ÉLETMÓD

„A pénz miatt jöttünk ki. De nem amiatt nem megyünk haza” – fiatal magyarok Skóciában

‘Nincs kolbászból a kerítés, dolgozni kell, de meg is becsülnek érte. És mindenki kedves. Embernek érzed magad, azt, hogy vagy valaki. Soha többé nem megyünk haza.’
Sassy - sassy.hu
2022. január 24.


Megosztom
Link másolása

“A pénz miatt jöttünk ki, igen. De nem amiatt nem megyünk haza. Majd meglátod.” – mondták. Öt napom volt arra, hogy “meglássam”. Hogy kikutassam az okot: miért nem akarnak soha többé hazajönni. Pedig szerető családjuk van itthon, lenne kihez. Mégsem.

Öt nap csak a benyomásokra elég, tudom. De minden illatot, tájképet, emberi gesztust, színt, fénysugarat és infót úgy szívtam magamba, mint egy szivacs. Hogy Skócia gyönyörű, még januárban is, harsogóan zöld a fű, vadregényes a táj, árnyasak a lankák, haragos vizűek a tavak, ezerféle színű az ég, és igen, vannak fekete birkák mindenfelé, azt gondolom, sokan tudják. Az időjárás szeszélyes, hol esik, hol kisüt, de ez sem újdonság. Későn sötétedik, és későn világosodik. A levegő a sok zöld miatt (előírás, hogy mennyi területet kell zölden meghagyni) oxigéndús, nehéz, először álmosító. De most inkább mondok néhány olyat, ami – nekem legalábbis – tényleg új volt.

A gyógyszerek többsége ingyen van. Mármint a vénykötelesek. Ha csak bemész egy Pharmacyba (a patika és a drogéria egyfajta egyvelege, ott ez van), és veszel egy doboz fejfájás-csillapítót, azért fizetsz. De ha elmész a háziorvoshoz, aki felír neked egy antibiotikumot meg egy lázcsillapítót, vagy komolyabb esetben, mondjuk öregeknél vérnyomás-csökkentőt, az egy fillérbe se kerül.

Ezt sokáig nem hittem el egyébként, azt hittem, viccelnek, aztán egy társaságban egy skót visszakérdezett: “Miért, ti mire fizetitek a tébét?” Elgondolkoztam. Tényleg, mire is?

Nincs borravaló és hálapénz. Egyáltalán. Az orvosok, nővérek köszönőkártyát kapnak a páciensektől, még egy műtét vagy szülés után is. Amikor egy étteremben én álltam a cechet, és megkérdeztem a pincért, hogy a szervizdíj benne van-e a számlában, megütközve nézett rám, nem tudta, miről beszélek. Harmincöt és fél font volt a végösszeg, én a kártyámról harminchetet húzattam le. Ez nemhogy borravalónak, de udvariassági gesztusnak is halvány. A pincér mégis úgy hálálkodott, mintha az édesanyja életét mentettem volna meg. Aztán fél órát dumált az étterem melletti festői tóról, hogy ugye tetszik nekem, és képzeljem el reggel, amikor a pára úszik a víz fölött, ő úgy imád itt dolgozni... olyan aranyos volt, hogy nevettem, mint egy gyerek. Mintha infúzióban adtak volna be nekem egy jó adag életörömöt.

A skót így első blikkre amúgy is az egyik legkedvesebb nép, amellyel valaha találkoztam. A Glasgow melletti kisváros, ahol laktam, olyan, mint egy nagy falu. Egy nap az utcán ültem egy padon, és egy idősebb úriember odaszólt: "Élvezze a szép időt, az isten áldja meg, szép napot."

Öt perc múlva egy fiatalabb hölgy mosolygott oda: "Napozzon, ugye, milyen jó egy kicsit ücsörögni?" Aztán hazafelé még vagy hárman elegyedtek szóba velem. Nem mondom, hogy mindent értettem (a skót akcentus komoly kihívás), de elég volt mosolyogva visszabólogatni, vagy egy “Hiya”-t odabökni (általános köszönés), elégedettek voltak vele. De Glasgow belvárosában is, egy üzletben a velünk lévő lánykával egy megtermett férfieladó vagy tíz percig bolondozott, bújócskázott vele, a kislány gurgulázva nevetett, mi meg nyugodtan shoppingolhattunk.

