ÉLETMÓD

Így mondhatsz fel anélkül, hogy felégetnéd magad mögött a hidakat

Te is ismered azt a típust, aki csak addig teper, amíg haszna van belőle? Ha pedig már nincs, még egy köszi sem jön ki a száján? Aztán fel van háborodva, ha legközelebb nem áll vele szóba senki. Ha váltanál, de szeretnéd, hogy legyen visszaút, fogadd meg a tanácsainkat.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian érezzük, hogy mikor jött el az ideje annak, hogy váltsunk. Legyen az élet bármilyen területéről szó. A leghúsbavágóbb hibákat igazán akkor tudjuk elkövetni, amikor a munkahelyünket készülünk lecserélni. Felmondani mindig nehéz, szépen elmenni egy munkahelyről még nehezebb. Különösen, ha olyan okok kényszerítnek rá, mint mérgező munkahelyi légkör, rossz vezetés, borzalmas munkahelyi kultúra.

Bármilyen csábítónak is tűnik, csak a filmeken menő kirohanni egy megbeszélésről és becsapni magad mögött az ajtót, esetleg néhány ízes káromkodást is megeresztve.

Ha a felmondás során megőrzöd a munkahelyi kapcsolataidat, akkor nyitva hagyod a lehetőségét annak is, hogy később ugyanezekkel a kollégákkal dolgozz, vagy szükség esetén referenciákat adjanak rólad, esetleg egy új helyről más közös projektjeitek legyenek.

Szóval lehet úgy lelépni egy munkahelyről, hogy az összes híd érintetlen marad? Igen. Csak be kell tartani néhány egyszerű szabályt, hogy az átmenet mindenkinek zökkenőmentes legyen.

Íme, így mondhatsz fel anélkül, hogy felégetnéd magad mögött a hidakat:

1. Töltsd ki a felmondási idődet!

Két hét, egy hónap egy örökkévalóságnak tűnhet, ha már eldöntötted, hogy elmész. Pláne, ha az új, álommunkahelyen tárt karokkal várnak. De ezt a szabályt nem véletlenül találták ki. Ennyi idő kellhet a kollégáknak, hogy feldolgozzák a távozásod hírét, és igyekezzenek megoldani a helyettesítésedet. Neked pedig, hogy elvarrd az elvarratlan szálakat, és rendezetten hagyj ott mindent magad után.

A felmondási időt veheted szakmai udvariassági szabálynak is.

Ha már régóta dolgozol a cégnél, vagy vezető beosztásban vagy, még az is megeshet, hogy arra kérnek, egy hónapnál is hosszabb felmondási idővel menj el.

Persze, ha túl sokáig tart a búcsú, az minden érintett számára kellemetlenné teheti a helyzetet.

Szóval hiába lépnél le akár másnap, nézd az ott maradó kollégák érdekeit is, és ez alapján egyezz meg a HR-rel a felmondási idő hosszáról.

2. Először a főnöknek szólj!

Egy olyan fontos hírt, mint a felmondás, a főnöködnek kell először elmondanod, nem pedig a kollégáidnak. Az ilyen hírek úgyis futótűzként terjednek. Így ha reggel kávézás közben bedobod egy kollégádnak, délre az egész ház tudni fogja.

Kezdd azzal, hogy a közvetlen főnöködnek szólsz, és beszéljétek meg azt is, hogyan/mikor lehet ezt a többiekkel megosztani.

Ha magad szeretnéd elmondani a csapatnak, erről is egyeztessetek - mert lehet, hogy neki még időre van szüksége a tervezéshez, hiszen a csapat jogosan azt is tudni szeretné, mi fog történni, miután te kilépsz. Az is fontos, hogy a HR képben kerüljön.

Viszont! Nagyon lényeges, hogy miután szóltál a főnöknek, add át írásban is a felmondásodat.

Különben további hetekig ott ragadhatsz egy olyan helyzetben, ami senkinek sem jó.

3. Nem kell mindent elmondani!

Bár a legtöbb esetben az őszinteség a legkifizetődőbb dolog a világon, a felmondás talán a kevés kivételek egyike.

Nem kell részletesen elmesélned - és semmiképpen sem a hivatalos felmondólevélben -, hogy miért döntöttél úgy hogy felmondasz, függetlenül attól, hogy szerettél-e ott dolgozni vagy sem. Minden beszélgetésnél próbálj szuper-professzionális maradni.

