ÉLETMÓD
A Rovatból

10 apró lépés a rendszerben működő kert felé – így kezdj bele a permakultúrába

Mi köze a felmagzott petrezselyemnek a poloskákhoz, szabad-e kupit csinálni a kertben, és vajon kit érdemes gyümölcsfa ültetés előtt megkérdezni? Cikkünkből kiderül!

Megosztom
Link másolása

Egységben az erő

Képzeld el, hogy a kerted egy idegen bolygó, amelyet még nem terraformáltak. Van rajta jó levegő, növények, állatok, ugyanúgy esik rajta az eső, fúj a szél és süt valamilyen nap, akárcsak a Földön. Te vagy rajta az egyetlen ember, és be kell rendezkedned rajta úgy, hogy életed (vagy leszármazottaid élete) végéig megélhess rajta.

Egyedüli te döntöd el, a meglévő adottságokat hogyan kamatoztatod, milyen élőlényeket engedsz az élettered közelébe, hogyan fogod tölteni a szabadidődet.

Ehhez egyetlen dologra van szükséged: rendszerben gondolkodni.

A permakultúra pedig többé-kevésbé pont ilyen rendszer.

Permakultúrsokk

A permakultúra az angol permanent agriculture, vagyis állandó mezőgazdaság szavak összevonásából származik, röviden szólva egy fenntartható emberi környezetet teremtő tervezési rendszer. Gyakorlati úttörőjének Sepp Holzer ausztriai gazdálkodót tartják, az elméleti alapok lefektetése pedig két ausztrál, Bill Mollison és David Holmgren nevéhez köthető.

Alkalmazásával olyan természetszerű élőhelyeket és társadalmi környezeteket hozhatunk létre, amelyek lokális, dinamikus és egymást segítő kapcsolatokon keresztül szerveződnek.

A permakultúra olyan mezőgazdasági termelő rendszerek tervezése és működtetése, amelyek rendelkeznek a természetes ökoszisztémák változatosságával, stabilitásával és rugalmasságával.

Az emberi közösségek és a természetes táj olyan integrációja, mely lakóinak biztosítani tudja az élelmet, energiát, lakást és egyéb anyagi, és nem anyagi szükségleteit.

Ezek a komoly és nagy volumenű szavak sokakat elriaszthatnak a további olvasástól, pedig a paraszti világban ezek maguktól értetődő dolgok voltak: hangzatos kifejezések és ábrák nélkül, generációról generációra szállt a tudás. Innen nézve pedig igazából az összes lépés egyszerűnek és természetesnek hat, mivel az is.

Virágozzék minden virág!

Minél több fajta őshonos vadvirágot sikerül megtelepítenünk a kertünkben, annál biztosabb, hogy minden rovar talál magának táplálékot. Ezen kívül persze számtalan nemesített virág (nyári orgona, levendula, zsályafélék) is elősegíti a lepkék, fátyolkák vagy zengőlegyek megtelepedését a kertünkben. Utóbbiak egyik kedvence az ernyősvirágzatúak virága - ilyen például a paszternák vagy pasztinák és petrezselyem, de a kapor vagy a kömény is. Személyes tapasztalatom, hogy ezeket a növényeket valamiért a nem túl szívesen látott poloskák is annyira szeretik, hogy érdemes belőlük több csali növényt is meghagyni.  Ha első évben hagyunk belőlük párat a földben, hogy a második tavasszal virágot hozhassanak, a poloskák szinte kizárólag ezeken fognak korzózni. Innen aztán könnyű őket még kamaszkorukban, családalapítás előtt lerázni egy mosogatószeres vízzel töltött befőttes üvegbe, így nem fogják károsítani a veteményest.

A fűnyíró is vakációra mehet

Egyre nagyobb divat a No Mow May, vagyis fűnyírásmentes május.

