Ezt a 6 apró viselkedésbeli problémát soha nem szabad ignorálni a gyereknél
A gyereknevelés egészen addig nagyon könnyű feladat, amíg az embernek nem születik saját gyereke. Onnantól aztán az ember rájön, hogy ez egy kicsit bonyolultabb, mint ahogy azt elképzelte.
A gyerekek pedig szeretik a legkülönbözőbb viselkedésekkel felhívni magukra a figyelmet, ami egy bizonyos szintig teljesen rendben van, van azonban pár jel, amire érdemes figyelni.
Íme 6 apró viselkedési probléma, amelyet a szülőknek soha, de soha nem szabad figyelmen kívül hagyniuk:
1. Félbeszakít beszélgetés közben
Lehet, hogy a gyermeked csak izgatott, és azonnal el akarja neked mesélni a napjának egy fontos részét. Azonban, ha hagyod, hogy ilyenkor félbeszakítsa a beszélgetést, azzal azt sugallod, hogy ez így rendben van, és nem tanulja meg, hogy legyen tekintettel másokra. Ilyenkor érdemes jelezni a gyerkőc felé, hogy éppen benne vagyunk valamiben, és ajánlani neki egy rövid játékot, amíg befejezzük a diskurzust.
2. Az igazság eltúlzása
Eleinte jelentéktelennek tűnik egy-egy kis túlzás. Eleinte lehet, hogy azt mondja, hogy megette az összes zöldséget. Holott az igazság az, hogy alig nyúlt hozzá akár egyhez is. Ez a kis hazugság nem káros, de ugye nem is az igazság. Emiatt pedig azt gondolhatod, hogy ez nem nagy ügy, de végül a hazudozás egyre súlyosabbá válhat. Ne feledd, egy 2-4 év közötti gyerek nem tudja pontosan, mi az igazság. De aztán szép lassan elkezdi megérteni. Amikor igazat mond, dicsérd meg! Bátorítsd, hogy legyen őszinte, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy bajba kerülhet.
3. Úgy tesz, mintha nem hallana
Ezt mindannyian ismerjük. Talán te is csináltad ezt gyerekkorodban. Ettől még nem helyes. Normál esetben nem kéne háromszor-négyszer megismételned magad, hogy a gyerek felvegye a játékait vagy beszálljon a kocsiba. Ne felejtsd, hogy Te neveled a gyerekedet, csak azt hagyd, ami nem zavar, ha később szokássá válik.
Legközelebb, amikor arra kéred a gyereket, hogy tegyen meg valamit, menj közel hozzá, és nézz a szemébe. Győződj meg róla, hogy a válasz: "Oké, anyu".
4. Túl durva játék
Tudod, hogy közbe kell lépned, amikor a fiad megüti a kisöccsét. De nem ugrassz az ennél finomabb agresszív megnyilvánulásokra, pedig érdemes korán elkezdeni kezelni, ha nem akarod teljesen elejteni a gyeplőt. Ez ugyanis azt üzeni, hogy teljesen rendben van bántani az embereket. Érdemes azonnal szembesíteni az agresszív viselkedéssel. Húzd félre a gyereket, és magyarázd l neki nyugodt hangnemben, hogy ez nincs rendben.
5. Önkiszolgálás
Nyilván tök kényelmes, hogy ha a gyerek megéhezik, csak lekap valami nasit a polcról és megy is tovább. Azonban érdemes lehet erre figyelni, ugyanis később elfogadottnak tarthatja, hogy vendégségben kérés nélkül elvesz valamit. De ez érvényes más szabályokra is, amiknek esetleg jó lehet, ha először a szülő beleegyezését kéri.
6. Van egy bizonyos modora
Azt gondolhatod, hogy ez csak tinédzserkorban kezdődik, de sokkal valójában sokkal hamarabb. Az óvodáskorúak utánozzák a szüleik viselkedését, hogy lássák, milyen reakciót kapnak. Ezt ők talán figyelmen kívül hagyják, mert azt hiszik, hogy ez is csak egy fázis és majd elmúlik. Azonban, ha ilyenkor nem tesszük ezt a helyére, sokkal rosszabb is lehet, könnyen magatartásproblémák felé vezethet.
Tudatosítani kell a gyerekekben, hogy egyes viselkedési formák nincsenek rendben. Ehhez sok-sok odafigyelés és türelem kell, de idővel megtérül a befektetett energia.
Forrás: YourTango