Ha bízol a HR-ben, akkor a kilépési papírok átvétele után, az exit interjún megoszthatsz minden kis részletet. De csak akkor, ha biztos vagy benne, hogy ezzel az ott maradó kollégáknak segítesz és nem ártasz.

Ugyanígy érdemes elgondolkodni azon, hogy jól jársz-e, ha elárulod, hová mész, mi lesz az új munkahelyed.

Ha azért váltasz, mert egy versenytárshoz igazolsz, az esetleg összeférhetetlenségnek minősülhet. Nem kell elmondanod senkinek, hogy miért vagy hová mész, úgyhogy nyugodtan adj kitérő válaszokat.

4. Ne állj le panaszkodni!

Akár a mérgező környezet miatt váltasz, akár egy álomállást ajánlottak fel, a búcsúkávézások során próbáld minimumra szorítani a panaszkodást, az eddigi kollégák/főnökök szidását.

Minden munkahelyen vannak idegesítő dolgok, nehéz kollégák vagy félresiklott projektek. Később hasznosnak fogod érezni, ha sikerült ellenállnod a késztetésnek, és nem teregetted ki minden munkahelyi ismerősnek a szennyest.

Ha mégis megteszed, fennáll a veszélye, hogy a hírek villámgyorsan eljutnak azokhoz is, akik bosszúból később keresztbe tudnak tenni neked, még az új helyeden is. Tartogasd a legjobb sztorikat a munkahelyen kívüli barátokkal eltöltött estékre!

5. Segíts az utódodnak!

Függetlenül attól, hogy miért lépsz ki, fontos, hogy hagyj egy listát, útmutatót, amelyben minden fontos információt leírsz az utódodnak, különösen, ha embereket vagy projekteket irányítasz. Ennek a listának tartalmaznia kell a legfontosabb feladataidat, a folyamatban lévő projektek információit és ideális esetben egy „tippek és trükkök” részt is. Ha neked három hónapba telt, mire rájöttél, hogyan kell megoldani egy problémát, nyugodtan oszd meg ezt a titkot azzal a személlyel, aki utánad érkezik.

Van, aki még azt is beleírja ezekbe az átadó-átvevő dokumentumokba, hogy hol van a munkahelyhez legközelebbi jó kávézó. Fontos infó ez a munka szempontjából? Nem. Értékelni fogja az utódod? Igen.

Ha ezután az új állásodból bármiért szükséged lesz a vele való kapcsolatra, nem kérdés, hogy segíteni fog-e.

6. Maradj elkötelezett!

Amikor már kifelé áll a rúd, nehéz a legjobb formádat hozni munka közben, mégis fontos, hogy amennyire csak lehet, tedd ezt. Ne haragíts magadra senkit, aki a cégnél marad.

Mindenki tudja, hogy távozni készülsz, de értékelni fogják, hogy nem okozol nekik többletmunkát, mert az utolsó napig teljes erőbedobással dolgozol.

Továbbra is legyél figyelmes és konstruktív a megbeszéléseken, végezd el a feladataidat, és szükség szerint támogasd a többieket.

7. Ne írj bosszúposztot!

Miután az utolsó nap becsuktad magad mögött az ajtót, csábító lehet a gondolat, hogy végre kitedd a cég oldalára azt az őszinte értékelést, amit fejben ezerszer megírtál már. Vagy alaposan beszámolj a közösségi médiában mindenről, ami miatt felmondtál. Elvégre nem rúghatnak ki, hiszen már felmondtál, nem igaz?

Meglepődnél, ha megtudnád, milyen könnyű rájönni, hogy pontosan ki írt „névtelen” értékelést, vagy mennyire tesz szimpatikussá az új helyeden, ha meglátják, hogy megosztod a közösségi médiában a korábbi munkahelyed viselt dolgait.

Ha mégis úgy érzed, hogy meg szeretnéd osztani a tapasztalataidat - legyenek azok jók vagy rosszak -, tudd, hogy szinte soha nem fog sikerülni úgy kipakolni, hogy közben te ne tűnj fel rossz színben. Mindenképpen várj egy kicsit, hogy leülepedjenek az érzéseid, és tényleg ne írj semmi olyasmit, amiből be lehet azonosítani. Ha például te vagy az egyetlen, aki a közelmúltban távozott a pénzügyi osztályról, meg ne említsd, hogy a pénzügyön dolgoztál. De hát általánosságokat írni meg minek?

Ha őrülten szeretted a céget, egy hálás posztot megereszthetsz, de azt is csak a LinkedIn-en.

