GYEREK

Egy lányos apa vallomása: „A babaszoba az anyukáknak készül”

Babaszobát kialakítani nekünk többszörös kihívás. Csak hogy a két legfontosabbat említsem: nincs ízlésünk és nekünk kell megcsinálni. Egy rutinos apukának viszont már vannak praktikái, ezeket szeretném megosztani.

Megosztom
Link másolása

Alap kiindulási pontnak érdemes leszögezni, hogy a babaszoba nem a babának készül. Ezt most kifejezetten az apukáknak írom, akiknek majd dolguk lesz később (többször) átalakítani a szobát, ahogy majd a gyermek ízlése a későbbiekben váratlan és meglepő fordulatokat vesz.

A babaszoba az anyukáknak készül, elég abból kiindulni, hogy a baba 20-25 cm-re lát el kezdetben, az anyuka pedig ennél sokkal messzebb,

látási viszonyoknak megfelelően. Aztán ahogy telnek a hónapok, az is ki fog derülni, hogy a gyerek pont ott szeret lenni, ahol a szülei vannak, márpedig a szülők a legkevesebb időt a babaszobában töltik el.

Többnyire este, fektetéskor tartózkodunk a babaszobában, és mi van este? Igen, eltalálták: sötét!

Ettől függetlenül tisztelt uraim, sorstársaim, adjunk bele apai-anyait (haha), nincs is szebb látvány, mint egy kismama csillogó szeme, tele ábránddal, a katalógusokban látott baba-mama fotók hangulatáról álmodozva.

Nyilván, ahova a sokadik gyerek érkezik, ott már más szempontok jönnek számításba, így most kifejezetten arról essen szó, ahova az elsőt várják. Szerény esetemben a kedvesemnek az első, nekem pedig már a negyedik lányom van úton, így az ábránd és a tapasztalat egy kellemes elegye alapján írom e sorokat. Szeretnék a szerelmemnek mindenben megfelelni, a gyereknek mindent megadni, de közben csendes praktikákkal is élni, amelyekről nem beszélünk, de jó tudni róluk.

Kezdjük a tervezéssel. Kezdetben a babaszoba többnyire a pelenkázás, tisztába rakás szentélye lesz. Igyekezzünk kedvesünket abba az irányba terelni, hogy a pelenkázó az ajtóhoz közel essen. Minden feleslegesen megtett méter fájdalmasan összeadódik a nap végére! A pelenkázó köré minél több polc és fiók kerüljön, minden legyen karnyújtásnyira. Senki nem akarja a pelenkázón hagyni a gyereket felügyelet nélkül, míg hátat fordít neki egy tiszta kisruháért. Ezzel például napi 4-5 „szívem, gyere segíteni!” felkiáltástól kímélhetjük meg magunkat.

Fotel! Kell egy szülői fotel, amiről azt állíthatjuk, hogy szoptatáshoz lesz, de mi tudjuk, hogy altatásnál, vagy az éjszakai nyugtatásnál fogjuk magunkat jól érezni benne,

már a körülményekhez képest. Így aztán a fotelt a kiságy mellé érdemes tenni, amelyből a megnyugtató simogatást tudjuk végezni. Fontos a fotel tájolásánál az, hogy milyen-kezesek vagyunk, ugyanis szükségünk lesz a jobbik kezünkre a telefon vagy az e-book nyomkodásához. Én szóltam!

Igazán profik egy kis italhűtőt, snack pultot is odatehetnek, de ezt nem tudom mivel lehetne megmagyarázni, idáig még nem merészkedtem.

A szoba kialakítása festéssel, tapétázással kezdődik.

A szépérzékkel és Pinteresttel rendelkező anyukáknál könnyen kialakulhat az az igény, hogy a szoba jól nézzen ki.

Ennek egyik kulcsa lehet a merész falszín- és tapétaválasztás. Kezdjük a falszínnel. Ennél a mozzanatnál szükség lesz némi színészi munkára, amikor is kifejtjük, hogy mi a letisztult, skandináv stílusjegyeket kedveljük, tehát a törtfehér minél világosabb árnyalatait, ami ráadásul a gyermeknek oly fontos fényesség és a tág tér záloga. Mindezt azért tesszük, mert 5-6 év múlva nekünk kell átfestenünk újra a szobát, így gondolnunk kell a következő rétegre jó előre. Egy sötétmályva falat nem olyan egyszerű ám tavaszi-nyíló-barackvirág színűre varázsolni. Ám fordítva sokkal könnyebb. Továbbá szintén hasznos könnyen lemosható festékkel operálni. Egy szorulásos kisbaba légvédelmi rakétát meghazudtoló produkciókra képes. Ha értik mire gondolok.

