GYEREK

Amikor a velociraptor a lábadhoz láncolja magát - dackorszak és szeparációs szorongás egy időben

Nem gondolnád, de felnőttként meg fogja köszönni a gyereked, ha tudatosan kezeled ezt a korszakát!
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. július 17.


Megosztom
Link másolása

Nem is leírni vagy megérteni, hanem túlélni nehéz azt a csodálatos, de egyáltalán nem ritka konstellációt, amikor a pár éves gyerek egyszerre akarja magát az anyjával összeférceltetni, és nemet mondani arra is, amit igazából szeretne.

Mivel leginkább az édesanyákat érinti (értsd: darálja péppé) ez az időszak, főleg őket szólítanám meg, mint sorstárs a sorstársat.

Helló, kedves Hősnőtársam, hogy aludtál? Sehogy? Igyál gyorsan egy kávét! Nem hagynak? Ja, igaz, nem tudsz kávézni, mert neked is ott a kis, lassan három vagy még több éves kapcsolatod, ami az utóbbi időben kezd átmenni bántalmazósba.

Ez a kis kapcsolat mostanában, ha tehetné, elvenné a kulcsaid, a telefonod, megszakítaná minden kapcsolatodat a külvilággal és várná, hogy minden negatív gondolatát és érzelmét kitaláld és átéld, HELYETTE.

És, valljuk be, sok anya legszívesebben tényleg átvenné a gyerek minden frusztrációját, csak hogy a kicsi megnyugodjon. Szerencsére vagy sajnos, de ez nem így működik, és kénytelenek vagyunk mindannyian végigasszisztálni azt a nehéz időszakot, amikor a gyerek elkezd küzdeni a belső konfliktusaival, az anyjával alkotott fizikai, lelki és szellemi egység megbomlásának fájdalmával, vagy azzal, hogy az építőkockákra is hat a gravitáció.

Szóval nem könnyű nekünk (se), kedves Hősnőtársam, viszont ha már kávét nem tudok neked főzni, idegereblyéztem magunknak pár infót, aminek tudatában talán könnyebben találunk kapaszkodót a gyereknevelésnek ezen futóhomokos korszakán.

Mire jó a dackorszak a gyereknek?

1. Megtanul nemet mondani arra, ami nem jó neki.

Azok a gyerekek, akik két éves koruk környékén egyáltalán nem dacolnak a felnőttekkel, valószínűleg a szeretetért és elfogadásért cserébe lettek engedelmesek. Ez viszont a saját szelf-érzetük rovására történik, ami hosszú távon nagyon káros lehet az önértékelésükre és a jól funkcionáló szociális kapcsolataik kialakítására.

Mert hát hogy fog az az ember nemet mondani a főnöke túlzó kéréseire vagy egy számára nem szimpatikus ember közeledésére, akinek gyerekként nem volt biztonságos terepe kitanulni ezt a művészetet?

A nemet mondás képessége egyébként nem csak a mindenkori felettesével való egészséges önérvényesítésben lesz majd hasznos a mai kétévesnek. Ezek a „nem”-ek ugyanis már az óvodában, iskolában is segíthetnek a kortárs közösség behatásainak szűrésénél. Azok a gyerekek ugyanis, akik kicsiként „a dac-harcot megharcolták”, könnyebben fognak ellenállni a többség nyomásának, legyen az zenei vagy öltözködésbeli ízlés, politikai vagy vallási nézet vagy akár a drogok.

2. Megtanulja kifejezni a szükségleteit.

Minden dackorszakkal és hisztivel foglalkozó írás hangsúlyozza, hogy igyekezzünk mindig együttérzőek lenni a gyerekkel, és ennek adjunk is hangot. Azzal, hogy helyette megfogalmazzuk az érzéseit, nagyon sokat segítünk neki hosszú távon.

Ahogy annak idején az almapürét, úgy a szavakat is a szájába kell adnunk ahhoz, hogy használni tudja őket.