Eredetileg a magasabbra növő nektárt hozó növények és a velük táplálkozó beporzók védelmében indult ez 31 napos kihívás, az eredményeket figyelembe véve azonban igazából egész évben érdemes alkalmazni, persze nem az egész kertben, hanem a nyírott és nyíratlan területeket váltogatva.

Akinek van kertje, az biztosan látja az elmúlt évek nyarainak fűsárgító/szárító hatását: az aszályok és az extrém magas hőmérséklet nem kímélik a gyepet sem. Minél kisebbre nyírjuk, annál hamarabb szárad ki, és nincs az a pénz- és környezetkímélő öntözési rendszer, ami egy rövidre nyírt füvet egész nyáron zölden tudna tartani.

A hosszabbra hagyott fű egyszerre vigyáz önmaga szépségére és számtalan apró életre, a pénztárcánkról nem is beszélve.

Ha szakaszosan, vetésforgóban mindig csak egy-egy területen nyírjuk füvet, a rovarok és egyéb állatok mindig találnak maguknak búvóhelyet és élelmet a nyíratlan részeken. Nem utolsó sorban a szemnek is jól esik a nyírt részeket megtörő, szélben lengedező virágos fű látványa.

Piszkálás-mentes övezetek

Az előző részhez szorosan kapcsolódva nagyon fontos, hogy legyen a kertünknek olyan része, amit békén hagyunk. A rovarok, de a nagyobb állatok, gyíkok, sünök számára is fontos a téli menedékhely, amit a legegyszerűbben úgy tudunk számukra biztosítani, hogy a kert egy (vagy több) kevésbé forgalmas sarkába hordunk gallyakat, leveleket, aztán elfeledkezünk róluk a következő évig. Itt biztonságban át tudnak telelni.

Hosszú és kitartó agymunkával meg kell próbálnunk kigyomlálni azt a téveszmét a fejünkből, hogy egy kertnek úgy kell kinéznie, mintha a House and Garden aktuális számát lapozgatnánk.

Jó esetben egyébként azok a kertek is rendelkeznek ilyen „békén hagyott” részekkel, csak azt értelemszerűen nem fotózzák be az újságba.

Nem minden gyom, amit nem mi vetettünk

Ami az agráriumban gyomnak számít, az a mi kertünkben lehet élelem a beporzóknak, gyógynövény az otthoni patikánkba, vagy csak egyszerűen szép talajtakaró, talajlazító, eróziót megakadályozó növény. Cickafark, kövér porcsin, pásztortáska, pitypang, tyúkhúr, árvacsalán, lóhere, kerek levelű repkény, papsajt - ezek mind nektárt adnak, talajt takarnak, teájuk gyógyít, legtöbbjükből pedig még finom és egészséges pesto is készíthető.

Főzővizet a kopaszra!

Minden nyáron bekerülnek a hírekbe olyan települések, ahol az aszály miatt korlátozzák a vízfogyasztást. Az egyik első hely, ahol magánemberként spórolni tudunk a vízzel, az az öntözés. Csak azt öntözzük, amit muszáj, használjuk fel a konyhában keletkezett főzővizeket:

nagymamáink bejárat melletti virágoskertje nem a műtrágyától volt olyan szemet gyönyörködtető, hanem leginkább a (csatornázatlanságból kifolyólag) a ház mellé öntött főzővizektől.

A krumpli, a tészta vagy a tojás főzővize tele van szénhidráttal, kalciummal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal, ami a növényeknek mind hasznos tápanyag. Egyre figyeljünk: ne kerüljön bele só vagy olaj, ezeket mindig csak utólag rakjuk az ételhez!

Ápol és eltakar: a mulcs

Minél jobban takart egy földfelület, annál több nedvességet tud magában tartani. Ezzel öntöző vizet és munkát spórolunk. Lehet ez a mulcs  levágott fű, fenyőkéreg, ősszel a lehullott levelek, de a konyhakertben például a letermett zöldségek szárait is felapríthatjuk és a még lábon állók alá rakhatjuk, itt lebomlás közben további tápanyagok szabadulnak fel, melyet a növény hasznosítani tud.

