Strepsils és Zovirax helyett ezekkel töltsd fel a gyógyszeres fiókot - 8 gyógynövény a mindennapokra
Marékszámra szedik a magyarok az antidepresszánsokat, fogyni vágyó celebek vásárolják fel a diabatészesek gyógyszereit, kivizsgálás nélkül kérjük az antibiotikumot torokgyulladás esetén, pedig sokszor elég lenne időben leülni, és inni egy gyógyteát. Vagy kettőt.
A gyógynövények ugyanis mind megelőzésre, mind az időben észlelt kisebb betegségek gyógyítására alkalmasak, sokszor az ipari gyógyszerek mellékhatásainak töredékével.
A gyógyteák megfelelő fogyasztásához elég betartani azt a néhány szabályt, amelyet a bükki füvesember is megfogalmazott:
- A gyógyteák éhgyomorra szívódnak fel a leggyorsabban, ezért legtöbbször a reggeli órákban javasoljuk a fogyasztásukat. (Kivétel ez alól a hashajtásra vagy a nyugodt éjszaka érdekében használt tea)
- Összekeverni csak az adott betegségre ajánlott növényeket szabad, mint például az influenza esetén használt kakukkfű, bodzavirág vagy útifű.
- A gyógyteák lehetőleg ne ízesítsük.
- Elkészítésük előtt mindig olvassuk el az ajánlást! A virágot, levelet, hajtásvéget forrázzuk. Egy adag 3 gramm, ami egy csapott evőkanálnyi mennyiség. Ezt a kimért teafüvet leforrázzuk 2,5 dl forrásból levett tiszta vízzel. Mindezek után le kell fedni, majd állni hagyni 15-20 percig. A gyökereket, kérgeket és a terméseket főzni kell, magas rosttartalmuk miatt általában 5-10 percig. Hideg áztatással /macerálással/ készülnek a nyálkatartalmú növények, mint például a mályva, a kankalin. Ezeket 4-5 órán át áztatjuk. A csipkebogyó C-vitamin tartalma elbomlik 40 °C felett, ezért szintén hideg vízben áztatjuk 5-6 órán át.
- A legtöbb, gyógynövényekkel foglalkozó helyen felhívják a figyelmet a fém szűrők kerülésének fontosságára. Ez igaz a régi, nem rozsdamentes acélból készült eszközökre, mert azokból valóban oldódhatnak ki különböző fémionok. A rozsdamentes, vagy kerámiából, üvegből készült termékek biztonsággal használhatóak.
És most következzen nyolc gyógynövény, amivel számtalan vény nélküli gyógyszert helyettesíthetünk!
zoviraxos limonádé
A citromfű a legtöbbünknek limonádék, gyümölcssaláták vagy sütemények díszítéseként lehet ismerős. Ez a finoman szőrözött kis levélkét azonban a mentához hasonlóan nem csak nézegetni, hanem elfogyasztani is ajánlott, hiszen segíti az emésztést és frissíti a lehelletet is Gyógynövényként elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert, politikusok is előszeretettel használják kampányidőszakban.
Idegnyugtatásra, depresszióra naponta 1-3 csészével ihatnak belőle étkezések között. Ízesítés nélkül fogyasztandó. Gyerekek egy éves kortól hígítva ihatják, és terhesség valamit szoptatás alatt is gond nélkül használható. Szerencsére frissen is könnyű beszerezni, és lakásban is könnyen nevelhető.
Mediterrán Strepsils
A középkorban a hölgyek a bátorság növényi szimbólumát, a kakukkfüvet hímezték a lovagjuk ruhájára. Ha bátorságot nem is nyerhetünk ennek az illatos növénykének a teájától, az immunrendszerünket mindenképpen felvértezhetjük vele. Vérbőséget fokozó hatása javítja a vérkeringést, kiváló vérszegénység esetén.
Fürdőt is készíthetünk a teájával, vagy használhatjuk illatpárna formájában köhögés ellen. A női hormonrendszerre is jó hatással van, segít oldani a görcsöket és hozzájárulhat a menzesz rendeződéséhez. A mediterrán konyha egyik alapfűszere, finom íze mellett étvágyjavító és puffadásgátló hatása miatt is használják.
Napi egy-három csészével korlátlan ideig iható, gyerekeknek 2 éves kortól, hígítva adható.
A méhek által is kedvelt, illatos hársfavirág teája megfázásra, influenzára az egyik leggyakrabban használt gyógynövény. Izzasztó hatásánál fogva lerövidíti a gyógyulási időt. Lázat és köhögést csillapít, fejfájást szüntet, ízületi fájdalmak esetén kádfürdőként, hólyaghurut esetén ülőfürdőként hasznos. Csökkenti az orrváladék mennyiségét.
