ÉLETMÓD

A ciklusod figyelésével megelőzhető a cukorbetegség, az önértékelési zavar pedig leküzdhető

A ciklustudatosság nem csak az, amikor nagyjából be tudjuk határolni a menstruáció kezdetét és végét, hanem egy sokkal komplexebb, ám cseppet sem bonyolult rendszer.

Megosztom
Link másolása

A menstruációt lehet szeretni, vagy utálni, egyet nem lehet: figyelmen kívül hagyni. A ciklus megfigyelésével és annak igényeihez alkalmazkodva már rövid idő elteltével látványosan javulhat az életminőségünk, állítja a ciklusszinkron életmódot Magyarországon meghonosító Lazaridisz Georgina Sofia.

A ciklusról röviden, kendőzetlenül

A ciklus első napja a vérzéssel kezdődik. Nem a pecsételő, hanem az első igazi, piros véres vérzés indítja el a kört. A nagy könyv szerint a ciklus 28 napos, de ha 20-35 nap közti intervallum jellemző egy nőre, az teljesen rendben van. A lényeg a rendszeresség és maga a tisztulás, ami a menstruáció szinonimaszava is. Ciklusszinkron életmód során nem csak a menstruációs vérzés-peteérés vonalon határozzák meg a ciklust, hanem négy olyan szakaszt különböztetnek meg, amelyek jellemzőit nőként biztosan te is tapasztaltad már magadon.

Sorrendben az első tehát a menstruációs szakasz, ezt követi a tüszőéréssel a follikuláris fázis, majd az ovuláció és a szekréciós vagy luteális fázis.

A menstruációs szakaszban pihenésre, befelé figyelésre van szüksége egy nőnek, a legjobb relaxációkat ilyenkor lehet végezni, feltéve, hogy nem egetrengető görcsök közt vergődik épp az ember - bár ciklustudatossággal ez is harmonizálható.

A második, follikuláris szakaszban jó tevékenynek lenni, ilyenkor a legjobb belevágni az új projektekbe, nagyobbrészt az edzések is lehetnek erősebbek vagy sűrűbbek.

A peteérés során többnyire elmondható, hogy a nők kivirulnak, a kisugárzás ragyogását már csak a gyermeknemző ösztön miatt is emeli a test, gyönyörű a tekintet, sokaknak még a frizurája is magazinba illően áll ilyenkor, több kedvünk van mosolyogni, vágyunk a partnerünkre, ilyenkor sokszor kerek a világ.

A harmadik, luteális fázisban jelentkezhetnek hormonális- és hangulatingadozások, megnő az éhség,

ilyenkor a lágyabb mozgásformákkal tudjuk a legjobban támogatni a testet és a lelket - de Lazaridisz Gina hangsúlyozza, hogy ezek csak általánosságok, egyénenként változhatnak ilyenkor az igények. A ciklusszinkron életmód lényege pont az, hogy mindenki megtalálja a helyét a saját rendszerében.

Miért fontos a ciklusszinkron?

„Sokszor azt gondoljuk, egy cikluskövetés csak a hormonális egyensúly megtartása vagy babatervezés miatt fontos. Pedig az egészség fenntartása érdekében a prevencióban is nagy szerepe van, illetve különböző fennálló állapotokon is javítani tud.

A ciklusszinkron egyszerűen az egészséges életmód ugyanolyan része kellene legyen, mint az étkezés, a jó alvási szokások kialakítása vagy az aktív életmód”

- összegzi a termékenységoktató szakember, és folytatva nagyon érdekes összefüggésekre mutat rá.

„Hosszú távon olyan súlyos dolgokat tudunk megelőzni a ciklusunk és a testi folyamataink figyelésével, amelyek most csak pici kilengést mutatnak, de kialakulhat belőlük inzulinrezisztencia, 2-es típusú cukorbetegség, vagy akár az ösztrogén-progeszteron felborulásával járó rákos elváltozás.