Erőszakmentes kertrendezés

Válasszunk olyan növényeket, amik megfelelnek a kert adottságainak, benapozottságának, talajának.

Rengeteg pénzt ki lehet dobni talajcserére, tápoldatokra és különleges növényekre, vagy meg lehet ismerni az adott területet (ha kell, szakmai segítséggel), és akkor jóval kevesebb pénz- és energiabefektetéssel lehet csodaszép kertünk.

Lehet a mi kedvenc virágunk a levendula vagy a kúpvirág, ha egy ősfákkal beültetett, egész nap árnyékos kertünk van, ezek a növények nem fognak tudni megélni benne. Vagy ugyanígy, ha a teraszunkon üldögélve árnyékliliomokban és páfrányokban szeretnénk gyönyörködni, miközben a terasz déli tájolású, és egész évben benapozott, jobban tesszük, ha felülírjuk saját vágyainkat, és megpróbáljuk beilleszteni a meglévő rendszerbe.

Hátrább a vegyszerekkel!

Minél többféle növényt és élőhelyet biztosítunk az állatok számára, annál stabilabb rendszert tudunk létrehozni. A legjobb, ha van türelmünk kivárni ezt a stabilizálódást, és egyáltalán nem használunk vegyszereket. Ám ha valakinek konyhakertje is van, előfordul, hogy nincs más megoldás, elő kell venni a permetezőt. Adott problémára rákeresve (vegyszermentes kerti vagy biokerti Facebook csoportokban érdemes kérdezni, olvasni) könnyen találhatunk szelíd szereket is, ilyenek például a Neemazal, mely alkalmas a fitofág poloskák, közöttük betelepülő fajok (afrikai vándorpoloska, márványpoloska), levélbogarak (burgonyabogár, kukoricabogár), üvegházi molytetű, fitofág atkák és tripszek elleni biológiai védekezésre, a Dipel, mely egy lepkehernyók elleni, bakteriális permetezőszer vagy az Artis, amit fonalférgek és egyes talajlakó rovarok ellen tudunk használni.

Komposzttal szép az élet

Ez talán a legalapvetőbb lépés. Egy komposztáló kialakításával megoldódik a zöld szemét elszállításának kérdése, a talajjavítás céljából kertészetben vásárolt zsákos földkeverékek derékszaggató cipelése, hiszen gyakorlatilag egy humuszgyárat telepítünk vele a kertbe, amiből aztán az egész rendszer profitálni tud.

Jó kertész még jobb kertésztől tanul

Az internetnek hála ma már rengeteg információ elérhető a kanapénkról, legyen az növénytársítási táblázat, vetési terv készítő szoftver vagy online vadvirághatározó.

Emellett viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni az élő tudást sem: ha szeretnénk minél jobban megismerni saját kertünket,

érdemes egy idősebb kertészkedő szomszéddal szóba elegyedni, hiszen ki más tudná jobban, melyik virág vagy zöldség érzi jól magát évtizedek óta azon a területen, ha nem ők.

Ezek az emberek jobban ismerik a helyi csapadék-és fagyviszonyokat, mint a meteorológiai adattárak, tudják, hogy két házzal arrébb milyen fajta cseresznyefa található, ami porzója lehet a miénknek, vagy címmel telefonszámmal együtt el tudnak irányítani minket az egy utcával lejjebb lévő ismerősükhöz, akitől érdemes magot kérni, ha büdöskét ültetnénk.

A permakultúrába végső soron nem csak a növények , de az emberi kapcsolatok ápolása is beletartozik.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Ezzel a pofonegyszerű teszttel kiderítheted, hogy demenciában szenvedsz-e
A teszthez csak papír, ceruza és egy másik ember kell.

