ÉLETMÓD

Fitness-mániások és egészség-függők: mit és mennyit érdemes beáldozni az egészségért?

Szinte minden eszköz adott ahhoz, hogy egy egészségesebb életet éljünk. A kérdés csak az, hogy mit jelent pontosan az „egészséges élet”?

Megosztom
Link másolása

Sosem volt olyan népszerű az egészség hajszolása, mint napjainkban. A konditermekben zsebkendőnyi hely sem marad a kora esti órákban, chips és csoki helyett gyümölcsök és zöldségek sorakoznak a boltok futószalagjain, miközben a dohányzás lassan divatjamúlt szokássá vált.

Az új trendet követve rengetegen váltottak életmódot, viszont rengetegen esnek túlzásba is, és a hirtelen jött lelkesedés hatására túltolják az egészséges életre törekvést, ami ugyanolyan káros lehet, mint az egészségtelen életvitel.

Egyre égetőbb a kérdés: valóban fenntartható az egészséges életforma? Hogy választ kapjunk a kérdésre, a három évtizedes fitness múlttal büszkélkedő Majorova Tímeával (ő látható a címlapfotónkon) beszélgettünk edzés után egy cukrászdában. Rendelt két szelet süteményt, és mesélni kezdett. Megdöbbenve kérdeztem, hogy miért éppen cukros desszertet választott, az édesség is egészséges?

„Nem attól leszünk fittek, hogy cukor-, glutén-, laktózmentes ételeket eszünk. A lényeg a mérték”

– mondja a fitness világbajnok, aki első magyar nőként állt a híres Mr. Olympia színpadán, majd újabb négy alkalommal szerepelt a világ legfittebb emberinek sorában, és aki mára tudja, hogyan lehet fenntartani az egészséges életvitelt. Edzőként többek között olyan világsztároknak segít megőrizni a fittséget, mint Harrison Ford, de Bruce Willis is Tímeánál edzett betegsége előtt.

Amerikai álom

„Kislány koromban álmodni sem mertem arról, hogy egyszer Amerikában fogok élni, a sors hozta így. A kilencvenes években kezdtem versenyezni nemzetközi szinten, így találkoztam egy amerikai edzővel, aki sokat segített. Ugyanis volt egy nagy problémám, a lábam állandóan felvizesedett, hiába mozogtam, hiába követtem a helyes étrendet” – emlékszik vissza Tímea. A személyiedző segítségével a láb-problémája megoldódott, az edzővel pedig szorosabb kapcsolatba kerültek, hamarosan már házaspárként látogatták a konditermeket. „Az első férjemnek köszönhetem, hogy Amerikában új otthonra találtam. Lassan harminc éve élek Kaliforniában, és egyszerűen imádom. Úgy érzem, hogy itt kiteljesedhetek a szakmámban, és miközben a rendszeres edzésekre is marad idő.”

Ahogy a fitness bajnok mondja, az egészséges életmód csak úgy lehet állandó, ha mellette megtaláljuk azt a sportot, amit élvezünk, ami rendszeresen kiszakít a mindennapos rohanásból.

Ugyanis akik hajnaltól éjjelig hajszolják az eredményeket, hamar kiégnek, a test pedig feladja a folyamatos küzdelmet.

Ezért az egészséges életvitel része a pihenés, a napi legalább háromszori étkezés, valamint a minőségi alvás is.

Új mindennapok

„Sok mindent kipróbáltam, de nem lettem egészséges életmód függő sem. Viszont pontosan tudom, hogy milyen sokan esnek ebbe a hibába. Ennek az egyik oka, hogy hirtelen változtatnak a korábbi szokásokon. Én évek alatt álltam át az egészséges étkezésre, és ma igazi élménnyé vált számomra a főzés, mert megtanultam, hogy mi a legjobb a szervezetemnek. Az étrendemben van minden, ami szükséges ahhoz, hogy legyen energiám” - mondja Tímea.

A fittness világbajnok kétgyerekes édesanyaként jelenleg is Kaliforniában dolgozik, edzéseket és wellness programokat tart a mozogni vágyóknak, miközben rendszeresen sportol.

Megtapasztalta, hogy létezik pozitív fanatizmus. A titok, hogy addig keressük a számunkra ideális mozgásformát, ameddig megtaláljuk.

A testedzés mellett pedig figyeljünk a változatos és tápanyagokban gazdag étrendre. Tímea szerint a kaliforniai emberek is ennek köszönhetik egészséges külsejüket. „Érdekes, hogy Amerika egyes államaiban nagyon sok túlsúlyos ember él, gondoljunk csak Texasra vagy Indianára. Hasonló a helyzet Európában is, ahol egy országon belül találunk normál testalkatú és erősen elhízott embereket. Kalifornia államban viszont jóformán mindenki törődik az egészségével, mindenki mozog, mindenki helyesen táplálkozik, mintha kötelező lenne, és közben mindenki teszi a dolgát.”

Az egészséges életmód lényege, hogy miként éljük meg a mindennapokat. Kerítünk időt a mozgásra? Az otthon főzött ételt választjuk a gyors ételekkel szemben?

Lépésről lépésre

„Nem tagadom, hogy a fittség megőrzése áldozattal jár” – mondja Tímea, majd hozzáteszi, hogy az egészségtelen szokások miatt kialakuló szövődmények (csont- és ízületi panaszok, túlsúly, lassú emésztés, bőrproblémák, krónikus alvászavar stb.) még több áldozatot szednek.

„A rendszeres testmozgásnak nagyon fontos szerepe van az egészségmegőrzésben. Onnan tudjuk, hogy jó az, amit csinálunk, hogy van energiánk, aktívak vagyunk, és életerősek”

– magyarázza Tímea, aki mindannyiunkat arra biztat, hogy találjuk meg az arany középutat. Mert bár lehet követni az új trendeket, de ne feledkezzünk meg közben a test jelzéseiről. „Képzeld el, hogy időnként megjutalmazod a tested egy teljes feltöltődéssel… Ebben tudok segíteni az embereknek, vagyis nemcsak edzést tartok, hanem végig kísérem a vendégeket egy megújító kezelésen. Ennek része a mozgás, a wellness és a masszírozás. Ezalatt felpezsdül a test, felgyorsul az anyagcsere és még a mentális egészségre is jó hatással van. Időnként igenis kell egy ilyen nap! Nem az a lényeg, hogy mindenki úgy nézzen ki, ahogy egy szupermodell, hanem az, hogy a mozgással megőrizzük az egészséget!” – jelenti ki a fitness bajnok, végül megjegyzi,

fontos, hogy kis célokat keressünk ahelyett, hogy egy nehezen elérhető álmot hajszolnánk.

„Kérdezzük meg magunktól, hogy miért vágyunk az egészséges életre. Fogyni szeretnénk, edzettebb külsőre vágyunk, vagy egészen másról van szó? Ha fokozatosan, kis célokon keresztül érjük el a nagy célokat, akkor marad erőnk és motivációnk, míg végül életmóddá válik az egészség megőrzése” - mondja Tímea, miközben eltünteti a süteménye utolsó falatkáját is.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása