5 egyszerű tipp a zökkenőmentes bölcsis vagy ovis beszoktatáshoz
Óriási lépés, mikor az ember gyermeke életében először közösségbe megy. Azonban mivel ez egy óriási lépés, nem feltétlen megy mindig könnyen. Egy gyereknek ráadásul épp olyan nehéz lehet az elválás, mint a szülőknek.
Érdemes ezért kicsit rákészülni, mert pár apró trükkel egyszerűbbé tehetjük az elválást.
1. Napirend
A gyereknevelés egyik fő alappillére egy jó és stabil napirend. Ez természetesen így van a bölcsikben és az ovikban is, ahol a kiszámítható ritmus megadja a gyerekeknek a biztonságérzetet. Azonban, ha ez merőben eltér az otthon megszokottól, az hirtelen megboríthatja a gyerkőcöket. Ezért aztán érdemes lehet előre tájékozódni, és már jóval a kezdés előtt a kiválasztott intézmény napirendjéhez alakítani.
2. Felkészítés
Mivel ez egy óriási változás, érdemes sokat mesélni és felkészíteni a gyermeket arra, mi vár majd rá egy közösségben. Ehhez elég lehet, ha beszélgetünk vele a történésekről, de egy jó mesekönyv is sokat segíthet. Érdemes lehet időnként elsétálni és megnézni kívülről, de ha van lehetőség bemenni, az még jobb. A beszoktatás előtti napokban pedig segítsük azzal, hogy részletesen elmeséljük, hogy fog kinézni egy napja, ha ott maradhatunk velük, ezt is mondjuk el. Amikor a szülőnek már el kell jönnie, emelje ki azt az időpontot, amikor visszamegy majd a gyermekért, például: „ebéd után egyből jövők érted!”
3. Rövid búcsúzkodás
Az elválás nehéz, azonban attól nem lesz könnyebb, ha elhúzzuk. Törekedjünk a rövid és határozott elköszönésre, lehet akár minden reggel ugyanarra a sémára: egy nagy ölelés, puszi és egy meghatározott búcsúmondat.
Ha a gyermek sírva könyörög, hogy maradjunk, akkor is érdemes gyorsan elhagyni a helyszínt egy gyors köszönést követően. A sírás általában csak a szülőknek szól és pár perc után általában már vígan játszanak a a csoportszobában.
4. Egy szeretett tárgy
Sok gyereknek jelent könnyebbséget, ha elhozhatnak otthonról egy szeretett tárgyat, legyen az egy plüss mackó, egy baba vagy egy kisautó. Vannak olyan gyerekek, akiknél az válik be, ha anya egyik pólóját kapja meg, érezve ezzel a közelségét, de vannak olyanok is, akik közös karkötőt hordanak, amik jelzik az állandó kapcsolódást.
5. A szülő is álljon készen
Hiába menne már a gyermek közösségbe, ha anyán vagy apán érzi a bizonytalanságot. Egy anyának, aki évekig volt otthon a gyerekével, azonban nehéz elképzelni, milyen lesz újra visszacsöppenni az életbe és a munkába. Így érdemes először a szülőnek felkészülnie erre a lépésre lelkileg, biztosra menni, hogy jó helyre adja az ember a gyerekét, így nyugodtabban indulhat neki az izgalmas változásnak.
+1 Hallgass a megérzéseidre!
Ha bármikor elbizonytalanodsz, vagy kicsit is úgy érzed, nincs jó helyen a gyermeked, ér szólni az illetékeseknek, ha pedig ezután sem történik meg a kívánt változás, ér intézményt váltani!
Via: Édes kisbabám