ÉLETMÓD

Second Hand September kihívás: hogyan foghatunk ki valóban szívesen hordott használt ruhákat?

Szeptemberben vásárolj te is csak másodkézből, amivel a bolygónak és a pénztárcádnak is jót teszel. Ehhez most íme egy 7 pontos check-list, hogy ne vegyél több szekrényfoglaló darabot!

Megosztom
Link másolása

Több szempontból is csábító lehet csatlakozni a #secondhandseptember kihíváshoz, ami első olvasatra arról szól, hogy az ősznek ebben a hónapjában ruhát csak másodkézből vásároljunk (szerencsére az első, 2019-es felhívás óta azért kibővült az üzenet).

Egyfelől megnyugtatjuk a lelkiismeretünk Környezettudatosságért Felelős Minisztériumát, hiszen a használt ruhának mindig kisebb lesz az ökológiai lábnyoma az újhoz képest. Másfelől a pénztárcánk is örülni fog, hiszen sokszor potom összegekért tudunk extra miőségű, akár designer darabokat is kifogni a fogas-vagy bálatengerből.

Emiatt aztán sokszor gondolkodás nélkül ugrunk fejest a használt ruha kínálatba, a talált kincsek pedig az átgondolatlanság miatt végül ugyanarra a sorsra jutnak, mint amiből kimentettük őket: visszasüllyednek a hordatlanság áldatlan állapotába.

De mik azok a hálók és szűrők, amik segítségével valódi szerelem-és-hordom-is darabokat foghatunk ki?

Miért és hova is indultam?

Bevásárlás előtt listát írunk, mire van szükségünk. Ez lerövidíti a boltban töltött időt, segít fókuszálni, és anyagi szempontból is kifizetődő, hiszen listával a kézben kevésbé csábul el az ember az akciók és reklámok tengerében.

akarunk „főzni”.

A különbség csak annyi, hogy leveszöldség és cérnametélt szinte biztos, hogy minden nap kapható a boltban, a jövő szombati esküvőre viszont egyáltalán nem garantált, hogy az első turiban megtaláljuk a vágyott sötétkék vagy palackzöld, 38-as vagy kisebb 40-es, térdig érő, ujjatlan vagy negyedes ujjú,  100% viszkóz alkalmi ruhát.

Ezért is érdemes időről időre aktuális listát írni a szükséges ruhákról, hiszen nem tudhatjuk, mikor botlunk bele az igaziba.

A listán szereplő kincsekhez vezető utat is hasznos lehet rugalmasan kezelni, és több platformon is nyitott szemmel járni, hiszen lehet, hogy alkalmi ruhát a vintage turiban, magas derekú farmert a Marketplace-en, bontatlan 92-es body szettet meg a Vinted-en találunk könnyebben.

Rámöntötték vagy igazítani kell rajta?

Ruhavásárláskor  az egyik legfontosabb dolog tisztában (és elfogadásban) lenni az aktuális méreteinkkel. Az esetek többségében teljesen felesleges  pénzkidobás motivációs darabokat venni, hiszen fogyás során sose tudhatjuk előre, honnan és milyen ütemben fogjuk tudni lefaragni azokat a centiket.

Ugyanígy fontos őszintének lenni a varrástudásunkat illetően, mert ennek híjján a „Csak egy kicsit kell bevenni a derekából” vagy az „Ezt a pici lyukat simán megvarrom” mondatok után az adott ruhadarab bizony örök életre bentreked a szekrényükben, vagy jobbik esetben csak parkolópályára kerül, amíg túl nem adunk rajta.

Természetesen aki rendelkezik varrógéppel és tudja is használni, annak ezek a mondatok nem jelentenek veszélyforrást, ahogy azoknak sem, akik megbízható, megfizethető és könnyen elérhető szakemberrel végeztetik el az átalakítási munkálatokat.

Akinek viszont ezek a körök már nem férnek bele az idejébe és a büdzsébe, azok vegyenek magukon erőt, és minden alkalommal rakják vissza a ruhát, ha azon átalakítási munkálatot vélnek felfedezni.

Felveszem máskor is?