Tapéta! Itt nyugodtan lehetünk megengedők, jöhet bármi, mi készséggel felnyaljuk a falra. Ám! Ha a használati utasításra az van írva, hogy „ez a tapéta csak az ultrabrutál maxi 10-es ragasztóval vihető fel”, annak ne dőljünk be.

Ez a tapéta simán fent marad a falon az olcsó, hagyományos ragasztóval is, cserébe 5-6 év múlva, amikor a gyerek először szembesül a saját tapétájával és le akarja cseréltetni, nem kell majd vésővel nekilátni.

Helyette önnön előrelátásunk dicsfényében fürdőzve, könnyed mozdulatokkal felvisszük az oldó folyadékot, majd bal kezünkben egy frissen bontott sörrel, jobb kézzel egy laza mozdulattal lerántjuk a komplett miskulanciát. Aztán ugyanez a gyermek kamaszkori igényeinek megfelelően. (Az első két tapéta szintén legyen mosható, a kamaszkori már mindegy, úgyis tele lesz ragasztva.)

Ha megvannak a falak, eljő a vásárlás időszaka. Amit a kismama lát: milyen szép ez a kis komód.

Amit az apuka gondol: ez egy óra autóval, le kell majd hajtani a hátsó üléseket, ahhoz ki kell belőle pakolni, mennyi lehet a csomagolt méret, be fog-e férni, egyáltalán meg tudom-e emelni, fel kell vinnem az emeletre, elfér-e a lépcsőfordulóban, hova pakoltam a fúrót, a fúrószárat, a dűbeleket, össze is kell rakni, ahhoz el kellene férni, stb. stb.

És amit apuka mond: tényleg milyen szép kis komód, vegyük meg. Pro tipp: általában azok a legszebb bútorok, aminek az árában benne van a kiszállítás, vagy ha nincs is benne, annak az ára verseng az üzemanyagköltségünkkel. (Állítom, ezek azok a kivételes esetek, amikor az autónk nagyon sokat fogyaszt.)

A másik bevett bútorbeszerzési móka a svéd bútoráruház. Én eleve hidegrázást kapok ettől a 4 nagy betűtől, és most nem az árucikkekre gondolok, azzal nincs gondom. Amivel van: az egyik, hogy még nem része a híres kék túra útvonalnak, a másik, hogy olyan ügyesen van kitalálva, hogy képtelenség rajta gyorsan, hatékonyan átrobogni. Tettem rá kísérletet, összeírattam otthon, hogy pontosan mi kell, jeleztem, hogy szemellenzővel megyünk be, gyorsan megvesszük és menekülünk… aha. Meg ahogy azt Móricka elképzeli.

Ami nálam bevált módszer, elképzelem, hogy 4-5 órát fogunk benne mászkálni. Mindig nagy öröm, amikor csupán 3-at.

Aztán jöhet az összeszerelés. Speciel engem kikapcsol, gyerekkoromban is szerettem a leírásnak megfelelően összerakni a legó építményeket, ez sem bonyolultabb. Persze tudom, hogy egyeseknek ez kihívást jelent, de ők meg biztos szépen hegesztenek mondjuk. Itt esetleg még pluszban gondoskodjunk a bútorok rögzítéséről is, ugyanis

előbb-utóbb vidámparkká vagy játszótérré alakul át a szoba, ami eddig komód volt, az időszakosan kilátó, a könyvespolc mászóka, minden más pedig trambulin lesz.

A babaszoba végül a kiegészítőkkel, csecsebecsékkel válik a lakás díszévé. Lányos apaként nem tudok a fiús kiegészítőkről beszámolni (bár van elképzelésem), de

a visszafogottan-hercegnős lámpák, a diszkréten-balerinás szőnyegek, a kellemes-tapintású-csillámpónik és hasonlók teszik rá a koronát műre.