A „Tudom, hogy szomorú, csalódott, dühös vagy” nem is igazán azért fontos, hogy a gyerek észlelje az együttérzésünket. Sokkal inkább azért kell ezeket ismételni, mert ezáltal megtanulja, hogy az érzelmek verbalizálhatóak, lehet róluk beszélni. Meg kell ismernie a „Fáradt/éhes/szomjas vagyok” vagy a „Melegem van/fázom” kifejezéseket is, hogy egy idő után ő maga is átlássa, hogy adott hiszti, dacoskodás miért alakult ki benne, és így segítséget tudjon kérni.

3. Megtanulja levezetni az érzelmeit.

Ahhoz, hogy egyszer majd eljusson a gyermekünk az érzelmei kezeléséhez, rá kell vezetnünk a saját útjára. Példákat kell neki mutatnunk ehhez, hogy ki tudja őket próbálni és el tudja majd dönteni, neki melyik a testhezálló. Hogy ilyenkor fáradásig püföl egy párnát, vagy lassan iszik pár korty hideg vizet, vagy mély levegőt vesz, és lassan kifújja, teljesen mindegy. Ha magának talál ki működő és bármilyen helyzetben alkalmazható lenyugtatási módszert, annál jobb. A lényeg, hogy segítsük ebben.

Itt fontos megjegyezni, hogy abból is sokat tanul a kicsi, ahogyan mi magunk kezeljük ezeket a helyzeteket.

Ha apa rendszeresen a falhoz vágja a kalapácsot, ha rosszul üti be vele a szöget, esetleg még pár cifrákat is mond hozzá, az bizony beépül a gyerek megoldásrendszerébe. Ahogy az is, ha anya automatikusan átveszi a családtagok aktuális búját-hisztijét, és nem tud kívülállóként segíteni, hanem őt is elragadják az érzelmei, és kiabálni/sírni kezd.

4. Amit pedig szülőként jó, ha tudsz: ez nem csak rajtad múlik.

Ne gondoljuk magunkat omnipotensnek, akármilyen türelmesek, olvasottak, frappánsak vagyunk, biztosan lesz olyan hiszti vagy dac-helyzet, amit nem fogunk tudni szépen kezelni. Emberek vagyunk, nem robotok. Hibázunk mi is. De azokból tanulunk a legtöbbet, ezért nem baj, ha a kicsiket is hagyjuk néha hibázni, hiszti-helyzetbe kerülni.

A folyamatos sikerélmény drogként uralja le az embert nem csak felnőtt, de gyerekkorban is, így minél kevesebbet hagyjuk hibázni őket, annál nagyobb lesz az egyébként elkerülhetetlen pofára esés - átvitt és szó szerinti értelemben is. Meg kell tanulni esni, mint a judoban.

Hogyan kezeld a szeparációs szorongás második korszakát?

A szeparációs szorongásnak ez az emelt szintű fajtája abban különbözik a korábban, általában a babák nyolc hónapos korától tapasztalt változattól, hogy a 2-3 évesnek már emléke van arról, mi fog következni, ha anya elköszön, és ennek hangot is tud adni. Ez a stresszhelyzet ráadásul nem csak akkor léphet fel, ha anya elmegy valahova, hanem sokszor már a bőrkontaktus vagy az osztatlan figyelem hiánya is ki tudja váltani. Ez pedig megterhelő tud lenni anyának és a környezetében lévőknek egyaránt. Viszont ha mindig megadjuk a gyereknek, amit kér, mindig eldobunk mindent, amit épp csinálunk, csak hogy megnyugtassuk őt, megfosztjuk őt egy újabb tanulási folyamattól.

Ugyanis ebben az időszakban kezdhetjük őt rávezetni arra, hogy ő egy önálló valaki, aki azonban soha nincs magára hagyva, még akkor sem, ha az anyja mással foglalkozik.