Az ügyintézésről csak annyit, hogy amikor a kicsi gyerektartása valami banki hiba miatt pár napot csúszott, Patrícia felhívta a gyámhivatalt, és az ügyintéző az adatok bemondása után azt mondta: “Kérem, várjon egy pillanatot, mindjárt felhívjuk az apát, hogy mi a gond.” Ott, helyben felhívták a másik felet, nem volt ám 30 napos levelezgetés, meg százmillió papír, meg hat példányos kérelem, meg határozat, meg bíróság. Két nap múlva megérkezett a pénz.

Az árakról: a minimálbér 1000-1200 font (430-520 ezer forint között). A lakásbérlet tényleg nem kevés, meg van kommunális adó (önkormányzati), egy viszonylag olcsó lakás is havi 500 font körül van, plusz kb. 80-100 font rezsi, tehát így együtt 250 ezer forint fölött kóstál (bár lassan már itthon is).

De az élelmiszerárak szinte teljesen ugyanazok, mint itt, bár a pandémia és az infláció természetesen őket is sújtotta, és nekem úgy tűnt, a ruháké is, bár tény, hogy épp egy óriási leárazás-hullámba futottam bele.

De azok is nagyon gyakoriak, és általában 50-70%-os csökkentést jelentenek. A legnagyobb skót bankok egyébként külön skót bankjegyeket is kiadnak, az árfolyamuk ugyanaz, mint az angol fonté, csak máshogy néznek ki. Az öt és tíz fontos címletek például újabban eltéphetetlen, vízálló anyagból készülnek. Ez nagyon jól jön néha...

Dolgozni kell, igen. A Brexit előtt könnyebb volt, ha megérkeztél az országba, és megigényelted a National Insurance Numbert (tébé-szám), már vállalhattál is munkát, és egészségügyi ellátást is kaptál. Most már körülményesebb az ügyintézés, de ott is jócskán van munkaerőhiány, azért megoldható kimenni. Akik már ott vannak évek óta, természetesen a régi szabályok szerint élnek és dolgoznak az országban.

A nyelvtudás természetesen nagy előny, de hamar bele lehet tanulni, főleg egy fiatalnak. Azok a skótok, akikkel én beszéltem, viszonylag egyszerűen fogalmaznak, nem várnak el mástól sem irodalmi magaslatokat. Egy kismamát csak egy évig támogat az állam, utána csak akkor, ha dolgozik (akár félállásban is), vagy tanul. Patrícia régebben egy autószalonban dolgozott, azután fodrásziskolába járt, annak a teljes költségét is fizették. “Itt az a hozzáállás, hogy ha látják, hogy dolgozol, tanulsz, odateszed magad, akkor megbecsülnek. De ingyen élni nem lehet” – mondták a házigazdáim.

“Az igaz, hogy a 3-4-szeresét megkeressük annak, amit otthon tudnánk. De én azt szeretem Skóciában, hogy az emberek nem depisek, nem nyavalyognak állandóan, nem keverik a sz@rt, otthon már megőrülök ettől. Ezért nincs is honvágyam. Itt emberszámba vesznek. Ha dolgozol, ha rendes vagy, akkor itt tényleg vagy valaki. És látsz magad előtt egy jövőt.”

Nem tudtam nem megérteni őket. A nyugalom, a biztonságérzet, és önmagában az a tény, hogy a skótok “csak úgy”, egy jó szóval is minden nap megsimogatják egymás lelkét, nekem is bőven elég volt ahhoz, hogy szinte egy másik bolygón érezzem magam. Néztem a kislányt, aki már skótként fog felnőni, nem magyarként, még ha beszélni is fogja az anyanyelvét. Aztán csak annyit mondtam: “Azért egyvalamire hadd kérjelek meg benneteket: ne utáljátok meg a magyarokat. Rengeteg jó fej van otthon is. Csak ránk jobban ránk járt a rúd, mint a skótokra.”