Ezek nagyrésze hamarosan eltörik, elromlik, kiszakad, vagy örök folttal gazdagodik majd, de ez már csak ilyen. Mindenképp fotózzunk sokat az első hónapokban, hogy a mű, az alapos gonddal válogatott és kialakított MŰ megmaradjon az utókornak. Tudom, a gyermeket kell fotózni, de kicsit ha távolabbról exponálunk, akkor a szobából is maradnak majd nyomok, amit úgy csodálhatunk, mint ami életművünk egy fontos szeletkéje volt egykor.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Még nézni is rossz! Paris Hilton fia mentőmellény nélkül mászkált szabadon a száguldó katamaránon - videóval!
Nehéz elhinni,, hogy nem érezte veszélyben a gyereket, ráadásul a kedvenc fiát ebben a helyzetben.

Megosztom
Link másolása

Augusztus 28-án a 43 éves Paris Hilton egy videót osztott meg 19 hónapos fiáról, Phoenixről, amint az

egy száguldó katamarán fedélzetén mászkál kissé még bizonytalan járással mezítláb, szabadon.

Természetesen, mentőmellény nélkül, hiszen hogy nézne ki abban az ormótlan valamiben a videón?

Látva, ahogy Phoenix vidáman sétálgat a sebesen haladó járművön, néhány rajongó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gyerek nem viselt mentőmellényt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

The Cutesie Crew (@hiltonbabies) által megosztott bejegyzés

„Anya, kérlek, mindig adj rá mentőmellényt a hajón!! Bármi megtörténhet. Ezért hívják balesetnek. Szeretettel,”

kommentálta valaki, míg egy másik hozzátette: „

Az idegeim kikészültek, ahogy néztem, mert nincs rajta mentőmellény! A vízen soha nem lehetünk elég óvatosak!”

Paris Hilton ma válaszolt az aggodalmakra, és megnyugtatta a rajongókat, hogy ő és férje, Carter Reum, szorosan felügyelték fiuk minden lépését a hajón.

„Sziasztok Mamák, köszönöm a tanácsotokat és hogy mindig törődtök az én #CutesieCrew-val,” írta.

„Ez egy nagy hajó, és a férjemmel mindenhol követjük őt, és sasszemekkel figyeljük. A gyerekeim a mindenem.”

A videóban egyébként Phoenix láthatóan jókedvű volt, ahogy körbejárta a katamaránt. Gátlástalanul lépett le a háborgó mélység fölötti hálóra is, mászott le a lépcsőn, bár néha elvesztette az egyensúlyát. Nekünk nehéz volt izzadó tenyér nélkül végignézni a felvételt. Nektek sikerül?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
A Rovatból
A pandémia alatt született gyerekek közül sokakat még most is pelenkáznak
Sok járvány alatt született gyerek már iskolába megy Angliában, és minden eddiginél nagyobb nehézségekkel kell szembenézniük, mert megfigyelések szerint bizonyos készségek elsajátítása később jelenik meg náluk.

Megosztom
Link másolása

"Hatalmas növekedést tapasztaltunk a világjárványt követően azon gyerekek számában, akiknél kognitív funkcióik fejlődése késik a többi gyerekéhez képest" – ezt Catherine Joyce, az Action For Children jótékonysági szervezet angol nemzeti igazgatója nyilatkozta, és döbbenetes példákat hozott a jelenségre, írja a The Sun.

Idén májusban az Egyesült Királyságban megkezdték a Covid-19 világjárvány gyermekekre és fiatalokra gyakorolt ​​hatásainak vizsgálatát, amelynek egyik fókuszpontja a testi és lelki egészségükre gyakorolt ​​hatás volt.

Egy múlt hónapban közzétett jelentés szerint Angliában több mint 75 000 gyerek vár beszéd- és nyelvterápiára

– ez minden korábbinál magasabb –, miközben több mint negyedmillió gyermek vár mentális egészségügyi támogatásra az angliai gyermekügyi biztos szerint. A világjárvány idején született gyerekek száma e csoportot illetően magas.

Egy idén márciusban közzétett felmérés, amely az angol és a walesi általános iskolák 1000 alkalmazottját és 1000 iskolakezdő gyermek szülőjét kérdezte meg, feltárta, hogy

a gyerekek 24%-a nem tanult meg WC-re menni, 37%-uk nem tudott önállóan felöltözni.