Meg kell tanulnia bízni másokban is, meg kell tapasztalnia, hogy kitől mire számíthat. És ami szintén nagyon fontos: elkezdi megtanulni a szükségletei kielégítésének késleltetését.

Magyarul megtanul várni.

Kis lépésekben, de el kell kezdeni feldolgozni ezt a leckét. Egy egészséges önállóság és a türelem elsajátításának irányába tett első lépésnek már az is megteszi, ha anya csukott ajtó mögött WC-zik, vagy akkor is megissza ülve a kávét, ha valakinek azonnal szüksége van az építőkockás dobozra.

1.Kezdd el időben, fokozatosan!

Egyszer ezt is el kell kezdeni, de jobb, ha nem rögtön egy kétórás mozi idejére hagyod őt mással. Először mondjuk csak vidd le komótosan a szemetet  (már persze nem úgy, mint a régi Sziget Fesztivál reklámban, hogy egy hét múlva jössz), vagy ugorj le kifliért a sarki boltba. Mindenképpen olyanra hagyd a gyereket, akit ő is kedvel és ismer, amíg egy csecsemőnek könnyebb a jelenre fókuszálva bárkivel kapcsolatot kialakítania, addig egy 2-3 éves már nem nyit olyan könnyen.

2.Rövid, egyértelmű és kedves legyen a búcsú!

Nem biztos, hogy jó ötlet a távozásod előtti órákban folyamatosan arról beszélni a kicsinek, hogy el fogsz menni. Akármilyen kedvesen és megnyugtatóan adod is elő neki a helyzetet, az ő stresszelését csak elnyújtod ezzel.

Nem szabad köszönés nélkül, titokban kiosonni, de az se jó, ha túl hamar  felhergeled őt a távozásod tényével.

Guggolj le hozzá, legyen egy magasságban a szemetek, és mondd el neki röviden, az ő nyelvén, hova mész, mit fogsz csinálni és mikor jössz vissza. („Szia, drágám, Anya elmegy kávét inni Timi nénivel, Te itt maradsz játszani Nagyival, fürdés után Anya megint itt lesz”). Ha pedig elköszöntél, megölelted vagy adtál neki egy puszit, menj el. Ne gyere vissza kulcsért, zsebkendőért, még egy ölelésért, ne integess neki a kapuból: hagyd el a terepet. Minél tovább húzod a helyzetet, annál rosszabb lesz neki és neked is.

3.Tereld el a figyelmét!

Sokszor segít, ha elköszönéskor segítesz másra fókuszálni a figyelmét azzal, hogy adsz neki valami apró feladatot. A kicsik imádnak hasznosak lenni, bezsebelni a dícséreteket és a tapsot. Mondd neki, hogy amíg te elmész, addig ő ügyesen locsolja meg a Nagyival a szobanövényt, vagy adjon enni a macskának. Az otthon maradó is kérheti, hogy segítsen neki megkeresni a joghurthoz a kanalat, vagy hogy mutassa meg, hol találja a nagy tűzoltóautót.

4.Ha elmentél, csak akkor szóljanak, ha ég a ház

Távozás után te is tereld a figyelmedet a saját dolgodra: ha intézkedsz, bevásárolsz, akkor ez nem nehéz. Ha viszont végre feltöltődsz, nagyon könnyű belecsúszni a folyamatos telefoncsekkolásba. Akkor meg, ugye, miért jöttél el. Szóval végy erőt magadon, és ne nézegesd az üzeneteket, és főleg ne hívd fel a kicsit- nem tudja még időben szétválasztani azt, hogy hall téged, de majd csak órák múlva érsz haza.

Még az elsős-másodikosok is sírva fakadnak, ha felhívják őket a szülők az első ottalvós osztálykirándulás estéjén.

Az otthon maradó felnőtt se hívogasson, főleg ne a gyerekkel együtt. Mindenki gyakorolja egy kicsit az „itt és most” megélését.

