3 figyelmeztető jel: lehet, hogy túl független vagy?
Nincs baj azzal, ha valaki erős és képes mindenféle segítség nélkül gondoskodni magáról. Kultúránk a függetlenséget erénynek tekinti. Ha valamit egyedül csinálsz, anélkül, hogy segítséget kérnél, azt sokan csodálják.
Természetesen a függetlenség érték. A terapeuták szerint azonban, ha a végletekig fokozzuk, a függetlenség az egészséges kapcsolatok fenntartásának útjába állhat, és szorongást okozhat. Erre van is egy kifejezés: hiperfüggetlenség, amely az önállóság szélsőséges formájaként ismert, és
Az egészséges függetlenség és a túlzott függetlenség közötti különbség felismerése nem egyszerű. Ha te is hiperfüggetlen vagy, akkor a segítség elfogadása mind a kapcsolataid, mind a mentális egészséged javára válhat.
Ha valaki hiperfüggetlen, akkor:
1. nem kér segítséget sem a munkahelyén, sem máshol, még akkor sem, ha teljesen elveszettnek érzi magát,
2. ragaszkodik ahhoz, hogy a partnere soha ne fizessen, soha ne kelljen hálásnak lennie semmiért
3. nehezen ad ki a kezéből feladatokat, mert nem bízik abban, hogy mások jól végeznék el a munkát.
Liana Ross, a Let's Be Honest podcast házigazdája és mentálhigiénés tanácsadója a HuffPostnak elmondta, hogy hasznos, ha a függetlenséget egy spektrumnak tekintjük.
- mondta.
Ross hangsúlyozta, hogy a függetlenség nem eredendően rossz; gyakran jó dolog. De ha a függetlenséged szintje eléri azt a pontot, amikor már befolyásolja a kapcsolataidat vagy szorongást okoz, akkor valószínűleg hiperfüggetlenségről beszélünk.
A hiperfüggetlenség gyakran traumás élményekből ered.
„Ha gyerekként magadról vagy a testvéreidről neked kellett gondoskodnod, akkor mindent egyedül kellett kitalálnod. De aztán később az életben ezek a beléd ivódott minták megismétlődhetnek a romantikus kapcsolatokban, barátságokban és mindenféle más kapcsolatban" - mondta a HuffPostnak Lauren Auer, a traumákra szakosodott klinikai mentálhigiénés tanácsadó.
De a túlzott függetlenség több szempontból is negatívan befolyásolhatja az ember életét. Egyik az, hogy az élet igazán nyomasztóvá válhat, ha soha nem kérünk segítséget. Stresszesnek és kiégettnek érezheted magad, ráadásul a túlzott függetlenség hajlamossá tehet az elszigetelődésre is, ami súlyos magányhoz vezethet.
De a bizalomra való képtelenség a családi kapcsolatokat és a barátságokat is rombolhatja.
Hogyan győzzük le a hiperfüggetlenséget?
Ha ezt olvasod, és kezded felismerni magadban a hiperfüggetlenség jeleit, és lépéseket szeretnél tenni a változás érdekében, először értékeld azt, ahogy a hiperfüggetlenség téged szolgált.
Miután ez megvan, tegyél apró lépéseket a mások felé nyitásban. Hasznos, ha nem felejted el, hogy az emberek túlnyomó többsége segíteni akar azoknak, akiket szeret.