GYEREK

Veszekedni a gyerek előtt? Állítólag mégis szabad. Csak nem mindegy, hogyan.

Ha igaz lenne, hogy csak azok a párok veszekednek, akik ezt látták a szüleiktől, már rég eltűnt volna ez a probléma a világból. Lehet úgy veszekedni, hogy ne ártsunk vele? Eláruljuk, hogyan.

Megosztom
Link másolása

Egy pszichológus, Laura Markham szerint a neurológiai kutatások szerint ha egy gyerek kiabálást hall, a stresszhormonjai felszöknek. Még egy alvó csecsemő is érzékeli a hangos, dühös hangokat, és a stressz olyan rohamát éli át, amelynek lecsengése időbe telik - írja a YourTango.

Ez a stresszre adott reakció hatással lehet a gyerek fejlődésére, mind pszichológiai, mind fizikai értelemben - derült ki egy 2015-ös tanulmányból, amely kimutatta, hogy az ordítva veszekedős családban felnövő gyerekek másképp dolgozzák fel az érzelmeiket, mint szerencsésebb társaik.

A gyerek számára a szülő a világmindenség közepe. Amikor egy vita apu és anyu között kiabálásba torkollik, a gyerek világa ijesztővé válik.

A későbbiekben ezek a gyerekek többek közt szorongóvá válnak és hajlamossá lesznek a depresszióra. Ráadásul, amikor a szülők veszekszenek, a gyerek úgy érezheti, hogy valamiért ez az ő hibája.

Ha például a nem fejezi be a házi feladatát vagy nem pakolja össze a szobáját vacsora után, és szülei aznap este veszekedni kezdenek, a gyerek kapcsolatot feltételez a saját mulasztása és a szülei veszekedése között.

Bűntudata lesz, szégyent és más fájdalmas, negatív érzelmeket érez, amelyek még sokáig benne maradnak a veszekedés befejezése után is.

Amikor a szülők veszekednek, a gyerekek nem tudnak hova menekülni. A szóváltás hevében a szülők pedig kizárják a külvilágot, és saját érzelmeik, a sértettség, a félreértés és a tiszteletlenség miatt érzett szorongás emészti őket.

Pontosan ezekben a pillanatokban lenne a gyereknek a legnagyobb szüksége rájuk, hogy stabilitást és vigaszt kapjon.

Egy 2008-as tanulmány így magyarázta ezt:

„A gyerekeknek fontos, hogy érzelmi biztonságban érezzék magukat a családon belül; a szülők konfliktusai, különösen a romboló konfliktusmegoldások aláássák az érzelmi biztonságukat.”

Azzal, hogy a szülők a gyerekük jelenlétében veszekednek, gyakorlatilag elérhetetlenné teszik magukat érzelmileg a gyermek számára. Ettől a feldúlt gyerek rossz megküzdési technikákat alakít ki.

Idővel visszahúzódással és elszigetelődéssel próbál megoldást találni a problémáira, ettől felnőttként képtelen lesz sikeres kapcsolatokat kialakítani.

Csakhogy van egy kis bökkenő, nagyon nem lehet olyan steril életet élni, amibe nem jut hely a nézeteltérésnek.

A konfliktus az emberi lét része, persze nem mindegy, hogyan birkózunk meg vele, és hogyan reagálunk a gyerekek előtt. Mit mondasz, ha úgy érzed, hogy a házastársad nem hallgat rád? Talán elutasító, általánosító kijelentéseket teszel, vagy rosszabb esetben sértegetésbe torkollik a vita?

Akkor nem érhet senkit meglepetésként, ha a 3 éves gyereke az előző esti veszekedés egy részletét ismételgeti, és például azt kiabálja a babájának, hogy Pofa be! - pontosan utánozva a társa hangszínét is, amikor az este így ordított. Ilyenkor fontos leállni, és felmérni, mennyire heves és káros mindez.

Egyesek most mégis azt állítják, fontos, hogy a gyerekek lássanak egészséges veszekedést, bár már a szókapcsolat is lehetetlenül hangzik.

A legjobb, ha a szülők megtanulják, hogyan lehet veszekedni anélkül, hogy a vita a robbanásig fajulna, produktívan, tisztelettudó módon bevonva a partnert, miközben az álláspontjukat is megértetik egymással. Minden párnak vannak nézeteltérései. De magától értetődőnek kellene lennie, hogy különbség van a nézeteltérés és a veszekedés között.