Csak az hibázik, aki dolgozik

Akármilyen gyakorlottak is vagyunk a dac vagy a szeparációs szorongás kezelésében, néha mindenkinél elszakad a cérna. De ez nem baj, mert ilyenkor a szülő gyakorolhatja a bocsánatkérést.

A felnőttek sokszor gyengeségnek tekintik a hibájuk beismerését, főleg egy gyerekkel szemben, akinél papíron jobbnak, okosabbnak kellene lennünk. Pedig ezzel is csak tanítunk: empátiát, megbocsájtást, érzelmek kifejezését, kommunikációt.

Hosszú távon a kis velociraptorokat ezekkel a nehéz, de nagyon hasznos leckékkel tudjuk egészséges lelkületű, szociálisan érett, boldog sárkányokká nevelni, amivel végső soron mindannyian jól járunk.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Még nézni is rossz! Paris Hilton fia mentőmellény nélkül mászkált szabadon a száguldó katamaránon - videóval!
Nehéz elhinni,, hogy nem érezte veszélyben a gyereket, ráadásul a kedvenc fiát ebben a helyzetben.

Megosztom
Link másolása

Augusztus 28-án a 43 éves Paris Hilton egy videót osztott meg 19 hónapos fiáról, Phoenixről, amint az

egy száguldó katamarán fedélzetén mászkál kissé még bizonytalan járással mezítláb, szabadon.

Természetesen, mentőmellény nélkül, hiszen hogy nézne ki abban az ormótlan valamiben a videón?

Látva, ahogy Phoenix vidáman sétálgat a sebesen haladó járművön, néhány rajongó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gyerek nem viselt mentőmellényt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

The Cutesie Crew (@hiltonbabies) által megosztott bejegyzés

„Anya, kérlek, mindig adj rá mentőmellényt a hajón!! Bármi megtörténhet. Ezért hívják balesetnek. Szeretettel,”

kommentálta valaki, míg egy másik hozzátette: „

Az idegeim kikészültek, ahogy néztem, mert nincs rajta mentőmellény! A vízen soha nem lehetünk elég óvatosak!”

Paris Hilton ma válaszolt az aggodalmakra, és megnyugtatta a rajongókat, hogy ő és férje, Carter Reum, szorosan felügyelték fiuk minden lépését a hajón.

„Sziasztok Mamák, köszönöm a tanácsotokat és hogy mindig törődtök az én #CutesieCrew-val,” írta.

„Ez egy nagy hajó, és a férjemmel mindenhol követjük őt, és sasszemekkel figyeljük. A gyerekeim a mindenem.”

A videóban egyébként Phoenix láthatóan jókedvű volt, ahogy körbejárta a katamaránt. Gátlástalanul lépett le a háborgó mélység fölötti hálóra is, mászott le a lépcsőn, bár néha elvesztette az egyensúlyát. Nekünk nehéz volt izzadó tenyér nélkül végignézni a felvételt. Nektek sikerül?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
A Rovatból
Pár kattintással kiszámolhatod, milyen magas lesz a gyereked felnőttkorában!
Mutatjuk a kalkulátort, amivel percek alatt megvan a végeredmény.

Megosztom
Link másolása

Ki ne tűnődne el azon, hogy vajon milyen magasak lesznek a gyermekei felnőttként?

És ki ne méregetné rendszeresen a gyermekei súlyát és magasságát?

A magasság egyébként valami miatt a gyerekeket is nagyon érdekli, szeretik összehasonlítani magukat más családtagokkal.

Nos, az orvosilexikon.hu oldalon néhány kattintással kideríthető a várható testmagasság!

Először a gyerek testmagasság percentilisét kell kiszámolni egy kalkulátorban. Oda a gyerek életkora (év+hónap), neme, magassága és testsúlya (kilogrammban) kerül be.

A kapott testmagasság percentilist, a gyerek nemét, a biológiai apa és biológiai anya testmagasságát kell beírni a Várható testmagasság kalkulátorba. Ezek alapján a kalkuláció gombra kattintva már meg is kapod az eredményt: az, hogy valószínűleg milyen magas lesz a gyerek felnőttként.