Mondjuk ha széthajtjuk magunkat a harmadik, azaz a luteális szakaszunkban, annak nagyon súlyos következményei is lehetnek.”

A világban, ahol a folyamatos termelékenység a divat, ahol egy fejfájás esetén azonnal fájdalomcsillapító után nyúlunk, fáradtság esetén stimulálószert iszunk, nagyon nehéz belegondolni abba, hogy a ciklusszinkronnal együttműködés része a pihenés, a megengedés.

Pedig az egészséges életmód nem az, ha folyamatosan alkotunk, vagy stílszerű metaforával élve állandóan termékenyek vagyunk. A ciklikus életünknek ez csak egy része.

Ha ezeket a folyamatokat megtámogatjuk ahelyett, hogy erősítjük magunkban a fomo-t (félelem attól, hogy kimaradunk valamiből) hosszú távon nem, vagy jóval kisebb eséllyel alakulnak ki gyógyszeres kezelést vagy operációs megoldást igénylő kóresetek, mint ciklusfigyelés nélkül.

Szemben ezzel, ha még akkor is bulizni megyünk, amikor inkább egy menzesz előtti pihenésre lenne szüksége a szervezetnek, saját magunk egészségügyi kockázatává válunk. Olyan ez Lazaridisz Gina szerint, mintha a társadalmi elvárás szerint mindig a szexinek tartott 36-os cipőméretet viselnénk 39-es lábbal.

Ciklusszinkron és a kinullázható önértékelési problémák

Ciklusszinkron nélkül a tudatosság fontos aspektusát hagyjuk ki az életünkből. Tudatosnak lenni a ciklusunkra egy olyan életet ígér, amivel megengedőbbek lehetünk magunkkal szemben. Mert magunkra, a korábbi hónapjainkra, éveinkre figyelünk, ezekkel vetjük össze a jelenlegi állapotainkat, nem pedig bárki más életével. Elmaradnak a „bezzeg a Julikának milyen jó sminkje/ haja/ munkája/ élete van” mondatok.

„Az sem elhanyagolható, hogy a ciklusszinkron életmód elvei mentén élve a luteális fázisunk utolsó három napjában nem várjuk el magunktól a konditermi HIT órákon a folyamatos ugrálást, elmarad az önostorozás, és helyébe lép a megengedés.

Ha pedig nem másokhoz igazítjuk magunkat, és a szükségleteinkhez passzoló életvitelt folytatunk, ennek hozadékaként az önértékelésünk is nő”

- mutat rá Gina arra, hogy a ciklusszinkron voltaképp egy önismereti eszköz is.

A menzesz shaming

Ma már tudjuk, hogy nem vezet semmi jóra, ha stigmatizáljuk a menstruációt, és mondjuk nem beszélünk róla. Sokszor az ellenoldal se a legjobb, amikor spirituális közösségekben a „menstruáció egy áldás” kommunikációt túlzásba viszik.

Fotó:Getty

Szélsőségekről beszélünk, a cél itt az, hogy a nő a saját, másoktól független arany középútját megtalálja, és ne utálja, hanem együtt éljen a menstruációjával és ciklusával.

Ha más a ciklus időintervalluma, mint a barátnőnek, vagy épp megérkezik a klimax, az nem rossz. A nő nem lesz kevesebb például akkor, amikor már nem termékeny, sőt! Egyszerűen változik a női minőség.

„A termékenység kora után megérkezik a bölcs nők kora. Ez egy vezető nő megérkezettségének ideje, a bölcsesség továbbadásáé.

Ha egy nő teljességében meg tudta élni a ciklusát, később át tud alakulni a bölcs nővé.

Nem könnyű, hiszen, a társadalom oldaláról, aminek elvileg támogatnia kéne ebben a nőt, iszonyú shaminget, hibáztatást ró az 50 feletti nőkre, ami egy kritikus probléma. A mondás szerint

azt lehet cibálni és befolyásolni, aki megingatható.