8. Ne legyen bűntudatod!

A munkánk életünk nagy részét elveszi, akár akarjuk, akár nem.

Munka-magánélet egyensúlyt? Ne vicceljünk már!

Amikor végül úgy döntesz, hogy állást változtatsz, néha bűntudatot érezhetsz, amiért cserben hagytad a cégedet vagy a kollégáidat - de ez nem így van!

Nem tartozol semmivel a munkáltatódnak, hiszen minden fillérért megdolgoztál, amit kaptál tőlük, sőt, sokkal több hasznot hoztál nekik, mint amennyit visszaadtak neked pénz formájában.

Próbáld leküzdeni a bűntudatot, és ne hallgass azokra, akik megpróbálják elhitetni veled, hogy cserben hagyod őket.

Inkább koncentrálj az új állásra, és a búcsú buli után egy ideig tarts egy kis távolságot a volt kollégáktól, ezzel nekik is segítesz beilleszkedni a normális kerékvágásba, magadnak meg továbblépni az új kihívások felé.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Itt a memóriateszt, ami megmutatja, demens leszel-e - egy sorozatból már ismerheted
Csak rajzolni kell, de nem mindegy, mit és hogyan. Egyszerű, mégis hatásos demencia-teszt a neurológusok szerint.

Megosztom
Link másolása

Ha aggódsz amiatt, hogy a memóriád már nem olyan, mint régen, itt egy egyszerű, ötperces feladat, amely megmutatja, vannak-e jelei a korai memóriavesztésnek.

A teszt során azt figyelik, mennyire rajzolsz meg jól egy analóg órát.

Dr. Jesus Ramirez-Bermudez, a kognitív hanyatlást kutató mexikói neurológus szerint az órarajzoló teszt hatékony módszer a demencia detektálására, és ez az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módja ennek, írja a Daily Mail.

A tesztet különböző neurológiai betegségekben szenvedő betegeknél alkalmazzák a probléma meghatározásához és nyomon követéséhez, ide tartozik a demencia is.

Ezt a tesztet rajzoltatta meg a Mads Mikkelsen főszereplésével fémjelzett Hannibal sorozatban a pszichiáter Will Grahammel egy ikonikus jelenetben.

A teszt csak annyiból áll, hogy egy üres lapra lerajzoljuk az említett analóg óra számlapját. Fel kell írni az összes számot 1-től 12-ig, majd be kell rajzolni a mutatókat egy adott időpontra, például 11.10-re.

A feladat arra támaszkodik, hogy a páciens emlékezzen arra, hogyan néz ki az óralap – ez a készség végrehajtói funkcióként ismert, amely magában foglalja, hogyan tervezzük, szervezzük és hajtjuk végre a feladatokat.

A végrehajtó funkció azon kognitív képességek közé tartozik, amelyek először kezdenek akadozni, amikor a demencia kialakul.

A tesztet évtizedek óta használják a klinikumban, és ha az óra egy ferde kör, helytelenül felrajzolt számokkal, az a demens állapot korai jeleire utal. Persze ebben is vannak szintek, 1-2 eltérés még nem jelenti, hogy nincs visszaút a szellemi hanyatlásból, de ha nehezen megy az óra rajzolása, akkor érdemes orvoshoz fordulni.

Ha a betegnek sikerül helyesen megrajzolnia az órát, az gyakorlatilag kizárja a demenciát.

Magyarországon nagyságrendileg 250 ezer ember él demenciával, ha a hozzátartozókat is ide soroljuk, akkor a lakosság 10%-a érintett az állapotban, írja a Katolikus Szeretetszolgálat, akik szerint a családok edukálása és segítése is kritikus fontosságú.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Nők milliói ébrednek fel hajnali három körül minden éjjel - kiderült, mi az oka
A szakértők végre rájöttek, mi ennek az oka - és hogy mit lehet tenni ellene.

Megosztom
Link másolása

A hormonális változások jelentős hatással lehetnek az alvásra, nehezíthetik az elalvást, alvási apnoéhoz, rossz minőségű alváshoz és gyakori éjszakai felriadásokhoz vezethetnek.

Dr. Martin Thornton, a Bluecrest egészségügyi igazgatója szerint a nőknél a menopauza különösen nagy szerepet játszik az alvászavarok kialakulásában.

„A menopauza hatalmas változásokat hoz a szervezet számára, és a hormonális ingadozások számos kellemetlen tünetet okozhatnak, amelyek befolyásolják az alvást”

– magyarázza.