Hallgattunk. Volt valami kimondatlan szomorúság közöttünk, három magyar között, akik a kontinens túlsó felén ültek, egy szépen berendezett lakásban. Aztán az utolsó estén, úton a repülőtérre üvöltettük a kocsiban a zenét, visongva nevettünk, egy kis időre húszévesnek éreztem magam én is. Kicihelődtem a csomagommal, puszit nyomtam mindhármójuk fejére, és elindultam – haza. És arra gondoltam: értem én, gyerekek. A pénz hozott ki benneteket, de ami talán örökre itt fog tartani, az valami egészen más. Valami sokkal fontosabb. A közérzet.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Videóval! Egy lányt hazaküldött a női HR-es az irodából túl szexi ruhája miatt, míg a férfi HR-es megdicsérte egy SOKKAL szexibbért
A kommentelők szerint itt bizony női irigységről van szó. Szerintetek?

Megosztom
Link másolása

Egy Marie Dee nevű TikToker – egyébként kétgyerekes családanya – nagy vihart kavart, és 22 millió nézőt vonzott be az egyik videójában, amelyben rögzítette, ahogy a női HR-es hazaküldi őt a munkahelyéről, mert szerinte az öltözéke „túl sok mindent mutat", és ezzel „eltereli a figyelmet".

A fiatal nő teljes alakban meg is mutatja a ruhát. Egy valóban testhezálló, magasított nyakú, térdig érő, fekete ruháról van szó. A felvételen persze csak a HR-es hangja hallatszik, ahogy azt mondja: "Sajnálom, de ilyet nem viselhetsz ezen a munkahelyen."

A kommentelők többsége szimpátiáját fejezte ki Marie iránt, szerintük egyszerűen csak arról van szó, hogy a HR-es irigy.

„Az a baja, hogy túl jól nézel ki. Ez neki már rögtön nem profi egy irodában. Hallani a hangján az irigységet” – írták többen is.

Marie ettől vérszemet kapott, és férje segítségével csinált egy másik videót is, amelyen egy kifejezetten szexis, mély dekoltázsú, zöld ruhát vett fel, egy kardigánnal, és besétált ezúttal a férfi HR-eshez, hogy szerinte ez rendben van-e.

„Persze, nagyon jól nézel ki” – hallatszik a férfi hangja, aztán, amikor a lány megfordult, meg is ismételte a bókot. Nem küldte haza, pedig itt azért már lehetett volna mibe belekötni.

Íme a két videó, a tanulságot pedig mindenki vonja le maga.

@notmariedeeThis is getting ridiculous.♬ original sound - NotMarieDee

@notmariedee Replying to @s0cialgarbage ♬ original sound - NotMarieDee

Forrás:The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Két gyerekkel otthagyták fix munkájukat, hogy inkább egy jachton éljenek Görögországban
Egy brit házaspár úgy döntött, elég a mókuskerékből, és habár a vitorlásélet is tartogat számukra nehézséget, egy percig sem bánták meg döntésüket.

Megosztom
Link másolása

Egy brit házaspár felhagyott a túlhajszolt időbeosztással, és úgy döntöttek, hogy otthagyják 9-5-ig tartó munkájukat. Eladták a házukat és az összegből vettek egy 100 000 fontos, azaz olyan 450 milliós jachtot.

Az elmúlt öt évben a pár két fiával, a kilencéves Noah-val és a 12 éves Josh-sal a görög szigeteken vitorlázott, és szuperül érezték magukat.

A merész lépést persze nem volt könnyű meghozni. Ross, a férj azonban heti 50 órákat dolgozott, és úgy érezte, emiatt lemarad gyermekei fontosabb mérföldköveiről.

„Azt akartuk, hogy jobban ki tudjuk elégíteni Josh extra oktatási igényeit, mivel ADHD-s és feltételezhetően magasan funkcionáló autista, miközben izgalmas, kalandos, nem fogyasztói nevelésben részesítjük őket, amitől világlátottabbak lesznek.” - mesélte a 43 éves Laura, az anyuka. Így a ház eladása és a hajó megvétele mellett döntöttek.

Persze a változás nem volt zökkenésmentes, ahogy a vitorlás élet sem az.

„A vitorlázó élet nagyon változékony, így a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése nehéz feladat. Bármiféle rutin fenntartása pedig óriási kihívást jelent.”

- mesélte Laura.

