Tavaszi nagytakarítás? 10 zug, amit muszáj kitakarítanod + 4 tipp, hogy végig tudd csinálni
Porszívózni, felmosni, mosogatni napi vagy heti gyakorisággal mindenki szokott, enélkül tényleg megállna az élet. Csakhogy ott vannak azok a titkos részei a lakásnak, melyekről nagyon könnyű elfeledkezni. Egy alapos takarítással azonban beengedheted az otthonodba a tavasz élénk színeit, a szikrázó napsütést és friss illatokat. Oké, eltarthat egy kis ideig, de ahogy haladsz szobáról szobára, egyre jobban fogod érezni magad.
10 terület, amit nem hagyhatsz ki:
1. A szemetes
Mindjárt az elején szögezzük le: ha nem szoktad takarítani a kukát, akkor itt az ideje, hogy elkezdd.
Ezt követően körülbelül havonta egyszer érdemes kitakarítani. Fontos, hogy a letörölgetés után fertőtlenítsd is, majd hagyd rendesen megszáradni a belsejét, mielőtt tiszta szemetes zacskót teszel bele. A legtöbb ember számára az ablaktisztítás mellett ez a tavaszi nagytakarítás legrettegettebb része, de garantált, hogy utána a lakás tisztábbnak fog tűnni, úgyhogy a kuka és te is csak nyersz vele.
2. A légszűrők
Nem csak a mogyoróbokor allergizálhat tavasszal, a lakás belsejében is sok allergén les rád. Jó módszer ellenük a levegőszűrők és klímák használata, azonban ha a szűrőket nem tisztítod, egy idő után kb. semmit nem érnek. Legalább a tavaszi nagytakarításkor gondoskodnod kellene arról, hogy a szűrők ki legyenek porszívózva, szükség esetén cserélve, így nem tud megtelepedni bennük a penész, és képesek lesznek ellátnia funkciójukat.
3. A szegélylécek
Még ha rendszeresen porszívózol vagy fel is mosod a padlót, valószínűleg kihagyod a szegélyléceket. Érdemes lenne most rögtön odamenned és megnézned alaposabban. Porosak? Így, hogy észrevetted, már csak nem maradhatnak úgy, ugye? Fogj egy rongyot, és kezdj el portalanítani.
4. Az a hely a kanapé és az ágy alatt, amit a porszívó nem ér el
Legyünk őszinték: te sem takarítasz rendszeresen a kanapé, az ágy vagy más nagy, nehéz bútor alatt - vagy legalábbis nem úgy, ahogyan a takarítási szakértők tennék. Itt az ideje, hogy a poros helyeket végre kiporszívózd. A kanapé, a komód és az ágy mozgatása nagy munkának tűnhet, de ha kiszedted alóluk a koszt, a lakás többi része is lassabban fog újra beporosodni. Megéri.
5. A zuhanyfüggönyök
Mikor is mostad ki utoljára a zuhanyfüggönyt? Ha ezen a kérdésen néhány másodpercnél tovább kell gondolkodnod, akkor túl régen. A zuhanyfüggönyöket legalább havonta egyszer ki kell tisztítani. Szerencsére a legtöbb könnyen kezelhető, egyszerűen meg kell nézni a rajta lévő címkét, és követni az utasításokat (általában elég bedobni a mosógépbe). Utána vissza lehet akasztani a helyére.
6. A hűtőszekrény
A hűtőd valószínűleg elég gusztustalan. Oké, ezt a mondatot a legtöbben személyes sértésnek veszik, de nem az!
Szerencsére könnyű tenni ellene: vegyél ki mindent belőle, töröld át a szószos, savanyúságos üvegeket és mindenfélét. Dobd ki, aminek lejárt a szavatossága és egy ideje a második polc leghátsó részén bujdokol, és mosd le vagy töröld át a teljes belső felületet, majd rendezd át az egészet. Úgy fogod érezni magad, mintha egy vadiúj hűtőt vettél volna.
7. A szőnyegek
A szőnyegek porszívózása rajta van a heti listán, de tavasszal itt az ideje, hogy igazán tisztává varázsold őket. A kisebb, mosógépben mosható darabokat a kezelési útmutató szerint egyszerűen mosd ki. A nagyobb szőnyegek vagy a gépben nem moshatók esetében először kezdd a munkát a porszívózással, majd jöhet a szőnyegtisztító hab, meg a négykézláb töltött délután. Éjjelre hagyd száradni, és reggel már rá is léphetsz, vagy visszateheted rá a bútorokat.
8. Az elektromos készülékek
Ha felrobban a vacsora a mikróban, kitakarítod és időnként sorra kerül a tűzhely meg a sütő is, leginkább akkor, ha kifut a tej, vagy füstölni kezd a sütiből kifolyt lekvár. De nem csak ezek érdemelnek helyet a tavaszi takarítási tennivalók listáján.
De nekik is szükségük van egy kis kényeztetésre, különösen, ha még sosem tisztítottad ki őket, akkor nagyon itt az ideje.
Mosogatógép esetében a szűrőre, a tömítésre és a vízpermetezőre koncentrál. A mosógép azt szereti ha rendesen kiszeded belőle a mosószer maradványokat, és a szűrőjét is kiveszed, néha kisebb vagyonok lapulnak ott fémpénz formájában, így duplán megéri nekiállni.
9. A párnák
Sokan megelégednek azzal, hogy a párnahuzatot rendszeresen kimossák, nem gondolnak arra, hogy magát a párnát is ki kellene, évente nagyjából kétszer. Párnája válogatja, hogy melyiket milyen hőfokon és hogyan, de nem érdemes ellazsálni a tisztításukat. A nappali díszpárnáiról se feledkezz meg!
10. Az árnyékolók lapocskái
Valószínűleg nem kerül sorra minden takarításkor az ablak, főleg a redőnyök, reluxák, de időnként rá kell szánni magad. Néhány hetente vagy havonta muszáj elővenni a portörlőt, és egyenként letörölgetni mindet.
+4 tipp, hogy végig tudd csinálni:
1. Tervezd meg!
Ha egy nap alatt próbálod az egész lakást kitakarítani, az nyomasztó, és iszonyú fárasztó. Érdemes inkább ütemterv alapján dolgozni. Hétfőn a fürdőszobát, kedden a nappalit, vagy ha kisebb lépésekben akarsz haladni, akkor egyik nap a szemetest, másik nap pedig a padlót vedd sorra. Döntsd el, mi lesz a legmegfelelőbb, és írd be a naptárba.
2. Szóljon a zene!
Hacsak nem vagy #CleanTok szuper rajongó, a tavaszi nagytakarítás ritkán szerepel a kedvenc elfoglaltságok listáján. De ez nem jelenti azt, hogy végig szenvedned kell. Hallgass közben zenét, táncolj, és érezd jól magad!
3. Tárd ki az ablakokat!
Ha az időjárás engedi, tárd ki az ajtókat és az ablakokat és engedd be a tavasz illatát. A légmozgás nem csak a tisztítószerek gőzeitől segít megszabadulni, de a felkavart por is könnyebben távozik.
4. Felülről lefelé, oké?
Mindenkivel. megtörtént már, hogy előbb az asztalt takarította le, majd észrevette fölötte a lámpa búrán a port — aztán az asztalt újra le kellett törölni. Ha mindig felülről lefelé haladsz a takarítás során, nem kell kétszer dolgoznod.