4 reggeli szokás, ami teljesen tönkrevágja a napodat, és 2 olyan, ami tökéletessé teheti
Vannak olyan dolgok, amik az egész napodra rányomják a bélyegüket, pedig nem is gondolnád.
„A kellemesen mosolygós reggelek titka nem bonyolult - csak egy kis gyakorlás és fegyelem kell hozzá” - mondta Dr. Michele Leno pszichológus.
Négy olyan szokást mutat be, amelyeket érdemes elhagynod reggelente, ha nem szeretnéd már az első percekben elrontani a napodat:
NE merülj el az e-mailekben, hiába vagy kíváncsi, mit írt éjjel a főnököd
Lehet, hogy azt hiszed, ezzel előrébb jutsz, de Leno szerint csak felesleges stresszel kezded a reggelt.
Biztos hallottad már azt a tanácsot is, hogy ne nyúlj ébredés után egyből a telefonodért. De míg számos tanulmány szerint a lefekvés előtti telefonhasználat összefüggésbe hozható a rossz alvásminőséggel, a reggeli telefonhasználatról kevesebb szó esik.
Ha tehát első dolgod az, hogy megnézd a telefonodat, az agyad azonnal túlpörög.
Másrészt, ahogy Christy Harrison wellness-szakértő nemrég elmesélte, az ébredés utáni netes szörfözés segít neki abban, hogy „akármilyen rövid időre is, de kapcsolódjon az ötletek, a kultúra, az összetett gondolatok világához.”
Ha tehát ha ébredés után néhány hírt elolvasol vagy a közösségi médiában teszel rövid kirándulást, hogy lásd, mit csinálnak a barátaid, az segít könnyedebben kezdeni a napot. De ha ébredéskor azonnal beleveted magad a munkába - itt az ideje, hogy átértékeld a dolgokat.
NE kelj hangos ébresztőórára
Bár lehet, hogy szükséged van egy kis zajra az ébredéshez, érdemes kísérletezned olyan ébresztőórákkal, amelyek lehetővé teszik a fokozatosabb ébredést.
„Az a hirtelen zaj, ami felébreszt, szorongást okoz” - mondta Leno.
Próbálkozhatsz olyan ébresztővel, ami egy kedvenc zenédet kezdi játszani egészen halkan, majd fokozatosan lopja be az álmodba a dallamokat, míg fel nem ébredsz. Számtalan megoldás van, de a telefonod maxi hangerőn nyomott sípolása nem tartozik közéjük.
NE akarj azonnal megoldani egy problémát
Normális, hogy az első ébredéskor kissé kába vagy. Ezt az érzést alvási tehetetlenségnek is nevezik, és akár 15-60 percig is tarthat. Bár a tudósok nem tudják pontosan, hogy miért van ez így, feltételezik, hogy ez egy védelmi rendszer - hogy segítsen visszaaludni az éjjeli váratlan vagy nem kívánt ébredések során.
A lényeg, hogy amikor először felébredsz, az agyad nincs csúcsformában. Ne terheld.
NE foglalkozz azzal, ami az előző nap történt
„Ez egy nagyon-nagyon nehéz dolog" - ismerte el Leno.
ébredés után azonnal azon pörögj, ami frusztrál téged. Leno szerint bármi is legyen az, felemészted vele magad.
Ehelyett próbáld meg elterelni a gondolataidat a frusztráló témáról, ami nehéz feladat. És némi gyakorlást igényel.
„Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem fogsz gondolni rá a nap folyamán, de próbálj meg nem ezen pörögve ébredni - tanácsolta Leno. - Könnyen lehet, hogy egyik reggel megy, és másnap reggel nem működik. És a következő reggel megpróbálod - és működik.” A kitartás a kulcs.
Most, hogy már tudod, miről érdemes leszoknod, íme két tudományosan alátámasztott módszer, hogy vidámabban kezdd a napodat:
Koncentrálj arra, hogy mit szeretnél elérni - és írj róla listát
Ahelyett, hogy azzal kezdenéd a napodat, hogy azon rágódsz, mi romlott el tegnap, vagy mi romolhat el ma, inkább gondolj arra, hogy mit szeretnél elérni.
Ez nyilvánvalónak hangzik, de könnyen előfordulhat, hogy a negatív "mi lett volna, ha" gondolatok bekúsznak a fejünkbe.
„Még ha úgy is gondolod, hogy a napod káosszal lesz tele, kezdj el valami pozitív dolgot vizualizálni” - javasolta Leno.
Tegyél ki valamit a hálószobád falára, amitől mosolyogni kezdesz
Ha még nincs olyan kép vagy fotó a hálószobádban, ami örömet okoz, akkor szerezz be egyet. Ha felébredsz, és rögtön ott van valami, ami emlékeztetnek egy vidám nyaralásra, egy szerettedre vagy akár csak egy olyan tájra, ahol igazán boldog szoktál lenni, az remek módja a nap indításának.