A Viseld harmicszor!- szabályt Colin Firth volt felesége, Livia Firth klímaaktivista tette világszerte ismertté, a hazai közönség pedig Mengyán Eszter / Holyduck  újságíró és környezettudatos ruhaguru révén hallhatott már róla. A #30wear hashtag-gel jelölt posztok szerzői arra kérik az olvasókat, minden új ruha vásárlása előtt tegyék fel maguknak a kérdést: Fel fogom venni ezt a ruhadarabot legalább harmincszor? Ma már egyébként a legtöbben nem is 30, hanem legalább 100 viselést várnak el egy-egy ruhadarabtól, aminek eléréséhez minőségi anyag és kialakítás szükséges. Ez biztosan nagyobb összeget jelent, de egy megfelelően kiválasztott alapdarab évekig ki tud minket szolgálni.

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy nem illik például két esküvőre vagy elegánsabb eseményre kétszer ugyanazt a ruhát felvenni. Pedig ilyen szabály nem létezik. Egy jól megválasztott ruha szinte kínálja magát a különböző kiegészítőkkel történő kíséretezésre. Mengyán Eszter például egy rózsaszín alkalmi ruha köré épített magának harminc különböző szettet, melyek között van gumicsizmával és vastag kardigánnal kombinált esős-munkábamenős és félcipővel és hippi sállal megbolondított piacramentem változat is.

Sápaszt vagy kiemel?

Aki nem ismeri még a saját színtípusát, az is biztosan észrevette már, hogy bizonyos színű ruhadarabjaiban valahogy kipihentebbnek tűnik az arca, másoktól meg olyan, mintha három hetet töltött volna a föld alatt. Az arc közelében hordott ruhadarabok (kendő, sapka, minden felső és kabát, ékszerek) bizonyos mértékben megváltoztatják a bőrünk tónusának vizuális érzékelését. Ezért is nagyon hasznos tisztában lenni azokkal az árnyalatokkal, amik smink nélkül is üdébb megjelenést kölcsönöznek nekünk, és azokkal is, amiknek viselése plusz munkát (sminket, hajfestést, kiegészítőt) igényel. Ha ilyesmire nincs időnk, csak olyan ruhát vigyünk haza, amit nappali fényben, extra smink nélkül is megfelelőnek találtunk.

Elolvastam és megértettem a címkét?

A műanyagok már a vérünkben vannak, ezért használt ruha esetén is fontos, hogy jól megnézzük az anyagösszetételt, és a természetes textiliákat részesítsük előnyben. Viselni és kellemesebb őket, tartósabbak, és mosás közben sem szennyezzük velük a vizeket leszakadó mikroműanyagokkal. A másik fontos címke-infó a tiszításra, ápolásra vonatkozó útmutató: ha nem akarunk valamit folyton tisztítóba vinni vagy kézzel mosni, akkor ne tegyük a kosarunkba.

A címkék egyébként mesélnek a gyártás helyszínéről, körülményeiről, sőt, sokszor a tervezők, készítők humoráról is.

Az alábbi gyűjtemény alapján pedig az állatvédelem („Ne pofozzon pandákat!” ) és a nemi egyenjogúság („Férfiak és nők egyaránt moshatják”) fontos üzenetei is elférnek ezen a kicsike felületen, ezért tényleg érdemes minden ruhában megkeresni és végigbogarászni ezeket a kis cetliket.

Drágám, ez meg honnan van?

Ha alapvetően a környezetvédelmi érvek miatt választjuk a second hand ruhát, akkor az sem lehet mindegy, milyen úton-módon kerül hozzánk az adott darab. Ugyanis minél messzebbről, minél több csomagolásban érkezik meg a csomag, annál nagyobb terhelést jelent a természetre. A legjobb, ha mindig az átalunk legegyszerűbben megközelíthető átvétei pontot választjuk. Ez lehet a legközelebbi turi, csomagküldés esetén egy automata ( a Foxpost például azt állítja, a csomagautomatánál történő átvétel a házhozszállításhoz képest 60-70%-kal kevesebb károsanyag kibocsátással jár), vagy egy két utcával arrébb lévő lakás. Utóbbi eset előidézéséhez érdemes a lakó- vagy munkahelyünk ruhacserével foglalkozó Facebook-csoportjaihoz csatlakozni, vagy netes keresés esetén olyan szűrőt használni, ahol a fizikai távolságot tudjuk meghatározni. Ha van rá lehetőség, kérjünk környezetbarát csomagolást- ez magánszeméyek esetén sokszor már magától értetődik, hiszen kevesen veszenk új dobozt egy használt ruha feladásához, illetve az automatás megoldásnál nagyon sokan csomagolnak erősebb anyagú, vízhatlan díszzacskóba is, a futárszolgálat így is kiszállítja a csomagot.

Ki adja át a helyét?