Jó szórakozást a kalkulátorhoz!


Megosztom
Link másolása


GYEREK
A pandémia alatt született gyerekek közül sokakat még most is pelenkáznak
Sok járvány alatt született gyerek már iskolába megy Angliában, és minden eddiginél nagyobb nehézségekkel kell szembenézniük, mert megfigyelések szerint bizonyos készségek elsajátítása később jelenik meg náluk.

Megosztom
Link másolása

"Hatalmas növekedést tapasztaltunk a világjárványt követően azon gyerekek számában, akiknél kognitív funkcióik fejlődése késik a többi gyerekéhez képest" – ezt Catherine Joyce, az Action For Children jótékonysági szervezet angol nemzeti igazgatója nyilatkozta, és döbbenetes példákat hozott a jelenségre, írja a The Sun.

Idén májusban az Egyesült Királyságban megkezdték a Covid-19 világjárvány gyermekekre és fiatalokra gyakorolt ​​hatásainak vizsgálatát, amelynek egyik fókuszpontja a testi és lelki egészségükre gyakorolt ​​hatás volt.

Egy múlt hónapban közzétett jelentés szerint Angliában több mint 75 000 gyerek vár beszéd- és nyelvterápiára

– ez minden korábbinál magasabb –, miközben több mint negyedmillió gyermek vár mentális egészségügyi támogatásra az angliai gyermekügyi biztos szerint. A világjárvány idején született gyerekek száma e csoportot illetően magas.

Egy idén márciusban közzétett felmérés, amely az angol és a walesi általános iskolák 1000 alkalmazottját és 1000 iskolakezdő gyermek szülőjét kérdezte meg, feltárta, hogy

a gyerekek 24%-a nem tanult meg WC-re menni, 37%-uk nem tudott önállóan felöltözni.

Az iskolai dolgozók közel fele érezte úgy, hogy a kisgyermekek sokkal kevésbé voltak felkészülve az iskolakezdésre, mint azt előző 18 hónapban tapasztalták.

Catherine Joyce szerint látványosan megugrott azon esetek száma, ahol a gyerekek később kezdenek beszélni az átlaghoz képest, de más beszédhibák is megjelentek, valamint a motorikus képességek kifejlődése is későbbre datálható a pandémia előtt született gyerekekhez képest. Az öngondoskodási képességek kialakulása is csúszik.

"Egyes szülők is küszködnek gyermekük viselkedésével a kötődési problémák és a szeparációs szorongás miatt"

- nyilatkozta.

Más hozzáértők, például Keith Reed, a Parent-Infant Foundation vezérigazgatója szerint korábban is megfigyelhetők voltak ezek a "késések", a járvány alatt viszont megerősödtek az esetszámok.

"A családok elszigeteltségével, amikor a járvány idején a csecsemőket szinte alig láthatták az egészségügyi dolgozók a szükséges vizsgálatok során, a helyzet csak rosszabb lett. Erre még rádobjuk a később jelentkező megélhetési gondokat, és tényleg egy időzített bombát kapunk" - foglalta össze véleményét.

Egy anyuka a Sunnak adott interjújában mondta el, hogy óriási hatása volt gyereke fejlődésére, hogy nem vehettek részt 6 hetes kontrollokon a lezárások miatt, és nem tudtak társaságba menni, alig találkoztak emberekkel.

12 hónapos korában például a gyerek nem reagált a nevére.

Azt is elmondta, hogy míg ennyi idősen a nővére megértette a "hol van a kutya" kérdést, és rámutatott az ebre, addig a kistestvér erre nem volt képes. Évekkel később derült ki, hogy bár a beszéde fejlődött, átlag alatti hallással küzd. Csak négy éves korában került megfelelő beszéd- és nyelvi csoportba. Mindennek elejét lehetett volna venni, ha a kisgyermekkorban eljut a kislány a megfelelő kezelésekre.