Megosztom
Link másolása

Létezik egy végtelenül egyszerű teszt, ami időben jelezheti a korai demenciát.

Ez azért fontos, mert ugyan nem állítható meg a szellemi hanyatlás, és nem fordítható vissza,

a folyamatot lehet lassítani bizonyos kezelésekkel, és a tünetek egy részét is enyhíteni lehet.

A pofonegyszerű demencia-teszt gyors, mindössze néhány perces, és semmi más nem kell hozzá, csak papír és ceruza.

Egy nem digitális kijelzős, hanem hagyományos, mutatós óra kerek, de üres számlapját kell kiegészíteni. A teszt alanyát egy másik személy arra kéri, hogy írja bele az óra számait a számlapon, ahogy azok szerepelnek rajta, ezután rajzolja meg az óramutatókat, hogy hogyan állnak mondjuk negyed kettőkor vagy 10 után 10 perccel.

Ha orvos vagy képzett személy végezteti el a tesztet, akkor rendszerint pontozza a feladat teljesítését az alapján, hogy a teszatalany milyen sorrendben rajzolta fel a számlapra a számokat, hogyan helyezkednek el a számok, jól rajzolta-e meg az óra mutatóit.

Ennek van egy egyszerűbb változata is: ha a tesztalany megcsinálta helyesen a feladatot, akkor a teszt rendben van, ha nem csinálta meg jól, akkor ott valami probléma van.

Te elvégzed a tesztet?

Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Meglepő dolgot árul el rólad az, hogy az ágy melyik oldalán alszol
A legtöbbünk ugyanazon az oldalon alszik az éjszakánként, és nem igazán szeretné ezt módosítani. Mint kiderült, ennek is köze van a személyiségünkhöz.

Megosztom
Link másolása

Egy alvásszakértő érdekes dolgokat állított, szerinte ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy ki melyik oldalt választja lefekvéskor.

Ezek ugyanis sok mindent elárulhatnak a személyiségünkről, nem véletlen, hogy akinek van egy megszokott alvós oldala, nehezen cseréli el egy idegen helyen.

Ryan és Daniel Amoto szerint bizonyos kutatások kimutatták, hogy akik például a bal oldalon szeretnek aludni, azok általában vidámabbak, jóval magabiztosabbak és szorgalmasabbak is, ha munkáról van szó.

Ezzel szemben a jobb oldalt választók jóval földhözragadtabbak, cserébe általában több pénzt keresnek a másik oldalon alvó társukhoz képest.

Egy másik tanulmányt is megosztottak, ami szerint a jobb oldalon alvók sokkal logikusabban és analitikusabban gondolkoznak, míg a bal oldal szerelmesei inkább kreatívak és jó a képzelőerejük.

Egy hotel 2012-ben készített egy kérdőívet, amiben pont erről - azaz az oldalválasztásról - kérdezte a nála megszálló vendégeket, az eredmény szerint pedig a válaszadók 75%-a furcsán érzi magát, ha az ágy másik felén kell aludnia, mint ahogy azt megszokta.

@yourtango The side of the bed you sleep on reveals specific personality traits. Are you a left side or a right side sleeper? #sleep #sleephabits #sideofthebed #personality #greenscreen ♬ original sound - YourTango


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Így befolyásolja az anya étrendje a magzat arcvonásait - meghökkentő eredményeket hozott egy új tanulmány
Lehet, hogy anyukád furcsa kívánósságát okolhatod a külsődért?

Megosztom
Link másolása

Az arcvonások kialakulása régóta fejtörést okoz a tudósoknak, de egy új kutatás szerint a terhes anya étrendje már az anyaméhben befolyásolhat bizonyos vonásokat.

A Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány az anya fehérjeszintjét a génaktivitással, konkrétan az mTORC1 génekkel hozta összefüggésbe, ami a szerzők szerint befolyásolta az embriók koponyáját-arcformáját.