A gyerekeknek az a legjobb, ha példát látnak arra, hogyan lehet a nézeteltéréseket kölcsönös tisztelettel és együttérzéssel kezelni, a hibáztatás helyett a megoldásokat keresve.

A cél az, hogy a gyerek megfigyeljen két felnőttet, akik képesek egészséges, tiszteletteljes nézeteltérésekre, veszekedés közben és utána is kedvesen és szépen bánva egymással.

Így a gyerek megtanulja, hogy a sikeres problémamegoldáshoz hozzátartozik, hogy elgondolkodik rajta, közli az ötleteit a másik féllel, végül pedig meghallgatja a másikat, és tanul tőle.

Ezért a szülők közti konfliktuskezelés a hatékony kommunikációról és a határok fenntartásáról szól.

Hogyan mutathatjuk meg az egészséges konfliktusmegoldásokat a gyerekek számára?

Adunk 12 tippet. Nem baj, ha sorvezetőként használjátok.

1. Próbáld meg a házastársad szemszögéből látni a dolgokat.

Hallgasd meg és ismételd meg, amit a társad mondott, így biztos lehetsz benne, hogy azt érted, amit ő mondani akar, és ő is látja, hogy átment az üzenet.

„Szóval azt mondod, hogy szeretnél egy nagyobb tévét venni, és a dolgozószobába tenni?”, vagy: „Úgy érted, hogy inkább elmennél szombaton horgászni a fiúkkal, és átütemeznéd a terveinket egy másik időpontra néhány hét múlva, amikor nagyban kárpótolsz engem?” A végére jöhet a mosoly.

Fontos, hogy ezek elismétlése még nem megállapodás, csak a másik gondolatainak tükrözése, a tények pontos ismeretéhez.

2. Ne emeld fel a hangod.

Ha eltérő a véleményetek, akkor úgy mondd el a sajátodat, hogy a dühöd ne emelje meg a hangodat.

„Hallom, amit mondasz.... Nekem más javaslatom van. Arra gondoltam, hogy megkaphatnád a nagyobb tévédet, de nem egészen ekkorát. Megbeszélhetnénk erről még egy kicsit?”

3. Szükség esetén tegyél fel tisztázó kérdéseket.

Ne feltételezz, ha gyanús, hogy nem pontosan értitek egymást, kérdezz bele a dolgokba.

4. Ha kell, lassú, mély lélegzetvételekkel csillapítsd le magad.

Ez segíteni fog abban, hogy nyugodt, higgadt és összeszedett maradj, bárhová is fajuljon a vita.

5. Legyél legalább olyan tisztelettudó, mint a munkatársaiddal.

Ugyanilyen tisztelettel bánj a házastársaddal is. Sosem jó, ha azt hallod otthon, hogy a társad szívesebben lenne a kollégád, mint a házastársad.

6. Legyél pozitív, türelmes és figyelmes.

Egy egyszerű köszönöm vagy egy kedves mosoly megváltoztathatja az egész beszélgetés - vagy az egész este - hangnemét.

7. Amikor észreveszed, hogy mindketten ugyanazt mondjátok, ismerd el.

Mondhatsz valami olyasmit, hogy „Úgy tűnik, ebben mindketten egyetértünk.”

8. Ne versengjetek, hogy kié legyen az utolsó szó.

Tényleg nem ez számít. Tudod, okos enged…

9. Vedd észre magadon, amikor növekszik benned a feszültség.

Ha ideges vagy, akkor mondd ki: „Azt hiszem, szükségem van egy kis szünetre, most feszültnek érzem magam, és nem akarok veled vitatkozni.”

10. Legyél az első, aki elnézést kér

Ha gondolkodás nélkül visszacsattansz, vedd észre, és lépj hátrébb. Mondd ezt: „Sajnálom, csak feldúlt voltam. Kérlek, hadd próbáljam meg újra elmondani.”

11. Pozitívan támogassátok egymást, miközben beszélgettek.

Mondjatok olyan dolgokat, mint például: „Ez nagyszerűen hangzik!” vagy „Hűha - értékelem, hogy észrevetted, hogy ezt csináltam.”

Meg is kérdezheted: „Hogy érzed magad ezzel kapcsolatban?” vagy „Mi az, amire most szükséged van tőlem?”

12. Ne őrizz haragot

Egy nehéz beszélgetés végén egy nagy ölelés vagy mosoly azt üzeni a gyerekeknek, hogy nincs harag.

Persze a tippjeink csak akkor működnek, ha mind a ketten eléggé magas érzelmi IQ-val léptetek be a kapcsolatba. Ha a másik fél lesöpri a kulturált vita lehetőségét, ne gondolkozz sokat. A dolgok általában csak rosszabbak lesznek. A váltáshoz ilyenkor, már csak a gyerek érdekében is, nincs mire várni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Még nézni is rossz! Paris Hilton fia mentőmellény nélkül mászkált szabadon a száguldó katamaránon - videóval!
Nehéz elhinni,, hogy nem érezte veszélyben a gyereket, ráadásul a kedvenc fiát ebben a helyzetben.

Megosztom
Link másolása

Augusztus 28-án a 43 éves Paris Hilton egy videót osztott meg 19 hónapos fiáról, Phoenixről, amint az

egy száguldó katamarán fedélzetén mászkál kissé még bizonytalan járással mezítláb, szabadon.

Természetesen, mentőmellény nélkül, hiszen hogy nézne ki abban az ormótlan valamiben a videón?

Látva, ahogy Phoenix vidáman sétálgat a sebesen haladó járművön, néhány rajongó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gyerek nem viselt mentőmellényt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

The Cutesie Crew (@hiltonbabies) által megosztott bejegyzés

„Anya, kérlek, mindig adj rá mentőmellényt a hajón!! Bármi megtörténhet. Ezért hívják balesetnek. Szeretettel,”

kommentálta valaki, míg egy másik hozzátette: „

Az idegeim kikészültek, ahogy néztem, mert nincs rajta mentőmellény! A vízen soha nem lehetünk elég óvatosak!”

Paris Hilton ma válaszolt az aggodalmakra, és megnyugtatta a rajongókat, hogy ő és férje, Carter Reum, szorosan felügyelték fiuk minden lépését a hajón.

„Sziasztok Mamák, köszönöm a tanácsotokat és hogy mindig törődtök az én #CutesieCrew-val,” írta.

„Ez egy nagy hajó, és a férjemmel mindenhol követjük őt, és sasszemekkel figyeljük. A gyerekeim a mindenem.”

A videóban egyébként Phoenix láthatóan jókedvű volt, ahogy körbejárta a katamaránt. Gátlástalanul lépett le a háborgó mélység fölötti hálóra is, mászott le a lépcsőn, bár néha elvesztette az egyensúlyát. Nekünk nehéz volt izzadó tenyér nélkül végignézni a felvételt. Nektek sikerül?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
A Rovatból
A pandémia alatt született gyerekek közül sokakat még most is pelenkáznak
Sok járvány alatt született gyerek már iskolába megy Angliában, és minden eddiginél nagyobb nehézségekkel kell szembenézniük, mert megfigyelések szerint bizonyos készségek elsajátítása később jelenik meg náluk.

Megosztom
Link másolása

"Hatalmas növekedést tapasztaltunk a világjárványt követően azon gyerekek számában, akiknél kognitív funkcióik fejlődése késik a többi gyerekéhez képest" – ezt Catherine Joyce, az Action For Children jótékonysági szervezet angol nemzeti igazgatója nyilatkozta, és döbbenetes példákat hozott a jelenségre, írja a The Sun.

Idén májusban az Egyesült Királyságban megkezdték a Covid-19 világjárvány gyermekekre és fiatalokra gyakorolt ​​hatásainak vizsgálatát, amelynek egyik fókuszpontja a testi és lelki egészségükre gyakorolt ​​hatás volt.

Egy múlt hónapban közzétett jelentés szerint Angliában több mint 75 000 gyerek vár beszéd- és nyelvterápiára

– ez minden korábbinál magasabb –, miközben több mint negyedmillió gyermek vár mentális egészségügyi támogatásra az angliai gyermekügyi biztos szerint. A világjárvány idején született gyerekek száma e csoportot illetően magas.

Egy idén márciusban közzétett felmérés, amely az angol és a walesi általános iskolák 1000 alkalmazottját és 1000 iskolakezdő gyermek szülőjét kérdezte meg, feltárta, hogy

a gyerekek 24%-a nem tanult meg WC-re menni, 37%-uk nem tudott önállóan felöltözni.

Az iskolai dolgozók közel fele érezte úgy, hogy a kisgyermekek sokkal kevésbé voltak felkészülve az iskolakezdésre, mint azt előző 18 hónapban tapasztalták.

Catherine Joyce szerint látványosan megugrott azon esetek száma, ahol a gyerekek később kezdenek beszélni az átlaghoz képest, de más beszédhibák is megjelentek, valamint a motorikus képességek kifejlődése is későbbre datálható a pandémia előtt született gyerekekhez képest. Az öngondoskodási képességek kialakulása is csúszik.

"Egyes szülők is küszködnek gyermekük viselkedésével a kötődési problémák és a szeparációs szorongás miatt"

- nyilatkozta.

Más hozzáértők, például Keith Reed, a Parent-Infant Foundation vezérigazgatója szerint korábban is megfigyelhetők voltak ezek a "késések", a járvány alatt viszont megerősödtek az esetszámok.

"A családok elszigeteltségével, amikor a járvány idején a csecsemőket szinte alig láthatták az egészségügyi dolgozók a szükséges vizsgálatok során, a helyzet csak rosszabb lett. Erre még rádobjuk a később jelentkező megélhetési gondokat, és tényleg egy időzített bombát kapunk" - foglalta össze véleményét.

Egy anyuka a Sunnak adott interjújában mondta el, hogy óriási hatása volt gyereke fejlődésére, hogy nem vehettek részt 6 hetes kontrollokon a lezárások miatt, és nem tudtak társaságba menni, alig találkoztak emberekkel.

12 hónapos korában például a gyerek nem reagált a nevére.

Azt is elmondta, hogy míg ennyi idősen a nővére megértette a "hol van a kutya" kérdést, és rámutatott az ebre, addig a kistestvér erre nem volt képes. Évekkel később derült ki, hogy bár a beszéde fejlődött, átlag alatti hallással küzd. Csak négy éves korában került megfelelő beszéd- és nyelvi csoportba. Mindennek elejét lehetett volna venni, ha a kisgyermekkorban eljut a kislány a megfelelő kezelésekre.

Dr. Amanda Gummer kutatópszichológus és gyermekfejlesztési szakértő számára ez a példa nagyon is ismerős.

"Az első év döntő egy gyermek számára, mivel ez a gyors agynövekedés és az alapkészségek fejlesztésének időszaka. A kötődés, az érzékszervi tapasztalatok és a korai interakciók képezik a jövőbeli kognitív, szociális és érzelmi fejlődés alapját"

- összegezte.

Azt mondja, hogy a járvány idején kimaradt beavatkozási lehetőségek sokak számára súlyosbították a fejlődési problémákat.

"A korai beavatkozás nagyon fontos, és a szakértőkhöz való eljutás hiánya a járvány idején azt eredményezte, hogy néhány gyereknek kimaradtak a kritikus támogatási időszakok. Ezek a késések az idő múlásával egyre hangsúlyosabbak, és kihívást jelentenek."

Frankie Harrison klinikai pszichológus szerint a gyermekek támogatása a járvány miatt kialakult későbbi reakciók miatt sok erőt kíván a szülőktől, szerinte önhibáztatást élhetnek át, ha így a járvány után észlelik a fejlődési késéseket. Nagyon fontosnak gondolja, hogy a maguk mentális egészségével is foglalkozzanak a szülők, hogy ne ostorozzák magukat.

Alex Corgier, a Home-Start egészségügyi vezetője azonban szeretné megnyugtatni a szülőket, nem minden járvány alatt született gyerek küzd ugyanis nehézségekkel. De ha igen,

az ő helyzetük se veszett el véglegesen.

"Sokan remekül teljesítenek, és elérik minden fejlődési mérföldkövüket. Még ha gyermeke lassult fejlődést is mutat a világjárvány miatt, hihetetlenül ellenálló, és teljesen vissza tud térni a szükséges kerékvágásba" - mondja hozzátéve, a jó kapcsolatok kiépítése és az iskolával való nyílt kommunikáció óriási változást hozhat.