Dr. Amanda Gummer kutatópszichológus és gyermekfejlesztési szakértő számára ez a példa nagyon is ismerős.

"Az első év döntő egy gyermek számára, mivel ez a gyors agynövekedés és az alapkészségek fejlesztésének időszaka. A kötődés, az érzékszervi tapasztalatok és a korai interakciók képezik a jövőbeli kognitív, szociális és érzelmi fejlődés alapját"

- összegezte.

Azt mondja, hogy a járvány idején kimaradt beavatkozási lehetőségek sokak számára súlyosbították a fejlődési problémákat.

"A korai beavatkozás nagyon fontos, és a szakértőkhöz való eljutás hiánya a járvány idején azt eredményezte, hogy néhány gyereknek kimaradtak a kritikus támogatási időszakok. Ezek a késések az idő múlásával egyre hangsúlyosabbak, és kihívást jelentenek."

Frankie Harrison klinikai pszichológus szerint a gyermekek támogatása a járvány miatt kialakult későbbi reakciók miatt sok erőt kíván a szülőktől, szerinte önhibáztatást élhetnek át, ha így a járvány után észlelik a fejlődési késéseket. Nagyon fontosnak gondolja, hogy a maguk mentális egészségével is foglalkozzanak a szülők, hogy ne ostorozzák magukat.

Alex Corgier, a Home-Start egészségügyi vezetője azonban szeretné megnyugtatni a szülőket, nem minden járvány alatt született gyerek küzd ugyanis nehézségekkel. De ha igen,

az ő helyzetük se veszett el véglegesen.

"Sokan remekül teljesítenek, és elérik minden fejlődési mérföldkövüket. Még ha gyermeke lassult fejlődést is mutat a világjárvány miatt, hihetetlenül ellenálló, és teljesen vissza tud térni a szükséges kerékvágásba" - mondja hozzátéve, a jó kapcsolatok kiépítése és az iskolával való nyílt kommunikáció óriási változást hozhat.

„A tanév előtti utolsó néhány napban maradjon pozitív, és

segítse gyermekét az iskolára való felkészülésben"

- javasolja a szakértő.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
A Rovatból
Ennél meghatóbb videót ma már nem fogsz látni: így táncolt az apuka kislányával a szakadó esőben
Ilyen apukára vágyik minden kislány, nem csoda, hogy vírusként terjedt a felvétel.

Megosztom
Link másolása

TikTokra került fel az a tündéri videó, amiben egy 4-5 év körüli kislány arra kéri az apukáját, hogy menjenek ki és táncoljanak az esőben.

Átlagos esetben erre minden apuka válasza az lenne, hogy „na azt már nem”, itt azonban egészen más történik, az eredmény pedig könnyfakasztó.

A kislány ugyanis kimegy a szakadó esőbe az apukájával táncolni, aki láthatóan mindent belead, sőt még repeta kört is nyomnak, és csak akkor térnek vissza, mikor a vihar már jól hallhatóan az ajtóban van.

Ázottan és kimerülten, de fülig érő mosollyal az arcán köszöni meg a kislány az édesapjának, hogy táncolt vele az esőben.

Ez egészen biztosan örök emlék marad számukra.

A videót már majdnem 13 millióan látták és rengeteg komment érkezett, köztük ilyenek:

„Sosem fogja elfelejteni, ahogy az apukájával együtt táncoltak az esőben.”

„Ez a legszebb dolog, amit ma láttam.”

„Ha nem ilyen lesz a jövendőbeli férjem, akkor inkább nem is akarom.”

Az édes videót itt lehet megnézni:

@thechurcofamily This was so sweet #toddler#toddlersoftiktok#toddlers#dadsoftiktok#MomsofTikTok#parenthood#family#babyfever#baby#babies#cutebaby ♬ original sound - TheChurcoFamily


Megosztom
Link másolása