételeket a finnyás gyerekek miatt - derült ki egy új kutatásból. Ez azonban rengeteg energiát igényel, ami kisgyermekes szülőknél amúgy is ritkaság.

Lucy Upton gyermekdietetikus és táplálkozási szakértő most a The Sun-nak mondta el tanácsait, amit minden finnyásgyereket-nevelő szülőnek ajánl.

„Tévhit, hogy a gyerekek életük első évében mindent megtanulnak az ételekről, amit meg kell tanulniuk. Ez nem igaz. Ez egy hosszabb folyamat, úgyhogy ne érezzük magunkat rosszul, ha időbe telik.”

- mondta Upton, aki hasznos tanácsokkal is ellátta a szülőket, hogy a hozzászokás folyamata minél gyorsabb és zökkenőmentesebb legyen.

1. Vacsora reggelire:

A társadalom ragaszkodik ahhoz, hogy reggel reggelizzünk és este vacsorázzunk, de Lucy szerint nem számít, hogy mikor fogyasztjuk el az ételt.

„Beleragadunk ebbe a társadalmi narratívába. De valójában, ha a gyereked csirkét szeretne reggelire, ne mondj neki nemet - hagyd, hogy megegye! Ha zabpelyhet akar vacsorára, az is rendben van! A tápérték vagy az íz nem változik.”

- mondta a dietetikus.

2. Édeset a sóssal:

Míg az érettebb ízlelőbimbók talán megütköznek a gondolattól, Lucy szerint a desszert főfogással való tálalása remek módja annak, hogy megtanítsuk a gyerekeknek, hogy minden étel egyenrangú.

„A kekszek bolognaiba mártogatása számunkra bizarrnak tűnik, de a gyerekeket nem fogja érdekelni, hiszen kísérleteznek, és ez a kulcsa az ételekkel való jövőbeli egészséges kapcsolatuknak.”

Hagyjuk, hadd fedezzék fel, hogy mit mivel szeretnek párosítani.

3. Felejtsd el a jutalmazást:

Lucy szerint, ha jutalmazással tanítod a gyereket arra, hogy egyen, és ne pedig a saját élvezetéért tegye, azzal neki és magadnak is több kárt okozol, mint hasznot.

A szakértő szerint két hét után a gyerekek ráunnak a jutalmazós taktikára és akkor foghatod a fejedet.

4. Biztonságos ételek:

A válogatós gyerekeknél gondoskodni kell arról, hogy egy „biztonságos” étel is kerüljön az asztalra, olyasmi, amit szeretnek és ismernek, amikor egy új ételt tálalunk.

„Ha a gyerek az asztalhoz lép, és nem lát semmilyen számára ismerős ételt, az szorongást okozhat. De ha van ott valami, amit ismer, az arra ösztönzi, hogy bekapcsolódjon és új dolgokat is kipróbáljon.”

- magyarázza Lucy.

5. Gyorskaja:

Ha megtagadunk a gyerekektől egy adott ételt, csak még jobban kívánják azt. Lucy szerint érdemes lazán kezelni a dolgot:

„A valóság az, hogy a gyerekek néha megesznek egy McDonald's szendvcset és ez rendben is van, amíg mindent megteszünk azért, hogy a kiegyensúlyozott étrend részeként szerepeljen”

A dietetikus szerint, ha odafigyelünk, hogy a gyorskaják mellé friss zöldséget is tálaljunk, akkor nem kell bűntudatot éreznünk.

6. Svédasztalos vacsora:

A szakértő úgy véli, hogy sok szülő túlbecsüli, hogy a gyereknek mennyit kell ennie. Ennek eredményeképpen anyu és apu túl sokat ad a kis drágának, ami viszont elriasztja a gyereket az étkezéstől.

„Javaslom, hogy a vacsorát svédasztalos formában tálaljuk. Tegyük az asztalra a különböző elemeket különböző tálakba, és hagyjuk, hogy a gyerek maga döntsön, hogy miből mennyit eszik.”

A gyerekek szeretik ezt a függetlenséget.

7. Ne mondd, hogy finom:

Ha van valami, amit szakértőnk nem kedvel, akkor az, amikor a gyerekeknek azt mondogatjuk, hogy minden finom, hogy rávegyük őket az evésre.

„Ezek a szavak nem tények, hanem vélemények. És a vélemények a gyerekek számára nyomást gyakorolhatnak.”

Szerinte sokkal nagyobb sikert érhetünk el, ha az ételeket vicces, kedves dolgokhoz hasonlítjuk vagy becézve nevezzük őket.

+1. Ne használjunk etetőszéket:

A szakértő szerint nagyjából egy éves koruk után már ne ültessük a gyerekeket etetőszékbe. Ha stabilan tudnak ülni, nekik is jobb élmény lesz egy méretüknek megfelelő kisszéken ülni, ahol leér a lábuk a földre.

Ez stabilitást és szabadságot adhat nekik.


Megosztom
Link másolása