Nem utolsó sorban azt is érdemes egy-egy új darab beszerzése előtt végiggondolni, hogy a már meglévők közül melyek azok, amelyek igazából már csak a helyet foglalják.

A ruha-exek kimustrálása legalább olyan nehéz és időigényes feladat, mint egy új szerelem darab megtalálása.

Logikus ötlet megpróbálni eladni mindent, amire már nincs szükségünk, de annyira nagy már a piaca a használt ruháknak is, hogy  csak a kifogástalan állapotú, egészen különleges vagy klasszikus darabokért lehet vállalható összegeket elkérni. Ha nincs időd árulni, add be egy olyan használtruha boltba, ahol pontokat kapsz érte, így az adott üzlet készletéből kedvezményesen vásárolhatsz: ilyen például a Swappis vagy a Kapocs. Ha pedig adományba adnád a ruhákat, akkor is figyelj rá, hogy csak tiszta, hordható darabokat adj le!

Ami pedig a legfontosabb: a használt ruha választása, a környezettudatos öltözködés nem évi egy hónapnyi feladat.

Sőt, ha megtaláljuk benne a saját utunkat, feladatból örömforrássá válik.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Videóval! Egy lányt hazaküldött a női HR-es az irodából túl szexi ruhája miatt, míg a férfi HR-es megdicsérte egy SOKKAL szexibbért
A kommentelők szerint itt bizony női irigységről van szó. Szerintetek?

Megosztom
Link másolása

Egy Marie Dee nevű TikToker – egyébként kétgyerekes családanya – nagy vihart kavart, és 22 millió nézőt vonzott be az egyik videójában, amelyben rögzítette, ahogy a női HR-es hazaküldi őt a munkahelyéről, mert szerinte az öltözéke „túl sok mindent mutat", és ezzel „eltereli a figyelmet".

A fiatal nő teljes alakban meg is mutatja a ruhát. Egy valóban testhezálló, magasított nyakú, térdig érő, fekete ruháról van szó. A felvételen persze csak a HR-es hangja hallatszik, ahogy azt mondja: "Sajnálom, de ilyet nem viselhetsz ezen a munkahelyen."

A kommentelők többsége szimpátiáját fejezte ki Marie iránt, szerintük egyszerűen csak arról van szó, hogy a HR-es irigy.

„Az a baja, hogy túl jól nézel ki. Ez neki már rögtön nem profi egy irodában. Hallani a hangján az irigységet” – írták többen is.

Marie ettől vérszemet kapott, és férje segítségével csinált egy másik videót is, amelyen egy kifejezetten szexis, mély dekoltázsú, zöld ruhát vett fel, egy kardigánnal, és besétált ezúttal a férfi HR-eshez, hogy szerinte ez rendben van-e.

„Persze, nagyon jól nézel ki” – hallatszik a férfi hangja, aztán, amikor a lány megfordult, meg is ismételte a bókot. Nem küldte haza, pedig itt azért már lehetett volna mibe belekötni.

Íme a két videó, a tanulságot pedig mindenki vonja le maga.

@notmariedeeThis is getting ridiculous.♬ original sound - NotMarieDee

@notmariedee Replying to @s0cialgarbage ♬ original sound - NotMarieDee

Forrás:The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Két gyerekkel otthagyták fix munkájukat, hogy inkább egy jachton éljenek Görögországban
Egy brit házaspár úgy döntött, elég a mókuskerékből, és habár a vitorlásélet is tartogat számukra nehézséget, egy percig sem bánták meg döntésüket.

Megosztom
Link másolása

Egy brit házaspár felhagyott a túlhajszolt időbeosztással, és úgy döntöttek, hogy otthagyják 9-5-ig tartó munkájukat. Eladták a házukat és az összegből vettek egy 100 000 fontos, azaz olyan 450 milliós jachtot.

Az elmúlt öt évben a pár két fiával, a kilencéves Noah-val és a 12 éves Josh-sal a görög szigeteken vitorlázott, és szuperül érezték magukat.

A merész lépést persze nem volt könnyű meghozni. Ross, a férj azonban heti 50 órákat dolgozott, és úgy érezte, emiatt lemarad gyermekei fontosabb mérföldköveiről.

„Azt akartuk, hogy jobban ki tudjuk elégíteni Josh extra oktatási igényeit, mivel ADHD-s és feltételezhetően magasan funkcionáló autista, miközben izgalmas, kalandos, nem fogyasztói nevelésben részesítjük őket, amitől világlátottabbak lesznek.” - mesélte a 43 éves Laura, az anyuka. Így a ház eladása és a hajó megvétele mellett döntöttek.

