Volt már herpesz a szádon? Kétszeres esélyed van a demenciára - állítják a dokik
A svédországi Uppsalai Egyetem kutatói megállapították, hogy azoknál az embereknél, akik életük során valamikor megfertőződtek a herpes simplex vírussal (HSV) - amely a herpeszfekélyt okoz a szájnál -, kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki a demencia valamennyi formája, mint azoknál, akik soha nem fertőződtek meg.
Úgy gondolják, hogy a fertőzés növelheti az Alzheimer-kór kockázatát is, mivel a vírus darabkái egy életen át a szervezetben maradnak, és bizonyítékok szerint az agyba jutnak, ahol olyan elváltozásokat okoznak, amelyek a demencia jellemzői.
Bár a tanulmány megfigyelésen alapult, és nem tudja bizonyítani a kapcsolatot, de egybevág a korábbi eredményekkel.
A Journal of Alzheimer's Disease című folyóiratban közzétett legújabb kutatáshoz a kutatók 15 éven keresztül több mint ezer, 70 éves svédet vizsgáltak.
„A mostani vizsgálat különlegessége, hogy a résztvevők nagyjából azonos korúak, ami még megbízhatóbbá teszi az eredményeket, mivel az életkori különbségek, amelyek egyébként összefüggésbe hozhatók a demencia kialakulásával, nem zavarhatják meg az eredményeket” - mondta Erika Vestin, az Uppsalai Egyetem orvostanhallgatója a Daily Mail szerint.
A vizsgálat során vérmintákat gyűjtöttek, hogy kimutassák, hogy van-e bennük herpes simplex vírus. Az Uppsalai Egyetemi Kórház memóriaklinikájának kutatói áttekintették a diagnózisokat, és megállapított vagy valószínűsíthető demenciát kerestek.
Statisztikai elemzéssel a kutatók megállapították, hogy a vírus megléte megduplázta a demencia kockázatát.