A menopauza alatti alvásproblémák háttere:

- Hőhullámok és éjszakai izzadás: Hirtelen jelentkező melegségérzet és izzadás, amelyek megszakítják az alvást.

- Csökkent ösztrogénszint: Az ösztrogén hatással van a testhőmérséklet szabályozására, valamint a hangulatra és a stresszre, amelyek közvetlenül befolyásolják az alvást.

- Progeszteron csökkenése: Ez a hormon elősegíti a relaxációt és az alvást, így alacsony szintje természetesen alvászavarokhoz vezethet.

- Hangulatingadozások: A menopauzával járó szorongás, depresszió és mentális egészségügyi problémák megnehezíthetik az elalvást és az átalvást.

Dr. Thornton szerint sok páciense arról számol be, hogy az éjszakai órákban, legtöbbször hajnali 2 és 4 óra között felébrednek.

„Ez az időpont egybeeshet a testhőmérséklet szabályozásának zavaraival,

amelyek hőhullámokat vagy éjszakai izzadást okoznak a könnyebb alvási szakaszokban” – tette hozzá.

És mi a helyzet a férfiakkal?

A hormonok a férfiak alvására is hatással lehetnek. Carolina Goncalves, a Pharmica főgyógyszerésze elmondta: „A tesztoszteronszint, amely az életkorral együtt ingadozik, szerepet játszik az alvás szabályozásában.

A tesztoszteron csökkenése felszínesebb alváshoz és gyakoribb ébredésekhez vezethet.

„A kortizol, a szervezet stresszhormonja, szintén befolyásolja mind a férfiak, mind a nők alvását, ha magas, korai ébredést okozhat.”

Egy friss kutatás eredményei

Egy Dunelm által végzett kutatás szerint a menopauzában lévő nők leggyakrabban hajnali 3:29-kor ébrednek fel. A kutatásban résztvevő nők háromnegyede ébredt fel ekkor.

A nők több mint fele (53%) arról számolt be, hogy ezt követően hosszú ideig ébren forgolódik, míg sikerül újra elaludnia.

A válaszadók 30%-a könyvet olvas, ugyanennyien pedig a közösségi médiát böngészik. 20%-uk tévét néz, 17% pedig egyszerűen csak az órát bámulja.

A kutatás szerint a menopauzával összefüggő álmatlanság a nők több mint kétharmadánál (69%) negatívan befolyásolta az testi-lelki jólétet.

A résztvevők körülbelül 60%-a nem volt tisztában azzal, milyen technikák segíthetnek az álmatlanság kezelésében, és 50%-uk úgy érezte, nincs megfelelő támogató rendszer körülöttük ebben a nehéz időszakban. Riasztó adat, hogy mindössze a nők negyede (25%) fordult orvoshoz segítségért.

Mit tehetsz az éjszakai felriadások ellen?

A menopauzával összefüggő alvászavarok esetén a HRT (hormonterápia) – általában ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron kombinációja – lehetőséget nyújthat a hormonok megfelelő szintjének helyreállítására, így javítva az alvást.

Dr. Louise Newson, a menopauza és a hormonális egészség szakértője szerint:

„Az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron szintjének helyreállítása a HRT segítségével szabályozza a testhőmérsékletet, ami jelentősen csökkentheti az éjszakai izzadás intenzitását és gyakoriságát.

A HRT emellett enyhíti a szorongást és a hangulatingadozásokat, így könnyebb elaludni és átaludni az éjszakát.”

Ha nem szeretnél gyógyszeres kezelést, néhány életmódbeli változtatás is segíthet:

- Megfelelő esti rutin kialakítása.

- Koffein és alkohol csökkentése.

- Relaxációs technikák, például meditáció.

- Képernyőidő csökkentése lefekvés előtt.

Ezek mind hozzájárulhatnak az egészségesebb, nyugodtabb éjszakákhoz.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez a népszerű nasi akár 20%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát
Eláruljuk, mit egyél, hogy védett legyél!

Megosztom
Link másolása

Naponta egy marék dió vagy mogyoró, esetleg mandula, és máris kisebb az esélyed a demenciára! Friss kutatások szerint azok, akik rendszeresen esznek dióféléket, 17%-kal csökkenthetik a rettegett betegség kockázatát. Ha pedig sózatlan verziót eszed, az előny eléri a 20%-ot is.

Miért ilyen csodás a dió?

