A húsvéti nyúl, amire csak terápiában mernél visszaemlékezni - jöjjenek a rémes vintage fotók a múlt századból
A húsvéti nyúl, amitől generációk kaptak maradandó lelki sérülést – és rémisztő vintage fotók, amiken nem tudsz nem nevetni (vagy sírni).
Volt egy időszak, amikor a húsvéti nyúl nem volt puha, nem volt aranyos, és végképp nem volt barátságos.
Az 1950-es és 60-as évek Amerikájában a húsvéti fotózás egyet jelentett a kollektív gyermekkori traumával.
Tavasszal minden évben eljött az a nap, amikor a szülők ünneplőbe öltöztették a gyereket, elvitték valami húsvéti rendezvényre – tojáskeresés, vásárlás, plázás program –,
gyakran üveges szemekkel, természetellenes mosollyal és ijesztően emberi arányokkal.
A gyerekek tiltakoztak, sírtak, könyörögtek – a szülők viszont fotót akartak, így ment mindenki a nyúl ölébe. És ott készült el az a kép, amit ma már csak pszichológiai feldolgozás után lehet újra elővenni.

Honnan jött a húsvéti nyúl – és mikor lett ennyire rémisztő?
A húsvéti nyúl eredetileg a német folklórból származik. A 18. században német protestánsok vitték magukkal Amerikába az „Osterhase” nevű mitikus nyulat, aki színes tojásokat hozott a jó gyerekeknek – hasonló elven működött, mint a Mikulás.
Csakhogy az 1950-es évek Amerikájában valakinek bele kellett bújnia a nyúljelmezbe. És itt kezdődött a baj. Lelkes nagybácsi, egy gyanús szőrös ruha, és egy maszk, amitől a gyerekek inkább hittek a sátánban, mint a nyúlban.
Miért félelmetesek ezek a képek?
Ha megnézed ezeket a vintage fotókat, rögtön megérted: ezek a nyulak nem tudtak mosolyogni, de rémisztően bámulni annál inkább. A jelmezek gyakran túl emberiek vagy épp torzan állatiasak voltak. Sok kép úgy néz ki, mintha egy horrorfilm jelenete volna – csak épp a főszerepben egy négyéves gyerek kerül a szörny ölében, rettegve, miközben a szülők azt kiabálják a háttérből: „Mosolyogj, édesem!”
Az internetet elárasztó galériák (például a Bored Panda és a Vintage Everyday összeállításai) szerint ezek a képek olyan nosztalgikus időutazások, amik megmutatják, mennyit változott a gyerekekhez való viszonyunk, és a vizuális kultúránk is.
A mai gyerekeknek fogalmuk sincs, milyen szerencsések
Ma már a húsvéti nyuszi cuki. Instagram-filteres, bolyhos, puha – egy igazi influencer. A mai gyerekeket nem üldözi egy emberméretű, groteszk kabalafigura, és valószínűleg sosem kell majd visszanézniük egy olyan képet, ahol halálfélelem tükröződik a szemükben, miközben egy szőrös maszk vigyorog mögöttük.