Te is használsz fültisztító pálcikát? Van 3 rossz hírünk…
A legtöbb esetben a fülzsírt nem kell eltávolítani, mivel a fül képes az öntisztulásra, de időnként előfordulhat, hogy felhalmozódik a járatokban a viasz. Például ha szűk, vagy sérült a hallójárat; ha sok szőr van a hallójáratban; ha a fejbőr vagy a fül környékét érintő bőrbetegségben szenved valaki, vagy ha be van gyulladva a fül.
Ha azonban megpróbálod saját magad eltávolítani a viaszt, azzal csak további károkat okozhatsz.
Dr. Veronika Matutyte szakorvos a Sun Healthnek beszélt arról, hogy mi okozhat fülzsír felhalmozódást.
„A fülzsír, amelyet legtöbben a testünk egyszerű melléktermékének tartanak, az általános egészségi állapotunk kritikus mutatójaként szolgálhat - magyarázza. - Ez egy ablak, melyen beleshetünk testünk összetett működésébe, és a rejtett egészségügyi problémák előrejelzője lehet.”
Dr. Matutyte szerint van három állapot, amely a fülzsír felhalmozódását okozhatja:
Lupus
A lupusz egy autoimmun betegség, amely fáradtságérzetet okozhat, és a betegeknél viszkető bőr és kiütések, valamint ízületi és izomfájdalmak jelentkezhetnek. Hajhullással, súlyvesztéssel, szájfekélyekkel és duzzadt mirigyekkel is járhat. A lupus okozhat fülzsír felhalmozódást, a szakértő szerint ez a szervezet jelzése egy jelen lévő fertőzésre. A fülzsír színe, állaga vagy mennyisége megváltozhat, ha Lupusban szenved.
Külső fülgyulladás
A hallójárat megduzzad és kipirosodik, ez erős fájdalommal jár, és ha nem kezelik, súlyos fülgyulladáshoz vezethet.
A fülzsír ki is szivároghat a fülből, ha ezt észleled, keresd fel háziorvosát.
Csontkinövések
Ezek a kinövések gyakran észrevétlenek maradnak, amíg a hallásod nem romlik, vagy a fülzsír felhalmozódása nem okoz kellemetlen tüneteket - állítja Dr. Matutyte.