Megállapították, hogy a magas fehérjetartalmú étrend határozottabb arcvonásokat - például erősebb állkapocsvonalat és nagyobb orrot -, míg az alacsony fehérjetartalmú étrend finomabb, élesebb vonásokat eredményezett.

Röviden, az anyák étrendje finomhangolhatja gyerekeik arcvonásait - például az orr vagy az állkapocs alakját és méretét. A tanulmányhoz a nemzetközi kutatócsoport egereket és zebrahalakat figyelt meg, amelyeket genetikailag manipuláltak, és különböző tápanyagszintű étrenddel ettek.

Korábbi vizsgálatok már összefüggésbe hozták az anyák étrendjét a gyerekek egészségi állapotával.

A vegán étrendet követő anyukák például alacsonyabb születési súllyal hozták világra gyerekeiket.

Egy, az év elején közzétett tanulmány megállapította, hogy az elhízott anyák fiai születésükkor nagyobb valószínűséggel lesznek túlsúlyosak, és későbbi életük során fokozottan ki vannak téve az anyagcsere-betegségek kockázatának.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Kisléptékű nyaralás - idén válaszd a nagy szállodaláncok helyett a különleges hazai magánszállásokat!
A Nyírjesi házikó, a HUNZA Ecolodge és a Lámpás az úton házikójába beleszeretni könnyű, hazamenni belőlük nehéz. Mutatjuk, melyik mitől különleges!

Megosztom
Link másolása

Te is utálod, ha a nyaralásodat mások miatt nem tudod élvezni?

A hotelben a korán kelő kisgyerekek kiabálása ver fel, a wellness-ben folyton résen kell lenni, ha be akarsz jutni a jacuzzi-ba, a kempingben meg a hajnalig dajdajozó fiataloktól nem tudsz pihenni?

Szeretnéd, ha a pihenésre költött pénzed idén nem egy nagy szállodaláncolat mögötti céget, hanem kisemberek álmait támogatná?

Szerencsére itthon is egyre több az olyan magánszállás, ami a természetbe illeszkedve, a kisléptékűséget, közvetlenséget és otthonosságot helyezi előtérbe. Ezek közül most hármat mutatunk be, melyeket bármikor szívesn kipróbálnánk!

HUNZA EcoLodge - Mesebeli mikro ökoszisztéma a Mecsekben

Ha valaha is vágytál a Gyűrűk Ura Megyéjébe, ha irigykedve olvastad vagy nézted a hobbitok kényelmes, lassú és napsütötte életét, akkor el kell látogatnod Bodolyabérre.

Tolkien mesevilága ugyanis mintha oda költözött volna a HUNZA birtokra.

Milady és Roeland két gyerekükkel, Nándorral és Hubával építik ezt a barátságos, nyitott, környezettisztelő kis ökoszisztémát, és várnak szeretettel mindenkit, aki szeretne kapcsolódni, feltöltődni, a természet adta kincsekben megmerítkezni.

Különböző szálláshelyeik közt megtalálod a Mézeskalács Házikót, a Lakószekeret és a Lombházat is, de glampingelhetsz a luxus sátrak egyikében vagy a saját hozott sátradban is.

Mindegyik lokális alapanyagok és erőforrások segítségével épült, környezetbarát és alacsony energaigényű.

A mintegy 2 hektár területen elhelyezkedő ökoszállás egy erdőszéli kis völgyben található, fél óra autóútra Pécstől, fél órányi bringázásra Orfűtől.

A szállást körülvevő és átszővő csodálatos kertet a permakultúra szabályai szerint művelik, és minden ehető virágból és termésből kerül a vendégek asztalára is. Roeland örömmel tölti be nem csak a házigazda, hanem a séf szerepét is, szezonális finomságait pedig nem csak szállóvendégként élvezhetjük. Minimum 10 fő esetén személyre szabott műhely program keretében vezet be minket a mediterrán és keleti konyhavilág és a helyi borok házasításába, Milady pedig a gyógy-és fűszernövények és a permakultúra területén szerzett tapasztalatait osztja meg velünk ezeken az eseményeken.