Az iskolai dolgozók közel fele érezte úgy, hogy a kisgyermekek sokkal kevésbé voltak felkészülve az iskolakezdésre, mint azt előző 18 hónapban tapasztalták.

Catherine Joyce szerint látványosan megugrott azon esetek száma, ahol a gyerekek később kezdenek beszélni az átlaghoz képest, de más beszédhibák is megjelentek, valamint a motorikus képességek kifejlődése is későbbre datálható a pandémia előtt született gyerekekhez képest. Az öngondoskodási képességek kialakulása is csúszik.

"Egyes szülők is küszködnek gyermekük viselkedésével a kötődési problémák és a szeparációs szorongás miatt"

- nyilatkozta.

Más hozzáértők, például Keith Reed, a Parent-Infant Foundation vezérigazgatója szerint korábban is megfigyelhetők voltak ezek a "késések", a járvány alatt viszont megerősödtek az esetszámok.

"A családok elszigeteltségével, amikor a járvány idején a csecsemőket szinte alig láthatták az egészségügyi dolgozók a szükséges vizsgálatok során, a helyzet csak rosszabb lett. Erre még rádobjuk a később jelentkező megélhetési gondokat, és tényleg egy időzített bombát kapunk" - foglalta össze véleményét.

Egy anyuka a Sunnak adott interjújában mondta el, hogy óriási hatása volt gyereke fejlődésére, hogy nem vehettek részt 6 hetes kontrollokon a lezárások miatt, és nem tudtak társaságba menni, alig találkoztak emberekkel.

12 hónapos korában például a gyerek nem reagált a nevére.

Azt is elmondta, hogy míg ennyi idősen a nővére megértette a "hol van a kutya" kérdést, és rámutatott az ebre, addig a kistestvér erre nem volt képes. Évekkel később derült ki, hogy bár a beszéde fejlődött, átlag alatti hallással küzd. Csak négy éves korában került megfelelő beszéd- és nyelvi csoportba. Mindennek elejét lehetett volna venni, ha a kisgyermekkorban eljut a kislány a megfelelő kezelésekre.

Dr. Amanda Gummer kutatópszichológus és gyermekfejlesztési szakértő számára ez a példa nagyon is ismerős.

"Az első év döntő egy gyermek számára, mivel ez a gyors agynövekedés és az alapkészségek fejlesztésének időszaka. A kötődés, az érzékszervi tapasztalatok és a korai interakciók képezik a jövőbeli kognitív, szociális és érzelmi fejlődés alapját"

- összegezte.

Azt mondja, hogy a járvány idején kimaradt beavatkozási lehetőségek sokak számára súlyosbították a fejlődési problémákat.

"A korai beavatkozás nagyon fontos, és a szakértőkhöz való eljutás hiánya a járvány idején azt eredményezte, hogy néhány gyereknek kimaradtak a kritikus támogatási időszakok. Ezek a késések az idő múlásával egyre hangsúlyosabbak, és kihívást jelentenek."

Frankie Harrison klinikai pszichológus szerint a gyermekek támogatása a járvány miatt kialakult későbbi reakciók miatt sok erőt kíván a szülőktől, szerinte önhibáztatást élhetnek át, ha így a járvány után észlelik a fejlődési késéseket. Nagyon fontosnak gondolja, hogy a maguk mentális egészségével is foglalkozzanak a szülők, hogy ne ostorozzák magukat.

Alex Corgier, a Home-Start egészségügyi vezetője azonban szeretné megnyugtatni a szülőket, nem minden járvány alatt született gyerek küzd ugyanis nehézségekkel. De ha igen,

az ő helyzetük se veszett el véglegesen.

"Sokan remekül teljesítenek, és elérik minden fejlődési mérföldkövüket. Még ha gyermeke lassult fejlődést is mutat a világjárvány miatt, hihetetlenül ellenálló, és teljesen vissza tud térni a szükséges kerékvágásba" - mondja hozzátéve, a jó kapcsolatok kiépítése és az iskolával való nyílt kommunikáció óriási változást hozhat.