A cikluskövetés azt a stabilitást is megadja egy nőnek, ami segít a középpontjában maradni, és így kevésbé lesz befolyásolható az állandó vásárlásra ösztönző reklámokkal. Így maradhatunk jól később a menopauzában is.

Lazaridisz Gina szerint egyébként azok nőiességének sincs vége, akik már rég túl vannak a menopauzán, de ez az eszközkészlet nem volt a kezükben annak idején. A tudatosság és stabilitás megtalálására később is van lehetőség, például menopauza programokban való részvétellel. A kiteljesedéshez soha nincs késő, a nőiséget teljes egészében megélni pedig olyan kincs, amiért érdemes tenni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Veszélyes! A fogorvosok mindenkit figyelmeztetnek, akik rendszeresen a zuhany alatt mosnak fogat
Azzal, hogy ott mosunk fogat, azt kockáztatjuk, hogy komoly károkat okozunk magunknak és megbetegszünk.

Megosztom
Link másolása

A fogaink ápolása mindennapos feladat, az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy naponta kétszer mossuk meg azokat, hogy távol tartsuk az olyan kellemetlenségeket, mint a lepedék és a baktériumok.

A fogmosás nemcsak abban segít, hogy egészségesek és erősek maradjanak azok a fogak,

de a sárgulást is megakadályozhatjuk, ha helyesen mossuk őket. Néhány egyszerű tippel pedig újra gyöngyházfehérré varázsolhatjuk a fogainkat, ha elszíneződtek.

A szájvíz használata egy másik módszer arra, hogy a szánkat tisztán és egészségesen tartsuk. Ha ezt a fogselymezéssel és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel együtt végezzük, mindent megteszünk azért, hogy a fogaink egészségesek maradjanak még idős korban is.

Ennek ellenére sokan még mindig hibáznak a fogápolás során. Egy fogorvos figyelmeztetést adott ki azoknak, akik egy különös helyen mossák a fogaikat.

Nem, nem a mosdókagylóra gondolunk. Az nyilvánvalóan a legkézenfekvőbb hely a napi kétszeri fogmosáshoz.

Dr. Zaeem, az Ordo elektromos fogkefe gyártó cég szakértője elmondta, milyen gyakori hibákat követünk el a szájápolási rutinunkban, és mit kellene tennünk helyette.

A doki figyelmeztette azokat, akik úgy döntenek, hogy a legjobb hely a fogmosásra a zuhany alatt van.

Sokan vannak így és logikusnak is tűnhet, hiszen a napi tisztálkodást egy helyen le lehet tudni, de ezzel nem teszünk jót az egészségünknek.

„Néhány ember számára ez a kézenfekvő választás, hiszen épp a testüket mossák – mondja Dr. Zaeem. - Azonban nem jó ötlet a zuhany alatt fogat mosni, mert a nedvesség kedvez a baktériumok elszaporodásának.

Ez azt jelenti, hogy a tiszta fogkeféd most baktériumokkal van tele, és így a szád is. Ráadásul a zuhany melege károsíthatja a fogkefe sörtéit is.”

Tehát nemcsak, hogy kevésbé lesz hatékony a fogkeféd, de a zuhany gőze miatt a sörték baktériumok melegágyává válhatnak, amit aztán a szádba teszel. Nem hangzik túl jól, ezért jobb elkerülni.

„Minden fogkefe feje idővel elkopik, így kevésbé lesz hatékony, könnyebben szennyeződik, és több kárt is okozhat a fogaknak és az ínynek.

Azt javasoljuk, hogy két-három havonta cseréld a fogkefe fejét,

legyen szó elektromos vagy manuális fogkeféről, így biztos lehetsz benne, hogy a fogkeféd a legjobb teljesítményt nyújtja.”