Másik igen fontos tulajdonsága az idegnyugtatás. Álmatlanságra, ideges görcsökre, enyhe depresszióra is használják. Igen jó vértisztító, elősegíti a máj működését, fokozza az epekiválasztást, könnyíti az emésztést. Fertőtlenítő hatását a bőrünkön is kipróbálhatjuk: egy vattapamacsot itassunk át langyos hársfa teával és töröljük át vele az arc, a nyak és a dekoltázs bőrét. Azonnal érezhető lesz egyfajta selymes bevonat, mely
Szörpnek való Neocitran
A fekete bodza gyom voltából kifolyólag szinte az összes európai nép gyógynövénytárában megtalálható, boszorkányos növénynek tartják. A fehér virágokból készült szörpöt mindenki ismeri, de azt talán kevesen tudják, hogy a legtöbb népi furulya alapanyagát is ez a fa adja. A virágra visszatérve, melyből a tea alapanyagot készítik, nem csak finom, hanem nagyon egészséges is.
A bodzateát étkezés előtt fogyasszuk, lehetőleg ízesítés nélkül. Nátha esetén napi 2-3 csészével is ihatunk belőle, amilyen forrón csak lehetséges. Hatékonyságát növeli, ha forró lábfürdőt veszünk és közben forró bodzateát iszunk, majd azonnal ágyba bújunk. Ilyen módon „kiizzadjuk a náthát”, azaz méregtelenítjük szervezetünket, meggyorsítjuk a gyógyulást.
Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű 2,5 dl vízhez).
Lenyelhető Visine
Manapság szinte nincs is olyan család, ahol ne fordulna elő allergiából eredő szempirosság, viszketés. A szemvidítófű gyakorlatilag bármilyen, a szemet érintő betegség esetén használható akár magában, akár kiegészítő terápiaként.
De nem csak a szemet gyógyítja: gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazható még középfül-, arc-, és orrüreggyulladás esetén is, és a gyomor-bélrendszer enyhe gyulladásos megbetegedéseinél is hasznát vehetjük. A népi gyógyászat árpa, kötőhártyagyulladás, szemhéjgyulladás, könnyzacskó gyulladás, szemfekély esetén is használja a növényt.
Vízhólyag elleni ACC
A lándzsás útifű teáját baktériumölő, nyálkaoldó hatása miatt elsősorban légzőszervi betegségekre, köhögésre, asztmára alkalmazzuk.
Ugyanígy jól jön kisebb sebek, rovarcsípések esetén is. Szirupja közismert köhögéscsillapító, teaként pedig az allergiás tüneteket enyhíti. Immunerősítésre, pollenallergia kezelésére is ajánlják.
C-vitaminos arcápoló
A csipkebogyóról széles körben elterjedt, milyen magas C-vitamin tartalommal rendelkezik. Ezért aztán a közétkeztetésben is rendszeresen előfordul tea formájában, csakhogy az a változat egy gramm C-vitamint sem tartalmaz, ugyanis ez a vitamin hő hatására lebomlik. Ennél fogva nem szabad forrázni, csak áztatni: 5-6 órát legalább, de akár egy éjszakát is állhat a szobahőmérsékletű vízben. Az így kapott ízletes ital enyhe vízhajtó, szabályozza az erek áteresztőképességét, erősíti az érfalakat, ezáltal gyorsítja a véráramot, így érszűkület, érelmeszesedés megelőzésére, kezelésére használható. A már említett C-vitaminon kívül található benne A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin is
Rendszeres napi fogyasztása az őszi-téli időszakban – a csipkebogyó immunerősítő hatása miatt – segít a fertőzések, megfázások, nátha megelőzésében. Terhesség és szoptatás alatt is iható, gyerekeknek egy éves kortól adható.
( a gyümölcshúsban lévő szőrök eltávolítása miatt érdemes egy textilzsebkendőbe téve átpasszírozva végezni a műveletet!).
Maltofer zsíros, korpás hajra
A csalán gyógyhatásait igazán nem könnyű felsorolni. Az egyik legjobb vértisztító növény, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, a vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét.
Csökkenti a vércukorszintet, fokozza a szervezet ellenállóképességét, így allergiás betegségeknél is eredménnyel használható.
Külsőleg segít zsíros, korpás haj esetén, kovasav tartalma erősíti a hajhagymákat, a kötőszöveteket, a körmöket. Fiatal leveleit pattanásos arc gőzöléséhez is kipróbálhatjuk.