„A tanév előtti utolsó néhány napban maradjon pozitív, és

segítse gyermekét az iskolára való felkészülésben"

- javasolja a szakértő.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Ennél meghatóbb videót ma már nem fogsz látni: így táncolt az apuka kislányával a szakadó esőben
Ilyen apukára vágyik minden kislány, nem csoda, hogy vírusként terjedt a felvétel.

Megosztom
Link másolása

TikTokra került fel az a tündéri videó, amiben egy 4-5 év körüli kislány arra kéri az apukáját, hogy menjenek ki és táncoljanak az esőben.

Átlagos esetben erre minden apuka válasza az lenne, hogy „na azt már nem”, itt azonban egészen más történik, az eredmény pedig könnyfakasztó.

A kislány ugyanis kimegy a szakadó esőbe az apukájával táncolni, aki láthatóan mindent belead, sőt még repeta kört is nyomnak, és csak akkor térnek vissza, mikor a vihar már jól hallhatóan az ajtóban van.

Ázottan és kimerülten, de fülig érő mosollyal az arcán köszöni meg a kislány az édesapjának, hogy táncolt vele az esőben.

Ez egészen biztosan örök emlék marad számukra.

A videót már majdnem 13 millióan látták és rengeteg komment érkezett, köztük ilyenek:

„Sosem fogja elfelejteni, ahogy az apukájával együtt táncoltak az esőben.”

„Ez a legszebb dolog, amit ma láttam.”

„Ha nem ilyen lesz a jövendőbeli férjem, akkor inkább nem is akarom.”

Az édes videót itt lehet megnézni:

@thechurcofamily This was so sweet #toddler#toddlersoftiktok#toddlers#dadsoftiktok#MomsofTikTok#parenthood#family#babyfever#baby#babies#cutebaby ♬ original sound - TheChurcoFamily


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Elképesztő orvosi csoda: „Az én kisbabám kétszer született meg - három hónap különbséggel”
A fiatal édesanya bármire hajlandó lett volna, hogy megmentse a kisbabája életét.

Megosztom
Link másolása

Egy angol édesanya elmesélte rendkívüli történetét, azt, hogy kisfia, Luca „kétszer született” – egyszer hat hónapos terhesség után, majd másodszor is, a 38 terhességi héten.

Amikor a 23 éves Lisa Coffee megtudta, hogy babájának a gerinc- a gerincvelő fejlődési rendellenessége van, gondolkodás nélkül alávetette magát a baba életét megmentő műtétnek.

Az orvosok úgy döntöttek, hogy a magzatot 27 hetesen, vagyis a terhesség 6. hónapjában kiemelik az anyaméhből, hogy elvégezhessenek egy műtétet a probléma részleges megoldására.

Ezután visszatették őt az anyaméhbe, és a terhesség folytatódott egészen a 38. hétig. A kisfiú a születése után nyolc napot töltött az újszülött intenzív osztályon, mielőtt édesanyja hazavihette volna. Az orvosok azt mondták, hogy Luca valószínűleg soha nem fog tudni járni, és még több műtétre is szüksége lesz.

Az újszülött kisbaba hátán csak egy heg árulkodott arról, hogy három hónappal korábban megműtötték, most egyéves, és a gyógytornás kezelésekkel folyamatosan fejlődik, ami reményt ad a jövőjére.

„A kisagya állapota javul – mondta az édesanya. - Van némi folyadék az agyában, de eddig nem volt szükség drain beültetésére. A következő MRI-vizsgálata két éves korában lesz.

Ő egy csodálatos kisfiú, és hihetetlenül hálásak vagyunk azért, hogy ilyen messzire jutott. Nagyon hálás vagyok, hogy a műtét esélyt adott neki, hogy talán egyszer majd járni tud.”

Dr. Hana Patel elmondta, hogy az ilyen műtétek ritkák; csak minden ezredik terhesség igényel ilyen beavatkozást.

„Ebben az esetben a magzatnak már a méhen belül műtétre volt szüksége. Ezt általában életveszélyes rendellenességek kezelésére végzik. A spina bifida javítására is alkalmazzák, hogy javítsák a gyermekek életesélyeit. Bár nehéz ezzel élni, sokan képesek független és teljes életet élni.”

A kisfiúról és anyukájáról a képeket ITT lehet megnézni.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk