Mit tehetsz, ha leégtél a napon, és mi az, amit soha, semmilyen körülmények között ne csinálj a bőröddel?
Nyáron a hőmérséklet emelkedésével egyre többet vagyunk a szabadban, egyre nagyobb bőrfelületünk marad szabadon. Strandolunk, napozunk, nyaralunk, élvezzük a napsütést!
Csakhogy a hőmérséklet emelkedésével az UV sugárzás is egyre erősebb. Ha túl sok időt töltünk a napon, és nem használunk semmilyen fényvédő kozmetikumot, fennáll a leégés veszélye. Érdemes megelőzni a bajt, de ha már leégtünk, akkor sincs minden veszve.
Ha minden nap, amikor csak kimegyünk a szabadba, naptejet és fényvédő arckrémet használunk, megelőzhetjük a leégést, ezzel együtt a bőr dehidratációját, korai öregedését, a pigmentfoltok megjelenését és súlyos bőrproblémák, például a bőrrák kialakulását. Napozás után pedig kifejezetten erre a célra fejlesztett kozmetikumokat érdemes használni. De mit tegyünk, ha már leégtünk?
A legegyszerűbb és legolcsóbb mód a fájdalmak enyhítésére a lap szerint, ha egy csésze zabot/zabpelyhet adsz a langyos vagy hideg fürdővizedhez. (Ezt mi nem javasoljuk.)
Másodszor nagyon fontos a megfelelő hidratálás, mind a napozás előtt, mind utána. (Ezzel egyetértünk.)
Utoljára pedig az aloe vera-gél használata segíthet, mivel a növény hűsítő hatásáról és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert. (Az aloe vera is jöhet.)
Leégés után laza, testedet eltakaró ruhát viselj, és néhány napig kerüld az erős napsütést, és ne napozz, hogy a bőröd gyógyulni tudjon.
Nem ajánlott vazelint kenni a leégett bőrre, ahogy jeget sem, és ne piszkáld az esetleg kialakuló hólyagokat. Ha a bőröd hámlani kezd, bármennyire is nagy a kísértés, ne vakard meg, és ne próbáld leszedni a hámló bőrdarabokat.
Ami minket illet (az olyan házi házi praktikák helyett, mint amilyen a zabpehyhes fürdő), a legjobbnak azt tartjuk, ha minél több nyugtató, hidratáló hatású testápolót használsz, kifejezetten érzékeny bőrre. Napozás előtt pedig magas faktorszámú fényvédővel kend be magad, és ha úszol, fürdőzöl is, fürdés után ismét kend be magad.
Forrás: Mirror