Persze a változás nem volt zökkenésmentes, ahogy a vitorlás élet sem az.

„A vitorlázó élet nagyon változékony, így a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése nehéz feladat. Bármiféle rutin fenntartása pedig óriási kihívást jelent.”

- mesélte Laura.

@sailinghollyblue POV: the kids have been fighting & you’re all stressed out - then you remember you live on a boat, so count your blessings - & instantly feel better. Yeah that 🌊❤️🦋 #sailing #sailinglife #liveaboard #sailingboat #sailingstagram #sailingyacht #sailingtrip #boat #ocean #sea #sailingadventure #sailingworld #greekislands #smoothsailing #sailinghollyblue @BoatFit ♬ orijinal ses - zera'

„Képesnek kell lenned arra, hogy »kaméleonként« viselkedj, amikor az időjárás vagy más körülmények megkövetelik, hogy változtass a terveden.”

2019-be úgy döntöttek, hogy egy kis időt Görögországban töltenek, végül azonban beleszerettek az országba és azóta sem hagyták el.

Ehelyett az elmúlt öt év során alaposan körbeutazták a szigeteket.

A hajózással járó költségek egy részét önerőből fizetik, másik részét pedig a három YouTube csatornájukból bejövő együttműködésekből. A hajót alaposan felújították, hogy kényelmesebb és gazdaságosabb legyen.

„Beépítettünk napenergiát, lítium-ion akkumulátorokat, vízkészítőt és más hasonló extrákat, amiknek köszönhetően dönthetünk akár úgy is, hogy teljesen hálózaton kívül működünk, közüzemi számlák nélkül.”

Ross a család hajójának kapitánya, Laura pedig az első tiszt. És hogy mit csinálnak mindez idő alatt a gyerekek?

Noah jelenleg magántanuló, míg Josh egy online virtuális középiskolába jár. De ha ez nem lenne elég, örökbefogadtak még két cicát is, akiket utazásai során mentettek meg.

@sailinghollyblue His Uber was late 🤣 #boatcat#boat#boatlife#sailinglifestyle #cat #funnycat #funnycats #funnycatvideo #funnyanimals ♬ original sound - Ross, Laura, Josh & Noah

Terveik szerint letelepedési engedélyt kérnek Görögországba, és itt folytatják majd továbbra is szabad életvitelüket.

„Egy nap szeretnénk egy nagyobb hajót, mert ahogy a fiúk tizenévesek lesznek, elkezdünk kifogyni a helyből.”

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3 + 1 szuper tipp az erkélyed berendezéséhez - még akkor is, ha kertes házban élsz
Legyen kicsi vagy nagy, az erkély mindenképpen értékes része az otthonodnak.

Megosztom
Link másolása

Ha nincs kerted, egy erkélyen akkor is kapcsolódhatsz a természethez. Ezért is fontos, hogy a lakás berendezésekor erre a kis szabad terülketre is gondolj, és olyan teret alakíts itt ki, ahol szívesen időzöl. Érdemes strapabíró, de kényelmes bútorokat és a lakás berendezéséhez illő kültéri textíliákat választanod, egy tárolóként is funkcionáló asztalkába pedig bepakolhatod a mécseseket és a takarókat, amelyek aztán a tavaszi és nyári estéken még hangulatosabbá és kényelmesebbé teszik az erkélyedet.

Ha van kerted, egy erkély akkor nagy segítség: épp csak kiülnél néhány percre? Felesleges rendesen felöltözni, rendes cipőt venni - az erkélyre úgy léphetsz ki, mintha bent maradnál.

A padlója nem koszos, és a szomszéd diófáján futkározó mókust még jobban is látod, ha kicsit magasabbról nézed.

Ezek az erkélyed berendezésének legjobb módjai:

1. Munka a szabadban

Kiléphetsz a napfényre, élvezheted a friss levegőt vagy hallgathatod a madarak csicsergését. Mivel közel van szobáidhoz, biztos, hogy van wifi, így akár ki is ülhetsz dolgozni, ha éppen otthonról végzed a munkád. Kutatások szerint már napi 20-30 perc a szabad levegőn is csökkentheti a stressz-szintet még a legdurvább munkanap során is.

2. Kertészkedés függőlegesen

Egy jól kihasznált erkéllyel kicsiben a kert minden előnyét megteremtheted. A függőlegesen rendezett balkonládákkal például akár egy apróbb erkélyen is tudsz zöldségeket, fűszernövényeket vagy gyümölcsöket termeszteni, a falra lógatott kaspókból terjeszkedő futónövények pedig a belvárosban is dzsungelhangulatot teremtenek - állítják az IKEA szakértői.

