Jó, ha tudod: a férfiak hormonszintje reggel van az egekben
Azt már régóta tudni, hogy a férfiak hormonrendszere cirkadián ritmusban változik, vagyis a nők közel 28 napos ciklusához képest napon belül rendeződnek a kilengések.
A tudósok egy 26 éves férfi agyát egy nap alatt 40-szer vizsgálták meg, és azt találták, hogy miután este 8-ra minden nap módszeresen zsugorodott, az egyik napról a másikra rendre visszaállt a normál méretére - írja a The Sun.
A Santa Barbarai Kaliforniai Egyetem kutatói szerint ez a növekedési és csökkenési ciklus egybeesik a szteroid hormonok, vagyis a tesztoszteron, a kortizol és az ösztradiol szintjének emelkedésével és csökkenésével.
A tanulmány társszerzője, Laura Pritschet, aki jelenleg a Pennsylvaniai Perelman Orvostudományi Egyetem pszichiátriai posztdoktora a Live Science-nek nyilatkozott a kutatásról.
- összegezte. Úgy tűnik, a férfiak a kora reggeli órákban tehát termékenyebbek, mint este. Abban a kutatók még nem biztosak, hogy a hormonok okozzák-e az ezzel egyidejű agytérfogat-csökkenést is.
A friss tanulmány szerint a férfi teljes agytérfogata ugyanis a nap folyamán csökkent csakúgy, mint az agy elülső rétegének, a kéregnek a vastagsága.
"A tesztoszteron, az ösztradiol és a kortizol 61, 38 és 92 százalékkal csökkent reggelről estre" - írták. Ez párhuzamosan történt az agy térfogatának jelentős csökkenésével.
A szürkeállomány mennyisége - amely jelentős szerepet játszik a mentális funkciók, a memória, az érzelmek fenntartásábal és a mozgásban - átlagosan 0,6 százalékkal csökkent minden éjszakára, állapították meg a kutatók.
A kéreg két régiója, az occipitalis és a parietális kéreg zsugorodott a leginkább, amelyek a vizuális és érzékszervi feldolgozásban vesznek részt. Tehát
A mélyebb agyi struktúrák, például a kisagy, az agytörzs és a hippokampusz egyes részei is változtak egy napon belül. Ezek a részek vesznek részt a mozgás koordinálásában, az agy és a test közötti információtovábbításban, valamint az emlékek tárolásában.
pont a ciklus hosszabb távú hormonváltozásai miatt. Eddig sokan gondolták azt, hogy a hormonok csak a nők érzékelésére és hangulatára vannak hatással, ezt az eredményt viszont újabb céfoló bizonyítéknak szánják a kutatók.
Érdemes megjegyezni, hogy ezt a vizsgálatot csak egyetlen személyen végezték el, így nem feltétlenül alkalmazható szélesebb populációra.