A spanyolországi Castilla-La Mancha Egyetem és a portugáliai Porto Egyetem több mint 50 ezer ember szokásait vizsgálta hét éven keresztül. Kiderült, hogy

a napi 30 gramm diót elfogyasztók jelentősen kisebb eséllyel lesznek demenciások.

A kutatók szerint a dió csökkentheti a gyulladást és a koleszterinszintet, ami jót tesz az agynak.

„Egy marék dió naponta komoly védelmet nyújthat” – írták a kutatók a The Sun szerint.

A mediterrán diéta is segíthet

Nem csak a dió a megoldás. A mediterrán diéta – tele zöldségekkel, gyümölcsökkel, olívaolajjal és halakkal – akár 23%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát. A „zöld” mediterrán verzió, amely még több növényi alapú ételt, például diót és zöld teát tartalmaz, szintén lassíthatja az agy öregedését.

Ezeket az ételeket fogyaszd az agyadért!

A Brit Szív Alapítvány szerint az agy egészségéért ezek az ételek a legjobbak:

- Teljes kiőrlésű gabonák

- Zöld leveles zöldségek (spenót, kelkáposzta)

- Diófélék (minden nap!)

- Hal (heti egy adag legalább)

- Olívaolaj (fő zsiradékként)

- Egy kis pohár vörösbor (de csak mértékkel!)

Sőt, a csokirajongóknak is van jó hír:

az étcsokoládé flavonoidjai szintén segíthetnek a demencia kockázatának csökkentésében.

Akár egy marék dió, egy tál saláta vagy egy pohár bor – ezek az apró szokások sokat tehetnek az agyad egészségéért.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
„Egyedülálló ötgyermekes anya vagyok, de két gyerekemet örökbe adtam, mert nem tudtam őket eltartani”
Az anya most azért imádkozik, hogy örökbe adott gyermekei egyszer megbocsássanak

Megosztom
Link másolása

Egy egyedülálló anya osztotta meg szívszorító döntését: két gyermekét örökbe kellett adnia, mert nem tudta őket egyedül felnevelni.

A most 32 éves amerikai nő, Hannah Martin, a Sunnak mesélt az életéről és a döntéseiről.

"Egy gyermeket örökbe adni fájdalmas érzés. Traumatikus, szívszorító, de egyben szívet melengető is, mert tudod, hogy helyesen cselekszel"

- mondta.

Hannah Martin először 19 évesen esett teherbe, miután a testvére egyik barátjával volt rövid kapcsolata.

Bár fogamzásgátló tablettát szedett, egy óvszeres védekezés nélküli együttlét következményeként váratlanul teherbe esett.

A kislány, Adriana születését nem tervezték, és mivel a gyerek apja nemhogy semmit nem segített, de még azt is letagadta, hogy a kicsinek ő az apja, másfél hónappal a baba születése után Hannah feladta a küzdelmet a mindennapokért. Hannah ezért ügyvéd segítségével talált egy örökbefogadó családot. Adriana örökbe adása rendkívül fájdalmas döntés volt számára, de Hannah hitt abban, hogy a kislány jobb helyre kerül és jobb élet vár rá.

2013-ban, 21 évesen Hannah megint teherbe esett. Azt hitte, ezúttal minden más lesz, mert a gyermeke apja látszólag mellette állt.

De kiderült, hogy a férfi a drogfüggősége miatt nem vette komolyan a családi életet, fontosabb volt számára a bulizás. Így Hannah második gyermekét, Tylert is örökbe adta.

Hannah többé nem hallott örökbe adott gyermekeiről, azt sem tudja, hogy az új szülők megtartották-e a gyerekek eredeti nevét.

"Remélem, egy nap talán megpróbálnak megkeresni. Imádkozom, hogy így legyen"

- mondta Hanna Martin.

A nő most háztartásbeli édesanya, három gyermeket nevel: Joshua 15 éves, Brooke 8 éves, Brandon Jr. pedig 6 éves. Brooke és Brandon édesapja a támogató partner a gyereknevelésben.

Hannah Martin azért beszélt ilyen őszintén a történetéről, hogy támogassa azokat, akik hasonló helyzetbe kerülnek, mint ő annak idején, és ne féljenek az örökbeadástól. Szerinte a legszebb ajándék, ha gyermeket adhat egy ember olyasvalakinek, akinek nem lehet saját gyermeke.

Fájdalmas múltja ellenére Hannah hiszi, hogy helyes döntést hozott korábban, és gyermekeinek jobb életet biztosított.

Megosztom
Link másolása