3. Olvasósarok a langyos délutánokhoz

Az erkély egyaránt lehet a csendes pihenés, a meditálás, olvasás vagy teázás helyszíne, és a szociális életed középpontja is. Kialakíthatsz egy kellemes olvasósarkot vagy tehetsz ki étkezőasztalt és székeket, így bármikor elvonulhatsz kikapcsolódni, de áthívhatod a barátaidat egy esti koktélozásra vagy megvendégelheted a családod egy ebéddel.

+1 Tudod, a plusz szoba

Az erkély megnyitja az otthonodat a szabadtér felé, így egy kis lakás esetében is sokkal tágasabb érzetet kelt. Egy erkélyes lakásban kevésbé érzed bezárva magadat még akkor is, ha egész nap nem tudtál kimozdulni, ráadásul az erkély négyzetméterei értékes életterei lehetnek az otthonodnak.

Mindent összevetve, ha erkélyes lakásban élsz, szerencsésnek mondhatod magadat, ne hagyd veszni a lehetőséget, és alakítsd úgy az erkélyedet, hogy idén már minden előnyét kiélvezhesd!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Inkognitó módban szoktál böngészni? Nem biztos, hogy azt kapod olyankor, amit remélsz
Bár sokan azt gondolják, hogy ennek használatával BÁRMIT nyugodtan megnézhetnek a neten, az inkognitó mód nem nyújt teljes védelmet.

Megosztom
Link másolása

Az inkognitó mód használata eléggé elterjedt azok körében, akik nem akarják nagydobra verni, hogy mit is nézegetnek órákon keresztül a sötét szobájuk magányában. Vagy egyszerűen úgy érzik, a közös gép túl sok mindenre emlékszik, olyanra is, amire szerintük jobb lenne, ha nem emlékezne.

Persze van, aki csak születésnapi ajándékot keres a párjának, de olyan is, aki azokat az oldalakat látogatja meg, amelyeket nem kellene meglátogatnia.

Ők mind úgy gondolják, az inkognitó mód a webböngészőkben egy nagyon hasznos eszköz.

Sokan abban a tudatban használják, hogy az internetes böngészésük így teljesen titokban marad, de ez nem egészen így van.

Ha valaha is elolvastad az apró betűs részt, amikor megnyitottad a sötétített ablakot, akkor a Google Chrome, a Firefox és a Safari esetében is egy üzenetet láttál.

Ez közli, hogy az internetszolgáltatók, a webhelyek üzemeltetői és az adatgyűjtők az inkognitó módban való tartózkodás ellenére is láthatják, hogy mit csinálsz.

Bármit is nézel, miközben inkognitó módot használsz, akkor az előzményeid privátnak minősülnek az adott eszköz többi használója előtt. A nagyvilág előtt azonban nem marad titokban. Az analitika rögzíti a helyszíni tevékenységet, még akkor is, ha az általad használt eszköz nem.

Annak ellenére, hogy mindez ott van az apró betűs részben, egy tanulmány szerint akár felhasználók fele úgy hiszi, hogy biztonságban van, amikor inkognitó módot használ. És 22 százalékuk úgy véli, hogy a kormány vagy az internetszolgáltatójuk nem látja, hogy mit csinálnak, amíg a sötétített ablak védelme mögött üldögél - írta meg a LadBible.

Akkor, mit is csinál pontosan az inkognitó mód?

Valójában csak annyit tesz, hogy az ablak bezárása után azonnal törli a böngészési előzményeket és a cookie-kat. Vicces, de ezt könnyen megteheted te is, miután elvégezted azt, amire a webet használod.

Mert inkognitó módban továbbra is nyomon követhető maradsz az IP-címeden keresztül.

A GDPR szabályai szerint az internetszolgáltatók addig őrizhetik meg az adatokat, amíg „feltétlenül szükséges”, mielőtt azokat megsemmisítik.

Meg kell azonban indokolniuk, hogy miért tartják meg, ami lehetővé teszi a kormány és a rendőrség számára, hogy kérés esetén hozzájusson az adatokhoz.

Tehát, bár az inkognitó mód eltitkolja a tevékenységedet azok elől, aki esetleg használják a készülékedet, de rajtuk kívül bárki más láthatja, hogy épp mit csinálsz.

Mi szóltunk.


Megosztom
Link másolása