A házigazdák vallják: a kikapcsolódás mindenkinek jár, és őszintén hisznek az igazságos elosztás elvében. Emiatt igyekeznek a Hunza árait a magas minőség mellett a lehető legalacsonyabban tartani, és

amennyiben szükséges, külön szociális kedvezménnyel segíteni azokat, akik nem feltétlenül engedhetik meg maguknak ezt a fajta pihenést.

Saját mikro-farmjuk organikus terményfeleslegét baráti áron vagy sokszor ingyen adják a helyi közösségnek, bevonva ezáltal őket is a saját kis békebeli világukba. Aki egyszer ellátogat hozzájuk, az pedig tagja lesz ennek a közösségalapú családnak.

Nyírjesi Házikó - Kincskereső kiskabin a tónál

Van egy tóparti kis ház Budapesttől másfél órányira, ahova már az odavezető út is felér egy vezetett meditációval.

A Balassagyarmat különálló városrészeként működő Nyírjeshez a csodálatos Dunakanyar mentén, majd a Rétságon át vezet az út,

a nógrádi zöld dombok között kanyarodva pedig észrevétlenül lazulnak el  a mindennapi stresszben beállt váll- és állkapocs izmaink.

A szálláshoz érkezve pedig csak fokozódik a ez az érzés, amikor meglátjuk a kültéri dézsát, a házikóba lépve pedig már azt se tudjuk, mit szeretnénk előbb: inni egy jó kávét, beülni a dézsába vagy kipróbálni a bringákat a környéken.

Utóbbit akkor is megtehetjük (2 fő erejéig), ha nem készültünk saját kerékpárral: a foglalásban ugyanis benne van az ottani bringák használati díja is.

Ha a sportolásra szavazunk, nem csak a tórendszer körül érdemes karikázni egyet, hanem jó ötlet felkeresni a 2021-ben átadott Nyírjes Trails erdei bringapályát.

Az ingyenesen használható park nem csak profik számára ajánlott, kellemes kikapcsolódás bárki számára, aki szeret a természetben biciklizni.

A kétkerekű járgányok szerelmeseinek pedig kötelező ellátogatni a balassagyarmati kerékpár múzeumba is, ahol a különféle járgányok között beleolvashatunk a Biciklis Nagykönyve is, mely Leonardo da Vinci 1492-ben készült vázlataitól kezdődően napjainkig mutatja be a jármű fejlődésének történetét.

Ha a természetnek nem csak a zöld, leveles lakói kedvesek számunkra, akkor látogassunk el a Nyírjesi Fűvészkertbe és a vadasparkba is, ahol számtalan állat, köztük gímszarvasok, dámok, muflonok, őzek, vaddisznók, kameruni törpekecskék, merinói juhok, nyulak, emuk, shetlandi pónik, aranysakál, alpakák, Benett-kenguruk, ormányos medvék várják, hogy természetszerű környezetben figyelhessük meg őket.

Hazatérve a szállásra rendelhetünk vacsorát a város különböző éttermeiből, majd választhatunk: dézsázás előtt vagy után filmezünk (a házban a Netflix és az HBO felhozatalából válogathatunk).

Másnap a reggelit kérhetjük házhoz a házigazdától, vagy kipróbálhatjuk a város valamelyik  kávézóját, hiszen gyalog is csak egy negyed óra a belváros. Ha pedig már a városban vagyunk, megnézhetjük a Palóc Múzeumot, a már említett Kerékpár Múzeumot vagy a Pannónia Múzeumot is, vagy hogy még egy járművet említsünk, a közelben lévő Palóc Ring-et, ami hazánk leghosszabb bérgokart pályája.