@sailinghollyblue POV: the kids have been fighting & you’re all stressed out - then you remember you live on a boat, so count your blessings - & instantly feel better. Yeah that 🌊❤️🦋 #sailing #sailinglife #liveaboard #sailingboat #sailingstagram #sailingyacht #sailingtrip #boat #ocean #sea #sailingadventure #sailingworld #greekislands #smoothsailing #sailinghollyblue @BoatFit ♬ orijinal ses - zera'

„Képesnek kell lenned arra, hogy »kaméleonként« viselkedj, amikor az időjárás vagy más körülmények megkövetelik, hogy változtass a terveden.”

2019-be úgy döntöttek, hogy egy kis időt Görögországban töltenek, végül azonban beleszerettek az országba és azóta sem hagyták el.

Ehelyett az elmúlt öt év során alaposan körbeutazták a szigeteket.

A hajózással járó költségek egy részét önerőből fizetik, másik részét pedig a három YouTube csatornájukból bejövő együttműködésekből. A hajót alaposan felújították, hogy kényelmesebb és gazdaságosabb legyen.

„Beépítettünk napenergiát, lítium-ion akkumulátorokat, vízkészítőt és más hasonló extrákat, amiknek köszönhetően dönthetünk akár úgy is, hogy teljesen hálózaton kívül működünk, közüzemi számlák nélkül.”

Ross a család hajójának kapitánya, Laura pedig az első tiszt. És hogy mit csinálnak mindez idő alatt a gyerekek?

Noah jelenleg magántanuló, míg Josh egy online virtuális középiskolába jár. De ha ez nem lenne elég, örökbefogadtak még két cicát is, akiket utazásai során mentettek meg.

@sailinghollyblue His Uber was late 🤣 #boatcat#boat#boatlife#sailinglifestyle #cat #funnycat #funnycats #funnycatvideo #funnyanimals ♬ original sound - Ross, Laura, Josh & Noah

Terveik szerint letelepedési engedélyt kérnek Görögországba, és itt folytatják majd továbbra is szabad életvitelüket.

„Egy nap szeretnénk egy nagyobb hajót, mert ahogy a fiúk tizenévesek lesznek, elkezdünk kifogyni a helyből.”

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3 + 1 szuper tipp az erkélyed berendezéséhez - még akkor is, ha kertes házban élsz
Legyen kicsi vagy nagy, az erkély mindenképpen értékes része az otthonodnak.

Megosztom
Link másolása

Ha nincs kerted, egy erkélyen akkor is kapcsolódhatsz a természethez. Ezért is fontos, hogy a lakás berendezésekor erre a kis szabad terülketre is gondolj, és olyan teret alakíts itt ki, ahol szívesen időzöl. Érdemes strapabíró, de kényelmes bútorokat és a lakás berendezéséhez illő kültéri textíliákat választanod, egy tárolóként is funkcionáló asztalkába pedig bepakolhatod a mécseseket és a takarókat, amelyek aztán a tavaszi és nyári estéken még hangulatosabbá és kényelmesebbé teszik az erkélyedet.

Ha van kerted, egy erkély akkor nagy segítség: épp csak kiülnél néhány percre? Felesleges rendesen felöltözni, rendes cipőt venni - az erkélyre úgy léphetsz ki, mintha bent maradnál.

A padlója nem koszos, és a szomszéd diófáján futkározó mókust még jobban is látod, ha kicsit magasabbról nézed.

Ezek az erkélyed berendezésének legjobb módjai:

1. Munka a szabadban

Kiléphetsz a napfényre, élvezheted a friss levegőt vagy hallgathatod a madarak csicsergését. Mivel közel van szobáidhoz, biztos, hogy van wifi, így akár ki is ülhetsz dolgozni, ha éppen otthonról végzed a munkád. Kutatások szerint már napi 20-30 perc a szabad levegőn is csökkentheti a stressz-szintet még a legdurvább munkanap során is.

2. Kertészkedés függőlegesen

Egy jól kihasznált erkéllyel kicsiben a kert minden előnyét megteremtheted. A függőlegesen rendezett balkonládákkal például akár egy apróbb erkélyen is tudsz zöldségeket, fűszernövényeket vagy gyümölcsöket termeszteni, a falra lógatott kaspókból terjeszkedő futónövények pedig a belvárosban is dzsungelhangulatot teremtenek - állítják az IKEA szakértői.