Via LadBible


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Mikor kell hideg és mikor kell meleg borogatás? A szakértők elmagyarázzák!
Régi, de hatékony módszer, ha beteg van a családban.

Megosztom
Link másolása

A borogatás régi, de hatékony módszer; különböző egészségügyi problémák enyhítésére használható.

Az otthoni betegápolásban fontos szerepet kap - gondolj csak arra, ha lázas a gyerek, és a homlokára vizes ruhát raksz, vagy arra, ha megrándul a bokád, és azt borogatod.

A borogatás előnye, hogy egyszerűen elkészíthető, sokféle helyzetben nyújt segítséget, és nem drága megoldás.

A Webbeteg most azt gyűjtötte egybe, hogy mikor milyen borogatást kell/lehet használni.

A hideg borogatás nem jéghideget jelent a lap szerint. 'Az optimális hőmérséklete 14-16 ºC, és naponta többször, de csak 5-10 perces időszakokra lehet felhelyezni, mivel az ennél hidegebb és hosszabb ideig tartó alkalmazása égéshez hasonló sérüléseket okozhat. A hideg borogatás célja a hőelvonás, illetve a fájdalom- és vérzéscsillapítás. Ennél fogva kiválóan alkalmazható akut fájdalmak kezelésére (például sportsérülések, ficam, rándulás stb. esetén), felületi visszérgyulladás, ekcéma és vérömlenyek enyhítésére, illetve langyosabb hőmérsékletű formájában (~30 ºC) magas láz és fejfájás enyhítésére is.

A meleg borogatás célja viszont a vérkeringés javítása vagy az izomlazítás.

"Eredményesen alkalmazható krónikus fájdalmak és ízületi gyulladás, hasi görcsök, illetve lágyrészek fájdalmának kezelésében. Emellett hatékony fülgyulladás, homlok- és arcüreggyulladás esetén, ami megkönnyíti a gyerekek ilyen jellegű gyulladásainak kezelését is. A meleg borogatás hőmérséklete kb. 40 ºC, és érdemes a borogatás köré tenni egy száraz törölközőt is, ezzel is lassítva a hőleadást".

A felmelegedő borogatás a harmadik megoldás: a hideg vizes borogatásra egy felmelegített törölközőt rakunk, hogy a vizes rész fokozatosan melegedjen fel. Görcsoldó hatású, fokozza az adott terület anyagcseréjét, enyhíti a krónikus ízületi gyulladás fájdalmait és a nyirokerekben jelentkező pangást.

A negyedik típusú borogatást mi javasoljuk: ez gyógynövényekkel készül a betegség típusától függően. Helyi gyulladások, bőrfertőzések, bőrproblémák enyhítésére használható kamillával, körömvirággal vagy cickafark főzettel. Ennek érdemes utánanézni.

Fontos, hogy sebekre nem teszünk vizes borogatást, és mindig ellenőrizni kell, hogy a meleg borogatás nem forró-e.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Csak ezt az egy dolgot kell hozzákeverned a kávédhoz, hogy felpörgesd a fogyást!
Hogyan olvadhatnak le a kilók egymás után? Elmondjuk a cikkben!

Megosztom
Link másolása

Ha úgy érzed, felesleges kilókat cipelsz a testeden, akkor minden bizonnyal szeretnél megszabadulni tőlük.

Ennek bevált módszere az életmódváltás és a fogyás.

Az első szabály, hogy minél változatosabban étkezz, minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyassz, és hogy kerüld a napi édességfogyasztást. A másik, hogy legyen meg a kalóriadeficit, vagyis kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyit elhasználsz. A harmadik, hogy mozogj rendszeresen (gyalogolj, fuss, tornázz otthon, járj fitneszterembe - csináld, amelyik jólesik), a negyedik, hogy pihend ki magad, és aludj eleget, mert az alváshiány is hízáshoz vezethet.

De ezen kívül van még egy trükk, ami segíthet a fogyásban.