Ha inkább a szállás természetes környékén maradnánk, kipróbálhatjuk a szállóvendégek számára készített  kincskeresős-túrázós játékot is.

Az erdőben három elrejtett tábla várja, hogy megtaláljátok őket, a rájuk írt számkódok felhasználásával nyílik ugyanis a szálláson található ládika, benne a meglepetéssel.

A kalandhoz térkép és tájoló is jár, így nem kell ilyesmivel külön készülnötök.

A környékbeli tavaknál horgászengedéllyel és napijegy kiváltásával bárki horgászhat, aki pedig inkább a vízről élvezné a tájat, az akár az Ipolyon is kajakozhat.

Természetesen számtalan gyönyörű túraútvonalat is végigjárhatunk, legyen az akár a Segítő Szűz Forrás, a csesztvei Teréz-kilátó vagy Csóványosi kilátó.

Akárhogy is töltjük itt az időt, élményekkel és friss energiákkal telve térhetünk majd haza.

Lámpás az úton - Slowliving, ami függővé tesz

Bor, mámor, Csókakő.  Vagy inkább bor, lelassulás, Lámpás.

A móri borvidék egyik legszebb panorámájával rendelkező házikó télen-nyáron, hétköznap és hétvégén is ugyanazt tudja nyújtani: kiszakadást a mindennapokból, fókuszváltást, elcsendesedést.

Az otthonos, kreatív megoldásokban bővelkedő lak magán hordozza számos kiemelkedő ízlésű és a természetes rendszerekben hívő szakember munkáját,

többek között Őrfi Eszterét, akiről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.

A három terasszal is rendelkező házban négy fő számára van fekvőhely, jól felszerelt konyha és fürdőszoba lábas káddal, gyapjú papucsok, fürdősó és még számtalan, a kényelmünket szolgáló eszköz.

Ágiék gondoltak az egészen kicsi gyerekkel érkezőkre is: nekik nem kell aggódniuk a babafürdőkád, hinta, bébiőr vagy a bili, és az otthoni játékok közül is csak a legfontosabbakat kell magukkal cipelniük.

Aki pedig kisállattal érkezik, azok számára etető- és itatótál, ágytakaró, sáros idő esetére extra lábtörlő és labdák állnak rendelkezésre.

Az 1500 m2-es telek már most is gyönyörű, de mivel a házigazdák hosszútávon igazi erdőkert kialakításában gondolkoznak, idővel a látvány még szebb, a biodiverzitás még szembetűnőbb lesz a ház körül. Ha a Lámpásban maradunk, akkor is garantált a tökéletes pihenés, de aki aktívabban szereti tölteni az ott töltött napokat, azokat számos programlehetőség várja a környéken, Ágiék nagyon szépen összegyűjtötték, hova és milyen időben érdemes menni gyerekkel ( móri Lamberg -kastély, gánti bauxitbánya),  kettesben (ebédelni a csákberényi SÉF vidéken étterembe, wellness-re a móri Hétkúti Wellness Hotelbe) vagy közösen kirándulni ( a bakonynánai vízeséshez, a fehérvárcsurgói kastélyparkba vagy akár a kisgyóni elnéptelenedett faluhoz gombászni).

Aki pedig reggelire is a helyi finomságokat kóstolná meg, azoknak házhoz jönnek a környék termékei.

A Lámpás második otthonként várja azokat is, akik egyedül menekülnének el egy kicsit a világ elől, vagy máshol töltenék a home office napjaikat: ha szeretnél néhány hétköznapot így tölteni, a Lámpásban ezt kedvezményes áron teheted meg.

Akármilyen felállásban is látogatunk el a csókakői kis ékszerdobozba, készüljünk fel rá, hogy hazatérve furcsa honvágyunk lesz, és azt kezdjük el tervezgetni, mikor térhetünk vissza pár napra a fekete házikóba.

Megosztom
Link másolása