3. Olvasósarok a langyos délutánokhoz

Az erkély egyaránt lehet a csendes pihenés, a meditálás, olvasás vagy teázás helyszíne, és a szociális életed középpontja is. Kialakíthatsz egy kellemes olvasósarkot vagy tehetsz ki étkezőasztalt és székeket, így bármikor elvonulhatsz kikapcsolódni, de áthívhatod a barátaidat egy esti koktélozásra vagy megvendégelheted a családod egy ebéddel.

+1 Tudod, a plusz szoba

Az erkély megnyitja az otthonodat a szabadtér felé, így egy kis lakás esetében is sokkal tágasabb érzetet kelt. Egy erkélyes lakásban kevésbé érzed bezárva magadat még akkor is, ha egész nap nem tudtál kimozdulni, ráadásul az erkély négyzetméterei értékes életterei lehetnek az otthonodnak.

Mindent összevetve, ha erkélyes lakásban élsz, szerencsésnek mondhatod magadat, ne hagyd veszni a lehetőséget, és alakítsd úgy az erkélyedet, hogy idén már minden előnyét kiélvezhesd!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Inkognitó módban szoktál böngészni? Nem biztos, hogy azt kapod olyankor, amit remélsz
Bár sokan azt gondolják, hogy ennek használatával BÁRMIT nyugodtan megnézhetnek a neten, az inkognitó mód nem nyújt teljes védelmet.

Megosztom
Link másolása

Az inkognitó mód használata eléggé elterjedt azok körében, akik nem akarják nagydobra verni, hogy mit is nézegetnek órákon keresztül a sötét szobájuk magányában. Vagy egyszerűen úgy érzik, a közös gép túl sok mindenre emlékszik, olyanra is, amire szerintük jobb lenne, ha nem emlékezne.

Persze van, aki csak születésnapi ajándékot keres a párjának, de olyan is, aki azokat az oldalakat látogatja meg, amelyeket nem kellene meglátogatnia.

Ők mind úgy gondolják, az inkognitó mód a webböngészőkben egy nagyon hasznos eszköz.

Sokan abban a tudatban használják, hogy az internetes böngészésük így teljesen titokban marad, de ez nem egészen így van.

Ha valaha is elolvastad az apró betűs részt, amikor megnyitottad a sötétített ablakot, akkor a Google Chrome, a Firefox és a Safari esetében is egy üzenetet láttál.

Ez közli, hogy az internetszolgáltatók, a webhelyek üzemeltetői és az adatgyűjtők az inkognitó módban való tartózkodás ellenére is láthatják, hogy mit csinálsz.

Bármit is nézel, miközben inkognitó módot használsz, akkor az előzményeid privátnak minősülnek az adott eszköz többi használója előtt. A nagyvilág előtt azonban nem marad titokban. Az analitika rögzíti a helyszíni tevékenységet, még akkor is, ha az általad használt eszköz nem.

Annak ellenére, hogy mindez ott van az apró betűs részben, egy tanulmány szerint akár felhasználók fele úgy hiszi, hogy biztonságban van, amikor inkognitó módot használ. És 22 százalékuk úgy véli, hogy a kormány vagy az internetszolgáltatójuk nem látja, hogy mit csinálnak, amíg a sötétített ablak védelme mögött üldögél - írta meg a LadBible.

Akkor, mit is csinál pontosan az inkognitó mód?

Valójában csak annyit tesz, hogy az ablak bezárása után azonnal törli a böngészési előzményeket és a cookie-kat. Vicces, de ezt könnyen megteheted te is, miután elvégezted azt, amire a webet használod.

Mert inkognitó módban továbbra is nyomon követhető maradsz az IP-címeden keresztül.

A GDPR szabályai szerint az internetszolgáltatók addig őrizhetik meg az adatokat, amíg „feltétlenül szükséges”, mielőtt azokat megsemmisítik.

Meg kell azonban indokolniuk, hogy miért tartják meg, ami lehetővé teszi a kormány és a rendőrség számára, hogy kérés esetén hozzájusson az adatokhoz.

Tehát, bár az inkognitó mód eltitkolja a tevékenységedet azok elől, aki esetleg használják a készülékedet, de rajtuk kívül bárki más láthatja, hogy épp mit csinálsz.

Mi szóltunk.


Megosztom
Link másolása