A Mirror azt írja, keverj gyömbért a kávédba vagy teádba. A friss gyömbér ugyanis nem csak gyulladáscsökkentő, hanem antioxidáns-tartalmának köszönhetően enyhíti a fájdalmat, ráadásul segíti az emésztést, élénkíti a vérkeringést.

Nem véletlenül használják hányinger, gyomorproblémák és puffadás esetén.

A kávéba/teába kevert gyömbér tehát segít a fogyásban is.

Fontos azonban, hogy ne állandóan fogyassz gyömbért, hanem kúraszerűen, illetve ha gyomorfekélyed van vagy magas a gyomorsavad, akkor kérd ki orvos és dietetikus tanácsát a gyömbérfogyasztással kapcsolatban.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
50 százalékkal növeli a rákos megbetegedések kockázatát, ha reggelente kihagyod ezt az egyetlen egy lépést a rutinodból
Elképesztő eredményre jutottak azok a kutatók, akik a szájban lévő baktériumok és a rákos megbetegedések közötti kapcsolatot vizsgálták.
K.O., Fotó: Unsplash - sassy.hu
2024. szeptember 28.


Megosztom
Link másolása

Érdekes eredményre jutott egy új tanulmány, amely szerint van a reggeli rutin során egy olyan lépés, amit ha rendszeresen kihagyunk, növelhetjük a rákos megbetegedés kockázatát.

Ez pedig nem más, mint a reggeli fog- és szájápolás.

De ki gondolná, hogy a szájhigiéniának ennyi köze lehet a nyaki- és szájbetegségek kialakulásában? Ehhez a területhez tartozik a száj- és orrüreg, a garat, a gége, a nyálmirigyek és a pajzsmirigy rákos megbetegedések.

A kutatások korábban már azt is megállapították, hogy a fogínybetegséghez kapcsolódó baktériumok növelik a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát.

A fogínybetegség, más néven parodontitis akkor alakul ki, amikor a fogakon felhalmozódik a lepedék.

A kutatók most több mint egy tucat baktériumfajt azonosítottak, amelyekről úgy vélik, hogy megdöbbentő mértékben, akár 50%-kal növelhetik a laphámrák kockázatát.

A tanulmány vezető szerzője, Soyoung Kwak, a NYU népegészségügyi posztdoktori munkatársa hozzátette: „Eredményeink új betekintést nyújtanak a szájüregi mikrobiom és a fej-nyaki rákok közötti kapcsolatba”.

Kwak és csapata nagyjából 160 000 amerikai étrendjét, életmódját és kórtörténetét elemezte.

A résztvevők által adott nyálmintákat mikrobák szempontjából megvizsgálták és tartósították. A 15 év alatt a résztvevők közül 236-nál diagnosztizáltak fej- és nyaki laphámsejtes rákot. A kutatók összehasonlították a diagnosztizáltak szájüregi mikrobáit azzal a 458 résztvevővel, akik rákmentesek maradtak. A csoport megállapította, hogy a szájban rutinszerűen megtalálható több száz baktérium közül 13 faj növelte a rák kockázatát.

Ez a csoport 30%-kal nagyobb valószínűséggel kapcsolódott a fej- és nyaki laphámsejtes karcinóma kialakulásához.

Öt másik, ínybetegségben gyakran előforduló fajjal kombinálva az általános kockázat 50%-kal nőtt.

A kutatók szerint azt fontos megérteni, hogy az eredményeik inkább korrelációt, mintsem közvetlen kapcsolatot állapítanak meg a baktériumok és a rák között. A következő feladat annak a megállapítása, hogy milyen mechanizmusokkal tudnak ellene a leghatékonyabban beavatkozni. Az azonban már most biztos, hogy a megelőző fogmosás és a fogselyem használata egyelőre messze a legjobb védekezés a problémás baktériumokkal szemben.

Forrás: New York Post


Megosztom
Link másolása