„A tanév előtti utolsó néhány napban maradjon pozitív, és

segítse gyermekét az iskolára való felkészülésben"

- javasolja a szakértő.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Ennél meghatóbb videót ma már nem fogsz látni: így táncolt az apuka kislányával a szakadó esőben
Ilyen apukára vágyik minden kislány, nem csoda, hogy vírusként terjedt a felvétel.

Megosztom
Link másolása

TikTokra került fel az a tündéri videó, amiben egy 4-5 év körüli kislány arra kéri az apukáját, hogy menjenek ki és táncoljanak az esőben.

Átlagos esetben erre minden apuka válasza az lenne, hogy „na azt már nem”, itt azonban egészen más történik, az eredmény pedig könnyfakasztó.

A kislány ugyanis kimegy a szakadó esőbe az apukájával táncolni, aki láthatóan mindent belead, sőt még repeta kört is nyomnak, és csak akkor térnek vissza, mikor a vihar már jól hallhatóan az ajtóban van.

Ázottan és kimerülten, de fülig érő mosollyal az arcán köszöni meg a kislány az édesapjának, hogy táncolt vele az esőben.

Ez egészen biztosan örök emlék marad számukra.

A videót már majdnem 13 millióan látták és rengeteg komment érkezett, köztük ilyenek:

„Sosem fogja elfelejteni, ahogy az apukájával együtt táncoltak az esőben.”

„Ez a legszebb dolog, amit ma láttam.”

„Ha nem ilyen lesz a jövendőbeli férjem, akkor inkább nem is akarom.”

Az édes videót itt lehet megnézni:

@thechurcofamily This was so sweet #toddler#toddlersoftiktok#toddlers#dadsoftiktok#MomsofTikTok#parenthood#family#babyfever#baby#babies#cutebaby ♬ original sound - TheChurcoFamily


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Elképesztő orvosi csoda: „Az én kisbabám kétszer született meg - három hónap különbséggel”
A fiatal édesanya bármire hajlandó lett volna, hogy megmentse a kisbabája életét.

Megosztom
Link másolása

Egy angol édesanya elmesélte rendkívüli történetét, azt, hogy kisfia, Luca „kétszer született” – egyszer hat hónapos terhesség után, majd másodszor is, a 38 terhességi héten.

Amikor a 23 éves Lisa Coffee megtudta, hogy babájának a gerinc- a gerincvelő fejlődési rendellenessége van, gondolkodás nélkül alávetette magát a baba életét megmentő műtétnek.

Az orvosok úgy döntöttek, hogy a magzatot 27 hetesen, vagyis a terhesség 6. hónapjában kiemelik az anyaméhből, hogy elvégezhessenek egy műtétet a probléma részleges megoldására.

Ezután visszatették őt az anyaméhbe, és a terhesség folytatódott egészen a 38. hétig. A kisfiú a születése után nyolc napot töltött az újszülött intenzív osztályon, mielőtt édesanyja hazavihette volna. Az orvosok azt mondták, hogy Luca valószínűleg soha nem fog tudni járni, és még több műtétre is szüksége lesz.

Az újszülött kisbaba hátán csak egy heg árulkodott arról, hogy három hónappal korábban megműtötték, most egyéves, és a gyógytornás kezelésekkel folyamatosan fejlődik, ami reményt ad a jövőjére.

„A kisagya állapota javul – mondta az édesanya. - Van némi folyadék az agyában, de eddig nem volt szükség drain beültetésére. A következő MRI-vizsgálata két éves korában lesz.

Ő egy csodálatos kisfiú, és hihetetlenül hálásak vagyunk azért, hogy ilyen messzire jutott. Nagyon hálás vagyok, hogy a műtét esélyt adott neki, hogy talán egyszer majd járni tud.”

Dr. Hana Patel elmondta, hogy az ilyen műtétek ritkák; csak minden ezredik terhesség igényel ilyen beavatkozást.

„Ebben az esetben a magzatnak már a méhen belül műtétre volt szüksége. Ezt általában életveszélyes rendellenességek kezelésére végzik. A spina bifida javítására is alkalmazzák, hogy javítsák a gyermekek életesélyeit. Bár nehéz ezzel élni, sokan képesek független és teljes életet élni.”

A kisfiúról és anyukájáról a képeket ITT lehet megnézni.


Megosztom
Link másolása